Saturday, June 29, 2013

Berisha te mos heqe dore nga Berisha

Nga Basir Collaku
Berisha nuk duhet te heqe dore nga Berisha sepse ai eshte modeli, i nje partie ku shpirti triumfon mbi formen, duke qene teresisht permbajtja e reformave dhe modernizimit te mrekullise se lirise se shqiptareve. Partia Demokratike, nuk duhet te largohet nga Partia Demokratike, nga shpirti i saj i bashkelindur, ne nje udhe te pafundme

Kryetari i PD, 4 kandidatë në garë, pritet kandidimi i Bashës, Selamit, Olldashit dhe Imamit

Nisin procedurat për zgjedhjet në PD pas dorëheqjes së Berishës.

Berisha: Analizën e humbjes do ta bëjë lidershipi i ri.

T’i japim PD-së një fillim të ri të fuqishëm, me një lidership të ri

Nga Sali Berisha*
Zonja dhe zotërinj, Anëtarë të Kryesisë së Partisë Demokratike,

Nga kjo mbledhje, dua t’ju përcjell përshëndetjet e mia të përzemërta të anëtarëve të Partisë Demokratike, militantëve të saj, votuesve të Partisë Demokratike. E thirra këtë mbledhje Kryesie me qëllimin që të hapet sot e në vazhdim gara për zgjedhjen e lidershipit të ri të Partisë Demokratike. Partia Demokratike ka pësuar një humbje në garë dhe ajo ka jetike një rikthim

Berisha, e zgjidhi ai vetë nyjën gordiane

Henri Çili
Me aktin e dorëheqjes dhe largimit nga politika ai i dha një histori të re Partisë Demokratike dhe të djathtës shqiptare në tërësi. Kjo pjesë e fundit e zhgënjimit pozitiv që i bëri shumicës dërrmuese të pritshmërive ndaj tij, është një tjetër kontribut në traditën tonë politike. E kam fjalën për mbledhjen e djeshme të kryesisë së PD, pra për procesin e zgjedhjes së lidershipit të ri të partisë që ai po organizon.

200 mijë lekë për të mos votuar PD-në

Tashmë ajo çfarë shkruhet në rrjetet sociale dhe që filtet mes njerëzish për blerjen e votave është një realitet. Në fakt që gjatë ditës së votimit më 23 qershor dhe më parë, policia evidentoi disa raste dhe kapi në flagrancë disa biznesmenë që blenin votat në këmbim të parave siç ishte rasti i Korçës, Lezhës, Tiranës, etj. Por denoncimi

Roli i Sali Berishës nuk ka përfunduar

Skerdilajd Zaimi 
-Megjithë rënien në pikiatë elektorale, Sali Berisha duket se do të vijojë të mbetet Kryefjalë e ndryshimeve apo reformave në Partinë Demokratike në veçanti, por edhe në të djathtën shqiptare në tërësi. Një nga themeluesit e saj, ish-kryetar dhe funksionar i lartë në ekzekutiv, Tritan Shehu, përcjell në intervistën për gazetën “Shekulli” disa ide dhe procese që po ngjizen së fundmi në PD dhe në rokadën

Friday, June 28, 2013

Kryesia e PD vendos: Kryetari do zgjidhet me nje anetar nje vote

Partia Demokratike ka vendosur te zgjedhe me formulen nje anetar nje vote kryetarin e ri te Partise Demokratike. Ne fillim te mbledhjes se kryesise se PD Berisha eshte shprehur se formula me e mire do te jete ajo e nje anetar nje vote. Kjo per te mos sjelle nje ndikim te figurave qe kane mbeshtetje ne Kuvendin e PD. DUket se propozimi i fundit i Berishes eshte mbeshtetur nga te gjithe anetaret e kryesise.

Kreu i Bashkisë Tiranë komenton dorëheqjen e Sali Berishës

Anashkalon komentet për pasuesin e tij në PD

Lulzim Basha, kryebashkiaku i Tiranes, ishte nder figurat kryesore te PD-se qe mori pjese ne ceremonine e largimit te ambasadorit te OSBE-se ne Tirane Ojgen Volfarth…
Prezenca e tij ne kete aktivitet ia mori te gjithe vemendjen e mediave madje edhe fjales preshendetes

Iniciativa personale e Berishës zyrtarizohet

Përfaqësuesit e kompanisë azere të gazit e naftës “SOCAR” dhe të konsorciumit të Shah Deniz i njoftuan dje Kryeministrit Sali Berisha lajmin zyrtar të përzgjedhjes së TAP si fitues, si dhe mirënjohjen dhe vlerësimin maksimal e të sinqertë për kontributin politik të paçmueshëm që Kryeministri Berisha personalisht investoi në mbështetje të projektit që në fazën fillestare të tij në 2006 dhe në vazhdim, mbështetjen dhe lobimin e tij të fuqishëm për këtë projekt. Kryeministri Berisha priti dje në një takim këshilltarin e presidentit të kompanisë azere të gazit e naftës “SOCAR”, zotin Murad Heydarov, ambasadorin e

E ardhmja politike e Berishës

Ndoshta ka qenë vendimi më i vështirë i jetës së tij, ai i dy netëve më parë, kur Sali Berisha me staturën e një Burri Shteti mori përgjegjësinë e humbjes së zgjedhjeve të 23 qershorit dhe deklaroi dorëheqjen nga të gjitha funksionet drejtuese në PD. 
Deri në muajin shtator, Berisha bëri të ditur se do të vazhdojë të punojë me përkushtim të madh në projektin e Shqipërisë së zhvilluar dhe në përputhje me statutin e partisë dhe do të qëndrojë në timonin e saj për të organizuar zgjedhjen nga anëtarësia e Partisë Demokratike, të lidershipit të ri, të cilin do ta mbështesim të gjithë së bashku

Wednesday, June 26, 2013

Mos gaboni t’a konsideroni si fjalim lamtumire

Shkruar nga 
SALI BERISHA
Sot jam para jush për një mesazh, por dua të theksoj një mesazh pak të vonuar, për faktin e vetëm se kam dashur të respektoj punën me vetëmohim të madh të komisionerëve tanë në numërimin e votave, proces i cili po shkon në kutitë e fundit.
Më së pari, më lejoni të shpreh mirënjohjen time të pakufishme ndaj qindra mijëra qytetarëve shqiptarë, të reja dhe të rinj, burra dhe gra, fëmijë dhe të moshuar, që më shoqëruan mua nga Koshovica

TRISHTIMI YT

Rexhep Shahu
Kulm mbi Dri,

trishtimi i syve tu…A nuk mjafton mungesa e cicërimave të zogjve

mungesa dhe heshtja e tyre

Tuesday, June 25, 2013

Parlamenti i ri, ja emrat që kanë siguruar karriget

Dhe shumë pak vota kanë mbetur për numërim, por tashmë ka një pasqyrë të qartë të deputetëve që pritet të ulen në Parlament. Në diskutim mbetet një mandat në Tiranë pasi në kutitë që mbeten për numërim FRD aspiron të marrë të paktën një mandat. Ndërkaq pikëpyetje ngrihen në Kukës, ku PD thekson se do përmbysë rezultatin që aktualisht është 2 me 2.

'Verdikti 2013', numërimi drejt përfundimit, e majta triumfon. ASHE 85 mandate, APMI 55

Kush do të fitojë zgjedhjet e 23 Qershorit? Deri më tani duket se e majta kryeson në shkallë vendi, nga jugu në veri.

Monday, June 24, 2013

Hantke: Palët të pranojnë rezultatin e pa manipuluar të zgjedhjeve

Në Shqipëri po vazhdon numërimi i votave në qendrat e numërimit.. Nga numërimi i deritanishëm i votave koalicioni i majtë opozitar 58%, koalicioni i djathtë qeverisës 42%.
Në Shqipëri sot po vazhdon numërimi i votave në qendrat e numërimit për të përcaktuar fituesin e zgjedhjeve të djeshme parlamentare. Nga numërimi i deritanishëm rezulton se Koalicioni i majtë opozitar “Aleanca për Shqipërine Europiane” ka fituar 58% të votave ose 82 mandate

Zgjedhjet, OSBE/ODIHR: Ka progres. Liderët të pranojnë rezultatin

Zgjedhjet e 23 qershorit kishin një progres të vogël nga zgjedhjet e vitit 2009 por ka ende shumë probleme që duhen përmirësuar.
Kështu është shprehur Kordinatori i Veçantë që drejton misionin afatshkurtër të vëzhgimit të OSBE-së, Roberto Batelli i pyetur në nivelin e zgjedhjeve në Shqipëri.
“Në krahasim me 2009 dhe vendoret e 2011 u vu re progres të vogël, zgjedhje të lira, dhe për mendimin tim, të drejta,

Baton HAXHIU: RAMA KRYEMINISTËR, META KRYETAR I KUVENDIT

Nga Express
Publicisti Baton Haxhiu, i cili njihet me afërsinë që ka me liderët politikë të së majtës në Shqipëri, ka thënë se pas zgjedhjeve parlamentare, Kryeministër i ri i Shqipërisë do të jetë Edi Rama, ndërsa Ilir Meta do të marrë postin e Kryetarit të Kuvendit.

Bogdani: Besimplotë se do të jemi fituesit

Partia Demokratike dëshiron të falenderojë të gjithë numëruesit, komisionerët dhe vëzhguesit për përpjekjet e tyre për një proçes të shpejtë dhe të saktë.
Ne vazhdojmë të jemi besimplotë se kur të gjitha votat e qytetarëve të jenë numëruar, ne do të jemi fituesit.
Dhe jemi te inkurajuar nga rezultatet që sapo mbërrijne dhe që tregojne rritje të ndjeshme, të cilat tregojnë që numërimi po ecën tashme në favorin tonë.

Rama, Berishës: Ka gjithnjë një kohë për të humbur. Bëhuni pjesë e fitores së vendit

Kreu i socialisteve, Edi Rama, ka deklaruar sot nga selia e PS-se se Rilidnja jo vetem fitoi mbi rrenimin, por fitorja do te jete me e thelle nga sa pritej.
Ai i eshte drejtuar me thirrje kundershtarit, Berisha, se ka gjithnje nje kohe per te humbur.

Vazhdon numërimi, rezultatet e KQZ-së online sipas qarqeve


Sunday, June 23, 2013

Bildt-Shqipërisë: Respekto rezultatin zgjedhor

Partitë më të mëdha shqiptare kanë nisur festën dhe mohimin e fitores së tjetrit në zgjedhjet e së dielës, në një proces i cili u shoqërua me vrasjen e një 53 vjeçari në Laç, dhe plagosjen e një kandidati për deputet.

Kryeministri në detyrë Sali Berisha tha para mbylljes së votimeve se do të respektoj verdiktin e popullit, kurse pak pas mbylljes së votimeve kryesocialisti Edi Rama tha se rilindja fitoi përballë rënimit.

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri - PD dhe PS deklarojnë fitoren (Pame nga Deutsche Welle)

Qytetarët me të drejtë vote në Shqipëri votuan për parlamentin e ri. Procesi u shoqërua me incidente si dhe me vrasjen e një aktivisti në Laç. PD dhe PS shprehin bindje për fitore.
Zgjedhjet parlamentare që u zhvilluan të dielën në Shqipëri nuk i shpëtuan modelit të shpalljes së fitores nga të dyja palët, pa pritur certifikimn e tyre nga institucionet përkatëse. Në prag të mbylljes së qendrave të votimit, dy liderët politik konkurrues: kryeministri Sali Berisha dhe kreu i opozitës,

Mbyllen qendrat e votimit, Exit Poll: Opozita fiton zgjedhjet (Referuar shtypit të majtë...)

Exit Poll nuk ka sjellë ndonjë ndryshim në rezultatin për Tiranën. Koalicioni i majtë shkon nga 49 deri në 53 përqind. Koalicioni i djathtë shkon nga 42 deri në 46 përqind. Sërish e majta mund të marrë nga 17 deri në 18 mandate. E djathta merr nga 13 deri në 14 mandate. FRD dhe AK luftojnë për të marrë një vend.

Berisha vlerësime për komisionerët dhe votuesit shqiptarë

Ngjarja në Laç, Kryeministri dënon deklaratat e kryetarëve Rama e Meta
Kryeministri Berisha ka përshëndetur pjesëmarrjen masive të qytetarëve në votime. Njëkohësisht, kreu i qeverisë përcolli një mesazh vlerësimi dhe punën e komisionerëve të të gjitha partive.

“Përshëndes qytetarët për pjesëmarrjen më mësive deri më sot. Por një përshëndetje të veçantë për komisionerët e PD dhe të gjitha forcave politike.

Zgjedhjet, Rama shpall fitoren. PD: Fitorja e jona. Meta: LSI ka në kuti 15-20 mandate NDIQ NEWS 24 LIVE

Në prag të mbylljes së qendrave të votimit, dy liderët kundërshtarë të politikës, Sali Berisha dhe Edi Rama kanë dalë në konferenca shtypi.

Exit Poll nga Anzalone: Fiton e djathta me 2% me shumë. Ja mandatet në qarqe

Civitas Albania shpalli sot rezultatin e Exit Poll-it te tyre, ku sipas të dhënave, PD ka fituar me 42%, ndërsa PS me 40%. Fitorja mes koalicioneve anona nga e djathta, me 2 per qind diference nga e majta.

Fondacioni Civitas në bashkëpunim me kompaninë amerikane te sondazheve, Anzalone Liszt Grove Research,

Sondazhi shqiptaro-amerikan: Fitoi koalicioni i PD-së

Partia Demokratike shpall fitoren paraprake, ede pa u mbyllur qendrat e votimit, të cilat kanë kaluar orarin zyrtar (ora 19:00). Pas shpalljes së fitores nga ana e kreut të PS-së, Edi Rama, në një konferëncë për shtyp Majlinda Bregu tha se Rama do të përjetojë fitore më të thellë se ajo e vitit 2009.

SHBA: Akuza për spiunazh kundër Edward Snowden

Zyrtarët amerikanë thonë se prokurorët federalë kanë ngritur akuza për spiunazh kundër Edward Snowdenit, i cili zbuloi dokumentet sekrete mbi programet amerikane të monitorimit të telefonatave dhe internetit. Zyrtarët thonë se Shtetet e Bashkuara gjithashtu i kanë kërkuar Hong Kongut ta ndalin zotin Snowden në bazë të një urdhër arresti të përkohshëm, por Kina nuk ka komentuar

Rama e Meta: "Kemi fituar zgjedhjet thellë".

Ilirian Agolli

Exit Poll, Civitas Albania: PD 42%, ndërsa PS 40%

Civitas Albania ka shpallur rezultatin e sotëm te exit poll-it te tyre, ku sipas të dhënave, PD ka fituar me 42%, ndërsa PS me 40%.

Fondacioni Civitas në bashkëpunim me kompaninë amerikane te sondazheve, Anzalone Liszt Grove Research, e cila ka kryer sondazhe per fushaten e Presidentit Barack Obama ne vitin 2008 dhe 2012,

Kina damkos SHBA-në lidhur me spiunazhin e të dhënave

Komunistëve kinezë u është dashur të dëgjojnë vazhdimisht akuzat nga Uashingtoni. Pas bërjes publike të programeve të përgjimit, Pekini po e damkos SHBA si „banditi më i madh“ i spiunazhit të TI-së.
Eshtë e turpshme për përgjegjësit në SHBA: ish-punonjësi i shërbimit sekret, Edward Snowden, i larguar fillimisht drejt Hongkongut flet e flet. Gazetës së Hongkongut "South China Morning Post" ai i raportoi së fundmi, se

Prokurori i Përgjithshëm: Hetim të plotë për vrasjen në Laç

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla ka reaguar sor për incidentin e rëndë të ndodhur në Laç, ku humbi jetën një simpatizant i LSI. Ai u shpreh se institucioni i Prokurorisë është në gatishmëri të plotë për të kryer detyrën e saj në përputhje të plotë më ligjin. Deklarata e Llallës, u bë pasi votoi në Tiranë. Gjatë komunikimit me gazetarët, Llalla tha se prokurorët janë në krye të punës

Fleta e votimit e Flamur Nokes perfundon te Corriere della Sera

E perditshmja italiane “Corriere della Sera” i referohet Ministrit te Brendshem shqiptar Zotit Flamur Noka si shkeles i fshehtesise se votes. Gazeta italiane shkruan se vete Ministri i Brendshem ka nxjerre ne FB fleten e tij te votimit ku ai ka votuar per partine e tij, pra Partine Demokratike. Sipas gazetes shume e perkrahin dhe pergezojne te tjeret i tregojne detyren e tij.

Fushata e PD-së 80 mitingje, 27 rrugë, 16 town-hall-e dhe 17 vepra të përuruara në 40 ditë

Mitingje elektorale, përurime veprash të rëndësishme, bashkëbisedime me qytetarët, rrugë dhe shkolla të përuruara

40 ditë ka zgjatur fushata elektorale e Partisë Demokratike, që nga 13 maji, dita kur janë prezantuar në një miting madhështor kandidatët e kësaj force politike për qarkun e Tiranës. Gjatë këtij harku kohor, aktivitete të shumta, të llojeve të ndryshme, janë

Rama shpall fitoren pa u mbyllur kutitë: Rilindja fitoi mbi rrënimin

Kreu socialist Edi Rama ne daljen e tij te pare publike pas perfundimit te orarit zyrtar te votimeve deklaroi se rilindja ka fituar mbi rrënimin dhe se Aleanca për Shqipërinë Europiane do ta realizojë objektivin e shpallur të mandateve. Po ashtu Rama kërkoi që të përfundojë procesi i votimit, kur të votojë edhe votuesi i fundit që ora 19.00 e kapi në radhë. Rama i kërkoi Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Hysni Burgaj dhe zëvendësit të tij,

Mediat e huaja pasqyrojne situatën zgjedhore në Shqipëri.

Mediat e huaja i kanë kushtuar një rëndësi të vecantë zgjedhjeve në Shqipëri. BBC shkruan se në Shqipëri ka nisur procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare që shihen si një provë përfundimtare e përparimit të vendit drejt Bashkimit Europian.

Berisha përshëndet qytetarët për pjesëmarrjen masive

Kryeministri Sali Berisha ka dal në një konferenc për shtyp ku ka përshëndetur pjesëmarrjen massive të qytetarëve në votime. Njëkohësisht, kreu i qeverisë përcolli
një mesazh vlerësimi dhe punën e komisionerëve të të gjitha partive. “Përshëndes qytetarët për pjesëmarrjen më mësive deri më sot. Por një përshëndetje të veçantë për komisionerët e PD dhe të gjitha forcave politike. Në tërësi komisionerët ishin në lartësinë e duhur, keqkuptimet momentale janë zgjidhur në kohë të shpejtë”, vuri në dukje Berisha. Ndërkohë

Rama: Burgaj të ndërpresë flirtin me krimin. Meta: Kriminelët nuk i mbron dot as Saliu, as Flamuri dhe as Kuliçi

Ora 12:49 Rama: Forca kriminale kanë mbështetjen e Policisë

Kryesocialisti Edi Rama hodhi akuzën e parë për sot pas ngjarjes së Laçit, kur një simpatizant i LSI u ekzekutua pranë një qendre zgjedhore.
“Policia e shtetit nuk është në krye të detyrës. Forca kriminale me mbështetjen e policisë së shtetit janë hedhur në një operacion në orët e para

Voto 44, Përpara!

Shqiptarët do t’i drejtohen sot kutive të votimit, për të zgjedhur alternativën më të mirë për jetesën, mirëqenien e tyre. Ata përballen sot me dy alternativa, atë të Partrisë Demokratike, e cila ofron punësim, rritje të rrogave dhe pensioneve, dhënien e tapive dhe legalizimet brenda këtij viti, infrastukturë moderne, taksa të ulëta, heqjen e vizave me SHBA, marrjen e statusit të vendit kandidat, nisjen e negociatave me BE dhe alternativën e Partisë Socialiste,

Vazhdojmë djathtas

"Koha Jonë", e përditshmja e parë pas përmbysjes së sistemit komunist, ashtu si gazetat më të mëdha dhe më të hershme në vendet e zhvilluara evropiane dhe SHBA, jep propozimin e saj për këtë proces zgjedhor: Vazhdojmë djathtas, për të siguruar vazhdimësinë e reformave që synojnë rritjen e mirëqenies për çdo shqiptar!

Doktor i dashur

Edison Ypi
Doktor i dashur,

Sot ne diten e heshtjes zgjedhore, kur piskamat e propagandes rreshten dhe dihet se 44-a eshte fitimtare, te flasim pak me me nge per disa ceshtje, jo politike, mjekesore.

44-a dhe tjetra

Edison Ypi
44-a eshte serioze, eshte Zonje, eshte aristokrate. Tjetra eshte langaraqe, eshte legene, eshte hyzmeqare.

44-a eshte trimneshe e pamposhtur, dhe puntore e madhe, nikoqire. Tjetra eshte burracake, dembele, shkatarraqe.

Si u largua Arvizu, 48 orë para zgjedhjeve

Përgjigjja e Berishës për Arvizun: Kur fillojnë të bëjnë gjykatësin, nuk respektojnë veten e tyre”

Diplomati Aleksandër Arvziu, këtë të premte, dy ditë para zgjedhjeve është larguar nga detyra e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Arvizu u zëvendësua nga Donald Lu me një vendim të presidentit Barack Obama.

Meta dhe Rama: Pushtetin do t'a marrim me çdo çmim, edhe me dhunë

Shkruar nga Elis Kuci
Ilir Meta deklaroi, se ai dhe Kryetari i PS janë të vendosur për ta marrë pushtetin dhe për të larguar Sali Berishën me çdo çmim, duke i hapur rrugë një reagimi të dhunshëm në rast se koalicioni i majtë nuk rezulton fitues nga kutitë e votimit.

Ja pse u vra simpatizanti i LSI dhe kush e plagosi kandidatin për deputet

 Shkruar nga Elis Kuci
Janë zbardhur rrethanat e vrasjes së simpatizantit të LSI si dhe të plagosjes së kandidatit të PD për deputet, Mhill Hufi.
Sherri ka nisur pas konstatimit për blerje votash nga njerëz të PS dhe LSI. Kandidati për deputet i PD, Hufi, pas këtij konstatimi ai i ka kërkuar njerëzve të PS dhe LSI që të largohen nga qendra e votimit dhe të mos blejnë votat.
Ky reagim ka sjellë tensionim të situatës, ku nga njerëz të PS dhe LSI janë shkrepur armët si pasojë e të cilave ka mbetur i plagosur, Kandidati për Deputet i PD, Hufi dhe kushëriri i tij, ndërsa është vrarë simpatizanti i LSI, Gjon Gjoni.

Reagon PD: Vota e lirë e shqiptarëve do të respektohet me çdo çmim

 Shkruar nga Elis Kuci
PD ka reguar ndaj deklaratës së Metës dhe ramës se do të marrin pushtetin me çdo çmim. Përmes një deklarate për mediat, PD paraljmëron se cilido që zgjedhje një rrugë tjetër për marrjen e pushtetit përveç votës do të përballet me ligjin.
“Partia Demokratike i shpreh ngushellimet familjes se viktimes dhe i uron sherim te shpejt kandidatit per deputet Mehill Fufit dhe te afermit te tij, Kastriot Fufi.
Partia Demokratike denon me ashpersi cinizmin, papergjegjeshmerine dhe thirrjen per dhune te çiftit Rama –Meta, qe te etur per pushtet shpallin se jane te gatshem me cdo mjet te permbysin qeverine demokratike.

Policia jep detaje të veprave penale të ndodhura gjatë ditës së votimit

POLICIA E SHTETIT: JA VEPRAT PENALE TE EVIDENTUARA GJATE DITES SE SOTMENË QARKUN E LEZHËS Rreth orës 08.45’, të ditës së sotme, në ambientet e jashtme të Shkollës së Mesme “AT Shtjefën Gjeçovi”, të qytetit të Laçit, ka patur një shkëmbim zjarri, ku për pasojë:
- ka gjetur vdekjen shtetasi Gjon Gjoni, vjeç 49, banues në Laç,
- po ashtu janë plagosur, shtetasi Mhill Fufi, rreth 49 vjeç, kandidat për deputet i subjektit politik Partia Demokratike, për Qarkun e Lezhës, i cili është dërguar për mjekim

Zgjedhjet hap pas hapiZgjedhjet, vritet simpatizanti i LSI në një QV në Laç, shpallen në kërkim 7 personaTIRANE- Zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit 2013 janë të tetat që zhvillohen në Shqipëri, që nga vendosja e sistemit pluralist politik në vitin 1991. Shqiptarët vendosin me votë për ata që do na qeverisin në 4 vitet e ardhshme. Procesi i votimit ka nisur që në orën 7:00 të 23 Qershorit, për t’i dhënë popullit të drejtën të vendosë me votë për 140 parlamentarët e rinj. Simbolikisht kryetarja e KQZ-së Lefterie Lleshi ka hapur qendrën e votimit tek Akademia e Arteve, aty ku edhe ka votuar.