Saturday, June 1, 2013

Faleminderit me tan’ zemer, bija e Shkodres, Elhaida Dani!

Nga Albert Vataj
Ka ndodhur. Permendu, nuk je ne enderr. E pagjasa, ajo shkallmoi mure te trasha ku ne gjendeshim te rrethuar, dhe u be reale. Eshte nje 20-vjecare qe guxon dhe fiton. Eshte ajo, per te cilen ti ke te drejte te krenohesh. Eshte ajo, talenti dhe zeri i se ciles u bene apologji e krenarise tend te lenduar. Per te flasin te gjithe. Ajo, tashme eshte ne Olimpin e vemendjes dhe kureshtise.

Edi Rama po “luan” per Berishen

Nga Xhevat Mustafa
Te kuptohemi mire qysh ne fillim, nuk eshte fjala qe lideri i PS- se Edi Rama eshte i infiltruar, agjent apo gur shahu i liderit te PD-se, Sali Berisha. Ideja eshte qe duke u mbeshtetur ne disa fakte dhe duke i analizuar ato jepet arsye apo shkas te cohet ndermend edhe ajo qe per shumekend, sidomos nga anetaresia

Humbja ne hije

Frrok Cupi
E keni menduar pse Partia Socialiste, si nje “artiste” e dekoreve, ka ndryshuar ngjyren e saj per te treten here, duke mberritur ketu ku eshte? ... A nuk iu kujtohet Komedia e famshme e Dante Alighierit (qe eshte emertuar edhe Divine), si dhe nje veper tjeter skenike e regjisorit japonez Osamu Tsuchihashi? Ne te dy rastet trupat e te humburve vishen me ngjyren e pa shprese

Friday, May 31, 2013

Moore dhe Podesta, mbrapa skenës

Nga Dritan Hila
Dëgjo bir” - e fillon Podestabisedën me Moor, duke iu drejtuar me ton atëror – “e di që je i shqetësuar për gjendjen e këtushme dhe raportet e ambasadës paraqesin një situatë problematike. Por merre shtruar. Idealet e demokracisë dhe zgjedhjeve, për shqiptarët, nuk janë

Pirro Andoni: Në vitin ‘86 solla nga Argjentina, të kyçur te dora, dokumentin sekret që i rrëmbeva CIA-s

 Pirro Andoni: Në '75-ën, kalova nga Radio Tirana, në zyrat e diplomacisë së jashtme

Nga Fatos Veliu
Kemi ftuar në këtë intervistë të radhës, ish-Ambasadorin e Shqipërisë në Argjentinë, i caktuar personalisht nga Enver Hoxha në vitin '84 deri në vitet '90, Pirro Andonin.
Emri i Pirro Andonit në detyrën diplomatike është i lidhur veçanërisht me një histori, sa të çuditshme, aq dhe të zhurmshme, por që për hir të faktit ajo ngelet një ngjarje shumë e rëndësishme në periudhën e Shqipërisë komuniste.

Shkëlzen Berisha: Tom Doshi,do përballesh me drejtësinë

Valentina Madani
Deputeti socialist, Tom Doshi akuzoi dje djalin e kryeministrit Sali Berisha për përfitime pushteti. Ndërsa Shkëlzen Berisha duke e cilësuar si shpifës ordiner e paralajmëroi se shumë shpejt do të përballet me drejtësinë. Djali i kryeministrit i kujtoi Doshit se i mungon diploma e shkollës 8-vjeçare edhe pse ka atë të universitetit. “Sot (dje) shqiptarët panë fytyrën pa maskë të Edi Ramës dhe nivelin ku ka degraduar skenari i Rilindjes. Rama me platformën e tij akuzon, shpif e mohon,

Luan Rama: Ministrat, jo deputetë? Çështje që nuk ja vlen të merresh

Darina Tanushi
Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama e cilësoi “funksional dhe fitues”, koalicionin me Partinë Socialiste. Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, i pyetur në lidhje me çështjen e kryeministrit, Luan Rama u shpreh se: “Këtë e vendos vota popullore e shqiptarëve më 23 qershor”. Sipas sekretarit të Përgjithshëm të LSI-së, “projekti i koalicionit LSI – PS dhe i shumë partive të tjera është shumë më i gjerë, shumë më ambicioz e shumë më i rëndësishëm se sa emri i një kryeministri”.

Tre ligjet u miratuan, po zgjedhjet a do t'i pranoje?

Nga Arben Imami
Me mire vone se sa kurre. Vertet ishte ne dinjitetin e ketij Parlamenti qe qofte edhe ne mbyllje dhe me seance te jashtezakonshme te kesaj legjislature, pas kater vitesh bllokimi konstant te procesit te integrimit te vendit, te votonim tre ligjet qe do ti kishin hapur rrugen statusit te vendit kandidat, kohe me pare.

Seanca e djeshme parlamentare nuk do te ishte e nevojshme sepse ne thelb nuk ekzistonte ndonje gje per tu diskutuar.

Votohen tre ligjet, deputetët e PS në Fier i rrinë larg Kuvendit

Rozeta Rapushi
U desh nje seance e jashtezakonshme jashte sesionit parlamentar qe palet te gjenin konsensusin per votimin e tre ligjeve per integrimin, aq shume te kerkuar nga nderkombetaret qe edhe Shqiperia te marre statusin e vendit kandidat ne Bashkimin Evropian. Pas rreth nje viti debatesh te gjata, pozita dhe opozita miratuan dje ligjin per “Gjykaten e Larte”, “Nepunesit Civil” dhe Reformen Parlamentare,

Zgjedhjet, Arvizu apel për pjesëmarrje në votime

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu i bën apel shqiptarëve të pjesëmarrje masive në votime. Duke komentuar për situatën zgjedhore në Shqipëri, Arvizu shkruan në profilin e tij në Facebook se zgjedhjet janë një moment emocionues për Shqipërinë dhe se duhet votuar për një arsye.

Thursday, May 30, 2013

Martesa e parë e grave lesbike muslimane (VIDEO)

Dy gra muslimane pakistaneze kanë bërë çiftin e parë lesbike përmes martesës së tyre në Britani të Madhe, në një ceremoni civile në Leeds.

Të dy ish-studente në Birmingham, Rehana Kausar dhe Sobia Kamar, iu desh të aplikonin menjëherë për azil politik në Britani pasi ato do të jenë të persekutuara për homoseksualitetin e tyre në vendin e tyre amtar, Pakistan.

Pija që po trondit botën. Largon kancerin nga trupi

Qarkullon prej shumë kohësh, por është bërë publike dhe ka marrë përmasa të mëdha vetëm kohët e fundit!

Pija e “mrekullisë” siç e kanë pagëzuar është shpikje e z. Steo i cili pretendon se ajo ju ruan nga qelizat e infektuara që formohen në trupin tuaj apo të bllokoj zhvillimin e tyre.
Por, si e zbuloi z. Seto këtë pije?
Seto vuante nga kanceri në mushkri. Ia këshilloj këtë pije një botanistë

Hiqet bllokada anti-BE, Rama voton 3 ligjet pas 232 ditësh. Ndërkombëtarët: Ditë e rëndësishme për Shqipërinë

Pas një seance të tensionuar ku dominuan akuzat dhe kundërakuzat mes deputetëve të PS-së dhe kryeministrit Berisha, Kuvendi arriti të miratojë paketën e integrimit. Mazhoranca dhe opozita bashkuan sot votat dhe miratuan “pro” ligjit të Gjykatës së Lartë, ligjit për nëpunësin civil, si edhe për reformën parlamentare. Deputetët e mazhorancës dhe të opozitës votuan me 108 vota “pro” dhe 1 abstenim për Gjykatën e Lartë, me 107 vota “pro” për ligjin e nënpunësit civil dhe me 108 vota “pro” dhe 1 abstenim reformën parlamentare.

Monday, May 27, 2013

 Nga: Luvigj Sterbyçi ***
Ju baj thirrje të gjithë ju o,politikan të djathtë dhe të majtë,ju o qytetarë të Shkoder loces,intelktualë,ju o gazetarë,poet,shkrimtare,akademik,ju artistëve,banorëve të rrethinave,ju të gjithë dukagjinësve kudo që jetoni,nëse keni sado pak gjak shqiptari,ta ngreni zanin për disa banorë në zonen e Pultit që bëjnë jetë si në mesjetë.Pasi fukaralleku ska ngjyrë,dhe malsori kurrë s'ka qënë ma ngushtë se kurë miku i troket në derë dhe s'ka çfarë ti shtroj në sofer e ti thotë si dikur motit:"Bujrem o mik,bukë e krypë e zëmër të bardhë.

Berisha nga Shkodra: Marrim 8 mandate

Nga Shkodra, kryeministri  Sali Berisha sulmoi ashpër kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama dhe kërkoi nga shkodranët që ti japin PD-së 8 mandate.
“Në autobusin tënd me xham të zi, me ty janë dekretet mizore të babait tënd që varte qytetarë vetëm pak vite më parë. Me ty janë aktet barbare të dosjeve mbi shqiptarët. Në autobusin tënd janë aktet çnjerëzore të rrënimit të institucioneve kulturore- fetare të kombit. Në autobusin tënd, bunkerin tënd, shëtit ligësia ndaj çdo qytetari shqiptar, ligësia ndaj çdo fëmije, të riu, gruaje,

Ilir meta, Playboy (politik) i trojeve tona

Alfred Lela
Kur në mitingun e Beratit, një qark të cilin LSI e konsideron si mekën e saj, njëfarë zone operative e çliruar e para, Nasip Naço i kumtoi turmës se po u paraqiste kryeministrin e ardhshëm të Shqipërisë, Ilir Meta e rrotulloi kokën si një luledielli e mbarsur me fara dhe e kënaqur me mbërritjen e diellit. Kishte në atë lëvizje koke njëfarë shendi që të shkakton një hile e vogël ose një gudulisje e madhe e llojit: siç toka rrotullohet rreth diellit, ashtu dhe karrigia e kryeministrit rreth meje. Në këtë gjithësi heliocentrike

Urrejtja verioro-fetare e Rames

Basir Collaku
Urrejtjen krahinore dhe fetare, fatkeqesisht Edi Rama po e shfaq me nje dredhi te fshehur, gjoja te rastesishme, por me efekte krejt negative, si asnjehere tjeter, sidomos ne fushatat elektorale. Kjo, po krijon nje precedent me djallezi tinezare brenda, aq sa shqiptaret me mision per tu bashkuar si komb ne BE, ndjejne luhatjet e nje kandidat-politikani, ne vrapin per ti ndare, duke pare se njeriu me sloganin “Tradheti””, po anon fort nga e keqja. Dhe dje ne Vlore, u betua se nuk do te tradhtoje, sikur te kerkonte falje se keshtu di te sillet per tradhti te perseritur, por me kete deklarate shfaqi dyshimin e shume te tjereve, e shume bashkepunetoreve, te cilet kane ndjere ne punen me te, te kunderten e asaj

Faze nervozizmi ne PS

Fatos Salliu
Partia Socialiste rrezikon te humbase kontrollin elektoral pasi krejt pa pritur eshte perfshire nga nje nervozizem acarues ndoshta e kapur nga ethet per te fituar zgjedhjet e 23 qershorit. Kjo cilesi, e manifestuar me pare tek kryetari Edi Rama, tashme po “infekton” edhe nivele te tjera te hierarkise. Me gjithe permbajtjen e mundimshme, kreu socialist e ka pasur te pa mundur te mos shfryje ndaj ish deputeteve qe u larguan per shkak te tij.

Lulzim Basha shpallet “Qytetar i Lire i Londres”

Sonila Isaku
Kryetari i Bashkise se Tiranes, Lulzim Basha eshte nderuar ne Londer me titullin “Qytetar i Lire i Londres”, duke u bere politikani me i ri qe e merr kete titull dhe shqiptari i pare qe nderohet me kete cmim. Basha e konsideroi marrjen e ketij titulli nje privilegj per te, por dhe per kryeqytetin shqiptar. “Marrja e ketij titulli deshmon per nje shkalle te re te njohjes dhe vleresimit per kryeqytetin tone, per Tiranen, por edhe per Shqiperine e shqiptaret”,- u shpreh Basha.

Berisha mbledh Kuvendin per 3 ligjet dhe faljen fiskale, PS ve kushte te reja

Rozeta Rapushi
Kryeministri Sali Berisha, kerkon zyrtarisht mbledhjen e Kuvendit per zhvillimin e nje seance te jashtezakonshme plenare per votimin e kater projektligjeve, tre te integrimit dhe amnistine fiskale. Por nuk vonoi reagimi i Partise Socialiste, qe beri te qarte se eshte dakord me votimin e tre projektligjeve per integrimin, por jo amnistine fiskale, duke bere thirrje Kryeministrit te mos ngaterroje

Fushata elektorale, e dominuar nga lideret e partive

Flasin analistet Artan Hoxha dhe Eduard Zaloshnja

Fushata filloi zyrtarisht me 24 maj, por partite i kane ndezur motoret elektorale muaj me pare. Kjo dukuri shpesh ben qe ne Shqiperi te mbetet e paqarte se kur fillon dhe kur mbaron fushata per garen e ardhshme politike, kurse pas cdo pale zgjedhjesh, krijohet nje periudhe po aq e gjate kontestesh mbi rezultatin zgjedhor

Sunday, May 26, 2013

Dom Nikë Ukgjini: Serbia përvetëson të kaluarën krishtere të Kosovës

Dr. Dom Nikë Ukgjini lindi në 1957 në Dugojevë të Klinës, Kosovë. Studimet Filozofiko-Teologjike 6 vjeçare i ka përfunduar në Universitetin e Zagrebit (Kroaci). Në të njëjtin fakultet, ka përfunduar studimet pasuniversitare në degën e Historisë, ku ka mbrojtur doktoraturën me titullin "Shqiptarët katolikë në Shqipërinë e Veriut dhe në Malin e Zi të sotëm, gjatë pushtimit osman shek. XV-XIX".
Perandori Konstandin do të përkujtohet në kryeqytet me një konferencë

Nexhip Ejupi: “Në emër të poezisë jam gati të lë gjithçka…”

Intervistë me poetin e mirënjohur shqiptaro-amerikan Nexhip Ejupi
Nga Raimonda MOISIU
Që në moshë të re, Poeti Nexhip Ejupi ka qenë në kërkim të identitetit të tij unik dhe të etur për të ndarë vizionin e tij krijues në letrat shqipe. Pena poetike e Nexhip Ejupit karakterizohet nga pavarësia e përgjithshme e mendimit filozofik dhe e shpirtit artistik, dhe një jetë e jetuar në harmoni me natyrën dhe njerëzit që e rrethojnë, me të mirat e të metat e shoqërisë, brengat, hallet, dhimbjen, trishtimin, mallin dhe dashuritë e saj. Ai beson në të vërtetën e jetës dhe dashurisë brenda çdo individi