Saturday, November 16, 2013

Një fitore si e Pirros!

Nebil Çika
JO shqiptarë ndaj demontimit të armëve kimike është përjetuar si “feste” apo fitore e madhe nga të gjithë qeveria, opozita, shoqëria civile, media etj., e kanë nxituar të marrin autorësinë e kësaj “fitoreje” që në pamje të parë duket se ka vetëm “fitimtarë”. Pyetja pa përgjigje në këtë “betejë” të çuditshme “fitimtaresh” është: Kush është humbësi?

Friday, November 15, 2013

Çmimi “Nobel” për Shqipërinë

ARTAN HOXHA

  PSE M’U KUJTUA “QAZIM MULLETI”

Që në fillim sqaroj lexuesin se bëhet fjalë jo për Qazim Mulletin, personin real, ish-prefekt i Tiranës në vitet e pushtimit, por për personazhin grotesk “Prefekti Qazim Mulleti”, i krijuar me mjeshtëri nga letërsia dhe kinematografia komuniste për të tallur kundërshtarët dhe për të demonstruar forcën e ideologjisë së vet. Këtë personazh ma kujtoi Kryeministri Edi Rama

Ambasada e SHBA: Respektojmë vendimin e Ramës. Do të vazhdojnë të mbështesim qeverinë

“E respektojmë vendimin e Kryeministrit.  Shtetet e Bashkuara e vlerësojnë faktin që Qeveria e Shqipërisë e shqyrtoi seriozisht mbështetjen e përpjekjes ndërkombëtare për të eliminuar materialet luftarake kimike të Sirisë në mënyrë të sigurtë.” Kështu thuhet në një reagim të Amnbasadës Amerikane në Tiranë, menjëherë pas vendimit të kryeministrit, Edi Rama për të refuzuar shkatërrimin e armëve kimike në Shqipëri.

Basha: “JO”-ja e mekur e Ramës, kjo është fitore e shoqërisë së lirë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha reagoi pas vendimit të kryeministrit Edi Rama, ku deklaroi se Shqipëria nuk do të përfshihet në operacionin e asgjësimit të lëndëve kimike të Sirisë.

Në një deklaratë për mediat, kreu i PD, Basha u shpreh se: “Pak më përpara i gjithë populli i dha fund alarmit dhe ankthit, për “JO”-në e mekur të Ramës. Kjo është fitore e madhe e shoqërisë së lirë, ku kryeministri luajti me interesat personale”.

Armët kimike, Rama-qytetarëve: Nuk i pranojmë. I pamundur asgjësimi në Shqipëri

PROTESTA KUNDËR ARMËVE KIMIKE, BESIMTARËT MYSLIMANË FALEN NË SHESH
Falen per armet kimike
Ora 14:30
Kryeministri i vendit, Edi Rama i ka dhënë fund ankthit të mijëra shqiptarëve që prej disa ditësh protestuan për t’i thënë “Jo" armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Në një konferencë për shtyp, kryeministri Rama ka deklaruar se Shqiperia nuk do te perfshihet në operacionin e shkatërrimit të lëndeve kimike të Sirisë.

Thursday, November 14, 2013

Arvizu; SHBA do te zhgenjehet nese Rama refuzon armet kimike...Ndërsa e gjithë vëmendja e publikut është përqendruar në çështjen e nxehtë të mundësisë së demontimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, ambasadori amerikan Aleksander Arvizu, në një intervistë dhënë mbrëmjen e së enjtes në Top Channel për gazetarin Sokol Balla, tha se qeveria amerikane i ka kërkuar qeverisë shqiptare që të kontribuojë në procesin për asgjësimin e armëve kimike të Sirisë.

Shqipëria tashmë po përballet me një sfidë të madhe të brendshme

Sarin. Çfare eshte, si vepron dhe çilat jane shenjat qe ka kur perdoret


Gazi SarinSarina gezon nje volatilitet me te larte (lehtesi per t’u shnderruar ne gas) krahasuar me agjentet e tjere nervore, per c’arsye marrja permes frymemarrjes mund te jete shume e rrezikshme dhe perqendrime sado te ulta te avulluara mund te penetrojne permes lekures. Rrobat e nje personi mund te leshojne sarine edhe 30 minuta pas ardhjes ne kontakt me te, cka mund te ekspozoje ne rrezik njerez te tjere.
Edhe ne doza shume te vogla, sarina mund te jete vdekjeprurese. Simptomat e para pas ekspozimit jane rrjedhje hundesh, shtrengese ne gjoks dhe mbyllje e bebes se syrit.

Wednesday, November 13, 2013

Pse kemi frikë se do na e sjellin helmin në shtëpi

FATOS LUBONJA

  Tashmë kjo ka ndodhur, propozimi është bërë. Ndoshta ndonjë ditë do t’ia marrim vesh edhe emrin propozuesit, sepse ka gjithmonë një njeri të parë të cilit i shkon ndër mend.  Një gjë di të them me siguri: cilido qoftë ai i huaj që ka propozuar sjelljen e armëve kimike siriane në Shqipëri, nuk mund të jetë mik i shqiptarëve. Në rastin

Fevziu: Edi Rama e di që, pas Kryeministrit, do jetë njeri i lirë

Intervistë me gazetarin, opinionistin dhe moderatorin e njohur në Shqipëri, zotin Blendi Fevziu

Pse nuk të shohim më në darka me ish-kryeministrin Berisha, ndërkohë që kur ishte Kryeministër ishe në krye të tavolinës, fill pas Aleksandër Frangaj?
Kam përshtypjen se përqasja që keni për Kryeministrat në këtë vend ju ngatërron!

Sunday, November 10, 2013

Rama: Kryeministër për të lënë gjurmë

Për herë të parë pas 16 vjetësh, që nga djegia e redaksisë prej pushtetit të PD-së në mars 1997, kryeministri i ri, ekskluzivisht për gazetën “Koha Jonë”
Lexoni se çfarë mendon Edi Rama për: Ilir Metën, Ben Blushin, Sali Berishën, Bujar Nishanin, Spartak Ngjelën, Nikoll Lesin, Toni Bler, Hashim Thaçin, kryeministrat e Turqisë, Greqisë dhe Italisë, liderët shqiptarë të Maqedonisë si dhe disa ministra të kabinetit të tij

Intelektualët, kundër SHBA: “Jo” armëve siriane në Shqipëri

Fatmira Nikolli

Emrat më të njohur në fushën e letrave, historisë, muzikës e teatrit dalin kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një forum në “Gazeta Shqiptare”, Robert Ndrenika, Flutura Açka, Luan Rama, Agim Krajka, Amik Kasoruho, Arben Puto, Muzafer Korkuti, Dritëro Agolli, Kristo Frashëri, Aurel Plasari dhe Dom Gjergj Meta i thonë “Jo” kërkesës amerikane ndaj qeverisë shqiptare. Intelektualët, sqarojnë arsyet e këtij refuzimi, teksa i kërkojnë SHBA-së të mos ushtrojë ‘presion’. Ka prej tyre, që bëjnë thirrje për protestë, ashtu sikundër bëhet thirrje për të mos e shndërruar tokën dhe ajrin shqiptar në një laborator eksperimentesh. Secili prej intelektualëve i është përgjigjur