Friday, December 15, 2023

Shpërthen në lotë ish - shefi i FBI Charles McGonigal : Dënohet me 4 vite burg dhe pret gjykimin e dytë për lidhjet me Shqipërinë


 

Nga Beqir SINA - New York 14 Dhjetor 2023

Një nga agjentët më të lartë të FBI-së që është përballur ndonjëherë me akuza penale u dënua me mbi 4 vjet burg këtë të enjte për bashkëpunimin e tij të fshehtë me një oligark rus.

Charles McGonigal, një ish-drejtues i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, u deklarua

Wednesday, December 13, 2023

Kur do goditet Edi Rama nga SPAK?

 


Erl Kodra

Ndokush mund të thotë se pyetja është gabim, se SPAK nuk do ta godasë Edi Ramën. Në fakt pyetja është bash kjo; kur do goditet?

Berishizmi që i kanoset Partisë Socialiste


 Në kongresin e fundit të Partisë Socialiste nuk munguan kritikat ndaj opozitës. Sidomos ndaj asaj berishiste që është reduktuar tek interesat e një individi dhe të familjes së tij. Është një kritikë e arësyeshme por që injoron berishizmin e Partisë Socialiste.

Burimi: Dosja Mc Gonigal është guri i provës edhe për SPAK

 


Në një dalje televizive analisti Genc Burimi u shpreh se Struktura e Posaçme Antikorrupsion ndryshe SPAk është sipas tij nën urdhra politikë. Ai u ndal enkas në një prej dosjeve më të nxehta e quajtur ndryshe si çështja McGonigal për të cilën ai tha se drejtësia e SPAK nuk po vepron.

Gjokutaj: Masa e re SPAK për Berishën në shkelje të ligjit


 Avokati Genc Gjokutaj tha të martën në një dalje televizive se masa e re e kërkuar nga SPAK është në shkelje të ligjit, sepse nuk ka asnjë provë të re, por është e njëjta dosje

Kryemadhi ngre dronin tek inceneratori i Tiranës: 15 hektarë ndërtim pa leje!

 


Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Krymadhi ka qenë sot në territorin e inceneratorit të Tiranës, ku siç shprehet ajo është një hapësirë prej 15 hektarësh dhe ku ndërtimi është pa leje.

Kryemadhi, e cila ka ngritur edhe një dron në këtë pjesë të territorit thotë se janë zhdukur liqenet, ndërsa toka është kthyer në mal.

Manjani: Imuniteti është koncept i ndërtuar fiks për rastin ‘Berisha’


 Nga Ylli Manjani

Shënim:


Imunitetin parlamentar perëndimi e ka adaptuar si normë jo për të mbrojtur persona nga ndjekja penale, por si garanci kushtetuese

që personi ose grupimi politik nuk dëmtohen nga sulmi politik.

Imuniteti është garanci që ndjekja penale abuzive dhe e motivuar politikisht të mos dëmtojë politikisht atë që sulmohet.

“Bashkia e Krimit”/ PL në protestë: Në burg, drejtorët dhe Erion Veliaj për inceneratorin që nuk ekziston!

 


Këshilltarët e Partisë së Lirisë kanë protestuar sot përpara bashkisë së Tiranës për hetimet e njëanshme dhe të cunguara të SPAK-ut lidhur me aferën qindramilionë euro të inceneratorit të Tiranës, për të cilën ata bëjnë përgjegjës si ideator dhe përfitues, kryebashkiakun

A janë ftohur marrëdhëniet me Partinë e Lirisë? Berisha hedh poshtë të gjitha aludimet

 


Ish-kryeministri Sali Berisha teksa e cilësoi hapin e radhës nga SPAK që kërkon një masë shtrënguese për të, përndjekje politike nga ana e Ramës për opozitën.

Ai tha se

Çfarë shkruan në letrën e tij për Kuvendin, kreu i SPAK, Altin Dumani

 


Kreu i SPAK  i është drejtuar sot Kuvendit me një letër ku kërkon leje për kalimin e masës ndaj kreut të opozitës, Sali Berisha nga detyrim paraqitje në arrest shtëpie ose

Kërkesa e SPAK mbi një vendim antikushtetues, akti ndaj meje kushtrim për opozitën

 


Kërkesa e SPAK ndaj Parlamentit është e bazuar mbi një vendim antikushtetues. Ky akt që ndërmerret kundër meje, është një frymëzim dhe kushtrim i ri për opozitën, tha Berisha në

KËRKESA E PLOTË E SPAK PËR ARRESTIMIN E BERISHËS


 Është publikuar kërkesa që SPAK ka bërë ndaj Kuvendit për heqjen e imunitetit të kreut të opozitës, Sali Berisha dhe miratimin e arrestimot të tij.

Kërkesa e SPAK sikurse theksohet në paragrafet e saj lidhet me atë që Berisha nuk ka zbatuar

Monday, December 11, 2023

Ervin Tinaj

 


ERVIN TINAJ ka lindë në Vermosh Kelmënd. Eshtë rrite dhe ka mbaruar shkollen në Amerike. Eshtë me liçense Avokat në Amerike.

Në vitin 2022 është zgjedhur President i Shoqates Atdhetare " Kelmëndi" me qëndër në shtetin e Michiganit. Ai ka kryer pune të rëndesishme organizative dhe në nivel ligjor për tu njohur dhe nga organizma relevant amerikan.

Lisa Bunjaj

 


LISA BUJAJ prej Vermosh Kelmënd. Jeton në New York. Ka videoklipe me kënge me shume klikime në youtube dhe rrjete tjera sociale. Ajo ka pase bashkpunime me kengëtar/e,emra të njohur të folkut shqiptar. Qysh femije ajo ka mesuat çifteline të cilen e ka instrument shume për zemer. Eshtë pjesmarrese e shume aktivitete te komunitetit shqiptar në amerike por edhe në ato me karakter kombetar

Kole Toli

 


KOLE TOLI ( BUNJAJ) prej Vermosh Kelmend. Jeton me bashkshorten, ish mesuesen e pasionuar Donika dhe me femijet e mrekullueshem Briglantina dhe Arditi në New York. Kole Toli, ish mesuesi i perkushtuar ndaj muzikes dhe fiskultures,njeriu korrekt dhe i palodhur. Në vendlindje e njohin si organizator festivalesh,mbremje rinie,sportakiada dhe se fundi dhe Logun e Bjeshkeve para se te largohej per në Amerike...

Pllumb Nacaj


 PLLUMB NAÇAJ - prej Vermosh t'Kelmënd. Prej shume vitesh në Amerike me familje,bashkshorte të mrekullueshme shqiptare,femije që rriten me kujdesin e gjysherve. Pllumb Naçaj,ka nxjerr në treg albumin e pare me kenge kur ka qene në Shqiperi. Ai është i pranishem në shume aktivitete të Shoqerise Kulturore Kelmëndi në New York. Edhe baba i tij,Marash Nreku (Naçaj) ka marre pjese në shume aktivitete kulturore e festivale folklorike të kohes si instrumentist me fyell e çifteli...

Bashkim Vushaj

 


BASHKIM VUSHAJ. prej Vermosh t'Kelmëndit. Ka vite që është në Amerike.Se bashku me familje punon e jeton në New York. Bashkimi edhe kur ka kën në Atdhe është marre me muzike,aktivitete kulturore,festivale në dasma dhe gezime.Edhe pse në mergim ai prape është aktiv me Shoqerine Kulturore Kelmëndi dhe aktivitete te ndryshme të komunitetit

Luigj Jaku

 


LUIGJ JAKU ( NILAJ) prej Vukli t'Kelmëndit,jeton prej vitesh në Michigan me bashkeshorten e tij Dranen dhe dy djemtë,Gezimin e Rinin me familjet e tyre te mrekullueshme. Luigji edhe pse në stinen e moshes së trete nuk priton që tu pergjigjet thirrjeve të komunitetit për raste gezimi e më shume. Fjala e tij degjohet,pra ai është faktor për mire në çdo organizim ...rd

Ylli Sufaj


 YLLI SUFAJ prej Nikç t'Kelmëndit. Shume i ri ardhe në Amerike se bashku me familje. Ai jeton dhe punon në New York. Me Shoqerine Kulturore Artistike Kelmëndi ka dhëne shume koncerte. Ka disa videoklipe nder te cilet ai kushtuar " Nane Terezes" spikat ..

Tome Martini

 


TOME MARTINI ( PELLUMBAJ) - i Grope t'Selces Kelmënd. Prej disa vite jeton në New York me një pjese të familjes se tij. Ai sot është në kapercyellin e 100 viteve jete. Jeta e tij me shume pune gjithmone,por rriti dhe edukoj nje familje te shkelqyer,ai sot shikon pese breza dhe i bâhet zemra mal sa të mire e te zotet i ka. Kelmëndasin do ta mbajne mend Tomen per zerin e tij si fishkellime mauzerri nëper luginen e Bjeshkeve të Nemuna kur hapte dasma e gezime, festivale e tubime me "Kangen për Maje Krahut" që aq për zemer e kan malsoret 

Nikolin Cekaj

 


NIKOLIN CEKAJ nga Lepushe e Kelmëndit. Në Amerike ka ardhe në moshe të re. Ka krijuar familjen e tij të mrekullueshme me bashkeshorten e tij Filteza. Ka punuar dhe me shume perkushtim sot se bashku me vellain Sokol Cekaj kane biznes shume të mire në zemer të Detroitit...

Zef Nacaj

 


ZEF NAÇAJ - ka lindë në Vermosh të Kelmëndit. Inxhinjeri i talentuar dhe duararte,punoj dhe drejtoj në ndermarrje presticioze në Shkoder ku edhe ka jetua. Sot e afro çerekshekulli jeton në SHBA ( New York dhe Florida) se bashku me bashkshorten e tij Marianen. Ing.Zef Naçaj është piktor i talentuar i portretit e pejsazhit,projektues dhe zbatues i zoti. Ka shkruar bukur libra me publicistike historike dhe monografi te figurave malsore...

Luigj Tinaj

 


LUIGJ TINAJ- seljani nga Kelmëndi,banues prej shume vitesh në New York se bashku me bashkshorten e tij Rudinen. Eshte autor dhe organizator i shume aktiviteteve kulturore e sportive me komunitetin kelmendas në amerike e me pare në Shqiperi. Eshte kantautor,instrumentist dhe kengetar me shume videoklipe ...RD

Nikolle Grishaj

 


Biznesmeni nga Lepushe e Kelmëndit NIKOLLE GRISHAJ,i rritun në Guci nen Malin e Zi, punon e jeton më shume se gjysem shekulli në New York. Femijet i kane lindur,rritun dhe shkolluar në New York por i flasin,shkruajne dhe lexojne bukur gjuhen shqipe.Nikolla se bashku me bashkshorten Dila kane nje familje te mrekullueshme shqiptare,biznese të mira në New York. Nikolle Grishaj ka qene sekretar i fondacionit per grumbullimin e dollarve për ngritjen e Monumentit Preke Calit në Shkoder. Po ashtu ka drejtuar financat dhe ndertimin e kishes katolike te Gucise dhe nje seri projektesh te tjera në atdhe dhe me komunitetin shqiptar në Amerike... RD

Gjergj Tinaj

 


Biznesmeni i sukseshem nga Vermoshi GJERGJ TINAJ.Jeton me familje në SHBA prej shume vitesh,djemt e tij jane shkolluar dhe kane arrite suksese.Në Amerike Gjergj Tinaj ka ndihmuar shume mergimtar me u sistemua në pune dhe per tu integruar në jeten e mergimit...