Saturday, April 27, 2013

Koalicionet, dueli final në shifra

Fejzi Braushi
Mbyllja e koalicioneve dhe dalja më vete e Topit dhe Spahiut e zhvendos lojën e dy kampeve politike në fushën e numrave. Bashkimi mekanik i votave të 2009 i mban mandatet në rezultatin 71 me 69, sërish në favor të së djathtës. Por bashkimi PS-LSI i jep mundësi koalicionit të ri që të marrë deri në 73-74 deputetë në zgjedhjet e 23 qershorit
“Të gjithë në shtëpi, Topi e Spahiu më vete”, e titullonte puntatën e radhës të “360 gradë”, Artur Zheji, duke sintetizuar vendosjen e katër

SHBA: Kongresi amerikan shpreh pikëpamje e tij mbi KosovënBEQIR SINA, New York
 
 
 
"Kosova dhe Serbia - një shtegë për paqen"!
 
 
 
UASHINGTON -   Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA, dje u mbajtë një seancë dëgjimi me temë "Kosova dhe Serbia - një shtegë për paqen". Faqja e internetit e Dhomës së Komisionit për Punë të Jashtme - House Committee on Foreign Affairs" thotë se në këtë seancë dëgjimore, e cila u mbajtë për situatën në Ballkan të martën në Komitetin e Kongresit Amerikan për Punë të Jashtme, përfshiu pikëpamjet të ndryshme të kongresmenve, përfaqësuesve të qeverisë amerikane dhe ekspertëve të Ballkanit, mbi Kosovën.

Tundim në kohë...

Agim Vuniqi 

Të dhënat e fundit statistikore të publikuara pas cenzusit në Shqipëri dhe në Kosovë, ishin befasuese, numri i banorëve nuk është në shkallë rritjeje, përkundrazi zvoglohet, ndërsa shumë subjekte politike jasht parlamentit dhe disa deputetë brenda kërkojnë bashkimin. Berisha, gjatë kremtimit të 100

KISHA E KATUNDIT TË KASTRATIT , PREFEKTURA APOSTOLIKE E SHQIPERISË ETNIKE..Për Kishen e Katundit të Kastratit është folur e shkruar , si një ndër  objektet e kultit Kristian ,jo vetem ndër më të hershmet ,por edhe ndër më të rendësishmet ,që drejtuan jeten shpirterore e civilizuese  te Kastratit  ne veçanti e shumë  trojeve të Malesisë Madhe Etnike në pergjithsi. Kisha e Kastratit ,ka qënë  jo thjeshtë një kishe apo manastir ,por të pakten që nga shekulli i XVII e deri në atë të XIX-të ka qënë Prefektur Apostolike  që drejtonte gjashte Kuvende kishtare ,që ishin ;  Kastrati , Hoti ,Gruda,Trieshi ,Selca  e Vuklit…(Studime Shqiptare ,Dr. Jur. Johan Georg Von Hahn ,1854  ,fq.58 ). Historia e ndertimit të kesaje qendre besimi e qytetrimi është interesante ,dhe sipas 

HOTI I VENDIT MBI LIQEN TË PLAVËS ËSHTË I PREJARDHUN NGA FISI I LASHTË ILIR I AUTARIATËVE

    

NË FOTO: PIRAMIDA ILIRE TE AUTARIATËVE NE VISOC
Hoti është një nga fiset më të vjetra në truallin etnik shqiptar, me palcë kombëtare iliro-arbnore, i prejardhun nga fisi i fuqishëm ilir i Autariatëve, rrënjëngulun në kryerrjedhën e lumit Lim. 

Engel kërkon nga Departamenti i Shtetit drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve Bytyqi


BEQIR SINA, New York
 
Jonathan Moor : " Ne duam të shohim drejtësi në këtë rast, si në të gjitha rastet e krimeve të luftës"
 
 Fatos Bytyqi - Eliot Engel
 
WASHINGTON D.C: Kështu të paktën ka njoftuar dje zyra e kongresmenti Elito Engel gjatë një seance dëgjimore e mbajtur për Kosovën dhe Serbinë,e subjekt "Kosova dhe Serbia - një shtegë për paqen"!  të organizuar nga një nënkomision i Dhomës së Përfaqësuesve i Kongresit Amerikan.Eliot Engel Anëtar i Kongresit për New York-un që nga viti 1989, i cili aktualisht shërben si Kryetar i

“HE MO, PER KE TA HEDHIM…!”
ZEF PERGEGA
     Keto dite mberriti ne e-mailin tim nje leter nga me te cuditshmet qe kam marre qe prej 14 viteve qe jetoj ne Detroit te SHBA. Nuk marr shume letra, percec shkembimeve urimesh ne raste festash e botimesh te librave te mi. Ne kete rast nje miku im i vjeter ne Tirane, nder te tjera me shkruante: “He mo per ke ta hedhim kete radhe mbasi koka na eshte bere dhallte?!
     Kjo pytje, per voten e 23 qershorit, mu duk si nje lopate ne dheun e lotit te lamtumires, per nje njeri qe ka kaluar ne jeten e pertejme. Mu kujtua deklerata e Edit ne Shkoder, i cili pak

Karagjozatët, historia e familjes 3 shekullore, GjirokastriteBEQIR SINA, New York

Kryetar nderi i përjetshëm i Vatrës, zoti Agim Karagjozi shpallet : "”Qytetar Nderi të Gjirokastrës”
Vatra feston 28 Nëntorin

NEW YORK CITY : Simbas numërit më të fundit gazetës 100 vjeçare Dielli , organit të shoqatës VATRA, në Amerikë, thuhet se Qyteti i lindjes së tij, e ka shpallë z. Agim Karagjozi ”Qytetar Nderi të Gjirokastrës”. Ky është një vlerësim i merituar për z. Agim Karagjozi, i cili e ka nderuar qytetin me përkushtimin e tij atdhetar. President Nderi i Vatrës, për dy dekada kryetar i Vatrës, dhe për 55 vjet vatran, ai të gjithë jetën ia ka kushtuar çështjes Kombëtare.

Sunday, April 21, 2013

Hetuesi: Beqir Balluku në qeli më deklaroi për materialet që e kryqëzoi Enver Hoxha

Nga: FATOS VELIU
Zoti Martiro. Nga numri i kaluar folëm me hollësi mbi situatën e Beqir Ballukut kur iu komunikua akuza në qeli. Madje u ndalëm te dita e 20 dhjetorit të ’74-ës kur ju shkuat në kontaktin e parë me të. Do të doja ta nisnim këtë intervistë të radhës me fillimin e hetimeve ndaj tij. Si i nisët hetimet?
Hetimi me të pandehurin Beqir Balluku fillimisht nisi me materialin e Antitezave, që përbënte dhe akuzën kryesore për “veprimtarinë tradhtare e komplotiste kundër partisë dhe pushtetit popullor”.

Hetuesi: Beqir Balluku, në qeli më deklaroi se i kishte kërkuar Enver Hoxhës dy herë dorëheqjen

Nga: FATOS VELIU
Pra zoti Martiro, thatë se ishin bërë shënime apo ishin dhënë mendime për materialin ushtarak apo tezat e paraqitura nga Mehmet Shehu në emër të Këshillit të Mbrojtjes, të cilat u quajtën antiteza apo "Teza të Zeza". Këto ishin, apo jo? Ju shpjegova se një pjesë e kuadrove kryesorë të ushtrisë kishin bërë vërejtjet e tyre për mjaft probleme që shtroheshin në të, sidomos për çështjet e veprimeve taktike dhe operative. Kishte nga ata që kishin bërë edhe

Hetuesi Martiro: Beqir Balluku penalizoi veten për Tezat e Zeza të mbrojtjes

Nga: FATOS VELIU
Zoti Martiro. Le të vijojmë më tej sërish me ato çka ju keni biseduar me Beqir Ballukun, qoftë në linjë konfidenciale dhe qoftë në atë zyrtare, në lidhje me Tezat e Këshillit të Mbrojtjes dhe "Antitezat" e Ballukut, për të cilat e kishte kryqëzuar Enver Hoxha. Pra, si kanë vijuar rrëfimet apo deklaratat e tij në atë periudhë 11-mujore të qëndrimit të tij në qeli, teksa priste gjakftohtë momentin kur do të ekzekutohej tragjikisht?

Hetuesi: Balluku më deponoi se Petrit Dume kishte kundërshtuar heqjen e gradave

NGA: FATOS VELIU
Zoti Kristofor. Një ndër akuzat apo pistat e hetimit tuaj ndaj grupit të gjeneralëve më të rëndësishëm të viteve '70 dhe në veçanti ndaj Beqir Ballukut ka qenë edhe "Sabotimi i Vijës së Partisë së Punës së Shqipërisë, (PPSH-së) në Ushtri".
Pyetja ime pra në këtë numër të radhës, zoti Martiro, është se si vijoi dhe konkludoi hetimi që ju i bëtë Ballukut në drejtim të akuzës për veprimtarinë e tij armiqësore dhe sabotuese të vijës së PPSH-së në ushtri?

Beqir Balluku: Le të m'i fusin mua dhe ushqimet e harxhuara nga ushtria. Unë një bark kam

Nga: FATOS VELIU
Zoti Martiro. Ndërsa nga numri i kaluar më treguat mbi atë që ka ndodhur me Beqir Ballukun në ditët kur ju e hetonit për akuzat për veprimtarinë armiqësore dhe sabotuese të vijës së PPSH-së në ushtri, tashmë do të doja të kaloja në një pikë tjetër. Për të mos humbur kohë do të doja të dija se si kanë nisur dhe si vijuan marrëdhëniet tuaja dhe ajo që ka përjetuar ish-ministri kur ju kaluat në hetimin e pistës së radhës së akuzës, pikërisht ato të fushës ideologjike?

Beqir Balluku para hetuesit: Në ‘61-shin Enveri më la në duar drejtimin e shtetit

Nga: FATOS VELIU
Vijojnë të zbardhen ngjarjet e ndodhura në qelinë e Beqir Ballukut, kur para ekzekutimit të tij kryhej hetimi 11- mujor.
*- Çfarë deklaron njeriu i posaçëm që bënte takimet e përditshme me ish-ministrin e rrënuar, për dëshmitë e tij në hetimin e akuzës “Për veprimtarinë armiqësore ndaj popullit dhe atdheut”.
*- Si ia ka treguar Kristofor Martiros ngjarjen e vitit ‘56, kur ka qenë i deleguari kryesor i Konferencës së Partisë së Tiranës, të drejtuar nga Fiqiret Shehu.

Martiro: Në '75-ën kam çuar në zyrën Enver Hoxhës deklaratat shokuese të Ballukut në qeli

Nga: FATOS VELIU
Vazhdon zbardhja e ngjarjeve të ndodhura me Beqir Ballukun, kur kalonte ditët e fundit të jetës në qelitë sigurisë së lartë të burgut të famshëm numër 313 të kryeqytetit.
*- Cilat ishin deklaratat shokuese që Balluku ka dhënë në ato ditë të fundit të jetës, për vizitën e panjohur të '72-shit në Kinën
mike të asaj kohe?
*- Pse hetuesi Martiro, i shokuar nga deklaratat e Ballukut, nuk mundi të bënte asnjë pyetje, teksa dëgjonte rrëfimet e tij të paimagjinuara, ku tregonte për situatat e pritshme politike të vendit në lidhje me Kinën komuniste.

Kristofor Martiro: Balluku para vdekjes ruante respekt për Enverin

Nga: FATOS VELIU
Si vijuan hetimet mbi Beqir Ballukun, gjatë kohës që po arrestoheshin armiqtë e radhës të Shqipërisë komuniste, për akuzat e sabotimit të ekonomisë socialiste.
*- Urdhri urgjent për Kristofor Martiron, që të zbulonte lidhjen organizative të kryegjeneralit të famshëm, me ekipin e akuzuar të Kiço Ngjelës.
*- Çfarë ka deklaruar nga qelia vetë Beqir Balluku, kur Martiro e pyeste për njohjet e tij personale me Kiço Ngjelën, Abdyl Këllezin dhe Koço Theodhosin.

Kristofor Martiro: Beqirin e ekzekutuan menjëherë pas vendimit të dhënë në ambientet e 313-ës

Nga: FATOS VELIU
Zoti Martiro. Nga bisedat e gjata që ju kishit mundësinë të bënit me Beqir Ballukun në ato 11 muaj të hetuesisë së tij para se të merrej vendimi i dënimit me vdekje, ju ka folur për miqtë e tij më të afërt të nomenklaturës së lartë të asaj kohe?

Kristofor Martiro: Pas Beqir Ballukut, Kadri Hazbiu më caktoi të hetoja Kiço Ngjelën

Nga: FATOS VELIU
Me sa dihet zoti Martiro, grupi që hetonte ushtarakët më të lartë të vitit 1974, me Beqir Ballukun në krye, u caktua dhe për hetimin e arrestimeve të reja që ndodhën atë periudhë në Shqipëri, që ishin pikërisht njerëzit që kishin drejtuar ekonominë shqiptare. Pra grupi juaj, pas kryegjeneralëve, vijoi hetimet me të pandehurit Abdyl Këllezi, Koço Theodhosi, Kiço Ngjela e Vasil Kati, akuzuar për "veprimtari armiqësore e sabotuese në organizimin shtetëror dhe ekonomi"?

Kiço Ngjela në hetuesi: Për veprimet që akuzohem ka pasur dijeni vetë Enver Hoxha

Nga: FATOS VELIU
E ndërpremë intervistën e kaluar zoti Martiro për momentet dramatike të Shqipërisë komuniste të vitit 1975, kur ndërsa vijonte hetimi i ushtarakëve të lartë si armiq e tradhtarë të atdheut, filluan arrestimet e krerëve historikë të ekonomisë kombëtare. Pra, për të rikujtuar sadopak lexuesin, ishte momenti kur zyra qendrore e politikës komuniste kërkonte akuzën dhe bashkëveprimin e koordinimin e këtyre grupeve në të njëjtën veprimtari ndaj vendit?

Balluku: Në '48-ën kam bërë takimin sekret me Titon

NGA: FATOS VELIU
Në intervistën ekskluzive të Kristofor Martiros, vijojnë dëshmitë e pathëna mbi ndodhitë e 11 muajve të qelisë së ish-ministrit historik të Mbrojtjes dhe "Heroit të Popullit", Beqir Balluku.
*- Çfarë tregon Kristofor Martiro për hetimin mbi akuzat ideologjike të Ballukut, të fabrikuara në zyrat qendrore të ish-kolegëve dhe shokëve të tij të luftës.
*- Kush janë dëshmitë e çuditshme të Beqir Ballukut mbi akuzat-surprizë, mbi forcat jugosllave që donte të vendoste në Shqipërinë e jugut.

Rexhep Qosja: Të mos preket gjuha, ka prapavijë politike

Nga: FATMIRA NIKOLLI
Akademiku Rexhep Qosja ka ardhur në Tiranë pas më shumë se 8 vitesh mungesë. Shkak për këtë vizitë të shumëpritur të profesorit është bërë promovimi i librit të tij publicistik "Shqipëria e Kosova. Si janë e si do të duhej të jenë".

Ceremonia u përurimit u mbajt dje në sallën e tejmbushur të Muzeut Historik Kombëtar, ku shumë prej të pranishmëve qëndronin në këmbë.

Rikthehet “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna”Edhe në edicionin e dytë, modelja kosovare Diellza Kolgeci do të jetë në rolin kryesor atë të “Diellzës”, një vajzë shqiptaro-amerikane.

Televizioni “Top Channel” e ka blerë filmin dhe ka bërë post-produksionin e filmit, i cili sot (18 prill) do të jepet premierë në Tiranë. Sipas Diellzës në këtë premierë do të marrin pjesë kritikë të filmit, politikanë dhe artistë të ndryshëm nga Shqipëria dhe mbarë viset tjera.