Saturday, January 12, 2013

Laura Vorpsi: Jozefina, zonjë fisnike. Argita, pedagoge e rrallë

Ajo është shfaqur në foltoren e selisë blu gjatë dy javëve të fundit, duke tërhequr vëmendjen e publikut. Laura Vorpsi, vajza bukuroshe që flet në emër të PD-së, u bë personazh mediatik menjëherë pas daljes së parë publike. Mediat “gërmuan” dhe gjetën foto të saj, të realizuara nga fotografë profesionistë, çka bëri menjëherë që Laura të konsiderohej modele. Por në një intervistë për suplementin Bluetooth të GSH, Laura thotë se nuk ka qenë kurrë modele dhe as nuk aspiron të jetë ndonjëherë.
Ajo rrjedh nga një familje e pasur tiranase dhe është diplomuar në Fakultetin Juridik. Në intervistë, Vorpsi flet për lidhjet e saj me Partinë Demokratike

Prezantohet pushka snajper e pajisur me sistemin operativ Linux dhe me Wi-Fi

Kompania amerikane TrackingPoint prezantoi në ekspozitën Consumer Electronics Shows (CES) 2013 maketin e pushkës snajper të kompjuterizuar Precision Guided Firearm (PGF). Pushka ka të inkorporuar sistemin operativ Linux dhe është e pajisur me Wi-Fi.
Për të goditur në shenjë objektivin duhet që më parë ai të vihet në shënjestër dhe të "përcaktohet" duke shtypur një buton të veçantë. Më pas kompjuteri

Në kryeqytetin e Kroacisë ndodhi një seri shpërthimesh

Një seri shpërthimesh ndodhi në kryeqytetin e Kroacisë, Zagreb, natën duke u gdhirë e premtja. Informacioni përkatës u përhap nga policia lokale. Sipas të dhënave të marra, në pjesën perëndimore të qytetit pati 2-4 shpërthime, disa prej të cilëve u dëgjuan edhe në qendër të qytetit.
Organet e zbatimit të ligjit konfirmuan se ka pasur "më shumë se një" shpërthim dhe se është plagosur një person. Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forca

Seri shpërthimesh në shtëpitë e gazetarëve në Athinë

Sot në mëngjes në shtëpitë e pesë gazetarëve të njohur grekë në disa zona të Athinës u aktivizuan bomba të përbëra nga dy bombola me propan. Viktima fatmirësisht nuk pati.
Zëdhënësi i qeverisë greke, Simos Kedicoglou, i quajti shpërthimet në shtëpitë e gazetarëve "një operacion për të terrorizuar në mënyrë të hapur mediat, të cilat përbëjnë një sektor jetik të demokracisë sonë".
Një ditë më parë

Pritet një fjalë nga zoti Basha pse “u shqep” Rruga e Kombit

Ismail Halili
Ka tre ditë që mediat kanë dëshmuar se Rruga e Kombit, në segmentin nga Kukësi në Morinë, është “hapur” ose “shqepur” siç thuhet në gjuhën e popullit. Në rrugën që u ndërtua për të çliruar shpejtësinë e ardhjes dhe të mbërritjes nga Prishtina në Tiranë, tani janë vendosur bllokadat më të shëmtuara dhe më të rrezikshme: Gropat e thella në mes të asfaltit. Në këto gropa jo vetëm ndalon shpejtësia, por edhe mund të shkaktohen aksidente të rënda që rrezikojnë jetën e njerëzve.

Sigurisht, Rruga e Kombit, si edhe mijëra

Rritet frika se grupimet rebele mund të qëllojnë kundër njëri-tjetrit

Vrasja e një komandanti të lartë të rebelëve islamikë në kufirin e Sirisë me Turqinë mund të hapë një luftë të pisët mes grupimeve të armatosura të opozitës, gjë që mund të dëmtojë përpjekjen e tyre për të rrëzuar Presidentin Bashar al-Assad, bën të ditur “Reuters”.
Thaer al-Vaqqas, komandanti i veriut i brigadave al-Farouq, një nga grupimet më të mëdha rebele në Siri, u vra në një pozicion nën kontrollin e rebelëve në qytetin Sermin, disa kilometra larg Turqisë, thanë burime nga rebelët.
Al-Vaqqas,

Berlusconi: Gjykatat “komuniste dhe feministe” më persekutojnë prej 1994

Në kulmin e debatit politik për zgjedhjet e parakohshme, ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi tërheq vëmendjen e të gjithëve me deklarata, lidhur me marrëdhëniet e tij me drejtësinë. Pak ditë pasi një gjykatë e Milanos vendosi që kavaljeri t’i paguajë tre milionë euro në muaj ish-bashkëshortes së tij Veronica Larios, pas zgjidhjes së martesës, ai kthehet të flasë sërish lidhur me këtë çështje. 
Berlusconi i ka quajtur komuniste dhe feministe tri gjykatëset që trajtuan çështjen e divorcit të tij. Duke folur në

Enveri dhe Zogu, ja si i qeverisën shqiptarët

  • Interviste me historianin Xhelal Gjeçovi rreth debatit mbi figurat historike
  • T’i falemi kulturës që çmon e vlerëson kontributet e të gjithë kohëve dhe të gjithë krahëve
  • Historia duhet riparë nga kënde të ndryshme. Ajo është e pamëshirshme dhe nuk i fsheh tradhtarët e vendit
  • Në këtë speciale të gazetës “Shekulli”, historiani Xhelal Gjeçovi flet rreth debatit mbi figurat historike:

Tuesday, January 8, 2013

Julia Timoshenko deklaroi mbi aktin e mosbindjes civile

Udhëheqësja e opozitës ukrainase Julia Timoshenko, e cila ndodhet aktualisht në burg, ka deklaruar mbi aktin e saj të mosbindjes civile. Për këtë ajo njoftoi përmes një letre të hapur, e cila u lexua në një konferencë për shtyp në Kiev nga mbrojtës i saj, deputeti Sergei Vllasenko.
Në letrën e saj Timoshenko deklaroi se që nga ky moment ajo refuzon të flasë me prokurorët dhe hetuesit. Ajo gjithashtu nuk ka ndërmend të paraqitet

6 misteret e Ismail Qemalit

Si u mundua Ismail Qemali të shtonte delegatët në Konferencën e Paqes në Paris? Pse nuk u realizua ky plan? Jeta e Ismail Qemalit u mbyll me një mister të madh. Askush deri me sot nuk ka arritur të shpjegojë në mënyrë të detajuar për vdekjen e kryeministrit të parë të Shqipërisë. Në janar të vitit 1919, në Paris do të zhvillonte punimet Konferenca e Paqes, e cila do të diskutonte edhe për fatet e vendit tonë. Për këtë arsye Ismail Qemali ishte shumë i shqetësuar për fatet e vendit. Gjithë sakrificat që ai kishte bërë për vendin e tij donte që të kurorëzoheshin me sukses. Ai hartoi strategji që të kishte mundësi të influenconte në vendimet e konferencës. Për të arritur këtë qëllim, ai zgjodhi partnerin kryesor diplomatik, Italinë, e cila duhej të mundësonte që me delegacionin shqiptar, në konferencë të shkonin së paku edhe tre apo gjashtë delegatë më shumë. Këta delegatë do të ishin nga trojet shqiptare, të cilët do të bashkoheshin me ata që vinin nga Amerika.

Sunday, January 6, 2013

Si të fshihet përgjithmonë llogaria e Facebook-ut

Nuk mundesh më ta durosh llogarinë në Facebook? Ju mundeni ta fshini llogarinë tuaj të Facebook-ut, me pak durim.
Së pari, duhet të bëjmë të qartë dallimin midis “deactivating your account” dhe fshirjes së vërtetë. Çaktivizimi i llogarisë së Facebook-ut është një proces mjaft i shpejtë e i lehtë, por kjo mënyrë do të fshehë vetëm profilin dhe informacionet vetjake, por jo fshirjen nga serverët e Facebook-ut.

Shteti, pushteti dhe shqiptari!

Sot, mosha deri në 25 vjeç, nuk e ka idenë e qeverisjeve të mëparshme. Ata kanë fatin e mirë të mos kenë jetuar një absurd politik dhe ekonomik, por kanë fatin e keq, që kanë jetuar vetëm post absurdin komunist, pa hyrë në kohën e vërtetë të praktikës demokratike si në politikë dhe padyshim ekonomi. Nuk janë krejtësisht më me fat se sa ne, që kemi avantazhin e të jetuarit në dy kohë... absurdi... në fakt! Po është një “fat i madh”, të jetosh në një kohë kur shtetin e ke armik, kur ai të mbyll në qelinë e madhe të diktaturës dhe të ushqen për të mbajtur vetëm frymën dhe këtë ta merr në punë, e po nuk more vesh

Itali, Monti shpall koalicionin

Kryeministri italian Mario Monti, ka shpalosur aleancën që do të çojë përpara në zgjedhjet parlamentare në muajin shkurt. 69-vjeçari, i cili zëvendësoi Silvio Berluskonin në postin e kryeministrit  në nëntor 2011, njoftoi javën e kaluar se do të garonte për një mandat të dytë.
"Sot po ju njoftoj konfigurimin e forcave politike dhe sociale që synojnë të bashkohen për tu paraqitur zgjedhësve për një ofertë të re politike", deklaroi Monti. Studimet e fundit kanë treguar se deri në 50 % e elektoratit do të abstenojë ose është i pavendosur për zgjedhjet 24-25 shkurtit.