Wednesday, July 23, 2014

Qeveria me dy krena, çdo polic nga Tepelena

Nga Reldar DEDAJ
Sado e ndryshme që të jetë Shqipëria në procesverbalet e socialistëve, ajo ka nxjerr në dritë një dështim të madh. Shqipëria i është dorëzuar një vale të shfrenuar krimi që ka prekur rrugët dhe familjet shqiptare. Brenda dyzet e tetë orëve në fshatin Suk të Fierit ka ndodhur një vrasje e pesëfishtë, një ditë më pas, në mbrëmje vritet një njëzet e shtatë vjeçar në Kavajë,

Partia e të fortëve, me kryetar Edi Ramën

Nga Armand Shkullaku, Opozita lodhet më kot duke numëruar ditët kur kryeministri Edi Rama do të dalë të distancohet apo të dënojë veprimet e dhunshme të disa deputetëve të tij. Ai nuk do ta bëjë këtë. Një kryeministër normal do të tronditej nga akte të tilla, pavarësisht se nga cili kamp janë autorët, dhe sigurisht që jo vetëm nuk do të pajtohej por do të kërkonte largimin e tyre nga grupi parlamentar i forcës që ai përfaqëson. Nëse një deputeti mandatin ia japin votuesit, politikisht çdo kryeministër apo kryetar partie nuk mund të justifikohet duke heshtur për aktet e dhunshme, edhe nëse pushteti i tij do të varej nga një votë e vetme.

Sulmohet barbarisht me sharje Tom Doshi/ Zyra e blogjeve në PS inskenon fyerjet të dirigjuara nga Endri Fuga

Pas kritikave të ngritura publikisht nga deputeti Top Doshi nue komision kundër Ministrit Saimir Tahiri, i menjëhershëm ka qenë reagimi. Endri Fuga ka urdhëruar zyrën e blogjeve pranë Partisë Socialiste që të denigrojnë me sharje dhe presioni deputetin Tom Doshi ndaj tue cilëve igjithë FRESH është lëshuar me sharje dhe shpifje në gazetat dhe portale qeveritare. Ju mund të gjeni të fotografuara sulmin e inskenuar nga zyra e njeriut që ve në rresht Edi Ramën dhe që drejton zurën e blogjeve pranë Partisë Socialistë ku janë të punësuar 50 të rinj nga FRESH.
Komisioni i Ligjeve po diskuton në mbledhjen e sotme projektligjin për Policinë. Deputeti i Partisë Socialiste, Tom Doshi ka kritikuar ashpër sërisht

Vrasja e Artan Santos / Tom Doshi, kritika të forta policisë: Merret me shitësit e qumështit

Vetëm pak orë pasi kryeministri Rama deklaroi në analizën e 300 ditëve të punës së Ministrisë së Brendshme, se tashmë mund të thuhet me plot gojën që Policia e Shtetit është kthyer në krye të detyrës", deputeti socialist Tom Doshi ka shpërthyer në kritika të forta për performancën e policisë. 
Në komisionin parlamentar të ligjeve, ku u diskutua sërish pr/ligji për Policinë e Shtetit, duke iu referuar vrasjes së bankierit Artan Santo

Fran Canga:Ja si e ndihmoi SHIK Berishën në zgjedhjet e Majit ’96 ....


TIRANE- Ish-kreu i Shërbimit Informative Kombëtar në Shkodër rrëfen sekretet e lidhjes së Berishës me SHIK-un e Gazidedes.Zgjedhjet e ’96-ës, proçesin zgjedhor e shkatërroi politika, kryesisht partia në pushtet..

Monday, July 21, 2014

Maqedonia, kjo furrë bërthamore historike dhe gjeografike


Për të kuptuar se çfarë po ndodhë në Maqedoni, dhe sjelljet e shtetit maqedonë ndaj shqiptarëve, janë ngritur hipoteza të shumëta dhe analiza që mundohen ta zbërthejnë mendësinë maqedone. “Fantazmat ballkanike” Robert D. Kapllan ose më saktë një pjesë e kapitullit të parë, sqaron në detaje kush janë dhe pse janë të tillë maqedonët,

Kriminelët që kushtëzojnë vizitën e Papës në Beograd


Kisha Ortodokse Serbe, SPC vazhdon ta kushtëzoj vizitën e Papës në Beograd me kërkimfaljen për bëmat dhe rolin e klerit katolik në luftën e dytë botërore. Sot Presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç e mirëpret vizitën e Papës ashtu si edhe shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, por nuk dihet se cili do të jetë qëndrimi i Rusisë, që sipas njohësve të rrethanave fetare serbe, është vendimtar.

Ëndërr e ligë


Ato të mërzitin dyfish. Kronikat e zeza.
Dhimbjen e parë e ndiejnë njerëzit, për kumtet që marrin. Ka edhe një dhimbje të dytë, të heshtur, për të cilën njerëzit nuk  bëzajnë. Një dhimbje që përshkon ngadalë eshtrat e gjuhës shqipe.
Shtyp butonin e telekomandës, lajm për një aksident rrugor. Janë përplasur dy makina. Një viktimë, të tjerë me plagë të rënda.
Ata që kishin njohur të ndjerin dhe ngushëllojnë shoqi-shoqin, shprehin njerëzisht hidhërimin që ai humbi jetën, vdiq, u vra, ndërroi jetë, iku, u nda prej nesh, mbylli sytë, shkoi, na la…

Gentiana lutea

Gentiana lutea (great yellow gentian) is a species of gentian native to the mountains of central and southern Europe. Other names include 'yellow gentian', 'bitter root', 'bitterwort', 'centiyane', and 'genciana'

Growth

It is a herbaceous perennial plant, growing to 1–2 m tall, with broad lanceolate to elliptic leaves 10–30 cm long and 4–12 cm broad. The flowers are yellow, with the corolla separated nearly to the base into 5-7 narrow petals. It grows in grassy alpine and sub-alpine pastures, usually on calcareous soils.

Çka shëron sherbela

Të gjithë e lëvdojnë “kasollen” e vet, ndërsa mjekët popullorë sherbelën gjithmonë do ta kategorizojnë ndër ilaçet më të mira. Edhe sipas kritereve më rigoroze, ajo lirisht mund të mbajë titullin e bimës më shëruese në botë. Shikoni pse.

Sherbela, ose latinisht Salvia officinalis (nga fjala salvare, që do të thotë të shpëtosh apo të shërosh) qysh nga lashtësia përdoret për shërimin e gati çdo sëmundjeje. Shkenca moderne ka dëshmuar