Saturday, December 2, 2023

Analiza/ Henry Kissinger dhe qëndrimi i tij i transformuar për ndërhyrjen ushtarake në Kosovë

 


SHBA- Ish Sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, njihet si një figurë e rëndësishme, por edhe kundërthënëse në traditën e politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Fjala e plotë e Argita Berishës....2 dhjetor 2023

 


Jam mirënjohëse që jam sot para jush, jo vetëm si një mbështetëse e Partisë Demokratike, por edhe si nënë e katër fëmijëve dhe një nga mijëra profesionistët e shtresës së mesme, që kanë punuar në profesionet e tyre

Friday, December 1, 2023

Michigan/5 Arsyet pse Liqeni Superior është Liqeni i Madh më i mire në bote


 Nga Rush Dragu

Megjithëse shumë nga plazhet më të mira në Michigan mund të gjenden në jug të U.P., asnjë nga Liqenet e Mëdha nuk ngrihet mbi Liqenin Superior, dhe këtu janë 5 fakte të Liqenit Superior që vërtetojnë pse nga 5 Liqenet e Mëdha, Liqeni Superior është më i miri…

Nervozizmi i Kissingerit


 Nga Beqir SINA *


Në pranverën e vitit 1999, lufta dukej në prag. Pritej që NATO-ja të bombardonte Serbinë dhe objektet e saj ushtarake në Kosovë. Në ajër kishte një tension të dukshëm dhe unë isha gjithë sy e veshë. Televizorin e mbaja vazhdimisht hapur dhe u telefonoja njerëzve që kishin kontakte në komunitet, me shpresën se ata mund të dinin diçka.Më 10 mars, Komisioni për Punët e Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve kishte planifikuar një seancë të posaçme dëgjimore për gjendjen në Ballkan dhe për të shqyrtuar mundësinë e dislokimit të trupave amerikane në Kosovë.

Thursday, November 30, 2023

111-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë - Flamuri kuq e zi u valvit në zemër të Nju Jorkut

 Nga Beqir SINA - New York

Shqiptarët e Nju Jorkut me rrethinat ngritën flamurin kuq e zi në zemrën e lagjes financiare të Manhatanit, Wall Street, parkun Bowling Green. Festa kombëtare e Shqipërisë, u kremtua me ngritjen e

Analfabetët funksionalë të partive politike shqiptare në Mal të Zi me diploma të dyshimta ose të falsifikuara

 


Gjekë  Gjonaj

Mediat malazeze javëve të fundit,  si asnjëherë deri më tani,  kanë  aktualizuar  dhe sensibilizuar  çështjen e diplomave të diskutueshme  apo të rreme në Mal të Zi.  U dëgjuan  shumë  detaje interesante dhe shqetësuese nga këndvështrimi i  ekspertëve  të fushave të ndryshme, profesorë universiteti, ish-ministra,  ish-

Ngritja për herë të parë Flamurit të Gjergj Kastriotit në Bratile të Deçiqit (6 Prill 1911) dhe ringritja e tij 20 muaj më vonë gjatë Shpalljes së Pavarsisë më 28 Nandor 1912

 


“Historia, asht mësuese e madhe, njerzit janë nxanës të kqinj” – Bismark

 

Klajd Kapinova

 

Sa herë që shqiptarët brenda dhe jashtë trojeve etnike përkujtojnë Pavarësin e Shqipnis, harrojn me ose pa dashje të ritheksojn se Flamuri i Ringritur në Vlorë, është po ai flamur shqiptar që asht ngrit për herë të parë nga fatosat e lirisë së Malcis të prim nga plaku i urtë e trim Ded Gjon Luli më 6 prill 1911, pra 20 muaj më përpara se po ai flamur, që u Ringrit në Vlonë.

Pse perdoren dje dhe sot dy standarte historiografie tuj anashkalue ngritjen për hërë të parë të Flamurit dhe mbivleresue Ringritjen po të njejtit Flamur shqiptar për herë të dyte në Vlone!?

Flamurit është ngritur më 6 prill 1911 në Deçiq të Malësisë dhe ringritja e tij në Vlorë më 28 nëntor 1912… dhe Pavarësia e vendit përkujtohen sot në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York

 


 “Uroj që shqiponja të cilën e shikojmë në flamurin e vendit tuaj, t’ju kujtojë gjithnjë shpresën për ta mbështetur përherë besimin tuaj në Hyjin, që nuk zhgënjen, por është gjithnjë përkrah nesh, posaçërisht në çaste të vështira. Shqiponja nuk e harron folenë po fluturon gjithnjë lart.” - Papa Françesku I, gjatë vizitës së Tij Apostolike në Tiranë, më 21 shtator 2014

  

Klajd Kapinova

 

Sunday, November 26, 2023

20 VITE ALBDREAMS MEDIA.Spot nga Kozeta Bruçi


 

Italia kampionia e botrorit te vitit 1982

 


1982 Italian Football Team.

Dino Zoff,Graziani,Bergomi,Scirea,Collovati And Cláudio Gentile.
Bruno Conti,Paolo Rossi,Gabriele Orialli
Antonio Cabrini And Marco Tardelli.

Si u shfaq në “qiellin” e muzikës shqiptare “ylli” Parashqevi Simaku...?

 


Nga Xhevat MUSTAFA

Meqenëse vetë Parashqevia nuk e ka rrëfyer historinë e ditës së saj të parë, të ardhjes dhe të hyrjes në godinën e Radio Tiranës, rreth 42 vjet më parë, në shenjë respekti dhe mirënjohjeje ndaj të gjithë atyre që e ndihmuan atë ditë dhe deri sa u ngjit në skenën e Festivalit të 20 të Këngës në Radio Televizion më 1981, së pari të të ndjerëve, MIQVE të mi, Josif Doja, Agim Papakroko, Agim Krajka, Ferdinand Deda..., po e bëj vetë këtë punë, edhe me avantazhin apo cilësinë e qenies një nga aktorët dhe përjetuesit e saj.

Teatri i Shokut të Detroitit

 


Në vitin 1957, Universal Pictures publikoi një paketë televizive me pesëdhjetë e dy filma klasikë horror të lëshuar nga Screen Gems të quajtur Shock Theatre. Paketa përfshinte filmat origjinalë Dracula, Frankenstein, Mummy dhe Wolfman. Shock Theatre u shfaq premierë me Drakulën e Lugosit në Detroit në kanalin shtatë WXYZ në orën 23:30 të premten, 7 shkurt 1958.

Çdo treg i përbashkët televiziv kishte pritësin e vet. Detroit kishte një nga personalitetet e para të filmave horror në vend. Shfaqja u drejtua nga z. X--Tom "Doc" Dougall--një aktor i trajnuar klasik, i cili jepte mësim anglisht në Institutin e Teknologjisë në Detroit dhe shfaqej si vampir të premten në mbrëmje. Ndryshe nga prezantuesit e mëvonshëm të filmave horror, të cilët do të mashtronin rolet e tyre ose do t'i rrëmbenin filmat që shfaqnin, Dougall ishte jashtëzakonisht serioz dhe vendosi një ton solemn për atë që do të pasonte. Ajo që shumica e njerëzve nuk dinë për Profesor Dougall është se ai ka shkruar disa skenarë Lone Ranger dhe Green Hornet për radion WXYZ.