Saturday, December 13, 2014

Polemika mes Qosjes e Mustafës

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetar i LDK-së, akademik Isa Mustafa, përmes një reagimi të postuar në rrjetin social Facebook, e ka quajtur “rrenc” dhe i ka propozuar akademik Rexhep Qosjes që të shkojë tek psikiatri.
Mustafa, në postimin e tij, i ka bërë me dije Qosjes se gjatë periudhës së paraluftës, në kohën e regjimit të Milosheviçit,

KRIMI KOMUNIST DHE DEKORATAT

Shkruan : Filip  GURAZIU
Krimi komunist vazhdoi panderprerje që pas Konferencës së Mukjes e deri në vetëkapitullimin e sistemit diktatorial. Unë, së bashku me shumë të tjerë, patëm fatkeqësinë të jemi deshmitarë të gjallë të atij kobi, që, si rrufe ra ne familjet tona. Mbrënda një nate, 27 Shkurt 1951 (jo në kohë lufte dhe revolucioni, por në periudhë paqeje dhe nën një pushtet të konsoliduar) hijet e zeza me zemër të kuqe, eleminuan 22 intelektualë nacionalistë,

Justina ( Aliaj)

Nga : Edison  YPI
Brenda refuzimit total që i bëja kohës së mënxyrshme, ngjarjes në vazhdim nuk i mbaj mend as vitin as muajin. Duke krahasuar kordinatat kohore të ngjarjeve të tjera, besoj se duhet të ketë ndodhur diku pak para Festivalit të 11-ë. Jo se nuk jam tani, se mbahem goxha, sikur sapo kam dalë nga veza dukem, por kur isha më i bukur se Riçard Giri dhe krejt Hollivudi,

Thursday, December 11, 2014

EUROPE FUTBOLL- KLASIFIKIMI I TURIT TE PARE

Për pluralizmin e vërtetë

NGA AFRIM KRASNIQI
Në çdo dhjetor të gjithërendim pas datës kur studentët nisën protestat dhe më pas, për kulmin e lëvizjes studentore, rikthimin e pluralizmit politik. Ishte hequr në janar 1925, u rikthye në dhjetor 1990. Me 75 vjet mungesë, dhe më parë, me vetëm 4 vjet eksperiment të brishtë të një sistemi formal konkurrues, ku më shumë se midis partive, gara bëhej midis grupeve klienteliste, fiseve, krahinave dhe elitës së vogël të shoqërisë.

Më 1990 premtimi

Dështon me “sukses” bursa e Tiranës

Pas 12 vitesh bursa e Tiranës ka mbyllur aktivitetin e saj, duke mos dhënë asnjë shembull suksesi te bizneset.
Në vitin 2002 ajo u licencua për herë të parë nga Banka e Shqipërisë, si një treg kapitalesh ku kompani të ndryshme do të vinin dhe do të regjistroheshin, por historiku i saj tregoi se në të gjithë këtë kohë

Kukullat e Dhjetorit

Nga Artur Zheji
Lëvizja dhjetoriste ishte një Lëvizje Kukullash. Kukulla shumëngjyrëshe, që laheshin një herë në javë, ose një herë në muaj. Kukulla të bukura, të mençura ose budallaqe. Kukulla të mërzitura me teatrin e vjetër dhe në kërkim të një teatri të ri. Teatri të ri kukullash. Kukulla me ndjenja të vërteta, por donin s’donin, me një rrip pas zverkut. Kukulla të vetëdijshme apo kukulla të pavetëdijshme se çfarë po ngjiste.

Mesila Doda: Fuksat kanë nisur të shqetësohen

Njëra nga nismëtaret për ligjin e hapjes së dosjeve të Sigurimit të Shtetit Mesila Doda shkruan se, ka nisur frika e “fuksave old and new age”.
Me një shënim në profilin e saj në Facebook, Doda shkruan: “Janë shqetësuar fuksat old and new age???”
“Shumë mirë bëjnë… Nuk do ketë kryetar partie a shef mediash ti ndihmojë në hallin që i ka zënë….”, thekson deputetja e PD-së.
Sipas Dodës, “kot rreken të frustrojne ndokënd. Kjo është fushate

Wednesday, December 10, 2014

Basha në Gjermani: BE s’pajtohet me cenimin e standardeve dhe inkriminimin e politikës‏

GJERMANI– Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me ftesë të kancelares Angela Merkel, mori pjesë në kongresin e 27-të CDU-së që u zhvillua në Këln. Në këtë kongres, kancelarja Merkel u rikonfirmua për të tretën herë në krye të CDU. Kreu i demokratëve ka marrë mbështetjen e drejtuesve të lartë të CDU-së për përpjekjet e PD në mbrojtje të standardeve demokratike

Rudi Vata: Jetoj i lumtur në Angli, Shqipërinë e dua pa interes

NGA ENIDA HIMAJ*
TIRANE
-Është shoqëruar me polemika eliminimi i legjendës së futbollit shqiptar nga “Dancing With the Stars”. Rudi Vata është dhe i larguari i parë nga sfida e kërcimit. Në këtë intervistë për “Vip Pages”, kapiteni shpjegon arsyet që e çuan në konflikt atë dhe kryetarin e jurisë. “Iliri Shaqiri bëri një padrejtësi me mua”, rrëfen. Sipas tij, kishte konkurrentë më të dobët

Kryemuza është jeta! Requiem për Dhora Lekën

Nga PËRPARIM KABO*
70-vjetori i Çlirimit të vendit erdhi dhe iku, por ti fatalisht nuk ishe, Dhora Leka. Në këtë përvjetor të plotë nuk ishte e nuk u këndua as edhe kënga partizane që ti Dhora krijove, ndaj, që kujtesa e humbur të mos na vërë poshtë, po botoj këto radhë kushtuar ty, mike, ato ditë kur ike nga kjo botë që çshpirtërohet çdo ditë.