Thursday, July 25, 2013

Vajza e ish-presidentit Kennedy, ambasadore në Japoni

Shkruar nga Emi Shahu
Presidenti amerikan Barack Obama ka nominuar Caroline Kennedy, vajzën e ish-presidentit John F. Kennedy, ambasadore të Amerikës në Japoni.

Kennedy, një avokate me profesion, ishte një nga përkrahëset kryesore të Obamas më 2008 dhe 2012, por deri më tani i është shmangur jetës politike.
Nëse konfirmohet nga Senati, ajo do të jetë e para femër,

Tuesday, July 23, 2013

Basha kreu i ri i PD: Opozitë ballore dhe të fortë, falënderoj Olldashin për garën

 Lulzim Basha është zgjedhur kryetari i ri i Partisë Demokratike, i cili do të marrë drejtimin e demokratëve pas dorëheqjes së liderit historik Sali Berisha.

Lajmi fillimisht u konfirmua nga burime brenda selisë blu për një fitore të thellë të Bashës kundrejt kandidatit të tij, Sokol Olldashi. Burime brenda PD-së bënë me dije se Lulzim Basha ka marrë 80% të votive, Sokol Olldashi 20% të votive.

Monday, July 22, 2013

Fevziu, thjesht një mercenar që ndryshon sipas pushtetit

Agron Tufa 
Personazhet e medias, bash ata aktorë që përndezin sfondin e “pushtetit të katërt” nuk janë prej shumë kohësh ndërmjetësues të së Vërtetës. S’kemi pse t’i idealizojmë. Në Shqipëri ata njihen prej gjithkujt, sidomos me faktorizimin absolut gjatë fushatave zgjedhore, kryesisht në sajë të shërbimeve me efikasitet të lartë që i bëjnë vetvetes, kompanive multimediatike të biznesit, i cili është i lidhur açik me dy partitë politike.

10 futbollistët më të mirë gjermanë që kanë luajtur në Serie A

Ardhja e Mario Gomez tek Fiorentina, është një shenjë e vazhdimësisë së gjermanëve në kampionatin italian. Gomez erdhi dy vite pasi në Itali zbarkoi edhe Miroslav Klose, një tendencë kjo që u ndërpre pas 15 vitesh mungesë të gjermanëve në Serie A. Por kush janë futbollistët gjermanë më të mirë që kanë luajtur në Serie A?

Basha apo Olldashi ?????

Mbështesnin Bashën, jashtë liste 460 demokratë dhe ish-Prefektja në Korçë

Sunday, July 21, 2013

Prapaskenat e 9 shkurtit ’91, Meksi shkarkoi Azem Hajdarin

Nga Mujë Buçpapaj

Gara e brendshme për kreun e ri të Partisë Demokratike ka tërhequr papritur vëmendjen e opinionit, aq sa ka lënë në hije edhe vetë përgatitjet për kompozimin e qeverisë së re të dalë nga zgjedhjet e 23 qershorit 2013.
Ndoshta ajo çfarë e bën më interesante këtë garë është fakti se pas 22 korrikut do të njihemi me emrin e atij që do të zëvendësojë liderin historik të demokratëve, Prof. Dr. Sali Berishën. Përpos kësaj, nga profili dhe besueshmëria e kryetarit të ardhshëm do të varet shumë edhe natyra e kursit politik të opozitës së djathtë në vend.

Blair-in nuk mund ta shoh si kryeministër të kryeministrit të vendit tim

Rama takon Tony Blair, si hap i dytë që pritet të mbyllet me konkretizimin e një kontrate me ish-kryeministrin britanik në rolin e këshilltarit të qeverisë së re. A është ky një lajm i mirë megjithëse, sipas shtypit britanik, z. Blair është paksa i shtrenjtë me “honorare” që shkojnë në 4 milionë stërlina për Brazilin dhe 16 për Kazakistanin?
Ka qenë dhe është akoma zakon i vendeve të botës së tretë të pajtojnë si këshilltarë