Saturday, November 17, 2012

“Mërgimi Mbretëror. Mbreti Zog dhe Mbretëresha Geraldina”

“Mërgimi Mbretëror. Mbreti Zog dhe Mbretëresha Geraldina”, Dossier nga Prof Luan Malltezi

“Kam mendimin se shqiptarët janë të interesuar të dinë historinë e mbretit Zog i cili u detyruar të largohej nga froni për shkak të pushtimit fashist të vendit më 7 prill 1939. Është folur shumë për të gjatë regjimit komunist por është folur nga pozita jo të drejta;  shtetit komunist dhe historigorafia e kohes ka tentuar të nxijnë emrin dhe veprën e tij si politikan dhe burrë shteti; si pasojë Mbreti Zog mbeti për shqiptarët një figurë historike e panjohur në thelb. “

Nga Prof.Luan Malltezi

Kontributi i Plavë-Guci në shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë.

Krahina e Plavë – Gucisë shtrihet në cepin verior të Shqipërisë, e futur thellë në kërthizen e Alpeve Shqiptare. Një luginë tektonike shumë e bukur dhe e pasur me begati natyrore.Një perlë e pashoqe.Gucia është qytezë antike, çka dëshmon edhe vet emri i saj, por edhe nëntoka e saj, edh epse s’janë bërë kurrfarë gërmimesh arkeologjike!!
Plava përmëndet që nga koha Romake. E mban emrin e përandorit romak – FLAVIUS, nip i Konstantinit Madh?

Fe dhe Atdhe – Leter baritore e ipeshkeve te Shqiperise

Në kuadër të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë dhe përvjetorit të 22 të kremtimit të meshave të para, Arqipeshkvia Metropolitane Shkodër-Pult, në bashkëpunim me Famullinë e Shën Shtjefnit, Shkodër, organizuan në mjediset e Kinema Millenium të qytetit, promovimin e letrës baritore, “Fe dhe Atdhe” të Ipeshkvinjve të Shqipërisë.
Në një sallë të mbushur me qytetarë shkodranë, mes tyre edhe intelektualë të njohur të qytetit verior, krahas kumtesave përkatëse,

Friday, November 16, 2012

Roli i Dibres në Kongresin e Manastirit të vitit 1908

Roli I Vehbi Dibrës në shpalljen e pavarësisë Shqipërisë dhe konsolidimin e saj
Vitet 1908-1912 për Vehbi Agollin qenë vite të një veprimtarie intensive politike e shoqërore, ku ai shquhet si ideolog i çështjes kombëtare në Dibër, veprimtar aktiv në përpjekjet për plotësimin e ëndrrave shekullore të shqiptarëve për liri e pavarësi, për dituri e kulturë, për përparimin e përgjithshëm shoqëror. Sikurse mjaft atdhetarë të tjerë të lëvizjes kombëtare shqiptare, Vehbi Dibra dha ndihmesën e tij në organizimin dhe zhvillimin e kryengritjes së përgjithshme të vitit 1912.
Nga Prof. Dr. Qazim XHELILI

PASQYRIMI I SHPALLJËS SË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË NË GAZETËN “POLITIKA” TË BEOGRADIT

“Gazeta “Politika” ndjek çdo gjë që ka të bëjë me shqiptarët, qoftë e shkruar ose thënë. Ajo i shënon dhe mundohet të kundërpërgjigjet, si p.sh. në artikullin me titull “Ludosti Austrije” (“Çmenduritë e Austrisë”) ku shkruan se “Austria duke i përkrah të drejtat e Shqipërisë për autonomi, po bënë një marri të madhe; megjithëse marritë e Austrisë nuk kanë të ndalur, marria më e madhe është ajo e njëfarë baroni Dunkvan. Ky baron kërkon lidhje gjaku në mes të austriakëve dhe shqiptarëve në të kaluarën. Ja si e dëshmon këtë lidhje. Princesha shqiptare Angjelina Topiana pas rënies së shtetit shqiptar shkon në Itali dhe atje krijon një familje. Po ashtu Marija Terezija, mbretëresha e Hungarisë, ishte martuar në Lorena me vojvodën Fransua, që ishte njëri nga

Skënderbeu i fshehur nëpër arkivat greke

ARBEN LLALLA
Figura e Heroit Kombëtar të Shqiptarëve Gjergj Kastrioti duke qenë një figurë madhështore që e kanë zili ende sot, disa studiues po krijon turbullira tek që më shumë do të thosha që janë kopjac të këqij se sa studiues serioz
Historia e popullit shqiptar është shumë e pasur me shkrime, libra, broshura që flasin për lavdinë e kombit tonë në luftë për ekzistencë. Ato janë të fshehura nëpër arkivat e ndryshme të botës. Viteve të fundit fal punës së palodhur të disa studiuesve shqiptar dhe të huaj kanë dalë në dritë gjëra të rëndësishme që lidhen me historinë e kombit shqiptar, por ende ka gjëra që nuk janë zbuluar dhe flenë diku nëpër bodrumet e shumë bibliotekave apo Institucionet e ndryshme në Itali, Austri, Francë, Turqi, Greqi etj.

Zagari i zi i diplomacisë jugosllave

Nga Besnik LAJQI
Më 1988, unë me disa bashkatdhetarë nga te gjitha trojet shqiptare, vendosëm që ta organizojmë një demonstrate. Ishte tetor. Mendimi ishte për organizimin e parë të një demonstrate kundër Jugosllavisë në Kopenhagë. Dhe kështu, pikësëpari lypëm ndihmë nga Lëvizja Popullore për Republikën e Kosovës me seli ne Zvicër. Këta u përgjigjën pozitivisht dhe erdhën e na ndihmuan që të shkruajmë afishet dhe gjithë materialin e duhur. Në mesin e tyre ishte Ibrahim Kelmendi, Gjyle Krasniqi, Gafur Elshani e disa të tjerë. Këta u vendosën në banesën time.

Pse historiografia shqiptare dhe vendet e koalicionit anti-fashist njohën 29 nëntorin e 1944 si datën e çlirimit

Nga Doc. Kadri DINGU*
 Po në muajin tetor 2002 doli në qarkullim libri i titulluar “208 nëntori i tretë” me autor Vafsi Baruti, ku përveç zbulimeve të mëdha që paska nxjerrë autori se shqiptarët na paskan ngritur tri herë flamurin kombëtar në vitet 1443, 1912, 1944. Duke u marrë më gjerë autori arriti në përfundimin “shkencor” se dita e çlirimit paska qenë 28 nëntori 1944. Ai përpiqet të na paraqitet si historian i vërtetësisë historike e shkencore e tregohet i kujdesshëm të mos bjerë në gabimet e historianit Biçoku të cilin dhe e kritikon,

Kush ishte populli shqiptar në syrin e ish-gjeneralit italian Gino Piçini gjatë kapitullimit të Italisë fashiste

Nga Doc. Kadri DINGU*
 Në çdo përvjetor të çlirimit të Shqipërisë nga pushtimi fashist, ne veteranët e LANÇ-it ndihemi krenarë dhe, së bashku me popullin tonë, përkujtojmë e përulemi me respekt ndaj shokëve tanë dëshmorë që ranë në fushën e betejës dhe ndaj të gjithë veteranëve të tjerë që u ndanë nga jeta gjatë atyre viteve. Ndërkohë, vlerësojmë lart kontributin e të gjithë bashkëluftëtarëve partizanë italianë, ish-ushtarakë që, pas kapitullimit të Italisë fashiste në shtator të vitit 1943, u bashkuan me forcat partizane shqiptare

Thursday, November 15, 2012

Vip-at shqiptar që urrehen me shpirt me njëri-tjetrin

Rozana Radi dhe Rezarta ShkurtaPadyshim janë dy nga artistet më të komentuara në shtypin rozë, pas konfliktit që degjeneroi me dhunë fizike.
Krisja mes Rozana Radit dhe Rezarta Shkurtës , nisi në shoun “Vip Shpija” në Kosovë. Në dukje ishte një zënkë banale dhe vetë ato të dyja u përpoqën ta kalojnë me sportivitet, duke uruar njëra-tjetrën për suksesin e radhës në festivalin “Kënga Magjike”. Po historia nuk do të mbaronte këtu

Vende si Shqipëria nuk mund të përfitojnë azil

Suedia ka qënë një nga shtetet që ka mbështetur liberalizimin dhe integrimin e Shqipërisë megjithatë rritja e numrit të azilkërkuesve është duke e shqetësuar shtetin suedez. Ka qënë kjo deklarata e ambasadorit suedez
 në vendin tonë Patrik Svensson gjatë një vizite në qytetin e Shkodrës. Svensson ka theksuar se për një grup të vogël shqiptarësh nuk duhet të rrezikohet kthimi i regjimit të vizave prandaj ka kërkuar marrjen e masave për parandalimin e fluksit të azilkërkuesve. Aktualisht sipas ambasadorit Svensson në Suedi nga janari i 2012 deri më tani janë identifikuar mbi 1300 azilkërkues shqiptarë, dhe

Zgjimi i nacionalistëve të bardhë

Rizgjedhja e Obamës ne krye te Shtepise se Bardhe ka pasur jehonë në radhët e spektrit të ekstremit të djathtë në SHBA, pjesëtarët e së cilit e shohin Obamën si armik të Kushtetutës, i cili po planifikon që gjatë mandatit të dytë të konfiskojë armët e tyre.
Përderisa shumë prej tyre shfaqën hidhërim dhe frikë, disa racistë panë në fitoren e tij një mundësi për të mobilizuar ithtarët e ekstremit të djathtë. Politika racore u zhvendos nga margjinat në faqet e para të gazetave javën e kaluar, kur doli në sipërfaqe numri i votave që në zgjedhje kishte marrë nga votuesit e bardhë kandidati i republikanëve për president të SHBA-së, Mitt Romney.
Nga numri i përgjithshëm i votave, Romney 88 për qind të votave të tij i kishte marrë nga të bardhët, ndërsa presidenti Barack Obama vetëm 56 për qind.

Wednesday, November 14, 2012

Shqipëri e bukur dhe agresive, barazim ndaj Kamerunit

Barazim i bardhë, pa gola, në miqësoren e kuqezinjve tanë përballë “luanëve të Afrikës”. Një test pozitiv i kombëtares së Shqipërisë, në të gjitha drejtimet, që ka arritur t’i bëjë ballë me shumë dinjitet Samuel Etosë dhe të tijve, ndërsa ka krijuar mundësi jo të pakta për konkludim.