Saturday, January 4, 2014

Çfare ka ndodhur me 4 janar?

46 pes – Jul Qezari mposht Titi Labienus në betejën e Ruspinas (sot në Tunizi). Labienus, kishte qenë aleat i Qezarit, por me shpërthimin e luftës civile, ai kaloi në anën e republikanëve. Beteja ne Ruspina ishte e përgjakshme; Qezari humbi më shumë se një të tretën e forcave, por në fund arriti fitoren. Ai përsëri do të përballej me forcat republikane tre muaj më vonë në betejën e Thapsus. 1785

Mijra emigrantë udhëtojnë me traget nga Mali Zi/ Cmimet 50% më pak se porti Durrësit. Miliona euro humbje për Shqipërinë

Mijra emigrantë shqiptarë udhëtojnë me kilometra për tu hipur trageteve drejt Italisë as nga Durrrsi, as nga Shengjini, as nga Vlora, as nga Saranda por nga Bar (Tivar) të Malit të Zi. Cmimet tre herë më të larta të trageteve dhe linjave detare monopol

Deputetët socialistë rradhë tek LSI për të punësuar familjarët/ Meta është burrë, Tahiri dhe Veliaj na mbyllin telefonin

Pas 6 muajsh të ndërimit të pushtetit një sërë deputetësh socialist të cilët kanë pasur kontributin kryesor në 8 vitet e qënies në opozitë të socialistëve nuk kanë gjetur hapsirat e nevojshme në qeveri dhe institucione të ndryshme. Pushtimi i posteve kryesore nga grupi i lëvizjes Mjaft i ka katandisur deputetët Fatmir Xhafa, Arta Dade, Blendi Klosi, Pandeli Majko, Valentina Leskaj, Tom Doshi, Fidel Ylli, Erjon Brace, Vasilika Hysi etj të mbajnë rradhën

Sunday, December 29, 2013

2014. Ka rrezik të jetë një vit serioz

Alfred Lela
Hyjmë, pothuajse me siguri, në fushën e traditës së shtypit të shkruar, jo vetëm shqiptar, por edhe botëror, kur me anë të një editoriali duam të përmbledhim se ç’ndodhi gjatë vitit që shkoi dhe ç’mund të ndodhë përgjatë atij që vjen. Sigurisht, është më e lehtë të përmbledhësh se të bësh shortarin, njëfarë Kasandre homerike që thotë gjëra që askush i beson, se askush nuk do t’i besojë.
Por, jemi të detyruar t’i

Fahri Balliu: Raportet e mia me Berishën, Metën, Bashën dhe Ramën

Është e vështirë të kuptosh sesi një media ideologjikisht e djathtë dhe e afërt me Partinë Demokratike të shenjojë si një nga periudhat më të vështira të ekzistencës së saj tri vitet e fundit të qeverisë ‘Berisha’. Shkrimtari, publicisti e njëkohësisht pronari i Gazetës ‘55’, Fahri Balliu, i njohur për kritikat dhe këndvështrimet shpeshherë radikale ndaj partive politike kryesisht të majta, të bën të kuptosh se nganjëherë raportet me pushtetin ndërlikohen rrugës për shumë e shumë arsye që ai i shpjegon në këtë intervistë për “Mapo”-n.
Si lindi dhe u konsolidua gazeta juaj dhe media e djathtë në përgjithësi?
Gazeta ‘55’