Saturday, July 13, 2013

Berisha flet për herë të parë pse dha dorëheqjen

Te dashur miq
Se pari ju drejtohem me lutjen te me pranoni kete mesazh si pergjigjen time me miqesore per secilin prej jush, mbasi me gjithe deshiren shume te madhe qe kam qe ne traditen time t'ju pergjigjem, ashtu siç e meritoni, me mesazh te veçante çdonjerit prej jush, praktikisht kesaj rradhe e kam te pamundur.

Friday, July 12, 2013

Rusmaili: Ne u dhamë aleatëve 76 mijë vota, ata vetëm 14 mijë

Shkruar nga Rexhep Polisi
Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ilir Rusmaili bën një analizë për zgjedhjet e 23 qershorit, ku shprehet se PD u dha aleatëve 76 mijë vota, ndërsa ata vetëm 14 mijë vota.
Në një shkrim të botuara tek “Panorama’, ndër të tjera Rusmaili shkruan se, në harkun e katër vjetëve bashkëqeverisje, në vigjilje të lidhjes së marrëveshjes së re të koalicionit, mund të thuhej me siguri se PD-ja

Kastriot Islami: Qeverinë e morën budallenjtë, njerëzit e zgjuar u përbuzën

Shkruar nga Erind KUÇI
Kastriot Islami nuk ka punë tjetër tani, veçse të zbulojë shkaqet e humbjes së thellë të partisë së tij më të re.
Në një postim në Facebook, ai e ka gjetur si shumë demokratë, fajin tek populli. Sipas Islamit, në pushtet kanë ardhur budallenjtë, kurse të zgjuarit janë përbuzur. “Një thënie e viteve 700-750, pra para më shumë se 1300 vjetësh. “Do të vijë për njerëzit një kohë

Fevziu bëhet "mavi" pa ardhur shtatori, tashmë Rama burrë i mirë?

Shkruar nga Erind KUÇI
Televizoni Kombëtar Klan ka filluar nje politike te re editoriale pro qeverise se re. Kryeministri Sali Berisha qe deri dje ishte mit ne kete TV sot eshte zhdukur nga ekrani ndersa qeveria e re ka me shume hapesire.

Gara në PD, Topalli: Nuk mbështes asnjë kandidat

“Ftoj demokratët të votojnë sipas ndërgjegjes së tyre për atë që besojnë se do t’i çojë në fitore!”
Kur mbeten edhe 10 ditë nga votimi për kreun e ri të Partisë Demokratike, nënkryetarja e selisë blu që një javë më parë deklaroi se nuk kishte ambicie për drejtimin e partisë, Jozefina Topalli, deklaroi dje se nuk ka ndërmend që të bëjë fushatë për asnjë prej kandidatëve të shpallur tashmë, Lulëzim Basha dhe Sokol Olldashi. Topalli ka gjetur një justifikim

Mbesa e Ramiz Alisë: Halla ime vdiq në aksident ajror, lajmin e dha Enveri

SHKRUAR NGA EMI SHAHU
Më 13 korrik bëhen 50 vjet nga aksidenti ajror ku humbën jetën 7 shqiptarë në një avion të nisur nga Kina me destinacion Tiranën.
‘Aeroflot Tupolev Tu-104B’ u rrëzua në afërsi të qytetit Irkusk të Siberisë, në Bashkimin Sovjetik, ndërsa 32 pasagjerët dhe ekuipazhi mbetën të vdekur. Pjesa më e madhe e tyre ishin inxhinierë kinezë që vinin në Shqipëri për të dhënë asistencë në veprat industriale, ndërsa shqiptarët që humbën jetën ishin Felek Malile, motra e Ramiz Alisë dhe gruaja e ambasadorit tonë në kinë

Dëshmia në gjyq për vjedhjen e pikturave, akuzohet Kokëdhima e Peleshi

SHKRUAR NGA REXHEP POLISI
Ish-përgjegjësi i Galerisë së Arteve “Guri Madhi” në Korçë, Sotiraq Xega, i cili është i pandehur për vjedhjen e 61 pikturave, deklaroi dje në sallën e gjyqit se autorët janë persona të brendshëm.
“Unë nuk mund të akuzoj një njeri pa e parë. Në fondin e Galerisë kanë hyrë vetëm

Fadroma ngjitet në Llogora, shemb godinën pa leje të kushëririt të Ramës

SHKRUAR NGA KRESHNIK MERSINLLARI
Aksioni i Bashkisë së Vlorës dhe Inspektoratit Ndërtimor për prishjen e ndërtimeve pa leje vijoi edhe dje. Puna e fadromave nisi rreth orës 07:00 në Qafën e Llogorasë, ku u shemb një ndërtesë dykatëshe, e cila ishte ndërtuar pa leje. Siç mësohet, edhe Prokuroria e Vlorës kishte nisur hetimin për këtë ndërtim që ndodhet në vendin e quajtur “Ballkoni i Llogorasë”.

Wednesday, July 10, 2013

Shteti dhe formulari antishtet i Edi Ramës

MARK MARKU

  Dje, mediat kryesore të vendit publikuan një thirrje, nëpërmjet së cilës zoti Edi Rama u bënte thirrje qytetarëve shqiptarë të aplikonin për një vend pune në administratën publike që do të drejtohet në të ardhmen prej tij. Kryeministri i ardhshëm, që ende nuk e ka marrë detyrën, kishte shpërndarë edhe një formular on line, i cili do të mbushej nga të gjithë ata që dëshironin të kontribuonin, sipas tij, për “Rilindjen”.

Iftari, Rama me Topallin e Bashën në një tavolinë

Kryeministri i ri, Edi Rama, me bashkëshorten e tij Linda, ishin në një tavolinë me kryetaren e Parlamentit, Jozefina Topalli, gjatë iftarit të shtruar nga Komuniteti Mysliman me rastin e nisjes së muajit të Ramazanit. “Me Lindën në iftarin e shtruar nga Komuniteti Mysliman. I uroj lehtësi çdo besimtari e mbarësi gjithë komunitetit”, shkruan Rama në Twitter dhe Facebook.

Libri i Syrja Vlorës: “Ismail Qemalit i pëlqente vetja dhe dashuritë kalimtare”

Botohen kujtimet e Syrja Vlorës, nga viti 1912 në 1920.

“Ismail Qemalit i pëlqente vetja dhe dashuritë kalimtare”

“Asnjëherë s’ndoqi një qëllim serioz në politikë. Profesionin, mikun dhe familjen e tij nuk i mendoi më tepër se veten”

Marenglen Verli: Syrja Vlora, rival politik i Ismail Qemalit
Ndërsa kanë pritur 60 apo 70 vjet që të botoheshin, më në fund i vijnë lexuesit kujtimet e një prej njerëzve më të fuqishëm gjatë viteve të fundit të Perandorisë Osmane në Shqipëri. Bëhet fjalë për librin e Syrja Vlorës, “Kujtime-Nga fundi i sundimit osman në luftën e Vlorës”, i cili dëshmon për ngjarje të rëndësishme në historinë e Shqipërisë, që nga shpallja e pavarësisë, ardhja e princ Vidit,

Si dhe nga se shkaktohen gurët në tëmth. Kurimi

Formimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepricë e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk ushqehet, lëngu (vreri) qëndron në qetësi në tëmth. Atëherë kolesteroli kristalizohet dhe pastaj formon gurë të ngjashëm me gurët e vegjël.

Këshilla që tërë jeten duhet ti keni parasysh

Është e vërtetuar se stresi kronik shkakton sëmundje të shumta. Prandaj përpiquni të mos nervozoheni në situatat e mëposhtme:
1.Nuk është e rëndësishme se çfarë mendojnë të tjerët për ju, besoni.
2.Orari i mbingarkuar me punë të cilat me të vërtet nuk janë reale sjell vetëm dëme.
3.Sigurisht gjithë jetën nuk do të dukeni njëjtë, pamja ndryshon.

Zogaj prezanton librin e jetës “Fundi, një fëmijëri tjetër”

“Fundi, një fëmijëri tjetër” është libri i jetës së poetit Preç Zogaj. “Në raport me librat e mi, mendoj se kam shkruar librin më të mirë timin”, – u shpreh Zogaj në prezantimin e vëllimit të ri poetik, organizuar në Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. “Fundi, një fëmijëri tjetër” është ditari poetik i autorit, i shkruar në një kohë kur ai vetë ka qenë tejet aktiv në jetën politike të vendit, por kjo nuk e ka cenuar poezinë e tij.

Monday, July 8, 2013

Papa Francesku: Më dhemb kur shoh priftërinj me makina luksoze

Disa besojnë që kënaqësia është në gjërat që posedojmë, si modeli i fundit i smartphonit, modeli i fundit i makinës, pirja e kafesë apo dreka në lokalet që janë më në zë, por nuk beson kështu kreu i katolikëve të botës, Papa Françesku. Papa kritikon pikërisht këtë model të të jetuarit të jetës, duke nisur që nga priftërinjtë.

Kush do të jetë pasuesi i Sali Berishës në PD?

Analistët besojnë se gara për të marrë drejtimin e Partisë Demokratike në Shqipëri do të jetë e fortë dhe reale, gjë që imponohet dhe nga vetë kandidatët.

Pas dorëheqjes së Sali Berishës, të imponuar nga humbja në zgjedhje, Lulzim Basha dhe Sokol Olldashi janë në garë për të marrë drejtimin e selisë blu.

Analisti Artan Hoxha thotë se cilësitë e kandidatëve e bëjnë të pamundur parashikimin e rezultatit.

Basha e Olldashi, para dhe pas 2005-a, ose trashëgimia në garën për të ardhmen

Alfred Lela
Fituesin e garës për postin e kryetarit të Partisë Demokratike, nuk e dimë me siguri, por sigurisht dimë që dyshja Basha-Olldashi do të jenë numrat 1 dhe 2 të këtij formacioni politik. Mund të rreshtosh cilësitë dhe mangësitë e njërit apo tjetrit, por më e ndershme do të ish të kuptoje se kombinimi i kësaj dysheje do të krijonte një fuzion të nevojshëm për një parti që, jo vetëm ka humbur thellë zgjedhjet e fundit të përgjithshme, por është dhe do të jetë nën shenjën e Sali Berishës edhe për ca kohë (mirë apo keq qoftë kjo).

Ramiz Lushaj: Beteja e parë elektorale Basha – Olldashi

Politikani 31 vjeçar Lulzim Basha, koordinator i Komitetit të Orientimit të Politikave (KOP) dhe zëdhendës i fushatës së PD-së, fitoi më 3 korrik 2005 në zonën elektorale 33 në Tiranë, bastion i fortë i të majtës, jo thjesht përballë kandidatit socialist Arben Ahmetaj, po kryesisht ndaj kryebashkiakut Edi Rama, që e kishte përflak zonën me postera të tij të shumtë sikur të ishte ai kandidati zyrtar.
Diplomacia euro-atlantike në Prishtinë (veçmas në korrik 2000, tetor 2001, nëntor 2002) dhe në Tiranë (janar, prill-maj, korrik 2005), si edhe PD në opozitë të përgjakur e gjallëri vitale për pushtet, po promovonte dhe vlerësonte personalitetin e ri politik dhe kontributet e Lulzim Bashës, prandaj e majta nisur edhe nga këto fakte donte patjetër ta rrëzonte që në betejën e parë elektorale në Tiranë në një zonë të majtë me 36.080 zgjedhës në lista – sa gjysma e popullsisë së sotme (INSTAT – 2013) të qarkut të Gjirokastrës.

Basha vs Olldashi – Virtyti përballë vesit!

Reagim në vend të analizës: demokratë të Shqipërisë zgjidhni virtytin Lulzim Basha.
Partia Demokratike nuk është kazino Z. Olldashi!
Rezultati jo vetëm shokues, por edhe fyes i PD-së në zgjedhjet e 23 qershorit, si çdo demokrat e qëndrestar, natyrisht edhe mua më ka hedhur në reflektime. Gjithashtu, shumë miq, gazetarë e analistë, publikisht më kanë bërë apel të shprehem si njërin nga të shumtët njerëz në PD, që qënësinë time në parti nuk e kam konsideruar si premisë për karrierë e përfitime vetjake, por si një mision për një kauzë fisnike, atdhetare e demokratike.

Rudina Dembacaj, ylli i portës ngjitur

Është vajza e thjeshtë që kushdo mund ta takojë në rrugë e ta përshëndesë. Asaj vetëm qejfi do i bëhej. Duket se asgjë nuk ka ndryshuar që nga vitet e mëparshme, por ama është fakt që ajo është kthyer në një nga aktoret më të spikatura të mbrëmjeve televizive të humorit. Aktorja kryesore e “Al Pazar”, me diplomë në Juridik, rrëfen vitin e suksesit në ‘Al Pazar’
 Fakti që sezoni mbaroi nuk do të thotë që truri është nisur me pushime. Pas 22 javësh pune të përditshme për “Al Pazar”, është vështirë që pjesëtarët e stafit të ambientohen menjëherë me rënien e ritmit. Kështu ndodh dhe për Rudinën.

FB, Topalli poston foto e citate të Berishës

SHKRUAR NGA ERIND KUÇI
Kryetarja në detyrë e Kuvendit, Jozefina Topalli, njëherazi nënkryetare e Partisë Demokratike vijon t’i qëndrojë larg fushatës brenda forcës së saj politike për zgjedhjen e kreut të ri.

Tom Doshi: Humbja e PD në Shkodër, sepse u mbush me spiunë sigurimi

SHKRUAR NGA REXHEP POLISI
Deputeti socialist i qarkut të Shkodrës, Tom Doshi tregon se si e majta përmbysi bastionin më të konsoliduar të së djathtës në Shqipëri, Shkodrën.
Në një intervistë për “Panorama”, ai shprehet se ka marrë votën e ish-të persekutuarve dhe familjeve të të pushkatuarve që ishin zhgënjyer nga Partia Demokratike.

Kanadaja dhe lakmia për naftë

SHKRUAR NGA KLARITA BAJRAKTARI
Për dekada me radhë, bota e ka konsideruar Kanadanë si fqinjën veriore më miqësore të Amerikës , një vend i përgjegjshëm, paqësor edhe pse i mbushur me njerëz të mërzitshëm që pëlqejnë vetëm sportet mbi akull. Përsa i përket çështjeve madhore, Kanadaja ka luajtur gjithmonë rolin e shpëtimtares globale, duke paraqitur lidership moral dhe të vendosur për çdo çështje që nga mbrojtja e ozonit, tek pastrimi i zonave të minuara e deri tek të drejtat e homoseksualëve.

Kreu i ri, PD ngre 39 qendra votimi, 7 vetëm në Tiranë

SHKRUAR NGA EMI SHAHU
PD-ja do të ketë qendrat e saj të votimit në të gjithë territorin e vendit, ndërkohë që numri më i madh i tyre do të jetë në kryeqytet. Tashmë gjithçka është gati për administrimin e procesit zgjedhor, që nga ngritja e KQZ-së e deri tej qendrat e votimit të shpërndara aty ku PD-ja ka degë të saj. PD-ja do të ngrejë 39 qendra votimi në degët e saj neper Shqipëri dhe 7 qendra votimi në Tiranë, për ta bërë më të lehtë procesin e votimit. Në regjistrat e PD-së janë 105 mijë anëtarë

Komisioni: Ja procedurat e votimit për kryetarin e ri të PD

SHKRUAR NGA REXHEP POLISI  
Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit te Operacioneve Elektorale ka përgtatitur udhëzimin për procedurat e votimit për ryetarin e ri të PD.
Po publikojmë të plotë udhëzimin e Komisionit.

Sunday, July 7, 2013

Dashnor Aliko: PD humbi në Lazarat për faj të strukturave

Nga: ERI BACO
Kryetari i Komunës së Lazaratit, Dashnor Aliko, në një intervistë të dhënë për “Gazeta Shqiptare” ka sqaruar dje arsyet pse Partia Demokratike e humbi këtë bastion në zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit.
Z. Aliko, si e konsideroni humbjen e së djathtës në zgjedhjet e 23 qershorit? Humbja e së djathtës ishte një zhgënjim total, ku gjithsecili ka përgjegjësinë e vet.

Miqësia Basha-Meta, Olldashi sulmon LSI, Basha fushatë me tone të buta

Olldashi me fushatë agresive, Basha me fushatë me tone të buta. Olldashi gjen fajtorin e humbjes së PD tek LSI, Basha ndjek strategjinë e 2011-ës
Lulzim Basha dhe Sokol Olldashi kanë të përbashkët vetëm synimin për të qenë fitues në garën për kreun e Partisë Demokratike, ndërsa ndryshojnë tërësisht në strategjinë e tyre.
Strategjia e Olldashit

Zbulohen mbështetësit e Bashës dhe të Olldashit

Si është ndara selia blu, garda e vjetër me Olldashin, të rinjtë me Bashën
Gara mes dy rivalëve për pasuesin e Sali Berishës në krye të Partisë Demokratike ka nisur zyrtarisht nga dita e djeshme. Lulzim Basha dhe Sokol Olldashi e kanë nisur fushatën nga bastionet e tyre, respektivisht nga Elbasani dhe nga Fieri. Por brenda garës mes tyre, në selinë blu po zhvillohet edhe një garë tjetër, ajo e mbështetësve