Thursday, August 7, 2014

GJERGJ FISHTA (1871-1940)

1. Portreti i krijuesit
Nga Sabri Hamiti

Gjergj Fishta për një gjysmë shekulli ishte figura zotëruese e letërsisë shqipe. Madje për të gjallë u kurorëzua me vlerësimin poet kombëtar. Ai është i pari shkrimtar i madh shqiptar që gjithë shekullin e vet krijues (1900-1940) e kaloi në Shkodër, asokohe kryeqytet kulturor i Shqipërisë. Fama e tij letrare nisi në fillim të shekullit, kurse arriti kulmin kah fundi i jetës së tij. Ai për të gjallë u bë një masë e madhështisë letrare shqipe, i njohur njësoj mbrenda vendit dhe jashtë, kudo ku lexohej e vlerësohej krijimtaria letrare shqipe.

Monday, August 4, 2014

Femrat e Sulltanit e dashuronin Skënderbeun?!

TIRANE- Romani më i ri i botuar në Francë lidhur me heroin tonë kombëtar, Skënderbeun, është ai me titull “Scanderbeg, ou les Aventures dy prince d’Albanie”.

I gjatë, i hijshëm, me tipare të skalitura dhe një pamje madhështore... Ikona kombëtare e shqiptarëve, Skënderbeu, ka mishëruar gjithmonë imazhin e një burri të fortë nga shumë dëshmi historike ndër shekuj.

Bleona perlotet ne tv per Ganiun: Ka kohe qe jam ndare. Por nuk i kam marre asnje cent

Bleona Qerreti pohon se ka kohë që është ndarë nga bashkëshorti i saj Gani, por se ende e dashuron atë. Në një rrëfim tek “Vizioni i Pasdites”, Bleona tha se për shkak të punëve të shumta nuk ka mundur t’i përkushtohet atij, dhe për këtë shkak e “e ka lënë të lirë” Ganiun. Sipas saj, lidhja e tyre përfundoi për shkak të angazhimeve të saj edhe pse tha se `zemra i tha të kundërtën`.

Zbulohen dokumentet e CIA-s dhe FBI-se per Xhevdet Mustafen

Në vendet ku sundon totalitarizmi gjithçka, në Godinën Diktatoriale, ndërtohet mbi vullnetin e sundimtarit i cili mbështetet në dy shtylla të forta dhe një shesh të butë; në shtyllën e gënjeshtrës dhe të shtypjes të cilat ngulen thellë mbi sheshin e injorancës. Gjithçka tjetër që ndërtohet, qëndron mbi këto dy shtylla e mbi këtë shesh.

Shqiptarët e arratisur në Greqi, agjentë të Sillogut e kontrabandistë

Dosjet e Sigurimit: Veprimi antikomunist në qarkun Korçë
Nga Veli HAKLAJ

V. Veprimi antikomunist në Qarkun e Korçës
Në Qarkun e Korçës, pas goditjeve që ishin dhënë ndaj personave të implikuar me procesin e Tiranës, si Kol Rodhja, Zhanke Gorguzi etj., ishte konstatuar një rënie e aktivitetit të antikomunistëve. Terreni më i përshtatshëm për të punuar kundërshtarët e regjimit në këtë qark kishin qenë nënprefekturat e Kolonjës dhe Leskovikut. Që prej muajit prill 1946, ishin goditur dhe zbuluar disa rrethe antikomunistësh.