Wednesday, June 17, 2015

Koment: një prej atyre që mund të qeverisin

Ai nuk është ndonjë orator i madh: Jeb Bush tani ka hyrë në garë si kandidat për president i republikanëve. Ai ishte nervoz, kur u shfaq në podium. Ai rëndom merrte shishen e ujit pranë pultit të referuesit dhe buzëqeshte shpesh disi konfuz para kamerave televizive. Por as Hillary Clinton, favoritja e demokratëve, javën e shkuar gjatë prezantimit të saj në Nju Jork nuk ishte më mirë.

Saturday, May 23, 2015

Profili i bashkisë Malësi e Madhe

Malësia e Madhe përmban bukuri të shumta natyrore, por zhvillimi i turizmit malor ka hasur në pengesa të shumta për shkak të mungesës së infrastrukturës. 

Thursday, May 21, 2015

Kapllan Resuli, “Tradhëtia”, romani që dyshohej se jepte të dhëna sekrete për UDB-në -Dossier NGA VLASH PRENDI 
TIRANE- Akademiku

Intervista/ Shehu: Shoku që më spiunoi…10 vite ferri në Metalurgji
Dossier NGA ADMIRINA PECI

Dossier NGA ADMIRINA PEC
TIRANE- Duhej të mbaje gojën mbyllur që dera e burgut të mos rrinte hapur… Këtë filozofi mbijetese në periudhën e komunizmit, poeti Agim Shehu, e kuptoi mjaft vonë, ndërsa jetonte vitet e ferrit të tij në Metalurgji.

Wednesday, March 18, 2015

Shtatëdhjetë vjetori i vdekjes së Prekë Calit

Nga Gjekë Gjonaj
Më 25 mars bëhen 70 vjet nga pushkatimi i legjendës së Kelmendit dhe njërit nga figurat burrërore në historinë e Shqipërisë Prekë Calit. Ky burrë i spikatur i Malësisë së Madhe dhe luftëtar trim dallohej nga moshatarët e kohës me një fizik tipik të racës shqiptare - malësore dhe me qëndrimin e vendosur dhe të paluhatshëm për t‘u përballuar me çdo armik në dobi të sigurimit të tërësisë kombëtare tokësore të popullit të vet. Ai hyrinë jetën politike të Shqipërisë si njeri thjeshtë, mirëpo falë aftësive të tij dhe dashurës së flaktë nda atdheut në moshë të re u vu në shërbim të mbrojtjes së kufijve të Shqipërisë,

Sunday, January 25, 2015

“Tërmeti” ndodhi. Fitore e pastër e SYRIZA-s në Greqi. Ja rezultatet

Janë mbyllur para pak minutash qendrat e votimit në të gjithë Greqinë për zgjedhjet paralamentare të 25 janarit. Ndërkohë që ka nisur edhe publikimi i exit-polleve të para. I pari exit-poll është publikuar nga Kapa Research dhe flet për një fitore të pastër të radikalëve të majtë të SYRIZA-s.

Tmerri i Auzhvicit – 27 Janari dita përkujtimore e viktimave të regjimit nazist

Emri Auzhvic lidhet me krimet më të tmerrshme dhe vuajtjet e paimagjinueshme. Edhe sot e kësaj dite kampi i shfarosjes ngritur prej nacionalsocialistëve mban vulën e vet në historinë gjermane.

Kush është Alexis Tsipras, kryeministri i ri i Greqisë

Politikani i majtë grek, Alexis Tsipras shihet si mjeshtër i politikës realiste. Ai është karizmatik, i drejtpërdrejtë dhe miqësor në takime. Po çfarë dëshiron të arrijë ai? Krijimi i mazhorancës dhe ruajtja e saj – kjo moto është lajtmotiv i politikës së Alexis Tsipras. Për këtë dëshmon biografia e tij. Pikërisht në vitin historik 1989, zëdhënësi i nxënësve, Tsipras futet në organizatën e rinisë së partisë komuniste greke, KKE.

Koktejli i shijshëm efektiv për rënien në peshë

Nje kokteil i shijshem dhe natyral per te rene ne peshe.
Si përgatitet: Në një litër me lëng boronice 100% (në pamundësi të lëngut të freskët të boronicës, përgatisni çaj boronice. Në një litër ujë të valuar shtoni 10 bustina çaji me boronicë) shtrydhni 4 kokrra limoni dhe 4 kokrra portokalle.

Një ushqim i thjeshtë që vret qelizat kancerogjene

Qepa e kuqe, sugjerohet ta konsumoni për shumë arsye shëndetësore. Ekspertet keshillojne te mos e zieni apo piqni tepër, sepse humb substancat shëruese, prandaj pikërisht për këtë arsye duhet ta konsumoni të papërpunuar. Ja efektet kurative te saj:

Wednesday, January 21, 2015

Hipokrizia e tre lapsave në xhepin e Ramës

Po të isha gazetar i “The Indipendent”, edhe mua mund të me bënte përshtypje pozitive gjetja me tre lapsat në ngjyrat e flamurit francez te xhepi i xhaketës së Kryeministrit shqiptar gjatë manifestimit të solidaritetit në Paris. Por edhe pse nuk jam gazetar anglez, kjo nuk më pengon që të gjej here pas here suksese stilistike në performancën e tij, ndonëse unë jam kundërshtar politik dhe ekzibicionizmi nuk ka të bëjë fare

Saturday, January 17, 2015

Miti i rremë i bashkë jetesës fetare

Dy ngjarje të kohëve të fundit, vizita e Papa Françeskut në Tiranë dhe marshimi ekzotiko- qesharak i katër krerëve të komuniteteve fetare në Paris, i kanë dhënë, edhe një herë, hov zërave të atyre që mbajnë gjallë mitin e një vendi kampion për tolerancën fetare.  Sipas tij, Shqipëria është vendi ideal ku besimet e ndryshme bashkëjetojnë paqësisht, ku muslimanë, ortodoksë dhe të krishterë mirkuptojnë

Rama dhe katër klerikët, dy gënjeshtra në Paris

 Armand Shkullaku
Një kryeministër me lapsa në xhep dhe katër klerikë që japin shfaqje në Paris, kanë mjaftuar për të shprazur “krenarinë” shqiptare e për të rindezur fanarin ndriçues nga duhet të kthejë sytë bota. Njëlloj si në rastet kur zbulojmë ndonjë personazh të famshëm me origjinë shqiptare, kur rrugëve, shesheve, spitalit e aeroportit i vëmë emrin Nënë Tereza, apo kur përsërisim titujt e gazetave që

Monday, January 5, 2015

23 dinastitë më të fuqishme në Shtetet e Bashkuara

Nëpërmjet parave, talentit apo thjesht publicitetit të mirë, disa familje dominojnë në jetën amerikane. Ata janë dinastitë e vjetra legjendare, dinastitë industriale të shekullit 20, dinastitë e sportit dhe zbavitjes, dhe dinastitë politike që kanë një sasi surprizuese pushteti për një vend demokratik. Ne morëm në shqyrtim dinastitë më mbresëlënëse amerikane dhe i renditëm ato, duke pasur parasysh

Sunday, January 4, 2015

Nje katolik ende me shprese ne dyert e Partise Demokratike

Nga Paulin Paplekaj
Në një realite shqëror, të tejngopur me politikë, ku në çdo media vizive, apo të shkruar, i përçohet publikut mbi nëntëdhjetë

Friday, January 2, 2015

2015 Movie Preview: The 40 Movies We're Most Excited to See this Year

The Avengers get ready to re-assemble. Katniss readies her last stand. And Christian Grey breaks out his toys.
Yes, 2015 promises all sorts of cinematic goodness, from the return of such storied franchise heroes as Mad Max, Terminator, and James Bond, to would-be Oscar contenders by heavyweights like Steven Spielberg, Ron Howard, and Quentin Tarantino

Thursday, January 1, 2015

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1914, 1924, 1934... dhe 2014?

Derisa në shtetet normale, në Perëndim, në çdo fundvit qytetarët shpresojnë që viti i ardhshëm të jetë më i mirë se ky që po e lëmë, shqiptarët luten që viti që vjen të mos jetë i keq si i kaluari. Se çka