Saturday, April 27, 2024

Meta te protesta për Berishën: Është atje se nuk pranoi copëtimin e Kosovës

 


Presidenti i Partisë së Lirisë, ashtu siç kishte paralajmëruar, mori pjesë në protestën që organizohet çdo natë poshtë banesë së liderit të opozitës, Sali Berisha.

Meta tha ndër të tjera se Berisha është atje sepse doli kundër copëtimit të Kosovës dhe kundër shpopullimit të Shqipërisë.

PJESË NGA FJALA E

“Kam shkollën e Ramiz Alisë, Fatos Nanos, Sali Berishës”

 


Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, gjatë fjalës së tij nga Konventa Kombëtare, se ai ka shkollën e Ramiz Alisë, Fatos Nanos dhe Sali Berishës dhe kush qëndron këtu për të bërë lojëra kundër PL e ka gabim.

“Kush është me Ilir Metën, nëse votohet president,

Veliaj, fletëthirrje për në SPAK: Do shkoj vetë. Kryetari zbardh strategjinë e mbrojtjes

 


Kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj është thirrur për hetime në SPAK ndërsa vetë ai deklaroi sot se ka ndërmend të shkojë vet duke zhvlerësuar mundësinë që ai ka marrë një thirrje zyrtare prej dy javësh. Veliaj ka shmangur vajtjen në Prokurori për inceneratorët dhe ndoshta edhe për kompaninë 5D fillimisht përmes një raporti mjekësor pesëditor dhe më pas

Friday, April 26, 2024

Gjykata Kushtetuese pranon padinë e PD-së për taksimin e profesioneve të lira


 Gjykata Kushtetuese ka pranuar padinë e depozituar nga Partia Demokratike, ku kërkon shfuqizimin tek ligji “Për Tatimin Mbi Të Ardhurat”, nenin për profesionet e lira. Padia është firmosur nga 37 deputetë, kryesisht të Partisë Demokratike, teksa u janë bashkuar edhe deputetë nga Partia e Lirisë si Petrit Vasili apo Erisa Xhixho.

Lulzim Basha: Synojmë 71 deputetë në zgjedhjet e ardhshme. Sfida jonë është politike


 
Lulzim Basha tha në një intervistë për Euronews Albania se synon që në zgjedhjet e 2025 të sigurojë 71 deputetë.

Spiropali/ Emisioni RAI-t një pabesi ndaj shqiptarëve


Nga Elisa Spiropali

Plani i ahengut për t’iu gëzuar sulmit mbi Shqipërinë në RAI3, pas mbështetjes së tij me municion nga rruga e humbur e Shpresës së të pashpresëve,

Wednesday, April 24, 2024

Çfarë i shqetëson ambasadorët në Tiranë


 Qëndrimi aspak proporcional i disa ambasadorëve, mes batërdisë që ka ndodhur në bashkinë e Tiranës dhe disa tymueseve në dyert e saj, ka ngjallur një reagim të fortë tek ajo pjesë e qytetarëve që refuzojnë dhunën dhe korrupsionin e pushtetit.

Ana jonë e zezë që mediat perendimore e shohin kur iu duhet


 Në mes të vorbullës me shkrime dhe kronika limonatë për mrekullitë e turizmit shqiptar, investigimi i “Report”, në Rai 3, pati efektin e një rufeje në qiell të pastër. Në të bëhej si rrallë herë autopsia e një shteti të ekzekutuar nga mafia.

Rama vijon intervistat për dokumentarin e RAI: Reagova se u sulmua Shqipëria!

 


Pas Met Veliut në Top Channel, Edi Rama vijon intervistat në mediat e afërta me pushtetin e tij për të folur mbi dokumentarin e televizionit italian Rai 3. Së fundi ai është shfaqur në Report Tv. Rama thotë se nuk ndihet ai i sulmuar, por Shqipëria. Më poshtë pjesë nga intervista.

Investigimi i RAI3/ Çfarë e tërboi Edi Ramën

 


Emisioni investigativ Report i RAI3, ka shërbyer si shkëndijë për të shpërthyer paranojën e Edi Ramës për një komplot të kurdisur kundër tij. i kapur në befasi nga faktet e renditura me profesionalizëm nga gazetarët italianë, që implikojnë familjarët dhe sekretarin e tij të