Saturday, February 12, 2011

VEJUSHA E ARKANIT DHE KULTURA SHQIPTARE

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image Ceca Razhnjatoviq

Nga EMIN AZEMI

Rënia e ngadalshme e barrierave kufitare në kuptimin e këmbimit të ideve, vlerave e kapitalit, është një favor që duhet vënë në lëvizje. Maqedonia ka të nënshkruara disa protokolle bashkëpunimi me shtete të ndryshme, duke përfshirë edhe ato të rajonit. Por, nga ajo që mund të shohim në praktikë, pak po bëhet që këto dokumente bashkëpunimi të bëhen realitet. Ekzistimi i një hapësire kulturore te shqiptarët, ka qenë me vite të tëra një ëndërr. Të qenit të ndarë në pikëpamje shtetërore-administrative, shqiptarëve nuk ua mohon ambicien që të ngrenë në një nivel më të lartë bashkëpunimin kulturor.

Jo se atyre ua ka ndaluar dikush, por fitohet përshtypja sikur shqiptarët, sidomos ata në Maqedoni, janë bërë peng të politikave ditore që prodhojnë konjunkturat politike, ato që janë tash në pushtet dhe ato që dikur ishin. Një diplomat i huaj që shërben në Shkup ishte mahnitur nga performanca artistike e një grupi muzikor nga Tirana, të cilin kishte pasur rast ta shikojë në verën (e shkuar) të Ohrit. Por, atij i ishte dashur të shkojë në Ohër që të bindet se te forcat krijuese shqiptare ka vlera të krahasueshme edhe me ato botërore.

Lajmet e fundit nga Tirana e Prishtina tregojnë për disa paraqitje dinjitoze të artistëve të teatrit, muzikës e pikturës, në metropolet e ndryshme të botës. Ndonjë prej tyre madje është kthyer edhe i shpërblyer brenda një konkurrence të rreptë vlerash e afinitetesh krijuese të përmasave të përbotshme. Në Shkup si më dendur na rastis të shohim pllakate që lajmërojnë ardhjen e ndonjë ylli të folkut nga hapësirat e ish-Jugosllavisë. Madje, thuhet se dhjetëra taksi të Shkupi kishin bartur tifozë të çmendur nga Kosova, që kishin ardhur për ta dëgjuar vejushën e Arkanit, Ceca Razhnjatoviq.

Që të jetë absurdi më i madh, ishte Ministria e Kulturës e Maqedonisë ajo që ndau një shumë marramendëse parash për organizimin e këtij koncerti. Për vejushën e Arkanit u çua në këmbë tërë një ministri dhe mijëra shqiptarë për ta mbajtur gjallë frymën e një arti të deplasuar dhe të mykur. Aferim! Në Shkup kemi harruar kur është organizuar ndonjë koncert i Filarmonisë së Tiranës, ndonjë shfaqje teatrore e Prishtinës, apo është ftuar ndonjë shkrimtar shqiptar i kalibrit të Kadaresë, ndonjë artist i formatit të Belushit. Ne sikur jemi bërë pjesëmarrës të një histerie kolektive për të përtypur jovlerat që na i servon çarshia maqedonase dhe injoranca shqiptare (e injektuar në politikë). Sikur të kishim prurje më të shumta të vlerave krijuese shqiptare në Shkup, me siguri do të zbeheshin edhe stereotipet për shqiptarët që janë të ngulitura te një pjesë e opinionit maqedonas dhe te shumë diplomatë të huaj. Këta të fundit madje nuk do të kishin nevojë të shkojnë në Ohër "ta shuajnë etjen" për të dëgjuar a shikuar një trupë të shkëlqyeshme artistike shqiptare.

Një shërbim të keqafirmimit dhe bashkëpunimit kulturor ndërshqiptar po i bëjnë edhe disa kasnecë të bajraktarizmit nga Maqedonia, të cilët vetëprezantimin e tyre në Tiranë a Prishtinë e vendosin mbi do farë linjash monopolizuese, duke i mëshuar telit të përjashtimit të gjithçkaje që nuk është e rrethit a lobit të tyre krijues. Tashmë është bërë e modës që kasnecët e tillë t’i kenë "mediet e tyre", "kritikët e tyre" dhe "lavdëruesit e tyre" që prodhojnë "yje të vegjël" në orbitën e madhe rreth së cilës rrotullohet vetëm ylli i tyre i preferuar. Mediokriteti i tillë që paketohet si vlerë përfaqësuese është një ushqim i përkohshëm që mund të shuajë urinë e rastit, por kulturës shqiptare në përgjithësi i krijojnë tejngopje me pompozitete që janë shumë larg të qenit realiste e të paanshme. Shqiptarët në Ballkan nuk kanë vetëm politikanë dhe krijues mediokër. Për t’i ofruar ata të tjerët që kanë pak më shumë vlera, nevojitet një qasje tjetër, një menaxhim tjetër kulturor, i cili në asnjë mënyrë nuk do të duhej të ishte në duart e aparatçikëve partiakë.

Është mirë që CV-të e aparatçikëve t’i lëmë pa këtë pjesë të punëve shqiptare.

Marrë nga "Fakti" e Shkupit

Zbardhet biseda në PE: Ja ç'mendojnë vërtet për krizën në Shqipëri


Ato që nuk thonë kurrë në deklarimet publike. Zbardhet biseda mes Lajçak, Svoboda, Kukan, Boshtinaru etj, pasi i dërguari në Tiranë, u tregon për bisedat konfidenciale me Berishën dhe Ramën

Nuk ka shqiptarë që nuk e ka bërë së paku njëherë me zë të lartë këtë pyetje: "Ore çfarë mendojnë vërtet këta ndërkombëtarët, si e kanë hallin që flasin me arra në gojë?" Dhe një përgjigje mund ta merrni nga zbardhja e kësaj bisede mes zyrtarësh të lartë të BE-së të angazhuar për të zgjidhur krizën në Shqipëri. Në këtë komunikim të lirshëm midis tyre, ata janë shumë më pask "zyrtar" se në deklarimet publike. Biseda zhvillohet ne Parlamentin Europian, pak pasi Lajcak ka raportuar çfare ka biseduar me Berishen e Ramen ne takimet koke me koke ne Tirane


Miroslav Lajçak, drejtori menaxhues i BE-së për krizat në Ballkan:


"Situata në përgjithësi është më e qetë se përpara, por kriza politike po thellohet. Ata mendojnë se nuk mund ta zgjidhin këtë krizë dhe presin ndihmën tonë. Ndërkohë që ata nuk janë ende gati për të bërë pjesën e tyre të punës. Ata besojnë se Bashkimi Europian do të zgjidhë problemin në vend të Ramës e Berishës, çfarë nuk është normale. U mundova të tregohem i qartë me ta se BE nuk ndërmjetëson. Aty ka disa hapa pozitivë. Së pari, siç e dimë, Z. Berisha hoqi dorë nga protesta dhe u lejua që të merret në pyetje Garda e Republikës. Në anën tjetër, pas demonstratës së parë, të tjerat kanë qenë shumë të qeta e të paqshme, Rama potencialisht i ka kontrolluar ato. Tani, mesazhi im, më i rëndësishëm, ndaj z. Berisha, ishte që të ulej përshkallëzimi i situatës. Pata një diskutim të ashpër mbi faktin pse organi i komisionit hetimor parlamentar nuk është i duhur, pse është i gabuar e se i duhet dhënë fund retorikave. Ai u mundua që ta kuptonte. Kryeministri tha se do të ishte mbështetës e se ai po kërkon që situata të stabilizohet. Ai u demonstrua shumë konstruktiv e me tha: 'Vetëm më thuaj ç'të bëj tani'. Dhe unë i thashë atij, se ishte përgjegjësia e tij që të kujdesej për gjithë këtë histori. Ata kanë shumë frikë se mos humbasin liberalizimin e vizave dhe luten që kjo të mos ndodhë. Ju fola për zgjedhjet lokale e që të ndjekin axhendën europiane, çfarë mbetet ende për t'u bërë në mënyrë që të përmbushet lista e kërkuar. Të dy palët po e konsiderojnë mundësinë e dialogut. Rama nuk do të njohë rezultatin e zgjedhjeve parlamentare dhe qëndrimin e Komisionit se Shqipëria është vend parlamentar funksional. Rama do të donte që ne të shpreheshim për zgjedhjet e parakohshme dhe ai na fajëson pse BE nuk shpreh një mesazh të qartë mbi këtë. Në përgjithësi vizita ishte e dobishme. U shpjegova atyre se, nëse do të duhej që të vinim për të tretën herë, duhet të kishim, përtej qëndrimeve, edhe diçka konkrete. Jam i shqetësuar mbi zgjedhjet lokale, pasi socialistët po bojkotojnë emërimet në komisionet zgjedhore. Rama më tha se ai do të preferonte që të shtynte zgjedhjet lokale, me qëllim që kjo periudhë të përdorej për të punuar mbi ligjin elektoral. Unë jam gati të shkoj atje përsëri dhe mezi pres që të ketë diçka konkrete. U kam thënë se kjo nuk është e mirë për vendin e për popullin".

Pas rrëfimit të Lajçak për atë që kishte parë dhe dëgjuar në Shqipëri, komentet e eurodeputetëve për qëndrimet e Berishës dhe të Ramës kanë shkaktuar të qeshura në sallë, por u kërkua dhe një "plan B" nga ana e BE-së për rrugëdalje nga situata.

Hannes Swoboda, zëvendëskryetar "S&D" në PE:

"Besoj se me të gjithë kolegët biem dakord se atje duhet të mbahen zgjedhjet siç duhen. Nevojitet që zgjedhjet lokale të jenë të ndershme, demokratike dhe transparente".


Eduard Kukan, kryetar i Delegacionit për Ballkanin në PE:

"Kur ju niset të flisnit, u bëra optimist për pak kohë. Ju thatë se Sali Berisha, kryeministri i vendit ju kishte thënë 'na thoni ç'të bëjmë, dhe ne do ta bëjmë'. E pabesueshme, Berisha pranon se ka bërë gabim, kjo më bëri të isha optimist. Por, pastaj, ju më kthyet në realitet. Është e rëndësishme, nëse ata seriozisht duan të bisedojnë me njëri-tjetrin, por ju treguat sesi ata janë skeptik mbi këtë dialog. Duhet të ecim më tutje. Seriozisht, mund të themi ç'të duam për kryeministrin dhe shefin e opozitës, por Rama refuzon legjitimitetin e zgjedhjeve të kaluara, nuk njeh qeverinë si legjitime. Bie dakord me ty se zgjedhjet lokale janë të rëndësishme. Nëse shtyhen për hir të dialogut mirë, por nuk jam i sigurt, nëse do të arrihej dialogu ndërkohë. Jam skeptik që dy apo tre javë kanë për të sjellë dialogun mes Ramës e Berishës, nëse shtyhen zgjedhjet lokale përtej 8 majit. Ndaj, shko atje prapë e bëj diçka".

Vicktor Bostinaru, zëvendëskryetar i delegacionit për Ballkanin, PE:

"Prape i njëjti muhabet. Janë gati ata për dialog? Nëse është kështu unë do të isha partizan, por në vëzhgimin tim, e me informacionet që të gjithë ne kemi, Parlamenti Europian u propozoi një marrëveshje, një draft me disa pika. Dhe ata erdhën, Berisha tha 'Kurrë!' e askush nuk i tha 'boll veprove kështu' e madje disa prej tyre, përsërisin këngën e Berishës. Së dyti, çështja e korrupsionit mes ish-zëvendëskryeministrit e ish-ministrit të Ekonomisë. A dini ju, nëse qeveria ka marrë ndonjë masë? Është e lehtë të fajësohet veç njëra palë, t'i kërkohen veprime demokratike e kushtetuese. Komisioni Europian përsëriste kërkesën për dialog e ja ku jemi me krizën që, sipas Berishës, ishte puç ndaj shtetit organizuar nga Edi Rama, e papritmas na doli se edhe Presidenti Republikës, Bamir Topi, ishte pjesëmarrës, por edhe Prokurorja e Përgjithshme, Rama, nuk e di si është emri i saj. Edhe shefi i SHISH që nuk paska dhenë informacione mbi këtë grusht shteti. Kush mund të besojë tani për gatishmërinë dhe objektivitetin e z. Berisha për t'i dhënë fund krizës politike me anë të dialogut. Kur ai hedh poshtë edhe njerëzit që i ka emëruar vetë. Asnjë prej këtyre nuk ishte i opozitës, të gjithë u zgjodhën nga partia e tij. Unë nuk besoj për vete. Ndaj pyetja ime është kush është Plani B?"

Jelko Kacin, eurodeputet, grupi liberal:

"Unë mendoj se Rama nuk do që të emërojë njerëzit në komisionet zgjedhore, sepse ka frikë të tregojë emrat e komisionerëve të tij, pasi ata do të ekspozoheshin kështu ndaj korrupsionit e mund të kërcënoheshin".

Miroslav Lajçak, drejtori menaxhues i BE-së për krizat në Ballkan:

"E rëndësishme është që të nxitet mbajtja e zgjedhjeve të ndershme në Shqipëri. Ata nuk duan të paguajnë asnjë çmim për çfarë po bëjnë. Ne nuk mbajmë anë. Rama do të ishte më i besueshëm, nëse do të kritikonte funksionimin e institucioneve nga brenda Parlamentit. Nëse ai nuk beson tek anëtaret e vet se nuk do të korruptohen në komisionet zgjedhore, atëherë nuk ka më shpresë. Për Berishën, nëse atij nuk i pëlqejnë njerëzit, mirë, por nuk duhet kurrë që ai të sulmojë institucionet. Ne duhet të vëzhgojmë mirë zgjedhjet lokale".

Komploti për Edi Ramën, ja përgjimi i SHISH për të akuzuarit


Tiranë Tre personat e dyshuar si përgjegjës për një komplot që mund t’i rrezikonte jetën kreut të opozitës, Edi Rama, kanë mbetur në qeli. Arrestimi i tyre, i cilësuar si i ligjshëm nga gjykata, nuk mundi të siguronte asnjë provë për hetimin, i cili ka nisur prej disa përgjimeve parandaluese, që hedhin dyshime se tre personat po organizonin një sulm kundër kreut të PS. Zanafilla e kësaj historie, nis në datën 21 janar, ku gjatë demonstratës së dhunshme, protestuesit kishin dëmtuar makinën në pronësi të Luan Ramit. I revoltuar, Rami, ish-drejtor i KESH-it në Burrel dhe simpatizant i Partisë Demokratike, i ka dërguar një SMS kreut të PS, Edi Rama, ku i kërkonte dëmshpërblim për makinën. Më pas, ky episod është bërë objekt i disa bisedave të Ramit me miq të tij, disa prej të cilëve, pjesë e strukturave të Partisë Socialiste, në rrethin e Matit, duke e kthyer në çështje serioze, aq sa në lojë të hynte edhe Shërbimi Informativ Shtetëror. Nëpërmjet disa përgjimeve parandaluese të SHISH-it, të cilat më pas janë referuar në Prokurori, është mundur të zbulohet se tre të arrestuarit komunikonin mes tyre, duke sharë kreun e opozitës apo paralajmëruar hakmarrje për djegien e makinës, gjatë demonstratës së opozitës. Në përgjime ka edhe biseda mes tyre, për të siguruar një “kitarë” apo një “stilolaps”, për çështje që lidheshin me Edi Ramën. Këto fjalë kyçe, të vendosura në kontekstin e situatës, janë interpretuar si armë që mund të përdoreshin kundër kreut të opozitës nga Luan Rami, Fatos Rami dhe Afrim Kicja, por pas arrestimit të tyre, nuk është gjetur asgjë kompromentuese. Sipas burimeve të rezervuara, mësohet se fillimisht, Luan Rami ka dërguar një SMS në celularin personal të kreut të PS-së, ku shkruan: “Protestuesit tuaj më kanë dëmtuar makinën, prandaj kërkoj zhdëmtimin e saj. Luan Rami, Burrel”. Nga verifikimet rezultoi se automjeti, tip “Fuoristradë”, ka qenë i parkuar pranë Kullave Binjake, gjatë kohës kur zhvillohej demonstrata e dhunshme e 21 janarit. Gjatë demonstratës, gurët kanë dëmtuar automjetin, duke thyer xhamat e tij. Mesazhi në celularin e kreut të PS-së dhe informacionet e siguruara për makinën e dëmtuar të shtetasit, që kishte dërguar SMS, angazhuan Shërbimin Informativ Shtetëror dhe Policinë e Shtetit, të cilët kanë mbajtur në përgjim e vëzhgim të dyshuarit. Nga bisedat telefonike të interceptuara nga ato që quhen përgjime parandaluese, rezulton se dy ditë më parë, të dyshuarit kanë komunikuar mes tyre për këtë çështje. Sipas përgjimeve, që tashmë janë pjesë e dosjes së prokurorisë, rezulton se në një nga telefonatat, Fatos Rami i deklaronte Afrimit se, nipi i tij do të vinte në Tiranë me një stilolaps. Po ashtu, të arrestuarit, duke u argëtuar në një nga lokalet e kryeqytetit, kanë kërkuar edhe një “kitarë”, që për organin e akuzës ka qenë emër i koduar. Të gjithë këto elementë janë krahasuar edhe me biseda të mëparshme të të arrestuarve, me mikun e tyre, i cili është pjesë e Forumit Rinor të Partisë Socialiste në Mat. Sipas prokurorisë, këta persona i kanë deklaruar anëtarit të FRESSH-it, Spartak Palamanit, se kryetari i PS-së duhet të dëmshpërblente automjetin e dëmtuar, në të kundërt ata do të hakmarreshin ndaj tij. Gjithë informacionet e mbledhura pas datës 22 janar për këtë çështje, i janë përcjellë Prokurorisë së Tiranës, e cila dje kërkoi në gjykatën masën e sigurisë “arrest me burg me afat 30 ditë” ndaj të arrestuarve. Sipas hetimit rezulton se Luan Rami, Fatos Rami dhe Afrim Kicja kanë konsumuar elemente të veprës penale të parashikuara nga neni 80 i Kodit Penal, i cili thotë se: “sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale për të kryer vrasje dënohet me burgim gjer në pesë vjet”. Por në rastin konkret, policia nuk ka mundur të sekuestrojë asnjë provë, që mund të përdorej nga të arrestuarit për vrasjen e kreut të opozitës. Kjo ka qenë arsyeja, që prokuroria ka kërkuar arrest me burg për 30 ditë, kohë kjo e cila do të përdoret për gjetjen e provave që mund të impikojnë të arrestuarit në komplotin kundër kryetarit të Partisë Socialiste.

Negociatat për krizën, PE tallet me kërkesat e Berishës dhe Ramës


Drejtori Menaxhues për krizat në Ballkan, Miroslav Lajcak, ka raportuar përballë grupit të punës në Parlamentin Europian, në lidhje me vizitën e tij të dytë në Tiranë. Gjatë fjalës së tij, Lajcak ka bërë të qartë se BE nuk ndërmjetëson dhe se ai nuk do të kthehet më në Shqipëri, nëse vet liderët e vendit nuk ofrojnë hapa konkrete për zgjidhjen e krizës. Siç raporton “Top Channel”, në diskutimin me dyer të mbyllura, Lajcak ka thënë se “situata në përgjithësi është më e qetë se përpara, por kriza politike po thellohet. Ata mendojnë se nuk mund ta zgjidhin këtë krizë dhe presin ndihmën tonë. Ndërkohë që, ata nuk janë ende gati për të bërë pjesën e tyre të punës. Ata besojnë se Bashkimi Europian do zgjidhë problemin në vend të Ramës e Berishës, çfarë nuk është normale”. Duke ju referuar vizitës së fundit, Lajcak thotë se është munduar të tregohet i qartë, se BE nuk ndërmjetëson. Aty ka disa hapa pozitivë, tha Lajcak, pasi së pari siç e dimë z. Berisha hoqi dorë nga protesta dhe u lejua që të merret në pyetje Garda e Republikës. Zyrtari europian thotë se në anën tjetër, pas demonstratës së parë, të tjerat kanë qenë shumë të qeta e të paqshme, Rama potencialisht i ka kontrolluar ato. “Tani, mesazhi im më i rëndësishëm ndaj z.Berisha, ishte që të ulej përshkallëzimi i situatës. Pata një diskutim të ashpër mbi faktin, pse organi i komisionit hetimor parlamentar nuk është i duhur, pse është i gabuar e se i duhet dhënë fund retorikave. Ai u mundua që ta kuptonte. Kryeministri tha se do të ishte mbështetës e se ai po kërkon që situata të stabilizohet. Ai u demonstrua shumë konstruktiv e më tha ‘Vetëm më thuaj ç’të bëj tani’. Dhe unë i thashë atij, se ishte përgjegjësia e tij që të kujdesej për gjithë këtë histori”, këmbënguli Lajcak. Më tutje, gjatë fjalës së tij, ai vë në dukje faktin se në Tiranë kanë frikë mos humbasin liberalizimin e vizave dhe luten që kjo të mos ndodhë. “Ju fola për zgjedhjet lokale e që të ndjekin axhendën europiane, çfarë mbetet ende për t’u bërë në mënyrë që të përmbushet lista e kërkuar. Të dy palët po e konsiderojnë mundësinë e dialogut. Rama nuk do të njohë rezultatin e zgjedhjeve parlamentare dhe qëndrimin e Komisionit se Shqipëria është vend parlamentar funksional. Rama do të donte që ne të shpreheshim për zgjedhjet e parakohshme dhe ai na fajëson pse BE nuk shpreh një mesazh të qartë mbi këtë”, theksoi Lajcak. Në përgjithësi, ai e ka cilësuar vizitën si të suksesshme dhe se u ka shpjeguar që nëse do të duhej që të vinim për të tretën herë, duhet të kishte, përtej qëndrimeve, edhe diçka konkrete. Lajcak shprehu shqetësim sakaq për zgjedhjet lokale, pasi sipas tij socialistët po bojkotojnë emërimet në komisionet zgjedhore. “Rama më tha se ai do të preferonte që të shtynte zgjedhjet lokale, me qëllim që kjo periudhë të përdorej për të punuar mbi ligjin elektoral. Unë jam gati të shkoj atje përsëri, dhe mezi pres që të ketë diçka konkrete. U kam thënë se kjo nuk është e mirë për vendin e për popullin”, u shpreh Lajcak. Pas rrëfimit të tij, komentet e eurodeputetëve për qëndrimet e Berishës dhe të Ramës kanë shkaktuar të qeshura në sallë, por u kërkua dhe një “plan B” nga ana e BE-së për rrugëdalje nga situata. Hannes Swoboda, zv/kryetar i grupit të socialistëve dhe demokratëve theksoi se “besoj se të gjithë kolegët biem dakord se atje duhet të mbahen zgjedhjet siç duhen. Nevojitet që zgjedhjet lokale të jenë të ndershme, demokratike e transparente”. Eduard Kukan, kryetar i Delegacionit për Ballkanin në PE u shpreh se “kur ju niset të flisnit, u bëra optimist për pak kohë (të qeshura në sallë). Ju thatë se Sali Berisha, kryeministri i vendit ju kishte thënë ‘na thoni ç’të bëjmë e ne do ta bëjmë’. E pabesueshme (të qeshura në sallë ) Berisha pranon se ka bërë gabim, kjo më bëri të isha optimist. Por pastaj ju më kthyet në realitet”. Në vlerësimin e Kukan, seriozisht, mund të themi ç’të duam për kryeministrin dhe shefin e opozitës, por Rama refuzon legjitimitetin e zgjedhjeve të kaluara, nuk njeh qeverinë si legjitime. “Bie dakord me ty se zgjedhjet lokale janë të rëndësishme. Nëse shtyhen për hir të dialogut mirë, por nuk jam i sigurt nëse do të arrihej dialogu ndërkohë. Jam skeptik që 2 apo 3 javë kanë për të sjellë dialogun mes Ramës e Berishës, nëse shtyhen zgjedhjet lokale përtej 8 majit. Ndaj shko atje prapë, e bëj diçka”, insistoi Kukan. Në analizën e tij, Vicktor Bostinaru, zv/kryetar i Delegacionit për Ballkanin, u shpreh “prapë i njëjti muhabet. Ata janë gati për dialog? Nëse është kështu, unë do të isha partizan, por në vëzhgimin tim, e me informacionet që të gjithë ne kemi, Parlamenti Europian u propozoi një marrëveshje, një draft me disa pika. Dhe ata erdhën, Berisha tha ‘kurrë’ e askush nuk i tha ‘boll veprove kështu’, madje disa prej tyre, përsërisin këngën e Berishës”. Një tjetër çështje e prekur nga Bostinaru, ishte ajo e korrupsionit dhe aferës së përfolur mes ish zv/kryeministrit e ish-ministrit të ekonomisë. “A dini ju nëse qeveria ka marrë ndonjë masë? Është e lehtë të fajësohet veç njëra palë, t’i kërkohen veprime demokratike e kushtetuese. Komisioni Europian përsëriste kërkesën për dialog e ja ku jemi me krizën, që sipas Berishës ishte puç ndaj shtetit organizuar nga Edi Rama, e papritmas na doli se edhe President i Republikës Bamir Topi ishte pjesëmarrës, por edhe Prokurorja e Përgjithshme, Rama, nuk e di si është emri i saj. Edhe shefi i SHISH, që nuk paska dhënë informacione mbi këtë grusht shteti... Kush mund të besojë tani për gatishmërinë dhe objektivitetin e z. Berisha, për t’i dhënë fund krizës politike me anë të dialogut. Ai hedh poshtë edhe njerëzit që i ka emëruar vet. Asnjë prej këtyre nuk ishte i opozitës, të gjithë u zgjodhën nga partia e tij. Unë nuk besoj për vete. Ndaj pyetja ime është kush është Plani B?”, insistoi Bostinaru. Eurodeputeti Jelko Kacin, i grupit liberal, nënvizoi se Rama nuk do që të emërojë njerëzit në komisionet zgjedhore sepse ka frikë të tregojë emrat e komisionerëve të tij, pasi ata do të ekspozoheshin kështu ndaj korrupsionit e mund të kërcënoheshin. Në përmbyllje të debatit, Lajcak theksoi se BE mund të përdorë si mjet presioni ndaj të dyja palëve, Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, me sanksione nëpërmjet fondeve të para-anëtarësimit, të njohura me emërtimin IPA. “E rëndësishme është që të nxitet mbajtja e zgjedhjeve të ndershme në Shqipëri. Ata nuk duan të paguajnë asnjë çmim për çfarë po bëjnë. Ne nuk mbajmë anë. Rama do të ishte më i besueshëm nëse do të kritikonte funksionimin e institucioneve nga brenda parlamentit. Nëse ai nuk beson tek anëtarët e vet se do të korruptohen në komisionet zgjedhore, atëherë nuk ka më shpresë. Për Berishën, nëse atij nuk i pëlqejnë njerëzit, mirë, por nuk duhet kurrë që ai të sulmojë institucionet. Ne duhet të vëzhgojmë mirë zgjedhjet lokale”, nënvizoi Lajcak./MAPOONLINE

Meta: Imuniteti, heqje pa proçedura


Kreu i LSI-se Ilir Meta, ne nje konference per shtyp ka deklaruar se do t`i kërkojë kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli, për të hequr imunitetin e tij pa procedura.

“Me qëllim që të çmontohen akuzat televizive ndaj personit tim, në emër të opinionit publik, i kërkoj zonjës Topalli vazhdim të deklarimit tim për dhënien e imunitetit në mënyrë vullnetare, që ta autorizojë atë pa procedurë parlamentare, në mënyrë që prokuroria të mos ketë asnjë justifikim për detyrime ligjore”.

“Sa u përket hetimeve për video-kasetën me Priftin, jam i pari i interesuar për ecurinë e tyre në respekt të moralit tim. E lashë imunitetin me vullnet dhe dëshirë e kam kurajo të përballem me të vërtetën. Jam paraqitur vetë në prokurori për këtë çështje”.
Kjo ishte deklarata, lidhur me shkresën që organi i akuzës i ka dërguar Kuvendit për heqjen e imunitetit ndaj tij dhe ish-ministrit Prifti për të mundësuar ecurinë e hetimeve mbi videon që u transmetua pak javë më parë rreth tyre.

“Jam i bindur që e vërteta do të triumfojë dhe e vërteta është ajo që deklarova në fillim, pas akuzave. Pikërisht, ajo që videoja, ishte një montim televiziv”, tha Meta.

Ish-numri dy i qeverisë e ka vlerësuar videon me Priftin si një sulm politik ndaj tij,duke shtuar ndër të tjera faktin se e vërteta le të dalë me ekspertizë vendase dhe të huaj dhe se këto ekspertiza i kemi realizuar.
“Me teknologjinë e sotme, është e lehtë të manipulosh, por sot gjithashtu është e lehtë që të verifikohen manipulimet”, tha ai.

Prifti: Mirëpres bashkëpunimin me Prokurorinë


Pas kërkesës së Prokurorisë për heqjen e imunitetit ndaj Dritan Priftin, ky i fundit është shprehur i habitur për një hap të tillë.

Ai është njoftuar për kërkesën e Prokurorisë për heqjen e imunitetit, duke vizituar ambientet e Kuvendit rreth mesditës së të shtunës.

Dritan Prifti sqaron cdo keqkuptim me ane te nje letre e cila vijon si me poshte:

“Për mua është surprizë kërkesa e Prokurorisë së Përgjithshme, e cila i kërkoi Kuvendit autorizim për ndjekjen time penale. U njoha me kërkesën e Prokurorisë sot pasdite.

Prokuroria dyshon se është bërë korrupsion, pasi ka parë një video të re të regjistruar nga vetë unë, si video e Ilir Metës.
Kush e beson që unë do filmoja veten duke bërë korrupsion?

Do e kisha sqaruar lehtësisht situatën nëse do më ishte bërë një thirrje e thjeshtë për sqarim. Me imunitet apo pa imuniotet, unë mirëpres bashkëpunimin me Prokurorinë në të ardhmen”.

Nderkaq, pas verifikimit të videos, gati një orëshe, të bisedës mes Metës dhe Priftit, ekspertët kanë konstatuar se poshtë këtij filmimi ka qenë e regjistruar një tjetër bisedë, e cila ishte fshirë por kishte mbetur në memorie. Per kete, Prifti shprehet mjafte hapur duke deklaruar se:

“Në situatën që po kaloj, pas publikimeve dhe denoncimeve të shkuara, meraku i vetëm që unë kam është siguria e jetës sime dhe familjes”./ORANEWS

Thursday, February 10, 2011

21 Janari, letërkëmbimi sekret mes Topit dhe Topallit


Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, tregoi dje në Komisionin hetimor parlamentar për 21 janarin, se ka komunikuar me presidentin Topi një ditë pas sulmit që iu bë Kryeministrisë nga njerëz të armatosur me hunj, gurë e bomba “molotov”, siç i cilësoi ajo. Topalli zbardhi para kamerave dhe opinionit publik vetëm një pjesë të korrespondencës mes dy krerëve të shtetit. Ajo tha se kishte komunikuar në datën 22 janar me kreun e shtetit, e nxitur nga deklarata e tij e një dite më parë, ku ai e kishte quajtur sulmin e Kryeministrisë si ngjarje në bulevard. “Përgjigjja e tij, që unë për arsye të konfidencialitetit nuk mund ta them para kamerave, ishte në fakt një mospranim i tij për detyrën dhe postin që mban” -tha Topalli para se gazetarët e kamerat të linin mbledhjen e komisionit. Pas kësaj kërkese, kryetari i Komisionit hetimor, Eduart Halimi, ka kërkuar marrjen e pjesës tjetër të dëshmisë pa praninë e mediave. Burime nga mbledhja thanë për “Mapo-n” se përgjigjja e Presidentit ishte e ngjashme me deklaratën e tij për shtyp të datës 21 Janar, ku ai u kërkonte të gjitha palëve të politikës që të gjenin gjuhën e dialogut dhe uljes në tryezë. Sipas të njëjtave burime, Topalli e ka shoqëruar leximin e letrës-përgjigje të kreut të shtetit me intonacion që ka shprehur habi për kuptimin e fjalëve të Presidentit. “Përgjigjja ishte e thatë dhe e shkurtër për ngjarjet në bulevard” - thanë dje pjesëmarrës të mbledhjes me dyer të mbyllura. Sipas tyre, kreu i shtetit në përgjigjen për Topallin nuk dënonte sërish dhunën e ushtruar ndaj Kryeministrisë më 21 janar.

Akuzat

Në nisje të fjalës së saj para 6 deputetëve, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka vazhduar sulmet e ashpra ndaj kreut të shtetit, Bamir Topi, për përfshirjen e tij në atë që ajo e quan “puç i shtetit”. “Bamir Topi ka bërë një marrëveshje me Edi Ramën, ku ky i fundit do të merrte mandatin qeverisës, ndërsa Topi një mandat të dytë në postin e Presidentit. I takon Komisionit të vërtetojë këtë marrëveshje”, – u shpreh Topalli. Më tej, ajo vazhdoi duke deklaruar se gjatë gjithë kësaj kohe nga ana e Presidentit të Republikës nuk është kërkuar asnjë informacion. “Bamir Topi nuk ka kërkuar asnjë informacion për ngjarjet e 21 Janarit nga ana e Kuvendit. Gjithashtu, dua të them se nuk kam pasur asnjë kërkesë nga ana e ShISh-it për kryerjen e përgjimeve” - deklaroi Kryetarja e Kuvendit.

Topalli u shpreh se gurët e hunjtë e hedhur ndaj Kryeministrisë nuk ishin parë e ndjerë vetëm nga presidenti Topi. “S’e pa kreu i shtetit dhunën që u ushtrua ndaj Kryeministrisë? S’kishte dëgjuar se është sulmuar selia e Këshillit të Ministrave? Kush ia kishte mbyllur veshët dhe sytë?” – bëri të ditur Topalli. Nga ana tjetër, Jozefina Topalli nuk kurseu as akuzat ndaj kreut të PS-së, Edi Rama, por duke i lidhur dhe ato me mbrojtjen e marrë nga ana e Prokurorisë dhe Presidentit. “Pasojat për Edi Ramën i mbyll Prokuroria. Dua të them që Rama ka mbështetje në shtet dhe se 21 Janari nuk erdhi papritur, por ishte një ngjarje e mirëmenduar”.

Dëshmia e komandantit të arrestuar të gardës


Tiranë- Alfred Ahmetcenaj, komandanti i Njësisë Speciale në Gardën e Republikës ka përfunduar në pranga, pas një seance të gjatë pyetjesh në Prokurorinë e Tiranës. Kreu i njësisë, që i gjendet në ndihmë skuadrës që ka si detyrë të ruajë kryeministrin dhe godinën e kryeministrisë, ka dalë me pranga në duar rreth orës 03:00, duke u gdhirë dita e djeshme, pasi prokurorët çmuan se ai duhet të mbahet i izoluar, për akuzën e vrasjes së kryer në bashkëpunim. Arrestimi i Ahmetcenajt pason atë të vartësit të tij, Agim Llupo, që sipas prokurorisë dyshohet se ka qëlluar në drejtim të demonstruesit Ziver Veizi, i cili humbi jetën vetëm pak metra larg portës hyrëse të kryeministrisë. Duke qenë eprori direkt i Llupos, pyetjet e prokurorëve për Ahmetcenajn janë vërtirur më së shumti rreth dyshimeve për ekzistencën e një urdhri për të hapur zjarr mbi turmën. Por komandanti i Njësisë Speciale është përgjigjur prerazi, se nuk ka pasur asnjë urdhër të tillë. Ai ka shtuar madje se vartësit janë porositur të mos qëllojnë në drejtim të njerëzve, e se në dijeninë e tij,është qëlluar në ajër.Në prani të avokatit të tij, Alfred Ahmetcenaj ka shpjeguar edhe vendosjen e efektivëve të Njësisë Speciale në pjesën anësore të Kryeministrisë, duke ngulmuar se ata kanë zbatuar me përpikmëri planin operacional për ndalimin e sulmit të demonstruesve. Nga ana tjeër, asnjë prej gardistëve të pyetur nuk e ka pranuar këtë hipotezë, duke thënë se askush nuk ka pasur urdhër të qëllojë drejt demonstruesve. Por ekspertiza e armës që vrau Ziver Veizin, e që rezultoi të ishte përdorur nga vartësi i tij penalizoi Ahmetcenajn, i cili tashmë do të përballet me gjykatën për akuzën e vrasjes në rrethana cilësuese. Në urdhër-ndalimin ndaj kreut të njësisë speciale, Prokuroria ka argumentuar se, Alfred Ahmetcenaj ka pasur si detyrë të drejtonte efektivët e njësisë që kishte nën komandë, njëri prej të cilëve i arrestuar tashmë nën akuzën e vrasjes me dashje, ndaj dy ose më shumë personave. Duke qenë në këto kushte, si dhe në bazë të provave të siguruara ndaj tij, prokurorët, të konsultuar edhe me kolegun amerikan, që po asiston në hetime, kanë vendosur ndalimin e tij, duke e nxjerrë me pranga në duar nga Prokuroria e Tiranës. Ky vendim ka hasur fillimisht në kundërshtimin e gardistëve të tjerë, të cilët ndodheshin pranë prokurorisë. Ata u kanë kërkuar uniformave blu të mos arrestojnë kolegun e tyre, ndërsa incidenti është shuar pas largimit të makinës së policisë bashkë me gardistin e arrestuar. Mësohet se ditën e djeshme, Alfred Ahmetcenaj është paraqitur në prokurori i shoqëruar nga një avokat, i cili e ka asistuar gjatë seancës së pyetjeve klientin e tij.

Kantrimen: Nuk ka puç! Krahasimet me Tunizinë nxitën dhunë


Departamenti Amerikan i Shtetit insiston në faktin se institucionet e pavarura nuk duhet të kontrollohen nga asnjëra palë dhe askush nuk duhet të paragjykojë rezultatin final të hetimit të Prokurorisë. Zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tom Kantrimen, konstatoi se “më 21 janar, pati tragjedi dhe humbje për Shqipërinë e shqiptarët. Nuk kishte arsye që njerëzit të vriteshin. Nuk ka arsye sot që të turpërohen ata 4 individë me kryeartikuj shtypi mbi atë sesi ata vdiqën. Kjo na turpëron ne, që liderët e partive thonë: e di sesi ka ndodhur, dhe e di se kush e ka fajin. Shqipëria nuk ka nevojë për këtë teatër politik”. Në një intervistë për “Top Channel” zyrtari amerikan thotë se ajo çfarë ndodhi me dy të premtet që pasuan, tregoi se ajo çfarë ndodhi më 21 janar nuk duhet të kishte ndodhur. Sipas Kantrimen-it retorikat krahasuese të Shqipërisë, vend anëtar i NATO-s dhe aspirues për në BE, me Egjiptin e Tunizinë, ishin jo vetëm të panevojshme, por u duk sikur ishin të qëllimshme për të shkaktuar dhunë, për të shkaktuar të vrarë. “Kjo ishte e panevojshme dhe jo demokratike. Protestat paqësore nuk mund të shtypen me mjete antidemokratike. Demonstratat, veçanërisht ato të dhunshmet, nuk duhet t’i shërbejnë qëllimeve jodemokratike. Opozita ka disa objektiva që mund t’i ndjekë sipas mënyrës demokratike kushtetuese. E kjo mënyrë duhet të ndiqet. Nëse protestat paqësore janë pjesë e kësaj mënyre, është e pranueshme, por nuk duhet që ato të shtypen me mjete jodemokratike”, nënvizoi Kantrimen. I pyetur mbi punën e Prokurorisë, Kantrimen tha se gjashtë efektivët e gardës duhet të merren në pyetje. “Si Prokurorja e përgjithshme, shefi i Shërbimit Sekret, apo Presidenti i Republikës, ata kanë një punë të pavarur, jo politike, për të bërë, e ata duhen lejuar që ta bëjnë atë”. Një tjetër çështje shqetësuese, sipas përfaqësuesit të ShBA-së, ishte korrupsioni në Shqipëri. “Ne duhet të tregohemi të qartë. Korrupsioni ekziston në nivelin e qeverisjes kombëtare, ekziston në qeverisjen lokale, ekziston në partitë politike dhe ekziston në biznese. Në çdo rast është paralizues, merr paratë e shqiptarëve dhe pengon Shqipërinë të arrijë potencialin e saj ekonomik dhe potencialin e saj europian. Ka përhapje të gjerë, dhe askush nuk ka monopol të korrupsionit”, theksoi Kantrimen. Ai bëri thirrje që zgjedhjet e ardhshme të jenë “të pastra e të suksesshme”. Përsa i takon atyre të së kaluarës, përfshirë këtu dhe zgjedhjet parlamentare 2009, ai insistoi se “ne asnjëherë nuk kemi pasur zgjedhje të përkryera në Ballkan, kemi patur një organizim madhështor të OSBE/ODIHR. Ata bënë një raport ku detajuan gjithë problemet zgjedhore dhe është ekstremisht zhgënjyese që në Shqipëri të dyja palët janë ankuar për zgjedhjet, e pasi përqafojnë rezultatin, asnjëra palë nuk ka bërë asgjë, për të lëvizur para me miratimin e kushteve të ODIHR-it”.

Kryeministri i vendit nuk njeh institucionet e tjera, duke akuzuar Presidentin e Republikës, Prokuroren e Përgjithshme, Shefin e Shërbimit Sekret dhe liderin e opozitës se organizuan puç ndaj shtetit. A besoni ju në këto akuza?

JO!

Për të qenë më të qartë, ju besoni në pretendimet e Kryeministrit, apo mbështesni Prokurorinë dhe institucionet e tjera të pavarura?

Nuk është e pavend që Parlamenti të ngrejë një Komision hetimor. Kjo është normale në shumë demokraci. Por vetëm Prokurori i Përgjithshëm është ai që përcakton ligjërisht nëse ka apo jo persona përgjegjës për dhunën e 21 janarit. Dhe, kjo punë duhet bërë pa ndërhyje politike ndaj Prokurorisë së Përgjithshme. Ne mbështesim institucionet e pavarura. Ne i mbështesim ato dhe me ndihmë të drejtpërdrejtë teknike. Kjo çështje nuk duhet politizuar nga askush. Siç jam shprehur, të dyja palët duhet të evitojnë paragjykimin e rezultatit të hetimit të Prokurorisë së Përgjithshme.

Nëse situata vijon kështu, ju do vazhdonit t'i thoshit JO mundësisë së zgjedhjeve të parakohshme për kapërcimin e situatës?

Zgjedhjet e parakohshme përbëjnë një vendim të popullit dhe partive shqiptare, sipas përcaktimit kushtetues. Kjo mënyrë kushtetuese për të kërkuar zgjedhje të parakohshme, mesa di unë, ende nuk është tentuar.

Tuesday, February 8, 2011

Huffington Post kalon në pronësi të AOL

Huffington Post kalon në pronësi të AOL
Një nga portalet më të lexuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Huffington Post, ka kaluar në pronësi të grupit mediatik America Online (AOL).
Krijuesja e këtij portali, Arianna Huffington, do të jetë përgjegjëse në të ardhmen për të gjitha editorialet e grupit mediatik AOL. Për të marrë pronësinë e Huffington Post, AOL ka paguar plot 315 milionë dollarë.

Në grupin mediat të AOL-it përfshihen portale të njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si MapQuest, MovieFone, TechCrunch, apo Engadget, të cilëve iu bashkëngjitet edhe Huffington Post për të qenë sa më gjithëpërfshirës.

Krijuesja e Huffington Post, Arianna, është një nga femrat më të njohura në ekranet amerikane, si prezantuese televizive dhe si shkrimtare. Në vitin 2005 ajo hapi një blog personal dhe më vonë shpenzoi një milion dollarë për të përfshirë në të emra të njohur të penës amerikane.

Në ditët e sotme, ky portal ka mesatarisht rreth 25 milionë vizitorë cdo muaj, dhe më shumë se 100 analistë aktivë. Veç lajmeve të bollshme dhe analizave të shumta, ky portal ka të ardhura të mëdha nga reklamat. Për vitin 2010, Huffington Post ka arritur të përfitojë rreth 61 milionë dollarë nga reklamat. /R. Dunga - Start/
http://www.huffingtonpost.com/

Sunday, February 6, 2011

Garda: Nuk ka server-memorie për komunikimet.

Garda: Nuk ka server-memorie për komunikimet. Prokuroria: Është fshehur. Server të tillë ka patur që në 1997-n

TIRANË- Garda e Republikës “refuzon” të japë serverin e qendrës operative të ndërlidhjes së grupit hetimor të 21 janarit, madje pretendon që ky server nuk ekziston! Serveri në fjalë përmban të gjithë urdhrat e dhënë në 21 janar, nga të cilat do zbuloheshin përgjegjësitë konkrete për vrasjen e 4 protestuesve dhe plagosjen e 6 të tjerëve nga Garda e Republikës

Lajmi konfirmohet nga burimet zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme. Madje Garda e ka mohuar fare që qendra operative e ndërlidhjes që ndodhet në bazën e Gardës së Republikës të ketë server që ruan komunikimet me radio-lidhje, gjë kjo, praktikisht e pamundur.

“Që mbrëmjen e datës 21 janar është kërkuar nga drejtuesit e Gardës së Republikës (akoma pa lëshuar urdhër-ndalimet ndaj tyre) që të vënë në dispozicion të hetuesve të prokurorisë serverin qendror të ndërlidhjes që përdorin efektivët e Gardës. Kemi marrë përgjigje nga Komandanti i Gardës gjeneral Ndrea Prendi se qendra operative nuk ka server të memories”,- thuhet nga burimet e organit qendror të akuzës, të cilët ngrenë dyshime për këtë përgjigje të komandantit Prendi, ligjërisht person në kërkim.
Realisht nuk ka mundësi që Garda e Republikës të mos ketë teknologjinë e re të komunikimit. “Që nga ajo ditë, kur u mohua nga Garda, se qendra operative e ndërlidhjes nuk ka server, kemi ngritur dyshime për mos-bashkëpunimin me prokurorinë të drejtuesve të Gardës. Ata nuk dëshirojnë të identifikojnë urdhër-dhënësit dhe/ose personat e dyshuar në mesin e gardistëve të cilët kanë qëlluar drejt turmës me armë zjarri dhe fishekë luftarakë”-thuhet nga burimet e akuzës.

Sipas tyre, serveri qendror që ruan komunikimet, identifikon personin që ka urdhëruar gardistët të qëllojnë me armë zjarri në ajër apo edhe në drejtim të turmës. Hierarkia e Gardës përcakton mbi Komandantin e Gardës vetëm 2 zyrtarë të lartë, ministrin e Brendshëm dhe kryeministrin e vendit.

“Mos dorëzimi i këtij serveri qendror të sallës operative të ndërlidhjes, ka vështirësuar punën e hetuesve”-thuhet nga burimet. Hetuesit dyshojnë se serveri është fshehur. Është paradoksal fakti që qysh në vitin 1997 salla operative e ndërlidhjes kishte server qendror, ndërsa në vitin 2011 Garda e Republikës thotë që nuk e disponon një të tillë.
Po këto burime saktësuan se një gjë të tillë është mohuar edhe nga Policia e Shtetit, të cilët po të njëjtën përgjigje i kanë dhënë hetuesve të çështjes, kur kanë kërkuar sekuestrimin e serverit qendror të sallës operative të komunikimeve me radio-lidhjeje.
“Edhe në polici është kërkuar serveri qendror për të verifikuar dhe kontrolluar urdhrat që janë dhënë nga eprorët në radio-lidhje për forcat e policisë, të cilët përveç hedhjes së gazit lotsjellës e plumbave të gomës drejt turmës, kanë goditur e ushtruar dhunë edhe mbi gazetarë që po raportonin për situatën dhe kalimtarë të rastit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” pranë kryeministrisë’- thuhet nga organi qendror i akuzës. Sekuestrimi i këtyre serverëve qendrorë do të ndihmonte hetuesit për komunikimet që janë kryer ditën e demonstratës mes urdhër-dhënësve dhe urdhër-zbatuesve në terren