Friday, April 12, 2013

Ra koncepti i Opozites se Bashkuar

Nga Prec Zogaj
‘Ne vjeshten e vitit 2009 rruget tona politike u takuan ne shqetesimin e mospermbushjes se standardeve zgjedhore ne zgjedhjet e atij viti. Aty mori jete levizja nderpartiake per transparencen e zgjedhjeve dhe, me tej, nje opozite gjithnje e me e bashkuar, qe kishte per qellim te qendronte fort perballe qeverise se tavolines Berisha-Meta dhe te pergatiste alternativen e fitores ne perballjen elektorale me te.

Kemi ecur se bashku

PS-LSI? Berisha ka nje plan

Basir Collaku
Pak dite me pare, nje miku im me kujtoi nje ndodhi te bukur, teksa habitej me emerimet e deputeteve te bera nga Rama ne foltoren e partise se tij, si dhe me kthesen e udhetimit pajtimtar mes Partise Socialiste dhe Levizjes Socialiste per Integrim. Per ngjizjen e se shkuares plot mllef e urrejtje e interesit individual te Edi Rames, dale ne plan te pare per liderin e opozites, tashme si qender e lemshit politik, e konkretizuar

Shorti: Bajerni përballë Barcelonës

Në shortin e hedhur në Zvicër për gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve u evituan përballjet mes ekipeve nga i njëjti vend. Bajerni ndeshet me Barcelonën dhe Dortmundi me Real-Madridin.
Në gjysëmfinalet e Champions League-s dy ekipet gjermane do të përballen me dy ekipet spanjolle. Bajern i Mynihut do të presë Barcelonën në fushën e vet, ndërsa Borussia Dortmund përballet me Realin Madridin. Ekipi i Bajernit del për të 14-tën herë në një

Rivaliteti televiziv Rama-Meta, si u bashkuan dhe qëndrimet për 21 janarin

Vladimir Karaj
Ilir Meta vetëm buzëqeshi kur drejtuesi i emisionit “360 Gradë”, Artur Zheji i tha se për nga numri i mesazheve që kishin ardhur, ai mund të kishte pasur më shumë ndjekës televizivë se sa lideri i koalicionit opozitar me të cilin Meta u bashkua së fundmi, Edi Rama, që në të njëjtën kohë ndodhej në “Top-Story” i ftuar nga Sokol Balla. Dy liderët e së majtës që pas shumë “peripecive” kanë marrë përsipër të

Thursday, April 11, 2013

Spiunia koreanoveriore: Si vrava 115 njerëz

nga Emi Shahu
Spiunia më e famshme e Koresë së Veriut, e cila vendosi një bombë në një avion, duke i marrë jetën 115 udhëtarëve, foli në një intervistë të rrallë për një program australian.

Kim Hyun-hee, qe ishte mesuar tea dhuronte Kim Jong-il si një Zot, tentoi disa herë të vriste veten pas arrestimit. Ajo më pas u ekstradua në Korenë e Jugut, ku u dënua me vdekje, por jo vetëm që nuk u ekzekutua, ajo u fal dhe tashmë bën një jetë të zakonshme dhe është nënë e dy fëmijëve.

Tuesday, April 9, 2013

Flet studiuesi Filip Rrumbullaku: Pasaportat e shqiptarëve jashtë kufijve, si vepronte Zogu

Flet studiuesi Filip Rrumbullaku, autor i librit për shtetësinë.
Si procedonte Zogu për shtetësinë e shqiptarëve që jetonin jashtë kufijve.
Dokumentet për dhënien e pasaportës shqiptare Princ Vidit, Asdrenit dhe Aleksandër Moisiut.
Arsyet: Qëndrimi me çdo kusht në vatrat e tyre etnike.
“Zogu nuk u dha shtetësinë atyre që jetonin në Kosovë”
Lajmi për t’u dhënë shtetësi shqiptare bashkëkombësve që jetojnë jashtë kufijve shtetërorë, artikuluar me bujë në kremtimin e 100-vjetorit të Pavarësisë, bëri jehonë të pazakontë, por shkaktoi jo pak debat. I mirëpritur nga përfituesit dhe i diskutuar nga skeptikët, ai vazhdon të konsumojë argumente pro dhe kundër, duke u kryqëzuar te dilema tunduese nëse kemi të bëjmë me një shpërthim emocional, apo një realitet të mundshëm. Ideja e pasaportës së shumëpritur ka ndezur  më së shumti shpresën e atyre që për arsye të ndryshme ndodhen e jetojnë jashtë

Monday, April 8, 2013

Margaret Thatcher ndërron jetë

"Zonja e Hekurt", një nga figurat më të shquara në skenën politike botërore të viteve 1980-të ndërroi jetë.
Ronald Reagan dhe Margareth Thatcher, samiti i G 7 më 20 - 21 korrik 1981 në Ovata
Ish-kryeministrja britanike Margaret Thatcher vdiq të hënën (08.04.2013) në moshën 87 vjeçare si pasojë e një hemoragjie cerebrale. Politikania konservatore vuante prej disa vitesh nga demenca dhe kishte kohë që shfaqej shumë rrallë në publik.

Pija e “mrekullisë” që vdes qelizat e kanceritShkruar nga Emi Shahu

Qarkullon prej shumë kohësh, por është bërë publike dhe ka marrë përmasa të mëdha vetëm ditët e fundit!

Pija e “mrekullisë” siç e kanë pagëzuar është shpikje e z. Steo i cili pretendon se ajo ju ruan nga qelizat e infektuara që formohen në trupin tuaj apo të bllokoj zhvillimin e tyre.
Por, si e zbuloi z. Seto këtë pije?
Seto vuante nga kanceri në mushkri. Ia këshilloj këtë pije një botanistë shumë i njohur nga Kina. Kështu për tre muaj rresht e merrte rregullisht këtë pije, tashmë shëndeti i tij është normalizuar dhe pastruar nga çdo e keqe, padyshim që kanceri nuk ekziston më.

Sunday, April 7, 2013

Zogaj i shkruan Ramës: Nuk je më opozitë, të uroj suksese me Metën

nga Preç ZOGAJ
Rrugët tona politike u takuan në shqetësimin e mospërmbushjes së standardeve zgjedhore në zgjedhjet e atij viti. Aty mori jetë lëvizja ndërpartiake për transparencën e zgjedhjeve dhe, më tej, një opozitë gjithnjë e më e bashkuar,  që kishte për qëllim të qëndronte fort përballë qeverisë së  tavolinës Berisha-Meta dhe të përgatiste alternativën e fitores në përballjen elektorale me të.

Dhjetë gjëra që nuk i dinit për Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut është i rrethuar nga misteri. Disa ditë mbas kërcënimeve për të bombarduar me raketa bërthamore Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut, revista amerikane “Politico” ka mbledhur disa fakte interesante mbi diktatorin më kontroversal të mijëvjeçarit të tretë

Pushtimi italian i Shqipërisë në karikaturat e kohë

Një mjet për ta shprehur kundërshtinë ndaj agresorëve ishin edhe karikaturat, të cilat paraqisnin në një mënyrë më eksplicite, thumbuese dhe artistike, synimet ekspansioniste dhe arrogancën e dy diktatorëve të kohës, por edhe bashkëpunimin e heshtur të Britanisë

Pushtimi italian i Shqipërisë është një nga ngjarjet më të rëndësishme dhe njëkohësisht më fatkeqe në historinë e Shqipërisë, çka ndërthur në vetvete edhe një seri interesash të pisëta që u luajtën në atë kohë në kurriz të një populli të vogël e të pambrojtur, anëtar themelues të Lidhjes së Kombeve. Kësisoj nga studimi i shumë materialeve dhe artikujve të shtypit të kohës, ndjehet më së miri, sidomos në mediat e vendeve demokratike perëndimore dhe ato të majta, një ndjenjë e dukshme refuzimi dhe revolte ndaj këtij hapi si dhe solidariteti me popullin shqiptar. Një mjet për ta shprehur këtë ishin sigurisht edhe karikaturat, të cilat,

Nisje tjetër raketash?

Koreja e Veriut vazhdon me provokacionet. Një herë këshillon ambasadat, që të përgatiten për evakuimin, pastaj kërcënon me nisjen e raketave. SHBA reagojnë pa e prishur gjakun.
Qeveria ameriane i ndjek me kujdes të gjitha njoftimet për përgatitjet përkatëse, tha në Uashington zëdhënësi i qeverisë, Jay Carney. "Ne nuk do të çuditeshim nëse një aksion i tillë ndodh." Phenjani ka bërë edhe në të kaluarën prova me raketa. Një hap i tillë do t`i përshtatej retorikës aktuale të luftës të regjimit komunist.