Friday, December 28, 2012

Kadri Hazbiu: Nuk kishim skenar për eliminimin e Enverit e marrjen e pushtetit, akuzat pa bazë!

Dosja e gjyqit të Kadri Hazbiut

Hazbiu: Deponimet e Xhavit Ismailagës nuk janë ato të procesverbalit të mbajtur në hetuesi. Ai këtu shpik gjëra të paqenë duke na akuzuar për lidhje me agjentura të huaja me synim rrëzimin e pushtetit!

(Vijon nga numri i kaluar)
Vazhdimi i seancës së 8-të të gjyqit ndaj Kadri Hazbiut, përshkohet nga kundërshtitë e ashpra të Kadriut e Feçor Shehut, të cilët mohojnë

U krye,por u lodhem !

Rush Dragu
Lamë pas një vit. Për mergimtaret  vitët kalojnë më jo shumë ngjarje.Më duket se ketu gjënë vënd edhe shprehja ,”sa shpejt iken koha në mergim”?!Kjo pasi një ditë është si tjetra,rutina e punes,friga e mos sigurimit të ardhurave për të mbuluar koston e jeteses, cikel i përsëritur gjatë gjithë vitit bën të dukët viti më i shkurter se në atdhe.
Ndryshe nga vitet e tjera ky që sapo lamë pas ishte më me shumë ngjarje pasi ishte  viti i 100- të i shpalljes së pavarsisë.
Edhe në mergim si  në Shqiperi nuk kaloi pa “ngatrresa”.
Ndersa në Shqiperi, se cilat permendore  do të ngriheshin dhe ku do të viheshin.

Thursday, December 27, 2012

Çela: Unë, president i Vllaznisë deri më 2015

Biznesmeni shkodran, Agron Çela, është i bindur se do të jetë president i Vllaznisë deri në fund të sezonit 2014-2015. Një ditë para vendimit të Këshillit Bashkiak të Shkodrës, nismëtari i kërkesës së 5 donatorëve për marrjen e drejtimit të Vllaznisë ka thënë ndër të tjera për “Panorama Sport” se marrëveshja në parim është arritur dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizimi i vendimit. Çela është optimist se anëtarët e Këshillit Bashkiak në mbledhjen e nesërme

Xhavit Ismailaga: Punonim për skenarin e UDB-së, asgjësimin e Enver Hoxhës e marrjen e drejtimit nga Mehmet Shehu

Dosja e gjyqit të Kadri Hazbiut

“Detyrat nga agjentët e zbulimit jugosllav i merrte Feçor Shehu në berberhanen time në hotel ‘Dajti’. Unë vazhdimisht siguroja takimet e tyre”

Deponimet e të akuzuarit Xhavit Ismailaga në seancën e 8-të të gjyqit ndaj Kadri Hazbiut lidhen me aktivitetin e tij ‘armiqësor’ si ndërlidhës mes Feçor Shehut dhe agjentëve të UDB-së jugosllave në mjediset e berberhanes në ambientet e hotel ‘Dajtit’ në Tiranë. Sipas

Wednesday, December 26, 2012

Ja dokumentat arkivorë mbi pushkatimin e 105 të internuarve nga Tirana në kampin e Prishtinës

Nga Doc. Kadri DINGU* U njoha edhe një herë me listën e të pushkatuarve në Kampin e Prishtinës në tetor 1944. Rezultoi se shumë nga ato i kisha njohur gjatë viteve 1942-1943 në Tiranë, si aktivistë të LANÇ. Mbi 80 prej tyre ishin nga të arrestuarit më 4 shkurt 1944, kur u pushkatuan në rrugët e Tiranës, 84 qytetarë dhe ku u arrestuan mbi 500 të tjerë. Këtë e vërteton edhe shkresa e Komandës së Xhandarmërisë Nr. 210 datë mars 1944 ku njoftonte MB se ishin 310 të arrestuar.

Formimi i qeverisë së përkohshme dhe interesat italiane për të evituar pretendimet territoriale të fqinjëve ballkanikë në pjesën e tyre

Nga Dr. Lavdosh AHMETAJ* Përpjekjet për formimin e një qeverie kishin nisur me fillimin e Luftës së Parë Botërore, pas largimit nga Shqipëria të princ Vidit dhe qeverisë së tij. Shqiptarët nuk i reshtën përpjekjet edhe gjatë konfliktit botëror por, megjithë orvatjet e kohës, ata kishin ndeshur në kundërshtim me interesat e pushtuesve. Kushtet e formimit të një qeverie shqiptare u mundësuan në fund të Luftës së Parë Botërore, atëhere kur ajo duhej të harmonizonte të gjitha përpjekjet për të evituar kërcënimin real nga fituesit e luftës.

Tuesday, December 25, 2012

Skandal diplomatik me ambasadorë ish-spiunë

Dy ambasadorët bullgarë në Tiranë në 12 vitet e fundit, Bobi Bobev dhe Teodor Rusinov janë ish-agjentë të Sigurimit. Detaje ekskluzive nga dosjet e tyre të bashkëpunimit me DS-në. Bobev qëndroi në Shqipëri deri në 2006 për t’u dërguar më pas në Kosovë, dhe për ironi të fatit u zëvendësua nga një tjetër agjent me dosje…

Thanas Mustaqi
Bullgaria post-komuniste ka dërguar në Tiranë dhe Prishtinë dy ambasadorë, ish-agjentë dhe bashkëpunëtorë të shërbimeve sekrete të epokës komuniste, të rekrutuar nga DS-ja (iniciale bullgarisht për “Dërzhavna Sigurnost” – Sigurimi i Shtetit).

Ali Çeno: Vizitat misterioze të Kadri Hazbiut e Feçor Shehut në vilë, para vetëvrasjes së Mehmet Shehut

Dosja e gjyqit të Kadri Hazbiut

“Kadriu erdhi fshehtas e qëndroi një orë tek Mehmeti. E përcolli Fiqreti. Kishte një dosje-çantë kur iku. Më tha: Ali, askush mos e marrë vesh ardhjen time sonte!”

Në seancën e radhës së gjyqit ndaj Kadri Hazbiut (data 23 gusht 1983), ka vazhduar deponimi i të pandehurit Ali Çeno,

Kam kartën e qëndrimit të një shteti tjetër të BE-së. A mund të vij të punoj në Itali?

Një miku im ka leje qëndrimi BE për qëndruesit afatgjatë të lëshuar nga Greqia. Tani ndodhet në Itali e do të kishte dëshirë të punonte këtu. A mund ta bëjë?

Amerikanët brenda 3 ditëve kanë blerë rezervat 3-vjeçare të dyqaneve të pushkëve

Në SHBA janë rritur ndjeshëm shitjet e pushkës gjysmë-automatike të modelit AR-15. Për 3 ditë javën e kaluar amerikanët kanë blerë në Brownells, në kompaninë më të madhe që shet armë zjarri, vëllimin e mallit të dyqaneve që zakonisht shitet për tre vjet e gjysmë.
Shitjet u rritën ndjeshëm pasi u përhap lajmi rreth synimit të Presidentit amerikan, Barack Obama,

Greqia përvetësoi 16 ishuj të Turqisë

Partia Demokratike opozitare e Turqisë akuzoi qeverinë për neglizhencë penale ndaj interesave kombëtare, si rezultat i të cilës Greqia përvetësoi 16 ishuj turq. Pesë nga ishujt e diskutueshëm ndodhen në Detin Mesdhe dhe 11 në Deti Egje. Në dy ishujt më të mëdhenj grekët po ndërtojnë vendbanime.
Pas Luftës së Parë Botërore Turqia ra dakord që ishujt e pushtuar nga aleatët përgjatë bregdetit turk të kalojnë

"Perdet e Hekurta" ndajnë si me sëpatë civilizimin

Greqia ka përfunduar ndërtimin e murit të sigurisë në zonën e kufirit me Turqinë. Irani ëndërron të ndahet me gardh të lartë nga Pakistani fqinj. Izraeli dhe Palestina janë të ndarë tashmë që prej kohësh me "perde betoni" shumë metërshe të gjatë. Ekspertëve u është krijuar përshtypja se bota po rrëshqet gradualisht në periudhën e feudalizmit, kur termi “kufi i mbyllur me dry” nuk është më thjesht një shprehje figurative, por në kuptimin e plotë të fjalës plotësisht real.

Skënder Gjinushi: "Rama, zgjedhjet nuk fitohen vetëm!”

 Skender Minxhozi
Skënder Gjinushi, historikisht njëra ndër mendjet më të kthjellëta të të majtës shqiptare, analizon në këtë intervistë negociatat për reformën elektorale, duke u shprehur se nuk po dëshmohet vullnet për të korrigjuar deformimin e votës. Ai thotë se vetëm teknologjia nuk është e mjaftueshme për të garantuar standarte në zgjedhje. Vizitat në Uashington?! Mesa duket disa duan të ngrenë kreditet e rëna brenda vendit, thotë kreu i PSD 

Pse vriten në aksidentet rrugore shqiptarët?!

 Ben Andoni
Ish-zëvendësministri i Transporteve, Sadedin Çeliku shpjegon situatën e sigurisë rrugore në Shqipëri. Cilat janë pikat e saj të dobëta, pse futen politikanët dhe kush janë arsyet që ndodh kjo katrahurë në Shqipëri... 
Edhe pse pak vite më parë,

Familjet Mbretërore Ballkanase, histori për filma

Ben Andoni
Janë pa asnjë pushtet dhe komunistët ballkanas i zhdukën dhunshëm nga fronet e tyre. Që atëherë monarkët ballkanas se kanë marrë veten edhe pse në Shqipëri, Rumani, Serbi e Bullgari kanë një lloj peshe dhe madje edhe janë rikthyer. Sot, shumica e brezit monarkik të Luftës së Dytë Botërore janë të vdekur jashtë vendeve të tyre dhe pothuaj të harruar. Pinjollët e tyre u përpoqën të riktheheshin dhe më ambiciozi prej tyre rezultoi Mbreti Simeon, i cili drejtoi pa sukses Bullgarinë për katër vjet në fillimin e shekullit të ri. Të tjerët, mbetën thjeshtë garniturë e protokolleve mbretërore evropiane, me të cilët kanë shumë fije të afërta

100 vjet në faqen e parë!


Lutfi Dervishi
Një ngjarje në ditët e sotme, mësohet në harkun e sekondave, falë internetit dhe zhvillimit të teknologjisë. Përmes Facebook, twitter, blogje apo çdo platformë tjetër, shqiptarët në çdo anë të globit mësojnë në kohë reale se çfarë ndodh në Shqipëri. Njëqind vjet më parë, në Amerikë e mësuan vetëm pas 3 javësh lajmin se më 28 nëntor 1912, plaku i urtë i Vlorës Ismail Vlora kishte ngritur flamurin e pavarësisë.

Plani i sulmit, dashnorja e Zogut ia shiti Nolit

  • Flet studiuesi Nasho Jorgaqi: Kryeministri u tradhtua nga Bajram Fevziu, shefi i shtabit të ushtrisë
  • Plani i sulmit, dashnorja e Zogut ia shiti Noli, 8000 trupa u përgatitën me ndihmën e qeverisë jugosllave për të ndërhyrë ushtarakisht në Shqipëri
  • Ali Kolonja jep informacionin nga Beogradi “Mercenarë shqiptarë, rusë e serbë gati për sulm mbi Tiranë. Bajram Curri organizoi mbrojtjen e fortë

Monday, December 24, 2012

Deputetët e dënuar për shpifje i përkasin shkollës politike "Qemal Stafa", themeluar nga Rama

Në mungesë të alternativave politike, Partia Socialiste ka vënë në themel të saj politikën e shpifjes si "të vetmen rrugë" për të ngjallur interesin e shqiptarëve. Janë shtatë deputetët të dënuar nga gjykatat e vendit dhe 6 të tjerë me në krye Edi Ramën dhe Gramoz Ruçin që janë në proces për shpifje. Me një grup deputetësh të kryesuar nga Ruçi që mbajnë rekord për shpifje,

CIA zbardh sekretet: Tito kishte lidhje në Tiranë me Haxhi Lleshin e Myslym Pezën

Raporti i CIA-s për bisedimet e datës 8 tetor 1952 me ish-Mbretin. Tito njoftonte Zogun se kishte lidhje me Haxhi Lleshin e Myslym Pezën.
Në vigjilje të Konferencës së Tiranës të vitit 1956, Rankoviçi pohonte se Dali Nderu vepronte për interes të UDB-së.

Komunikimi i Zogut me shërbimet amerikane në vitin 1952 fokusohej në negociatat e ish-Mretit me Titon, liderin komunist të Jugosllavisë për të përmbysur regjimin e Tiranës.

“Urdhri për hetimin e fejesës së djalit të Mehmet Shehut, disa muaj para vetëvrasjes”

Flet Kristofor Mërtiro, ish-oficer i lartë i Sigurimit të Shtetit.
Dëshmitë e Fiqirete Shehut një ditë pas vetëvrasjes së Mehmetit.
Pohimet e panjohura të gruas së kryeministrit të vetëvrarë në zyrat e këshillit në Belsh të Elbasanit.
Pjesë nga libri i Duro Shehut, vëllait të ish-kryeministrit komunist: “Mehmet Shehu, im vëlla”
“Mehmetin e izoluan para se ta likuidonin”

Ajo që kanë përjetuar familjarët e Mehmet

Hetuesi i Sigurimit: Mehmetin e helmuan, pastaj e ekzekutuan

Flet Kristofor Mërtiro, ish-oficer i lartë i Sigurimit të Shtetit.
“Llambi Ziçishti ishte i pari që kundërshtoi idenë zyrtare për vetëvrasjen e kryeministrit”
“Gotën me lëngun dyshues e çuan në Arkivin e Shtetit”
Asnjëherë nuk u bë analiza e përmbajtjes së lëngut të saj
.


Tragjedia e mbrëmjes së 17 dhjetorit ’81 në vilën e kryeministrit komunist nuk është zbardhur asnjëherë e plotë. Dilema e ditëve të para “e vranë, apo vrau veten Mehmet Shehu?”,

“Si më arrestuan se fsheha lidhjet e Ballukut me Mehmetin”

Flet Kristofor Mërtiro, ish-oficer i lartë i Sigurimit.
“Si përfundova në pranga kur hetoja Mehmet Shehun”
“Më akuzuan se kisha fshehur lidhjet e Ballukut dhe Ngjelës me kryeministrin”

Kristofor Mërtiro, ish-oficeri madhor i Sigurimit të Shtetit, ka qenë njëherazi protagonist dhe viktimë e proceseve të bujshme të viteve ’70-’80. I njohur si hetues i Beqir Ballukut, në procesin e ashtuquajtur “të puçistëve”

Ditari i Mitro Çelës: Si u krijua fraksioni i PD në shtëpinë e Pashkos

Një nga themeluesit e PD-së, libër për ndryshimet demokratike.
Mbledhja e datës 21 shtator 1991 me Cekën, Demetin, Trakon, Zogajn, Rulin etj. dhe bojkoti i papritur i Selamit.
Dy skenarët e dështuar të Cekës për kryetar PD-je.
Kuvendi i parë i PD, votimi i liderit demokrat nga populli apo nga Kryesia.
Vetëm pak muaj pas themelimit të PD-së u krijua fraksioni i parë brenda partisë me dy skenarë votimi për kryetarin e ardhshëm në kuvendin e kësaj force politike në vitin 1991, por që kishin të njëjtin synim: Të nxirrej jashtë loje Sali Berisha dhe të  zgjidhej si lider Neritan Ceka.

Sunday, December 23, 2012

Dokumentar për “Dinastinë Tedeschni”

Familja Tedeskini e Shkodrës dhe kontributi I saj në zhvillimin kulturor dhe shkencor të vendit, ardhja e saj në Shkodër u sollen në një dokumentar me regji të Anila Varfit I cili u shfaq në kinema “ Millenium”.
Filip Guraziu u shpreh se kjo familje ka sjellë në qytetin e Shkodrës një kulturë gjermane, dhe kontributi I dinastisë Tedeskini në zhvillimin e shtetit shqiptar është I madh.
Regjisorja Varfi u shpreh se ky dokumentar sjell dicka nga kontributi I madh I familjes Tedeskini.
At Konrad Gjolaj në librin e tij Çinarët do shkruante Emid Tedeskini nuk u lejue me ba mbrojtje ne gjyqe politike se kerkonte pafajse. Ai thonte “ Se njerezit po denohesh per cka kane ne krye dhe ne mend, jo cka kane ba”.