Friday, May 2, 2014

Dhora Leka dhe loja e sigurimit me dosjet e spunllikut....


Letra  e Dhora Lekës për Enver Hoxhën në ‘67: “Si e futa në kurthin e Sigurimit Ismail Kadarenë
NGA ADMIRINA PEÇI
NGA ADMIRINA PEÇI
Zbulohet dokumenti prej 12 faqesh, ku kompozitorja  i rrëfen Hoxhës se si u bë bashkëpunëtore e Sigurimit dhe si ngriti kurthin për shkrimtarin Kadare nën pseudonimin Lindita...

Një dokument tronditës, prej 12 faqesh, me shkrim dore, i datuar me 21 qershor 1967, drejtuar Enver Hoxhës, zbulon për herë të parë, vetëdeklarimin

‘Bayerni ende klubi më i mirë në botë’

Trajneri i Borussia Dortmund, Jurgen Klopp ka insistuar se Bayern Munchen mban ende epitetin e klubit më të mirë në botë, pavarsisht humbjes nga Real Madridi në Ligën e Kampionëve. 

Bavarezët u eliminuan në gjysmëfinale nga Real Madridi të mërkurën, duke dështuar të shkruajnë historin për të mbrojtur titullin e Ligës së Kampionëve.

Nëse nuk e bën dot hapin e parë të ndryshimit në tetë muaj, nuk e bën dot as në tetëdhjetë vjet

Nga Spartak Ngjela,   Disa te huaj me pyeten sot se, “cila eshte sipas jush filozofia e kesaj qeverie?” Me erdhi per te qeshur se brendshmi ne fillim ngaqe nuk kisha se cfare te thosha, por edhe dicka duhej t’u thosha. Mandej e kapa veten tek u kujtova se nje gje statike nuk mund te kete filozofi; dhe ju thashe idene se: “nje dicka qe nuk gjeneron asgje, nuk mund te kete filozofi”, e cila eshte maksime e njohur tani,

Spiunët e spiunëve

Nga Nebil Çika
Spiunët dhe spiunllëqet e diktaturës komuniste janë rikthyer edhe një herë ne debatin publik shqiptar pasi media “zbuloi” një letër që “spiunia e Sigurimit të Shtetit Dhora Leka i dërgonte diktatorit Hoxha ku ankohej se e kishin dënuar padrejtësisht pasi e kishte provokuar shkrimtarin Ismail Kadare me porosi të Sigurimit të Shtetit” . Sigurisht që nuk e vë në dyshim faktin