Saturday, January 20, 2024

Saimir Korreshi: ‘Vajtimi’ për Fluturën nuk duhet të ndalet!


 Nga Saimir Korreshi.

Pas ngjarjes se Reçakut, ajo çka i ndodhi Fluturës mund të konsiderohet tragjedia e dytë kombëtare. Vajtimi për të është legjitimin. Kuja tek i madh dhe i vogël, e ndershme.

Pronar tek Kulla e Lion Park/ Si irritohet Basha kur e pyet gazetari

 


Gjatë konferencës së sotme Lulzim Basha është gozhdur nga gazetari i Syri.Tv, Ermal Rizaj, pyetje të të cilit nuk iu përgjigj dot asnjërës.

Friday, January 19, 2024

Konferenca e Lulzim Bashës, ironizon Gjekmarkaj: Muçua nuk shpalli asnjë të vdekur sot


 Pas konferencës për shtyp të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagon deputeti Agron Gjekmarkaj, duke e ironizuar atë se këtë herë nuk shpalli asnjë anëtar të vdekur.

LETRA/ PS kërkon leje nga Gaz Bardhi ta marrë Bashën ne delegacion për Strasburg

 


Deputeti Lulzim Basha është përfshirë në delegacionin e Parlamentit që merr pjesë në Asamblenë Parlamentare të KiE në Strasburg.

Për këtë kryetarja e delegacionit, Blerina Gjylameti i ka kërkuar administratës së Parlamentit të marrë leje në grupin parlamentar të PD, që drejtohet nga Gazment Bardhi.

Mjaft më !

 


Nga Mimoza Rexhvelaj

Si deputeti, si këshilltari në Bashki, duhet ta ketë të qartë se është në atë detyrë nga vota dhe besimi i qytetarëve dhe i forcës politike që përfaqëson.

Shumë herë kontributi me individin nuk kanë pika takimi sepse listat bëhen mbi mekanizma të tjerë dhe jo me

Berisha: Në dy vite, qeveritë më të fuqishme të botës nuk nxorën asnjë provë kundër meje


Kreu i PD, Sali Berisha foli sonte në protestën e përnatshme tek rruga ku ndodhet apartamenti i tij.

Në dy vite, qeveritë më të fuqishme të botës nuk nxorën asnjë provë kundër meje! Rama dhe Brava trilluan në mënyrë të turpshme për kullën 64-katëshe, deklaroi Berisha.

“Qeveritë më të fuqishme të botës, në dy vite nuk nxorën dot asnjë fakt, asnjë dokument, asnjë provë.
Kurse unë qëndrova në të vërtetën që besoj, qëndrova në mbrojtjen e interesit të tuaj, në mbrojtjen e interesit të këtij vendi, të cilin e duan shumë miqtë, e duan shumë partnerët, por kurrë më shumë se ju dhe Sali Berisha.

VENDIMI I PLOTË/ Cilat janë argumentat e SPAK për të refuzuar Berishën. Neni 242 që rrëzon logjikën e SPAK

 


SPAK rrëzoi sot kërkesën e Sali Berishës për të marrë pjesë në Kuvend ndërsa konklufuan se masa e sigurisë “Arrest në shtëpi”

Atë që nuk ia del me institucionet, DEA ia del me qytetarët, sërish thirrje për info nga ambasada amerikane


 Kur në mars të 2023 DEA amerikane bëri një thirrje për informacion në lidhje me trafiqet ne tel e saj, shumëkush u befasua.

Tuesday, January 16, 2024

Zvogëlimi i ambasadorëve!

 


Nga Andi Bushati

Selitë kryesore diplomatike në Tiranë kanë reaguar në mënyrë timide ndaj një nisme të Edi Ramës dhe veglave të tij pseudodemokrate,

Si mashtron Lulzim Basha me emrin e ndërkombëtarëve


 Bashkimi Europian, ambasada Amerikane dhe Britanike, kërkuan dialog konstruktiv dhe gjithpërfshirje në reformën zgjedhore, por hodhën

Ambasadat në bllok: ‘Nuk po negocjojmë me Alibeajn dhe Gjiknurin për reformën zgjedhore


 Selitë më të rëndësishme diplomatike në Tiranë duket se kanë reaguar në bllok në mënyrë të koordinuar, për të përgënjeshtruar zërat se ato po negociojnë për të

Berisha përshëndet ambasadorët: Hodhën poshtë deklaratën e pengut të Ramës

 


Kreu i opozitës, Sali Berisha tha sot se ambasadorët e vendeve kryesore, përfshirë OSBE, hodhën poshtë deklaratën e pengut të Edi Ramës, Lulzim Bravës.

“Sot ambasadorët e vendeve

Gjermani, edhe më tërheqëse për emigracion, çfarë parashikon Rregullorja për Ballkanin Perëndimor

 


Që nga 18 tetori, në Gjermani ka hyrë në fuqi një ligj që lehtëson imigrimin epunëtorëve të huaj.

Elementi më i rëndësishëm i ligjit të ri do të jetë Karta e Mundësive (Chancenkarte), e cila bazohet në një sistem ardhje në Gjermani varësisht nga pikët.

Zyra e BE rrëzon alibinë e Bashës: Nuk jemi përfshirë në asnjë ndërmjetësim


Delegacioni i BE në Tiranë deklaroi sot për mediat se nuk ka negocuar asgjë dhe me askënd në lidhke me reformën zgjedhore.

Monday, January 15, 2024

Salianji: Opozita drejt bashkimit, por pa Lulzim Bashën


 Deputeti Ervin Salianji ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku ka folur për aksionin opozitar, pas izolimit të Sali Berishës, i cili

Thirrja e Gjekmarkajt: Demokratët të zemërohen, opozita në vështirësi

 


Agron Gjekmarkaj, i ftuar në “Top Story”, u shpreh se opozita është në një moment të vështirë, ndërsa sugjeroi që demokratët të veprojnë edhe pa përfaqësuesit politikë.

Rama, “kurth” Presidentit sot ne Kuvend!


 Nga Tritan Shehu

Rama, “kurth” Presidentit sot ne Kuvend!


Une nuk di ne detaje cilat kane qene “garancite” apo argumentat, qe Rama&Co i kane dhene Presidentit, per ta bindur ne ardhjen e tij te pa pershtateshme sot ne Kuvend.

Detroit Lions pritën dekada të tëra për të festuar një lojë playoff në shtëpi përpara mbështetësve të pasionuar dhe të durueshëm.

 

Mbrojtësi i këndit të Detroit Lions, Cameron Sutton (1) shmang një pasim të destinuar për marrësin e gjerë të Los Angeles Rams, Puka Nacua (17) gjatë pjesës së dytë të një loje futbolli të playoff-it të NFL, të dielën, 14 janar 2024, në Detroit. (PAUL SANCYA — Foto AP)


Pas 17 ndeshjeve të sezonit të rregullt, skuadra e Dan Campbell fitoi të drejtën për të pritur një lojë play-off në raundin Wild Card, pasi një rekord 12-5 solli titullin e Detroitit në divizionin e parë në dekada.