Friday, February 9, 2024

Lëvizja Politike Shpreson prezanton sot 15 propozimet për Reformën Zgjedhore

 


‘Lëvizja politike Shpreson’,  ka bërë  një njoftim zyrtar ku thuhet se përfaqësuesit e saj do të paraqesin në Zoom në Komisionin e Posaçëm të Reformës Zgjedhore 15 Propozimet e mbledhura përgjatë periudhës Qershor-Dhjetor 2023 nga forumet qytetare në Shqipëri dhe Diasporë. Në njoftim gjithashtu thuhet se e vetmja rrugë

Thursday, February 8, 2024

Formula e Rexhep Meidanit për zgjidhjen e krizës në Parlament: Të tërhiqet më i forti

 


Rexhep Meidani u rikthye në kohën kur ushtronte detyrën e parë të tij si pedagog, këtë herë duke dhënë leksione për ndryshimet e Kushtetutës në 25 vite; por nga auditori me studentë presidenti i tretë në sistemin demokratik nuk ju shmang pyetjes së Top Channel

Racizmi në futbollin evropian - ligë pas lige


Abuzimi racist i pësuar nga portieri i AC Milan, Mike Maignan te Udinese dhe mesfushori i Coventry, Kasey Palmer, në një ndeshje të kategorisë së dytë angleze në Sheffield Wednesday, ishin vetëm shembujt e fundit të shëmtisë që rrënonte futbollin.

Forumi i të Zgjedhurve Vendorë njofton Kongresin e Autoriteteve Vendore të KiE për shkarkimet nga puna tå Becit

 


Forumi i të zgjedhurve vendore pranë PD po ndjek me vëmendje dhe shqetësimin të madh situatën në qeverisjen vendore, posaçërisht sulmin e fundit ndaj nëpunësve të Bashkisë Shkodër!

Si pjesë aktive e aspiratës për demokraci dhe vetqeverisje te mirë

Shehaj, pyetje për Bashën: Ato pronat e trashëguara, mos vijnë nga bastet online?!

 


Brisida Shehaj, eksperte e ekonomisë, nuk e ka kursyer sarkazmën e saj ndaj Lulzim Bashës, ish-kryetarit të PD, të cilit siç shprehet nuk ia ka ndier më zërin as për çështjen e basteve online, as për inceneratorët, ndër dy betejat më të forta të opozitës kundër korrupsionit qeveritar.

Topalli nga protesta poshtë shtëpisë së Berishës: Filloi me rezistencë do vazhdojë me protestë dhe do shkojë në rebelim


 Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka marrë pjesë në protestën e organizuar poshtë pallatit të Sali Berishës, i cili ndodhet në arrest shtëpie që prej 30 dhjetorit.

SHBA "Duhet të keni turp": Kryebashkiakja e qytetit të Illinois (Dolton) përgjigjet ndaj kritikëve pasi u kritikua për kërkesat për paga të larta dhe përdorimin e parave të qytetit për flokë, make-up dhe udhëtime luksoze nëpër SHBA (Foto)

 


Kryetarja e parë femër e një qyteti të vogël të Illinois kritikoi kritikët e saj në një takim publik pasi ajo shkaktoi zemërim duke marrë një pagë 300,000 dollarë.

Presidenti i UEFA-s, Ceferin thotë se nuk do të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2027


 Aleksander Ceferin tha të enjten se nuk do të kërkonte një mandat të katërt si president i UEFA-s në vitin 2027, pavarësisht miratimit të reformave të diskutueshme që do t'i mundësonin atij të zgjaste mandatin e tij.

Ka një variant të ri COVID-19 dhe rastet po rriten. Çfarë duhet të dini?

 


Është dimër, ai stinë komode që sjell vatrat e zjarrit, tubime në ambiente të mbyllura - dhe një valë sëmundjesh të frymëmarrjes. Gati katër vjet që nga shfaqja e pandemisë, njerëzit po lodhen duke u përballur me të, por virusi nuk ka përfunduar me ne.

Lionel Messi luan në ndeshjen e Inter Miami në Tokio, pasi nuk u shfaq në Hong Kong.


 Pasi i la tifozët të mendonin nëse do të dilte apo jo në fushë, Lionel Messi (36) hyri në lojë në minutën e 60-të në ndeshjen miqësore të Inter Miami në Tokio të mërkurën, duke emocionuar vendasit, por duke zemëruar tifozët në Hong Kong, ku nuk arriti të luante. në një ndeshje fundjave.

Drejtori sportiv Simon Rolfes thotë se planifikimi parasezonal i Leverkusen po jep rezultat

 


Planifikimi i përpiktë para-sezonal i Bayer Leverkusen-it të pamposhtur ka dhënë dividendë, tha drejtori menaxhues sportiv Simon Rolfes, me liderët e Bundesligës në përzierje për tre trofe.

Wednesday, February 7, 2024

Kush ishte Maximilien Robespierre?


 Nga : Mal Berisha

Maximilien Robespierre ishte një figurë kryesore e Revolucionit Francez, i njohur për mbrojtjen që ai iu bëntë ndryshimeve radikale politike dhe sociale.

Tuesday, February 6, 2024

Misteri mbi vizitën e Blinken në Tiranë? Ja ç’thotë Ambasada e SHBA

 


A do e vizitojë Tiranën më 16 shkurt Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken? Sipas raportimeve mediatike, vizita e Sekreatrit Blinken pritet të realizohet në mesin e muajit shkurt, por duket se Ambasada amerikane në Tiranë nuk e konfirmon diçka të tilla.

Finalja e Kupës së Botës 2026 do të mbahet në Nju Jork më 19 korrik


 Pavarësisht raporteve fillestare, vendi i njohur aktualisht si MetLife Stadium do të presë ndeshjen më të rëndësishme të kompeticionit katërvjeçar.

Është zbuluar njoftimi më i rëndësishëm që ka mbetur për t’u njohur për Kupën e Botës FIFA 2026, dhe ishte mjaft tronditës për shumicën e ekspertëve dhe të brendshëm.

Sunday, February 4, 2024

Daullet e luftës në PD fshehin helmin mes socialistëve

 


Nga Lorenc Vangjeli

Në PS nuk ka qetësi. Nën sipërfaqen e lëmuar të unitetit, qetësisë në dukje, portreteve uniformë dhe qëndrimeve një ngjyrëshe në publik, pusi i errët i pakënaqësive, zilive, xhelozive dhe helmit reciprok që shkëmbejnë