Friday, January 12, 2024

Biden ripropozon Kostelancik si ambasador të SHBA-së në Shqipëri

 

Kostelancik

Presidenti Joe Biden i ka ridërguar Senatit kandidaturën e David J. Kostelancik për ambasador të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri.

‘Të ngujohemi në parlament…”/ Debatet me dyer të mbyllura në grupin parlamentar të PD

 


Deputetët e Partisë Demokratike gjatë mbledhjes së sotme të grupit kanë kërkuar një bashkim real në parti. Në bisedat e siguruara nga News 24, deputetët kanë debatuar midis tyre edhe për rolin e grupit parlamentar.

Debati:

Wednesday, January 10, 2024

Bardhi: Duhet të bashkohemi në një front opozitar! Basha është në komoditet me regjimin e Edi Ramës

 


Në një intervistë për syritv kreu i grupit parlamentar të PD, Gazment Bardhi tha se do vazhdojë mosbindja në Kuvend. Ai tha se nuk do ketë seanca normale.

“Në parim nuk përjashtohet asnjë akt nga aktet ekstreme të sakrificës të deputetëve të opozitës deri në përmbushjen e kërkesave tona.

Tuesday, January 9, 2024

Ron DeSantis ka të drejtë, Barack Obama deportoi më shumë njerëz sesa Donald Trump

 

Në këtë fotografi të skedarit të 8 korrikut 2019, një oficer i Zbatimit të Emigracionit dhe Doganave të SHBA-së shikon gjatë një operacioni në Escondido, Kaliforni, SHBA (AP)

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis tha se nëse zgjidhet president, ai do të bënte më mirë në deportimin e njerëzve që ndodhen ilegalisht në vend sesa ish-presidenti Donald Trump.

Ron DeSantis promovoi shumë renditje të larta për shtetin Florida . Ne jemi numeri një.

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis mban fjalimin e tij për shtetin  më 9 janar 2024, gjatë një sesioni të përbashkët të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve në Tallahassee. (AP) Guvernatori Ron DeSantis përdori mesazhin e tij vjetor drejtuar legjislativit të shtetit për t'i lënë votuesit në Florida - dhe ndoshta anëtarët e grupit parlamentar në Iowa, gjithashtu - me një mesazh të pashmangshëm: Ne jemi nr. 1.

Një abetare mbi historinë e Luftës Civile dhe çfarë gabuan Donald Trump dhe Nikki Haley

 

Një ankand i skllevërve; gdhendje nga Harper's Weekly, 1861 (domeni publik)

William Faulkner shkroi në mënyrë të famshme, "E kaluara nuk ka vdekur kurrë. Nuk është as e kaluar." Kjo mund të përshkruajë disa nga diskursi historik i fundit në gjurmët e fushatës presidenciale.

Monday, January 8, 2024

Michelle Obama: "Jam e tmerruar se çfarë mund të ndodhë" në zgjedhjet e 2024


Jean Catuffe/GC Images


Nga OLIVIA RONDEAU

 Ish-Zonja e Parë Michelle Obama tha në një intervistë të fundit se frika e saj për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 e mbajnë atë zgjuar natën.

Nexhmije Zajmi, gazetarja e CNN e para shqiptare në Shtëpinë e Bardhë (Foto...)

 Nga Beqir SINA - New YorkAutore e librit : “Daughter of the Eagle” (Bija e shqipes - 1937)

Familja Kupi, Dega e PLL për SHBA, përkujtoi dhe e nderoi figurën e gjeneral Abaz Kupit, në Nju Jork (Foto...)

 


Nga Beqir SINA - New York “Duhet që brezi i sotëm të përballen me sfidat e së ardhmes, duke kujtuar rrënjët e së kaluarës dhe për ta sjell atë në të gjithë komunitetin shqiptar në Amerikë. Por, jo vetëm! ajo duhet të përcillet me të njëjtën frymë edhe në vend/origjinën tonë" 

Sunday, January 7, 2024

Bumçi: Rama përdorues i ‘SKY Ecc’. Nëpërmjet tij porositi dosjen ‘non grata’ të Berishës


 Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Aldo Bumçi ka akuzuar Edi Ramën si përdorues i aplikacionit SKY Ecc.

Gjatë një deklarate për mediat, Bumçi akuzoi Ramën se me anë të këtij

Vendimet/ 15 arsyet që tregojnë diktatin e Ramës mbi Gjykatën Kushtetuese

 Nga Boldnews.al


Kryeministri Edi Rama shfrytëzoi një vendim të marrë nga Gjykata Kushtetuese në 11 dhjetor 2023 për pezullimin e marrëveshjes ndërmjet Shqipërisë dhe Italisë për strehimin e përkohshëm të emigrantëve afrikanë në vendin tonë, për të shpallur se “ky është një fakt që dëshmon që nuk kontrollon sistemin e drejtësisë”.

Berisha: Të rrënojmë ëndrrën e Edi Ramës të Shqipërisë pa opozitë

 


Disa qindra mbështetësish të PD protestuan sot në vijim të proteszës së përdishme para apartamentit të kreut të PD, Sali Berisha.