Saturday, June 15, 2013

100 arsye per te mos votuar Edi Ramen

Nëse do të ndiqet tradita e Plutarkut e shkrimit të jetëve paralele, atëherë paralelja më e përshtatshme për Edi Ramën mund të vihet me Adolf Hitlerin. Paralelizmat mes të dyve janë çuditërisht të shumta,cuditërisht te vërteta….” Lexo më poshtë.
1-Edi Rama, ashtu si Hitleri provoi të bëhet piktor dhe të dy dështuan në këtë gjë.

Më thonë Branko Manojlovski, por unë jam shqiptar

Rrëfimi i Branko Manojlovskit. Shqiptari ortodoks nga Bellçica e Rekës së Epërme, në rajonin ndërmjet Gostivarit, Dibrës dhe Kërçovës.
Është shqiptari ortodoks 71-vjeçar nga zona e Rekës së Epërme, në rrëfimin e të cilit ngërthehet një histori sa e rëndësishme po aq e dhimbshme e një pjese të popullatës shqiptare në Maqedoni, ku jetoi dhe jeton

Pasojat e britmës ndaj fëmijëve

Hulumtimet kanë treguar se britma ndaj fëmijëve mund të lërë pasoja të përhershme. Në të vërtetë, shumë fëmijë, të cilëve vazhdimisht u bërtitet, mund të bëhen mospërfillës dhe jo vetëm që nuk do ta dëgjojnë personin e rritur, por do të fillojnë edhe të mbrohen dhe të kundërshtojnë edhe më tepër, gjë që të rriturit do t’i sjellë deri te dëshpërimi.

Gjermania kujton kryengritjen e vitit 1953 në ish-RDGJ

Me një ceremoni të veçantë Bundestagu gjerman kujtoi kryengritjen popullore të 17 Qershorit 1953 në ish-RDGJ dhe viktimat e saj.
Të hënën do të përkujtohet 60 vjetori i shtypjes së përgjakshme të kryengritjes në ish-RDGJ. Në mëngjesin e 17 qershorit 1953 qindra mijra vetë në të gjithë vendin, e jo vetëm në qytetet e mëdha, lanë punën dhe nisën një demonstratë.

GoalControl, teknologjia në ndihmë të arbitrave në futboll

Topi ishte brenda apo jashtë? Për të mos ekzistuar më kjo pyetje në Kupën e Konfederatave në Brazil do të përdoret për herë të parë sistemi elektronik i kontrollit të golit, GoalControl.
Kontolluesi elektronik i golit GoalControl është gati të bëjë debutimin në Kupën e Konfederatave që zhvillohet në Brazil nga data 15 deri më 30 qershor 2013.

Pse e shtyu Rama festën e PS? Do të kuptohej se ka ngritur parti të re


Preç Zogaj
Libri i Spartak Ngjelës me kujtime dhe refleksione të periudhës 1991-1996, sapo është botuar. Ndoshta s’e keni lexuar ende librin, por a mendoni, duke ditur edhe inkursionet mediatike të këtyre katër viteve të avokatit, pamja e tij mbi historinë e re të tranzicionit do të mjegullohet nga anti-berishizmi, një gjendje psikologjike, siç e quanit ju në 7 çështjet e javës së kaluar këtu te MAPO?

Friday, June 14, 2013

Max Reinhardt: Si e zbulova gjeniun e skenës Aleksandër MoisiuNGA PJETER LOGORECI
Meritat e Max Reinhardit në teatrin gjerman janë shumë të njohura: ishte ai që solli në skenë e i ngriti në sukses një grup të madh aktorësh, të cilët u bënë pjesë e historisë së teatrit gjerman që mund të thuhet “u shkrua” nga i madhi Max Reinhardt. Merita e madhe e Reinhardit ishte jo vetëm se solli një mënyrë të re në artin skenik, por edhe

Nermin Vlora, amanetet që u la mbesa e Ismail Qemalit emigrantëveDHURATA HAMZA
Afrohet një zonjë fisnike dhe e rëndë dhe na takon. “Unë jam mbesa e Ismail Qemalit. Kam ardhur t’ju them të mos rrini kështu në pritje, organizohuni dhe ju lutem mos e humbni identitetin”, -u thotë ajo. Këtë rrëfim e sjell në intervistën për “Shqiptarja.com”, Vitore Stefa (Leka), poete dhe publiciste, e cila mbi të gjitha është sot një emër i madh i humanizmit. Vitorja është gruaja që gjendet kudo ku duhet mbrojtur identiteti shqiptar.

Është ajo

Klodian Hoxha: Endrra ime e madhe, te interpretoj perkrah Robert Ndrenikes

I apasionuar pas punes qe ben, si dhe shume i dhene pas se bukures ne teresi, Klodian Hoxha eshte gjithnje e me shume kerkues ndaj vetes. Per te arritur me te miren, sipas tij duhet shume pune, pasion dhe ide te qarta. Ka pasur fatin te luaje ne skenen e Teatrit Kombetar disa here, ne ate te Teatrit “Metropol” gjithashtu, ku edhe vazhdon jete aktiv, por fatin me te madh ne karrieren e deritanishme ai e lidh me ngjitjen ne skene perkrah aktoreve te medhenj, Ndricim Xhepa dhe Timo Flloko. Por, endrrat dhe ambiciet e Klodian Hoxhes shkojne me tej.

Jeta Faqolli: Kam perjetuar surpriza te pakendshme, tani jam pjekur

Jeta Faqolli eshte nga ato kengetare, per te cilen muzika mbetet nje nga dashurite me te pastra te jetes se saj. Nderkohe qe po korr frytet e dy kengeve te fundit qe ka hedhur ne treg ajo po pergatitet edhe per projektin e radhes, qe sipas saj nuk do te vonoje shume dhe do te vije krejt ndryshe nga sa e kemi pare deri me tani. E matur dhe pozitive ne bisede ajo na rrefen se ne emer te muzikes ka bere shume sakrifica. “Muzika eshte nje pasion shume i madh qe ka lindur ne mua qe ne femijeri dhe me shoqeron ende sot e kesaj dite. Kam sakrifikuar shume per muziken dhe i kam imponuar vetes shume gjera, qe do te thote disa deshira, apo kerkesa qe i kerkon cdo vajze e moshes sime i kam anashkaluar per t’i qendruar prane pasionit tim”, tregon Faqolli per Koha Jone, e cila nder te tjera na rrefen edhe perditshmerine e saj, ate te nje vajze te thjeshte fort te lidhur me jeten, familjen, shoqerine dhe punen.

Erdogan, demokrat apo sulltan?

Të plagosur, gaz lotsjellës, ujë me presion. Duhet të jetë Kajro, Tripoli apo ndonjë kryeqytet tjetër i një diktature brutale. Megjithatë nuk është sheshi Tahrir, por sheshi Taksim në Stamboll, qyteti më i madh i Evropës dhe kryeqyteti i biznesit në Turqinë demokratike. Protestat janë një shenjë e pakënaqësisë në rritje ndaj Rexhep Taip Erdogan, udhëheqësit më të rëndësishëm të Turqisë që nga Ataturku. E gjitha nisi si një lëvizje spontane. Për muaj të tërë një grup i vogël ambientalistësh kishin protestuar kundër një projekti të mbështetur nga qeveria për të prerë disa pemë në

Si është kryer përgjimi në SHBA?

Javën e kaluar, raportet kanë zbuluar programe sekrete të mbikëqyrjes të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, të cilat mbledhin, ruajnë dhe analizojnë miliarda regjistrime telefonike dhe të internetit, brenda dhe jashtë SHBA-së. Informacioni është përhapur në media nga Edward Snowden, një amerikan 29-vjeçar, i cili ka punuar si kontraktor për Agjencinë Kombëtare të Sigurisë së SHBA-së dhe CIA-n. Zyrtarët amerikanë thonë se mbledhja e të dhënave në një shkallë kaq të gjerë është e dobishme në luftën kundër terrorizmit. Por, grupet e të drejtave thonë se ajo shkel liritë civile. Raportet e mediave, të cilat bazohen në dokumentet që

Thursday, June 13, 2013

50-VJETORI I GJYSEM-MATURANTEVE TE PARE TE TRIESHIT

Nga Gjeke Gjonlekaj/New York
Deri ne Lidhjen Shqiptare te Prizrenit vendlindja ime ishte nen sundimin e  Perandorise otomane. Pas Kongresit te Berlinit kjo treve e Malesise se Madhe u pushtua nga Mali i Zi. Pushtuesit hapen nje shkolle fillore ne gjuhen serbo-malazeze. Shkolla e pare shqipe u hap ne kohen e Austrise, por u mbyll menjehere ne fund te Luftes se Pare Boterore.

Tuesday, June 11, 2013

Vendoset Flamuri Shqipëtar në maje të Rumis

Zaim Halili
239 bjeshkatarë u ngjitën të dielën në malin e Rumisë, që është madje tre herë më shumë se vitin e kaluar, mëson portali UL-info. Gjithçka, siç pohojnë në Shoqatën e bjeshkatarëve “Rumia” shkoj në rregull dhe në pajtim me traditën.
Në maje të Rumisë janë mbajtur gara, siç janë kërcim së gjati, tërheqja e litarit dhe hedhja e gurit.
Bjeshkatarët në fshatin Brisk, në Krajë, i priten disa

Monday, June 10, 2013

U mbajtë Pikniku "Dita e Traditës Shqiptare - New York 2013BEQIR SINA, New York
Sipas zyrës së Department of Parks of Westchester Cpunty, që është bashkë organizues i kësaj ngjarjeje, me Qendrën “Nëna Tereze” pranë Kishës “Zoja e Shkofrës”, Harsdale, New York, në këtë Piknik kan qenë rreth 3500 – 4000 veta.
Valhalla Westchester County, New York:  Çdo vit, komuniteti shqiptaro-amerikan i zonës "Tri-Shteteve" NY-NJ-CT, në nderime të Ditës së Traditës dhe Trashëgimisë Shqiptare", mban një Piknik, i cili është më i madhi në Amerikë, dhe i vetmi më i organizuari deri tani. Pikniku "Dita e Traditës Shqiptare - New York", është kthyer në një festë të gjallë të muzikës shqiptare, valle tradicionale, simboleve tona kombëtare, aktiviteteve sportive, kulturore e artistke dhe ushqim shqiptar në ditën e saj vjetore të ashtuquajtur Dita e Trashëgimisë Shqiptare.