Saturday, October 22, 2011

Gedafi hap debat edhe pas vdekjes, OKB heton vrasjen


Mutasim Gedafi në çastet e fundit të jetës, me një cigare dhe shishe uji në dorë


Gedafi pak minuta para ekzekutimit duke u poshtëruar nga luftëtarët rebelë


Edhe pas vdekjes Muamar Gedafi u bë shkak debati për liderët e rinj të Libisë, për vendin se ku duhej të varrosej ish-i forti i  vendit, por edhe për kërkesën e hapjes së një hetimi nga OKB-ja për minutat e fundit të jetës dhe vrasjen e tij. Vdekja e Gedafit i dha fund konfliktit tetëmujor në Libi. Këshilli Kombëtar i Tranzicionit në Libi ka njoftuar se Gedafi do të varrosej të premten, sipas ligjit islamik, i cili kërkon varrim brenda 24 orëve. Por Ali Tarhouni, ministri që konfirmoi për Këshillin vdekjen e Gedafit, tha se varrimi do të vonohet për shkak të hetimeve në lidhje me rrethanat e vdekjes së tij dhe debati për vendin se ku duhej të varrosej. Zyrtarët nuk dhanë asnjë detaj mbi vendin apo kohën e varrimit. Gedafi dhe djali i tij Mutasim janë vrarë që të dy në rrethana që nuk janë shumë të qarta dhe trupat e tyre janë trajtuar si trofe për luftëtarët rebelë. Reagimi i OKB-së mbi brutalitetin gjatë minutave të fundit të Gedafit e ka trembur Këshillin e Tranzicionit. KT ka njoftuar se Kolonel Gedafi u vra pa dashje gjatë shkëmbimit të zjarrit mes besnikëve të Gedafit dhe rebelëve në Sirte, dhe nuk ka detajuar nëse djali i tij, Mutasim, u kap i gjallë apo i vdekur. Por një video e re e publikuar të premten ka treguar se Mutasim është kapur i gjallë, dhe fotot e videot e të atit të tij, të cilat janë publikuar para dhe pas vdekjes, tregojnë qartësisht se me ta është abuzuar dhe se janë ekzekutuar nga afër. Kufomat e Gedafit dhe të birit po ruhen deri sa të zgjidhen planet për varrimin  tij. Një çështje e re mbi Gedafin është kërkesa që ka bërë Navi Pillay, zyrtarja më e lartë e të Drejtave të Njeriut në Kombet e  Bashkuara, e cila ka kërkuar zyrtarisht një hetim, pasi raportimet se Gedafi ishte kapur gjallë dhe ekzekutuar, si dhe videot e transmetuara ishin “shumë shqetësuese”.
Vdekja e Mutasimit
I ulur, i mbështetur në një mur dhe duke pirë një cigare, por edhe duke kthyer nga një gllënjkë nga një shishe uji, kanatierja e tij e bardhë e mbuluar me gjak, këto ishin minutat e fundit të djalit besnik të Gedafit, Mutasim, pasi ai ishte kapur nga rebelët. Mutasim, një oficer i lartë ushtrie dhe këshilltar sigurie, u fotografua më pas gjallë dhe i shtrirë në një dyshek. Herën tjetër që fotoja e tij u publikua, ai ishte i vdekur në një dyshek në tokë i qëlluar në kraharor dhe stomak. Radha e ngjarjeve që ka të bëjë me vdekjen e Mutasimit është e paqartë. Një burim nga Ushtria tha se mund të konfirmonte vetëm se ai ishte qëlluar në qafë dhe vrarë. Mutasim ishte larguar në Egjipt pasi organizoi një grusht shteti të dështuar kundër të atit. Më pas, ai u fal dhe u kthye në krah të Gedafit si këshilltar i sigurisë kombëtare.
Aksioni
Të enjten, një bombardim përfundimtar u lançua nga Tornadot RAF, të cilët sinjalizuan hedhjen e bombave nga avionët francezë. Gedafi dhe i biri, Mutasim, ishin në të njëjtën makinë, e cila u kthye në Sirte, ku u ndoq nga rebelët. Të paktën 50 besnikë të Gedafit u vranë nga bombardimet në rreth 100 makina që po largoheshin nga qyteti. Gedafi, i plagosur në të dyja këmbët, u largua përmes pemëve bashkë me disa besnikë dhe u fshehën në tubat e betonit, ku edhe u spikatën nga rebelët. Një sërë videosh u publikuan në internet, ku ai lutej për mëshirë. Pak momente pasi u filmua kjo video, besohet se Gedafi është qëlluar i ekzekutuar nga rebelët përpara një turme të madhe njerëzish. Por dje, korrespondenti i CBC, që ishte i pranishëm, tha se Gedafi ishte qëlluar nga një prej besnikëve të tij në mënyrë që t’i evitonte poshtërimin. Ka pasur edhe raportime të tjera se ai ishte qëlluar gjatë një konflikti brenda ambulancës që po e çonte atë në spital apo se atë e kishte kapur plumbi gjatë shkëmbimit të zjarrit. Një video tregonte kufomën e Gedafit që tërhiqej zvarrë nëpër rrugët e Sirtes, përpara se t’i bënin edhe një paradë në turmat festuese në Misrata.
Grate e Gedafit
- Martesa e parë e Gedafit me mësuesen Fatiha al-Nuri zgjati më pak se një vit. Çifti kanë një djalë, Mohamed, por u nda dhe për të nuk dihet asgjë që pas divorcit, në vitin 1970.
- Aisha, e bija e Gedafit, 34 vjeçe, e arratisur në Algjeri. E njohur si Klaudia Shifer e Afrikës Veriore, vajza bionde e Gedafit ka drejtuar tubimet pro të atit të Tripoli. Ishte avokate në trupin mbrojtës në gjyqin e Sadam Husein.
- Safiyah, 60 vjeçe, e arratisur, gruaja e Gedafit prej 40 vitesh. Është nëna e shtatë fëmijëve të Gedafit, çifti ka adoptuar edhe dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë. Ajo është e famshme për përdorimin e avionëve privatë për të bërë blerje veshjes në Europë dhe ishte pronare e linjës ajrore “Buraq Air”. Pasuria e saj personale vlerësohet rreth 19 miliardë euro, përfshirë 20 tonë flori. Ajo u arratis në Algjeri bashkë me Aishën, në gusht.
Përveç grave të familjes, lideri libian ishte i rrethuar nga një gardë e gjerë femërore, të cilat zotoheshin të luftonin deri në fund të jetës për të. Koloneli kishte gjithnjë pranë edhe katër infermiere, nga të cilat, një bjonde voluminoze ishte më e afërta e tij.
Dita e fundit e Gedafit
8:30 – Avionët francezë sulmojnë konvojin me të cilin Gedafi po udhëtonte dy milje në perëndim të Sirtes. 15 kamionë të armatosur u shkatërruan nga ky sulm. Gedafi i plagosur, i shoqëruar nga disa burra besnikë, kërkon strehim në një nga tubacionet e stuhisë. Forcat rebele fillimisht qëlluan nga larg dhe më pas u afruan në këmbë.
11:05 – Forcat rebele njoftuan se zonat e fundit të mbetura të Sirtes janë marrë prej tyre dhe se luftëtarët po kërkonin nëpër shtëpi dhe ndërtesa për të gjetur besnikë të Gedafit.
14:00 – Pas shkëmbimit të të shtënave, Gedafi u zbulua i fshehur në tubacionin e stuhisë.
14:56 – “Reuters” raportoi se Gedafi ka vdekur nga plagët e marra gjatë kapjes.
15:00 – Festime në Libi nga lajmi i kapjes së Gedafit.
15:44 – Imazhet e marra me celular tregonin Gedafin me rroba dhe fytyrën të mbuluar në gjak.
16:02 – TV “Al-Jazeera” transmeton imazhe tronditëse të një burri që ngjasonte me Gedafin të shtrirë në tokë dhe të plagosur keq, duke i rrjedhur gjak nga koka dhe i lidhur nga kyçet, ndërsa luftëtarët e përplasin atë në trotuar.
16:31 – AFP raportoi se djali i Gedafit, Mutasim, është gjetur i vdekur në Sirte.
16:30 – Kryeministri në detyrë në Libi, Mahmoud Jibril, konfirmoi në TV vdekjen e Gedafit.
16.59 – Al-Jazeera tregon video të trupit të Gedafit që tërhiqej zvarrë nëpër shesh.
17:25 – Raportohet se trupi i Gedafit ka mbërritur në Misrata.

Wednesday, October 19, 2011

Presidenti si precedent

Nga Frrok Cupi
Ne qofte se Presidenti aktual i Republikes do te kthehej ne nje precedent, atehere do te ndieja frike. Frike per vete, sigurisht; por me se shumti friken se shume te tjere nuk do te ndjejne frike. Kam edhe nje frike tjeter: Se nuk po kuptohemi me kaq pak radhe cila eshte frika qe vjen prej precedentit te ketij presidenti. . . . Me duket se te gjitha friket e botes u mblodhen ketu mes nesh, sapo presidenti i Republikes sone hapi gojen e tha dy fjale pa mend. Ketej vjen e tera.

Sapo presidenti i Republikes hapi gojen e tha fjale kunder dialektit gjuhesor te Shkodres, aty u ndje i tmerruar nga frika. Ka qene nje mik i tij gazetar qe ulej para kamerave televizive ku shante qeverine dhe ne castin kur shikonte veten ne emisionet televizive, i hynte televizorit te shtepise dhe e bente cope- cope. Keshtu beri edhe vete Presidenti: ne momentin qe kuptoi se kishte shfryre neveri kunder te folmes se Veriut, u ndie i frikesuar dhe ra ne humnere. Presidenti ra ne frike- kjo eshte ajo qe me frikeson dhe duhet te frikesoje te gjithe. Disa njerez mendojne se meqe ky peshtirosi dialektin gjuhesor te Shkodres, ky dialekt paska pesuar goditje. Jo, kjo nuk eshte e vertete, sepse kultura e Shkodres si edhe e gjithe Shqiperise, ka mbijetuar permes mijera goditjesh dhe perqeshjesh. Thelbi i rrezikut qendron ne friken e Presidentit. . . madje pak me tej se ne fiken e tij. Menjehere pas frikes, Presidenti humbi ekuilibrin, u be nje njeri nervoz dhe agresiv.

Menjehere me friken, Presidenti i Republikes humbi ekuilibrin, u be nervoz dhe agresiv.... Ja, ky eshte rreziku. Pse kam frike une, a ke frike ty, a kane frike te gjithe- kjo eshte shume here me pak e rrezikshme se kur Presidenti i Republikes zhytet ne frike dhe i nis nervozizmi. Sapo i hipi frika, Presidentit, fytyra iu be flake; qafa iu mbyt nga gravata, kemisha iu be pese numra me pak, nje balluke qe i lulezon ne mbi sy ia zuri shikimin. Shikimin ia zuri gjithe nervozizmi, dhe. . . bash ketu u kthye ne nje frike per te gjithe.

A nuk paska valle te drejte qe ky njeri te kthehet ne dem para nje femre, e cila praktikisht eshte kryetare e Parlamentit. "Ti nje spikere je, e ca me shume, meso tekstin e recito mire!", i tha presidenti kryetares. Pra a nuk paska te drejte njeriu te nervozohet para nje femre sa te lakmuar edhe te kundershtuar?!. . . Sigurisht, por vetem ne qofte se Presidenti do te ishte "nje njeri". Nje njeri, dy njerez, tre milione njerez. . . . jemi ne te tjeret qe ndodhemi perballe Presidentit; ndersa ai nuk eshte "nje njeri". Ai eshte Presidenti, ose "mbinjeriu" sipas Frederih Nices. Presidenti ka per detyre te mos nervozohet kurre, te mos bjere ne panik dhe te mos behet agresiv.

Cfare mund te pritet pas nervozizmit te Presidentit? Askush nuk e di, sepse asnjehere nuk ka ndodhur. Po te kishte ndodhur qe Presidenti i Republikes te kishte rene ne frike dhe nervozizem, bota nuk do te ishte kjo. As ne Pearl Harbor, as ne Gjirin e Derrave, presidentet Roosvelt dhe Kened nuk u pane te frikesuar dhe nervoze. Sjellja e Presidentit aktual te Republikes se Shqiperise eshte nje precedent? Sikur te lihet te kthehet ne precedent, ky eshte rreziku me i madh.

Edhe sikur kovaci i fshatit te shfaqet nervoz nje mbremje papritur, me siguri te gjithe fshataret do te mbyllnin portat dhe kallkanet; do te mblidhnin brenda qengjat dhe cjepte, me te madh e me te vogel. Se marrezia e kovacit te fshatit do te krijonte idene vdekese sikur po vjen me hanxhare, me sepata, me thika, me sfurqe. . . . Te gjitha i farketon farketari ne fshat dhe ky perben rrezik. Po Presidenti i republikes qe ka ne dore gjithe kovacet, te gjitha armet, gjithe te cmendurit dhe gangsteret, gjithe te mesmit e te ultet (pervec te mencurve)? Atehere te gjithe do te luftonin kunder te gjitheve, secili kunder secilit. Brenda nates mund te ndodhte ajo qe nuk duhet te ndodhe kurre, sikur Presidenti te bjere nervoz me koken ne jastek.

Sigurisht, mund te mos ndodhe; por kur njerezit e shikojne nervoze dhe te flakte fytyren e Presidenti perballe nje gruaje apo nje krahine, te gjithe kane per detyre te flene me frike. Vete burrat qe vrane Rozafen ne kalane e lashte te Shkodres, rrugen deri ne vendin ku sot rrjedh qumeshti i nenes se murosur, e bene fshehurazi femijeve e burrave. Sepse nuk deshen tu kallnin frike ne zemer. Presidenti i republikes rremben "shpaten" kunder nje gruaje, duke qene ne sy te te gjitheve.

Pastaj vjen frika e secilit se secili mund te seleksionohet si "Rozafa" sapo Presidenti te kete deshiren perverse. Sot eshte sulmuar nje grua, por mund te sulmohet secila; sot eshte sulmuar Shkodra, por neser mund te sulmohet Delvina a Korca; sot eshte sulmuar gjuha, por neser mund te sulmohet ngjyra e individit. Perderisa Presidenti ka humbur ekuilibrin dhe ka rene ne nervozizem, te gjithe ndihen te rrezikuar.

A jemi aq te afte sa te largohemi nga precedenti? Ose me qarte, a mund te mos e bejme precedent kete vulgaritet qe po shikojme? Nje artist i madh, piktori Pikaso mundi ta bente kete; ndoshta vetem ai:

Ne vitin 1906 mori vendimin te rikrijoje nje portret dhe iu kthye periudhes se realizmit ku kishte nje subjekt te Gertrude Stein. U ul ne studion e tij ne Paris, mori kanavacen, por pas dy muajsh i hodhi te gjitha. Nuk behej piktura e bere. Atehere mori rrugen per ne Spanje, per t'u arratisur nga ajo studio qe ia shpifi. Por edhe per te rene ne kontakt me te afert me artin e lashte Iberik. Atje "gjeti" koken e nje fshatareje spanjolle, dhe pas kesaj u kthye menjehere ne studion e Parisit. Mbi bustin e Gertrude Stein vendosi koken e fshatares, si nje maske primitive. Ketu ndryshoi perjete stili i Pikasos, qe eshte quajtur edhe "Stein". Piktori i madh e perdori fytyren e fshatares iberike si nje seri te pikturave te engjejve dramatike, por kurre nuk u kthye qe te ribeje pikturat e vjetra.

... Qe t'i largohesh precedentit te presidentit u dashka bere si piktori i famshem.

Moda e silikonit mes VIP-ave

Tashmë të operosh gjoksin është bërë po aq e zakonshme sa të porosisësh një pica apo të blesh një kile dardha në supermarket. Por, kush tjetër perveç personazheve publik mund ta kthejë në tendencë bërjen e një pjese të trupit si “valixhe” silikoni!

Emisioni i Pasdites risolli në qendër të vëmendjes Zanfina Ismailin, e cila të tërheq menjëhere vëmendjen teksa sheh gjinjtë jo natyralë që qëndrojnë stoike pavarësisht koreografisë së kënges.

Duke pasur parasysh sa mirë duken, nuk mund të themi që kanë marrë vendimin e gabuar pasi vitet ikin tutje dhe rinia nuk vjen më.

Dikush që ka pasur të njëjtën frikë është edhe Rozana Radi. Mbase e kanë parë si investim në biznesin e muzikës, por fakt është që bërjen e gjoksit, Rozana Radi e ka reklamuar si të kishte marrë një makinë me zero kilometra.

Dhe duke pasur parasysh si i duket mund të themi që e ka marrë me dy zero kilometra. Ajo asnjëherë nuk e ka fshehur si fakt e madje edhe në sherrin e famshëm me Rezarta Shkurtën, sipas deklarimit të saj në Prokurori, ajo ka lejuar goditje në fytyrë vetëm që të ruante gjoksin e ri.

Dy vepra silikoni që kemi pasur mundesi t’i shikonim 24 orë në 24 janë edhe ato të pjesëmarrëseve në “Big Brother”, Mirjeta. Le të themi që u velëm disi me atë plastike industriale.

Sigurisht që nga të gjitha këngëtaret, arsyetimin më pak të arsyeshëm e ka dhënë Dafina Zeqiri. Sipas vajzës me 55 “valixhe”, ajo e ka bërë operacionin e rritjes së gjoksit pasi ia kërkonin fansat. Urojmë që fansat e Dafinës të mos kërkojnë gjëra të tjera dhe më pak serioze se kjo pasi ajo mund të ishte e gatshme t’ua plotësonte dëshirat.

Megjithatë, në Kosove, “Daffy” nuk është e vetmja që ofron kësi kënaqësish për fansat respektivë. Madje, Fjolla Morina duket se ndjekës po krijon më shumë me gjoksin e bërë se me repertorin muzikor.

Fjolla ka ndryshuar aq shumë falë operacioneve plastike sa fare lehte mund te ngatërrosh personazhin nëse sheh foto të dy periudhave të ndryshme.

Një tjetër vajzë e njohur që nuk njihet është Zajmina Vasjari. Sarandiotja e ka tepruar pak duhet thënë pasi kirurgut duhet t’i ketë rreshkitur dora teksa vendoste silikonin.

Këngëtarja, që prej operacionit te fundit mban me vete edhe kundërpesha që gjoksi mos ta pengojë në funksionet e përditshme.

Por, themelueset e modës së gjoksit të bërë janë larguar nga Shqiperia. Ledina Çelo është ndër të parat e përfolura për këtë lloj ndërhyrjeje. Ndoshta në Gjermani nuk e shohim se çfare bën, por e mbajmë mend se si begatia iu shfaq në kraharor.

Gjithashtu Bleona e ka menduar të domosdoshëm një përmirësim “të lehtë” të paraqitjes së jashtme edhe pse duhet thënë që nuk ka berë asgjë të ekzagjeruar me gjoksin e saj.

Nuk na del koha as për të marrë frymë, pasi lista e të silikonuarave është e bollshme si një operacion plastik. Një tjetër këngëtare që ecën rrugëve duke dhënë këshilla thotë dëgjo Rovin e bëj gjoksin. Rovena Stefa duket se fitimet nga karriera e saj i ka investuar në operacione plastike dhe sigurisht reçipeta më të përshtatshme.

Por, të perfolura janë edhe Ingrid Gjoni dhe Shota Baraliu për një operacion të tille, edhe pse nuk e kanë me dëshirë rrëfimin.

Adi Krasta braktis Top-Channelin?

Moderatori Adi Krasta thuhet se është larguar nga emisioni “100 milionë” që transmetohet në Top Channel, raporton Standard. Në vend të Krastës, ky emision do të prezantohet nga Eno Popi, i cili punon prej vitesh në këtë stacion televiziv, ku edhe bashkëdrejton me Ledion Liçon emisionin e mëngjesit. Sipas burimeve të brendshme nga ky televizion, Adi Krasta, i cili këtë sezon televiziv nuk u shfaq më në krye të moderimit të “E Diell”, ka menduar të largohet fare nga Top-Channel-i. Ai mendohet se ka hedhur sytë kah Vizion Plus, ku do të drejtojë një format të ri që do të fillojë së shpejti. Sidoqoftë nuk është zyrtarizuar ende asnjë projekt i ri televiziv, që do të moderohet prej tij.

Tuesday, October 18, 2011

“Fundi i botës do të jetë këtë të premte”


Predikuesi i fundit të botës, Harold Kamping, mbeti keq kur parashikimi i tij se bota do të merrte fund më 21 maj 2011 nuk u materializua. Por 90-vjeçari nga Kalifornia nuk u tërhoq nga përpjekjet e tij “profetike”. Tani ai parashikon që fundi i botës do të jetë të premten, më 21 tetor, ekzaktësisht pesë muaj më vonë parashikimit të tij paraprak. Jo besimtarët, por edhe kristianët tallen me mesazhin e tij, madje ai ka marrë përmasa kaq të mëdha, sa kundër këtyre thënieve janë organizuar edhe protesta, shumë prej të cilave janë transformuar në festa, ndërsa dita po afrohet. Por Kamping nuk është i vetmi që bën këtë parashikim; Gjatë 2000 viteve të fundit janë publikuar të paktën 200 profeci, që bota do të përfundonte në një datë specifike dhe këto data nuk përputhen.

Belgjika: Mos kërkoni azil rrezikoni kthimin e vizave

Kërkesat në rritje të qytetarëve shqiptare për azil në Belgjikë kanë sjellë në Tiranë drejtorin për Imigracionin dhe Azilin në ministrinë e Brendshme Belge Freddy Rosemont.

Në takimin me Drejtorin e Policisë së Shtetit Hysni Burgaj, të zhvilluar sot paradite, u bë e ditur se vetëm në muajin tetor janë bërë 240 kërkesa për azil nga shqiptarët, ndërsa theksoi se të gjitha do marrin përgjigje negative. Burgaj deklaroi se ka nisur hetimi për të gjitha rastet abuzive.

“Në muajin tetor vihet re një tendencë rritjeje e shtetasve shqiptarë që shkojnë në Belgjikë për të kërkuar azil dhe do të marrim masa dhe do të hetojmë me intensitet të lartë çdo zyrtar ose shoqatë joqeveritare, të cilët me dokumente fiktive abuzojnë duke tejkaluar çdo komptencë ligjore me vërtetime, duke mashtruar qytetarët shqiptarë për të kërkuar azil në Belgjikë”,- theksoi Burgaj.

Drejtori i Përgjithshëm për Çështjet e Imigracionit dhe Azilit, në Ministrinë Federale të Brendshme të Mbretërisë së Belgjikës u shpreh se gjatë muajit tetor ka qenë problematike fluksi i madh i kërkesave për azil nga shtetasit shqiptar.

“Muaji tetor na ka vënë para një problemi të madh dhe numri i azilkërkuesve gjatë muajit tetor deri ditën e sotme llogaritet në 240 veta dhe përgjigjja ndaj kërkesës së tyre është jo dhe jemi të bindur që shqiptarët që vijnë në Belgjikë për të kërkuar azil nuk vinë spontanisht” , -nënvizoi Freddy Rosemont.

ROOSEMONT NE SHKODER: MOS KERKONI AZIL RREZIKONI KTHIMIN E VIZAVE

Pasdite drejtori i përgjithshëm i Imigracionit dhe Azilit, Fredyy Roosemont, vizitoi qytetin e Shkodrës, për të zhvilluar një takim sensibilizimi. Pasi pikërisht nga ky qytet kanë ardhur kërkesat më të shumta për azil.

Fredyy Roosemont, theksoi se "nëse do të vijojë të jetë prezente një situatë e tillë e azil-kërkuesve, Shqipëria rrezikon të përballet me kthimin e regjimit të vizave".
Sipas tij, vetem në 14-ditëshin e parë të muajit tetor janë regjistruar 161 persona nga Shqipëria që kanë kërkuar azil në Belgjikë.

Fredyy Roosemont njoftoi se vetëm dje ( e hënë) ishin paraqitur edhe 50 shtetas të tjerë që kanë kërkuar azil për qëndrimin në Belgjikë. 60 % e azil kërkuesve shqiptarë vijnë nga Shkodra, ndërsa pjesa tjetër e azil- kërkuesve janë nga kryeqyteti dhe Kukësi, përkatësisht me nga 20 përqind secili"
(e.m/BalkanWeb)

Sunday, October 16, 2011

AFORIZMA NGA BENJAMIN FRANKLIN (1706-1790)

Një fshatar midis dy gjyqtarëve është si peshku midis dy maceve.

Një ndërgjegje e mirë është një Krishtlindje e pafund.

Një perandori, si një tortë e madhe, është më e lehtë të kafshohet anash.
 
Një shtëpi nuk është banesë nëse nuk ka ushqim dhe zjarr për mendjen dhe për trupin.
 
Një kokëtrashë i shkolluar është më kokëtrashë se kur është injorant.
 
Një qindarkë e kursyer është një qindarkë e fituar.

Një njeri i mbështjellë në vetveten është një deng shumë i vogël.
 
Një vend për gjithçka, gjithçka në vendin e vet.

Një e çarë e vogël mund të fundosë një anije të madhe.
 
Admirimi është fëmija e injorancës.

I gjithë njerëzimi është ndarë në tri klasa: ata që janë të palëvizshëm, ata që janë të lëvizshëm, dhe ata që lëvizin.
 
Bukuria dhe marrëzia janë miq të vjetër.
 
Duke dështuar së përgatituri, ju po përgatiteni të dështoni.
Asgjë nuk është e qartë në këtë botë përveç vdekjes dhe taksave.
 
Kënaqësia i bën të varfërit të pasur, pakënaqësia i bën të pasurit të varfër.
 
Huadhënësit kanë kujtesë më të mirë se borxhlinjtë.
 
Zelli është prind i fatit të mirë.

Mosbesimi dhe vëmendja janë prindërit e sigurisë.
 
Bëju mirë miqve tu, që t’i mbash; bëju mirë armiqve tu, që t’ua fitosh zemrën.

Mos e shpërdoro kohën, sepse është lënda prej së cilës përbëhet jeta.
 
Ha për të kënaqur veten, por vishu për t’i kënaqur tjerët.
 
Ose shkruaj diçka që ia vlen ta lexosh, ose bëj diçka që ia vlen ta shkruash.
 
Energjia dhe këmbëngulja pushtojnë gjithçka.
 
Përvoja është mësuese e mirë, por budallenjtë nuk mësojnë prej asgjëje tjetër.
 
Lojërat grasatojnë trupin dhe mendjen.

Gjeniu pa shkollim është si argjendi në minierë.
 
Zoti i ndihmon ata që e ndihmojnë veten.
 
Mysafirët, si peshku, fillojnë të bien erë pas tri ditësh.

Një gjysmë e vërtetë është shpesh një gënjeshtër e madhe.
 
Të jesh i varfër nuk është turp, por të kesh turp për këtë, është turp.
 
Ai nuk e zotëron pasurinë; pasuria e zotëron atë.
 
Ai që ka durim, mund të ketë çfarë dëshiron.
 
Ai që kompozon veten është më i zgjuar se ai komopzon një libër.
 
Ai që jua ka bërë një të mirë do të jetë më i gatshëm t’jua bëjë një tjetër se ai që ju i keni bërë mirë.

Ai që është i zoti të shfajësohet, rrallë është i zoti për diçka tjetër.
 
Ai që mendon se paraja bën gjithçka, mund të dyshohet se bën gjithçka për paranë.
Ai që jeton duke shpresuar, mund të vdesë esëll.
 
Ai që rrit një familje të madhe, mund të ketë një jetë plot me keqardhje, por pastaj do të ketë një kënaqësi sa jeta.
 
Ai që nuk mund të këshillohet, nuk mund të ndihmohet.

Ai që dëshiron të jetojë në paqe dhe kollajllëk, duhet të mos flasë për gjithçka që di dhe gjithçka që sheh.
 
Ai që është i sigurtë nuk është i parrezikuar.

Ai që bie në dashuri me veten nuk ka rivalë.

Dëgjoje arsyen ose ajo do t’ju bëjë ta dëgjoni.

Ndershmëria është politika më e mirë.
 
Sa pak janë ata që kanë guximin t’iu dalin zot gabimeve të tyre, apo vendosmërinë t’i përmendin ato.
 
Lumturia njerëzore nuk është ndërtuar aq shumë nga pjesët e mëdha të fatit të mirë sa nga përparësitë e vogla që ndodhin çdo ditë.
 
Unë arrij në përfundimin se pjesa më e madhe e të këqijave të njerëzimit kanë ardhur nga vlerësimet e gabuara që iu janë bërë vlerave të gjërave.
 
Nuk më bën aq keq mosha e vjetër sa më bëjnë mbipesha dhe mosha e vjetër.
 
Mendoj se vdekja është e nevojshme për ne aq sa gjumi. Ne do të zgjohemi të freskët në mëngjes.
 
Kam parë pak të kenë vdekur nga uria, kam parë me qindra të kenë vdekur nga ngrëniet.
 
Unë zgjohem çdo mëngjes në nëntë dhe nxitoj të lexoj gazetën e mëngjesit. Pastaj shikoj te nekrologjitë a është emri im, e pastaj zgjohem nga shtrati.
 
Nëse njeriu do të kishte gjysmën e dëshirave të tij, atëherë do t’i dyfishonte telashet e tij.
 
Nëse njeru do ta zbrazte kuletën e tij në kokën e tij, askush nuk mund t’ia nxirrte që andej.
Nëse të gjitha shtypshkronjat nuk do të shtypnin asgjë pa qenë e sigurtë se nuk përmbajnë fyerje, atëherë asgjë nuk do të botohej.
 
Nëse pasioni u drejton juve, atëherë lere arsyen të mbretërojë.
 
Nëse dëshironi shumë gjëra, atëherë shumë gjëra do t’ju duken pak.
 
Nëse dini të shpenzoni më pak se merrni, atëherë e keni gurin filozofik.
 
Nëse doni një shërbëtor besnik dhe që ju e pëlqeni, atëherë shërbejini vetes.
 
Në përgjithësi njerëzimi, që nga koha e përmirësimit të gatimit, ha dyfishin e asaj që kërkon natyra.
 
Është shumë më e lehtë t’i parandalosh zakonet e këqija se t’i heqësh ato.
 
Është shumë më e lehtë ta frenosh një dëshirë se t’i kënaqësh të tjerat që vijnë pas.
Vetëm kur të pasurit sëmuren e kuptojnë plotësisht pafuqinë e pasurisë.
 
Është syri i të tjerëve që na rrënon ne. Nëse do të isha i verbër nuk do të doja as rroba të bukura, as shtëpi të bukur, as mobilje të bukura.
 
Njeriu i papërtuar është njeri i lumtur. Përtaci është njeri i mjerë.

Duhen plot punë të mira që të krijosh reputacion të mirë, dhe duhet vetëm një punë e keqe që ta humbasësh atë.
 
Mbaji sytë hapur para martesës, gjysmë të hapur pas martesës.
 
Ligjet e butë rrallë përfillen; ligjet e ashpëra rrallë zbatohen.
 
Tragjedia e jetës është se ne plakemi tepër shpejt dhe mençurohemi tepër vonë.
 
Koha e humbur nuk gjendet kurrë më.
 
Shumë njerëz mendojnë se janë duke e blerë kënaqësinë, kur ata në të vërtetë janë duke e shitur veten tek ajo.
 
Shumë dhelpra thinjen, por tepër pak bëhen të mira.
 
Shumë njerëz vdesin njëzet e pesë vjeç dhe varrosen kur janë shtatëdhjetë e pesë vjeç.
Imja është më e mirë se e jotja.
 
Kurrë mos e ngatërro lëvizjen me veprimin.

Nevoja nuk lejon kurrë pazar të mirë.

Një e sotme vlen sa dy të nesërme.
 
Më mirë shko në shtrat pa ngrënë se të zgjohesh me borxhe.

Kryengritja ndaj tiranëve është bindje ndaj Zotit.
 
Kujtohu jo vetëm t’i thuash gjërat e duhura në vendin e duhur, por shumë më tepër të lësh pa thënë gjërat e gabuara në momentin tundues.
 
Mos harro se huaja është para.
 
Të egër i quajmë ata zakonet e të cilëve ndryshojnë nga tonat.
 
Ai qesh me çdo gjë që thoni ju. Pse? Sepse ai ka dhëmbë të bukur.
 
Mos fol keq për askënd, por fol sa më mirë që të dish për çdo njeri.
 
Më trego dhe unë harroj. Më mëso dhe mbaj mend. Më përfshij dhe mësoj.
 
Ata që mungojnë nuk mbeten kurrë pa faj, ata që janë të pranishëm nuk mbeten kurrë  pa u falur.
 
Dyert e dijes nuk mbyllen kurrë.
 
Dera kryesore e tempullit të dijes është pranimi i injorancës sonë.
 
Syri i mjeshtrit bën më shumë punë se të dyja duart e tij.
 
Ligji më i rreptë nganjëherë bëhet padrejtësia më e rëndë.
 
Kushtetuta e SHBA nuk e garanton lumturinë, vetëm kërkimin e saj. Duhet ta arrish vetë lumturinë.

Rrota më e keqe e një qerreje bën zhurmën më të keqe.
 
Janë tre miq besnikë – një grua e vjetër, një qen i vjetër, dhe paratë në dorë.
Janë tri gjëra tejet të rënda: çeliku, diamanti, dhe njohja e vetes.

Nuk ka kurrë luftë të mirë apo paqe të keqe.
Tre veta mund ta mbajnë një sekret vetëm nëse dy prej tyre kanë vdekur.
Për ta zgjatur jetën, lehtësoi të ngrënat.
Për të pasur sukses, rend shpejt tek mundësitë, siç bëni me konkluzionet.

Nesër çdo gabim mund të ndreqej, por e nesërmja nuk vjen kurrë.
Dinakëritë dhe tradhtitë janë praktika të budallenjve, që nuk kanë mjaft tru për të qenë të ndershëm.
Luftërat nuk paguhen në kohë lufte, fatura vjen pas tyre.

Ne kemi lindur injorantë, por duhet shumë punë për të mbetur të marrë.

Kur ke mbaruar së ndryshuari, atëherë ke marrë fund.

Ku ka liri, atje është vendi im.

Kush është i ditur? Ai që mëson prej gjithkujt. Kush është i fuqishëm. Ai që i qeveris pasionet e tij.
 
Njerëzit e zgjuar nuk kanë nevojë për këshilla. Budallenjtë nuk i pranojnë ato.
Puno sikur ke për të jetuar 100 vjet, lutu sikur ke për të vdekur nesër.

Humbjet shkruaji në pluhur, përfitimet shkruaji në mermer./Elida BUÇPAPAJ