Saturday, December 6, 2014

Rusia luftë me NATO-n, 10 mijë tanke për të pushtuar edhe Kosovën

Marrëdhëniet në mes të Rusisë dhe NATO-së janë në një pikë kritike, dhe nuk përjashtohet një luftë në mes këtyre dy superfuqive. Një ekspert ushtarak rus thotë se Rusia mund të nis shumë lehtë 10 mijë tanke drejtë Ballkanit, të cilat i ka të vendosura në Malet Urale.
Konflikti i armatosur midis Rusisë dhe Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO) nuk përjashtohet të ndodhë në një

Thursday, December 4, 2014

Emigrantët, një milion shqiptarët, që mbetën të huaj andej dhe këtej…!

Nga: ASTRIT KOSTURI
Nuk po them sa shumë telefonata kam marrë, as numrin e vendeve prej nga janë nisur këto biseda telefonike me shqiptarët emigrantë, por dua të shfaq preokupacionin, dhimbjen dhe shqetësimin e tyre kryesor për Shqipërinë dhe politikën e saj konfuze, që ndjekin prej andej me zemërim.
Kërkesat e tyre janë modeste në krahasim me kontributin që kanë dhënë për vendin në këto 24 vjet.
Mbi të gjitha, ata ndjehen të përdorur e të abuzuar, të vjedhur dhe të mashtruar, duke fajësuar në radhë të parë klasën politike shqiptare të vetëkrijuar prej viteve ’90, e cila i ka parë emigrantët si një mall tashmë i eksportuar, që duhet të sjellë gjithnjë e më shumë të ardhura në euro, qoftë edhe duke i grabitur me mekanizma shteti apo marrëveshjesh ndërshtetërore.

Wednesday, December 3, 2014

Prangosen 3 zyrtare dhe kryekomunari Gruemires

Policia ka vënë në pranga pasditen e se martes kreun e komunës Gruemirë dhe 3 zyrtarë të tjerë lokalë për qarkun e Shkodrës për shpërdorim detyre. Arrestimi i tyre ka ardhur pasi Gjykata  e Shkodrës ka vendosur masën e sigurisë me burg ndaj tyre.Bëhet e ditur se të arrestuarit janë Lirim Nehanaj, Kryetar i komunës Gruemirë në Shkodër, Asim Burgaj, ish-kryeregjistrues i ZVRPP-së në Shkodër,

Sunday, November 30, 2014

NOA: Paloka e Spaho nënkryetarët e rinj të PD, Ristani Sekretar i Përgjithshëm

Përditësuar 23:19 - Partia Demokratike zgjodhi sot forumet e larta drejtuese, si dhe votëbesoi dy nënkryetarët e partisë dhe kryesinë e grupit parlamentar. Këshilli Kombëtar votoi për Sekretarin e Përgjithshëm, drejtuesit e Departamenteve dhe Sekretariateve.

Në përfundim të procesit, rezulton se Këshilli Kombëtar ka votuar si më poshtë:

PD, Ristani zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm, Paloka dhe Spaho, nënkryetarë. Basha: Partia duhet e freskët

Mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD. Edi Paloka dhe Edmond Spaho zgjidhen mnënkryetarë të Partisë. Posti i Sekretarit të Përgjithshëm fitohet nga Arben Ristani.

TIRANE – Kjo e dielë ishte një ditë e ngjeshur për Partinë Demokratike. Demokratët mblodhën sot Këshillin Kombëtar, për të zgjedhur strukturat e reja drejtuese.