Thursday, February 29, 2024

Luli me njërën këmbë tek Saliu e tjetrën tek Edi

 


Shkruar nga Sokol Pepushaj

Kur ndrinte si Yll në ngjitje, ambasadorja Yuri Kim, rrëmonte kot nëpër shtambat e Lulit të Saliut, për të kapur peshqit e Donald Lu me “rrjetat” e Edi Ramës...

Lulzim Basha u bë i famshëm

Kush po përfiton nga riarmatimi i Evropës?

 


Shkruar nga Tommaso Carboni

Nëse Amerika na braktis, a mjafton kjo për t’u mbrojtur nga Putin?

“Deri para disa muajsh donin që të na ndalonin. Thoshim se ishim të këqijtë, se industria jonë ishte e dëmshme”.

Dhjetë pikat ku implikohet Veliaj në aferën e inceneratorëve

 


Gazetarja Ola Xama renditi dhjetë pikat, të cilat tregojnë implikimin e kryebashkiakut Erion Veliaj, në aferën e inceneratorit të Tiranës.

“Një prej pikave është sjellja e Veliajt si pronari faktik i inceneratorit të

Plani për Ballkanin Perëndimor/ Varhely vendos “kusht”: Do të dyfishojmë ekonomitë, nëse respektoni rregullat e BE-së

 


Komisioneri për zgjerim në BE, Olivér Várhelyi prezantoi planin e Unionit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Në fjalën e tij në Samitin e zhvilluar në Tiranë, ai u shpreh se vendeve të rajonit do t’i dyfishohen ekonomitë në 10 vitet e ardhshme.

Sunday, February 25, 2024

Ja si e mundim Edi Ramën

 


Nga Agron Gjekmarkaj

Me thirrjen e Opozites me 20 Shkurt u realizua një protestë e madhe në Bulevardin “Deshmoret e Kombit”. Në një farë menyre ajo i zhgenjeu të gjithë, dikë pozitivisht e të tjerë negativisht.

Jorida Tabaku shuan dilemat se me kë grup është në Partinë Demokratike


Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku thotë se është pjesë grupit parlamentar të drejtuar nga Gazment Bardhi dhe se procesi i bashkimit të partisë duhet të vazhdojë.

Monday, February 19, 2024

Amerikë, po ju jap…


 Zonja Presidentja Michelle Obama: Ajo është e preferuara e tretë për një arsye, Barack tashmë po bën gjysmën e punës - dhe Joe thjesht nuk mund të vazhdojë. AMBER DUKE jep arsyet joshëse pse dhe si mund të ndodhë me të vërtetë

A është Michelle Obama gati të ndjekë hapat e Hillary Clinton?
Unë nuk po sugjeroj që ish-Zonja e Parë të marrë një çekiç në celularët e saj të vjetër ose të gënjejë Kongresin.
Po shkruaj për mundësinë e pamohueshme që Michelle përdor famën e të shoqit për të nisur karrierën e saj politike.

Sunday, February 18, 2024

Basha: Të njëjtët njerëz që lidhen me aferën Rama-McGonigal, lidhen dhe me aferën e inceneratoreve


 Kryetari i PD zyrtare, Lulzim Basha, në kuvendin zgjedhor të degës 6 të PD në Tiranë, në Kombinat, ka deklaruar se të njëjtit njerëz që lidhen me aferën Rama-McGonigal lidhen dhe me aferën e inceneratoreve.

Wednesday, February 14, 2024

Sa të verteta duhet të jenë në lidhje me Arben Ahmetaj ???

 Arben Ahmetaj i dorëzon shërbimit grek një kasetë me rrëfime shantazhuese, punoi për Fredi Belerin para arratisjes, disa fakte dhe fijet me lobin antishqiptar, lidhjet me Irfanin, Metën, Boden dhe disa afera të panjohura

Friday, February 9, 2024

Lëvizja Politike Shpreson prezanton sot 15 propozimet për Reformën Zgjedhore

 


‘Lëvizja politike Shpreson’,  ka bërë  një njoftim zyrtar ku thuhet se përfaqësuesit e saj do të paraqesin në Zoom në Komisionin e Posaçëm të Reformës Zgjedhore 15 Propozimet e mbledhura përgjatë periudhës Qershor-Dhjetor 2023 nga forumet qytetare në Shqipëri dhe Diasporë. Në njoftim gjithashtu thuhet se e vetmja rrugë

Thursday, February 8, 2024

Formula e Rexhep Meidanit për zgjidhjen e krizës në Parlament: Të tërhiqet më i forti

 


Rexhep Meidani u rikthye në kohën kur ushtronte detyrën e parë të tij si pedagog, këtë herë duke dhënë leksione për ndryshimet e Kushtetutës në 25 vite; por nga auditori me studentë presidenti i tretë në sistemin demokratik nuk ju shmang pyetjes së Top Channel

Racizmi në futbollin evropian - ligë pas lige


Abuzimi racist i pësuar nga portieri i AC Milan, Mike Maignan te Udinese dhe mesfushori i Coventry, Kasey Palmer, në një ndeshje të kategorisë së dytë angleze në Sheffield Wednesday, ishin vetëm shembujt e fundit të shëmtisë që rrënonte futbollin.

Forumi i të Zgjedhurve Vendorë njofton Kongresin e Autoriteteve Vendore të KiE për shkarkimet nga puna tå Becit

 


Forumi i të zgjedhurve vendore pranë PD po ndjek me vëmendje dhe shqetësimin të madh situatën në qeverisjen vendore, posaçërisht sulmin e fundit ndaj nëpunësve të Bashkisë Shkodër!

Si pjesë aktive e aspiratës për demokraci dhe vetqeverisje te mirë

Shehaj, pyetje për Bashën: Ato pronat e trashëguara, mos vijnë nga bastet online?!

 


Brisida Shehaj, eksperte e ekonomisë, nuk e ka kursyer sarkazmën e saj ndaj Lulzim Bashës, ish-kryetarit të PD, të cilit siç shprehet nuk ia ka ndier më zërin as për çështjen e basteve online, as për inceneratorët, ndër dy betejat më të forta të opozitës kundër korrupsionit qeveritar.

Topalli nga protesta poshtë shtëpisë së Berishës: Filloi me rezistencë do vazhdojë me protestë dhe do shkojë në rebelim


 Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka marrë pjesë në protestën e organizuar poshtë pallatit të Sali Berishës, i cili ndodhet në arrest shtëpie që prej 30 dhjetorit.

SHBA "Duhet të keni turp": Kryebashkiakja e qytetit të Illinois (Dolton) përgjigjet ndaj kritikëve pasi u kritikua për kërkesat për paga të larta dhe përdorimin e parave të qytetit për flokë, make-up dhe udhëtime luksoze nëpër SHBA (Foto)

 


Kryetarja e parë femër e një qyteti të vogël të Illinois kritikoi kritikët e saj në një takim publik pasi ajo shkaktoi zemërim duke marrë një pagë 300,000 dollarë.

Presidenti i UEFA-s, Ceferin thotë se nuk do të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2027


 Aleksander Ceferin tha të enjten se nuk do të kërkonte një mandat të katërt si president i UEFA-s në vitin 2027, pavarësisht miratimit të reformave të diskutueshme që do t'i mundësonin atij të zgjaste mandatin e tij.

Ka një variant të ri COVID-19 dhe rastet po rriten. Çfarë duhet të dini?

 


Është dimër, ai stinë komode që sjell vatrat e zjarrit, tubime në ambiente të mbyllura - dhe një valë sëmundjesh të frymëmarrjes. Gati katër vjet që nga shfaqja e pandemisë, njerëzit po lodhen duke u përballur me të, por virusi nuk ka përfunduar me ne.

Lionel Messi luan në ndeshjen e Inter Miami në Tokio, pasi nuk u shfaq në Hong Kong.


 Pasi i la tifozët të mendonin nëse do të dilte apo jo në fushë, Lionel Messi (36) hyri në lojë në minutën e 60-të në ndeshjen miqësore të Inter Miami në Tokio të mërkurën, duke emocionuar vendasit, por duke zemëruar tifozët në Hong Kong, ku nuk arriti të luante. në një ndeshje fundjave.

Drejtori sportiv Simon Rolfes thotë se planifikimi parasezonal i Leverkusen po jep rezultat

 


Planifikimi i përpiktë para-sezonal i Bayer Leverkusen-it të pamposhtur ka dhënë dividendë, tha drejtori menaxhues sportiv Simon Rolfes, me liderët e Bundesligës në përzierje për tre trofe.

Wednesday, February 7, 2024

Kush ishte Maximilien Robespierre?


 Nga : Mal Berisha

Maximilien Robespierre ishte një figurë kryesore e Revolucionit Francez, i njohur për mbrojtjen që ai iu bëntë ndryshimeve radikale politike dhe sociale.

Tuesday, February 6, 2024

Misteri mbi vizitën e Blinken në Tiranë? Ja ç’thotë Ambasada e SHBA

 


A do e vizitojë Tiranën më 16 shkurt Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken? Sipas raportimeve mediatike, vizita e Sekreatrit Blinken pritet të realizohet në mesin e muajit shkurt, por duket se Ambasada amerikane në Tiranë nuk e konfirmon diçka të tilla.

Finalja e Kupës së Botës 2026 do të mbahet në Nju Jork më 19 korrik


 Pavarësisht raporteve fillestare, vendi i njohur aktualisht si MetLife Stadium do të presë ndeshjen më të rëndësishme të kompeticionit katërvjeçar.

Është zbuluar njoftimi më i rëndësishëm që ka mbetur për t’u njohur për Kupën e Botës FIFA 2026, dhe ishte mjaft tronditës për shumicën e ekspertëve dhe të brendshëm.

Sunday, February 4, 2024

Daullet e luftës në PD fshehin helmin mes socialistëve

 


Nga Lorenc Vangjeli

Në PS nuk ka qetësi. Nën sipërfaqen e lëmuar të unitetit, qetësisë në dukje, portreteve uniformë dhe qëndrimeve një ngjyrëshe në publik, pusi i errët i pakënaqësive, zilive, xhelozive dhe helmit reciprok që shkëmbejnë

Saturday, February 3, 2024

Regjimi po importon me shpejtësi një shtresë masive të përhershme të nënshtruar


 SHUMICË E PËRHERSHME: Skenat e pushtimit masiv që po shohim vazhdimisht në kufi dhe operacionet e ndërhyrjes në zgjedhje kundër Donald Trump nuk janë ngjarje të izoluara.

Përgjigju Arben Ahmetajt, z. Rama!


 Shkruar nga Gjergj Zefi

I pafajshëm a pjesë e grupit të pushtetit, nga vendi ku është strehuar, Arben Ahmetaj ia bëri këtë shërbim Shqipërisë. Ai foli hapur dhe akuzat e tij kanë emra konkretë...

Thursday, February 1, 2024

“…….Gënje, e Gënje ,se diçka do të mbesë”


 Nga Beqir SINA


Me këtë parim po vepronë tash e sa kohë, gazeta TemA, me pronar e themeluesin e saj, zotin Mero Baze, dhe disa “thirrësa të këllira”, që i riprodhojnë “gënjeshtrat” që i pregatit si çdo herë,”bylmetorja” e super/mjeshtrit tashmë të këtillë Mero Baze.

Wednesday, January 24, 2024

Lidhjet e korrupsionit/ Si gjeti mbështetje amerikane edhe opozita e “kërpëratave”

 


Një shtrëngim duarsh me politikanë amerikanë, nja dy foto dhe ca fjalë kortezie janë një truk i vjetër i politikës shqiptare si një formë për të legjitimuar mbështetjen përtej Atlantikut dhe për ta shitur më lehtë sapunin për djathë.

Sunday, January 21, 2024

Pas Italisë edhe Gjermania kërkon kampe për refugjatët në Shqipëri/ Kryeministri bavarez: Një zgjidhje e tillë na ndihmon


 Marrëveshja mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët duket se është parë më interes të madh në Gjermani, e kjo u lexua qartë edhe në komentet e kryeministrit të Bavarisë, Markus Söder i cili pohoi se e sheh atë si një model të mundshëm për Europën.

Kush është Donald Trump ?

 


Në qytetin e Nju Jorkut dhe në mbarë botën, nënshkrimi i Trump është sinonim i adresave më prestigjioze. Midis tyre janë qiellgërvishtësi i njohur në botë i Fifth Avenue, Trump Tower dhe ndërtesat luksoze të banimit, Trump Parc, Trump Palace, Trump Plaza, 610 Park Avenue, The Trump World Tower (ndërtesa më e lartë në anën lindore të Manhatan-it) dhe Trump Park Avenue.

Zoti Trump ishte gjithashtu përgjegjës për përcaktimin dhe ndërtimin e Qendrës së Konventës Jacob Javits në tokën e kontrolluar prej tij, e njohur si West 34th Street Railroad Yards,

Saturday, January 20, 2024

Saimir Korreshi: ‘Vajtimi’ për Fluturën nuk duhet të ndalet!


 Nga Saimir Korreshi.

Pas ngjarjes se Reçakut, ajo çka i ndodhi Fluturës mund të konsiderohet tragjedia e dytë kombëtare. Vajtimi për të është legjitimin. Kuja tek i madh dhe i vogël, e ndershme.

Pronar tek Kulla e Lion Park/ Si irritohet Basha kur e pyet gazetari

 


Gjatë konferencës së sotme Lulzim Basha është gozhdur nga gazetari i Syri.Tv, Ermal Rizaj, pyetje të të cilit nuk iu përgjigj dot asnjërës.

Friday, January 19, 2024

Konferenca e Lulzim Bashës, ironizon Gjekmarkaj: Muçua nuk shpalli asnjë të vdekur sot


 Pas konferencës për shtyp të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagon deputeti Agron Gjekmarkaj, duke e ironizuar atë se këtë herë nuk shpalli asnjë anëtar të vdekur.

LETRA/ PS kërkon leje nga Gaz Bardhi ta marrë Bashën ne delegacion për Strasburg

 


Deputeti Lulzim Basha është përfshirë në delegacionin e Parlamentit që merr pjesë në Asamblenë Parlamentare të KiE në Strasburg.

Për këtë kryetarja e delegacionit, Blerina Gjylameti i ka kërkuar administratës së Parlamentit të marrë leje në grupin parlamentar të PD, që drejtohet nga Gazment Bardhi.

Mjaft më !

 


Nga Mimoza Rexhvelaj

Si deputeti, si këshilltari në Bashki, duhet ta ketë të qartë se është në atë detyrë nga vota dhe besimi i qytetarëve dhe i forcës politike që përfaqëson.

Shumë herë kontributi me individin nuk kanë pika takimi sepse listat bëhen mbi mekanizma të tjerë dhe jo me

Berisha: Në dy vite, qeveritë më të fuqishme të botës nuk nxorën asnjë provë kundër meje


Kreu i PD, Sali Berisha foli sonte në protestën e përnatshme tek rruga ku ndodhet apartamenti i tij.

Në dy vite, qeveritë më të fuqishme të botës nuk nxorën asnjë provë kundër meje! Rama dhe Brava trilluan në mënyrë të turpshme për kullën 64-katëshe, deklaroi Berisha.

“Qeveritë më të fuqishme të botës, në dy vite nuk nxorën dot asnjë fakt, asnjë dokument, asnjë provë.
Kurse unë qëndrova në të vërtetën që besoj, qëndrova në mbrojtjen e interesit të tuaj, në mbrojtjen e interesit të këtij vendi, të cilin e duan shumë miqtë, e duan shumë partnerët, por kurrë më shumë se ju dhe Sali Berisha.

VENDIMI I PLOTË/ Cilat janë argumentat e SPAK për të refuzuar Berishën. Neni 242 që rrëzon logjikën e SPAK

 


SPAK rrëzoi sot kërkesën e Sali Berishës për të marrë pjesë në Kuvend ndërsa konklufuan se masa e sigurisë “Arrest në shtëpi”

Atë që nuk ia del me institucionet, DEA ia del me qytetarët, sërish thirrje për info nga ambasada amerikane


 Kur në mars të 2023 DEA amerikane bëri një thirrje për informacion në lidhje me trafiqet ne tel e saj, shumëkush u befasua.

Tuesday, January 16, 2024

Zvogëlimi i ambasadorëve!

 


Nga Andi Bushati

Selitë kryesore diplomatike në Tiranë kanë reaguar në mënyrë timide ndaj një nisme të Edi Ramës dhe veglave të tij pseudodemokrate,

Si mashtron Lulzim Basha me emrin e ndërkombëtarëve


 Bashkimi Europian, ambasada Amerikane dhe Britanike, kërkuan dialog konstruktiv dhe gjithpërfshirje në reformën zgjedhore, por hodhën

Ambasadat në bllok: ‘Nuk po negocjojmë me Alibeajn dhe Gjiknurin për reformën zgjedhore


 Selitë më të rëndësishme diplomatike në Tiranë duket se kanë reaguar në bllok në mënyrë të koordinuar, për të përgënjeshtruar zërat se ato po negociojnë për të

Berisha përshëndet ambasadorët: Hodhën poshtë deklaratën e pengut të Ramës

 


Kreu i opozitës, Sali Berisha tha sot se ambasadorët e vendeve kryesore, përfshirë OSBE, hodhën poshtë deklaratën e pengut të Edi Ramës, Lulzim Bravës.

“Sot ambasadorët e vendeve

Gjermani, edhe më tërheqëse për emigracion, çfarë parashikon Rregullorja për Ballkanin Perëndimor

 


Që nga 18 tetori, në Gjermani ka hyrë në fuqi një ligj që lehtëson imigrimin epunëtorëve të huaj.

Elementi më i rëndësishëm i ligjit të ri do të jetë Karta e Mundësive (Chancenkarte), e cila bazohet në një sistem ardhje në Gjermani varësisht nga pikët.

Zyra e BE rrëzon alibinë e Bashës: Nuk jemi përfshirë në asnjë ndërmjetësim


Delegacioni i BE në Tiranë deklaroi sot për mediat se nuk ka negocuar asgjë dhe me askënd në lidhke me reformën zgjedhore.

Monday, January 15, 2024

Salianji: Opozita drejt bashkimit, por pa Lulzim Bashën


 Deputeti Ervin Salianji ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku ka folur për aksionin opozitar, pas izolimit të Sali Berishës, i cili

Thirrja e Gjekmarkajt: Demokratët të zemërohen, opozita në vështirësi

 


Agron Gjekmarkaj, i ftuar në “Top Story”, u shpreh se opozita është në një moment të vështirë, ndërsa sugjeroi që demokratët të veprojnë edhe pa përfaqësuesit politikë.

Rama, “kurth” Presidentit sot ne Kuvend!


 Nga Tritan Shehu

Rama, “kurth” Presidentit sot ne Kuvend!


Une nuk di ne detaje cilat kane qene “garancite” apo argumentat, qe Rama&Co i kane dhene Presidentit, per ta bindur ne ardhjen e tij te pa pershtateshme sot ne Kuvend.

Detroit Lions pritën dekada të tëra për të festuar një lojë playoff në shtëpi përpara mbështetësve të pasionuar dhe të durueshëm.

 

Mbrojtësi i këndit të Detroit Lions, Cameron Sutton (1) shmang një pasim të destinuar për marrësin e gjerë të Los Angeles Rams, Puka Nacua (17) gjatë pjesës së dytë të një loje futbolli të playoff-it të NFL, të dielën, 14 janar 2024, në Detroit. (PAUL SANCYA — Foto AP)


Pas 17 ndeshjeve të sezonit të rregullt, skuadra e Dan Campbell fitoi të drejtën për të pritur një lojë play-off në raundin Wild Card, pasi një rekord 12-5 solli titullin e Detroitit në divizionin e parë në dekada.

Friday, January 12, 2024

Biden ripropozon Kostelancik si ambasador të SHBA-së në Shqipëri

 

Kostelancik

Presidenti Joe Biden i ka ridërguar Senatit kandidaturën e David J. Kostelancik për ambasador të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri.

‘Të ngujohemi në parlament…”/ Debatet me dyer të mbyllura në grupin parlamentar të PD

 


Deputetët e Partisë Demokratike gjatë mbledhjes së sotme të grupit kanë kërkuar një bashkim real në parti. Në bisedat e siguruara nga News 24, deputetët kanë debatuar midis tyre edhe për rolin e grupit parlamentar.

Debati: