Tuesday, May 21, 2024

Kush përfiton nga vdekja e presidentit iranian?


 Pritej vetëm komunikimi zyrtar për vdekjen e Ebrahim Raisit dhe Ministrit të tij të Jashtëm Abdollahian. Helikopteri në të cilin po udhëtonin, u rrëzua në malet e rajonit të Azerbajxhanit Lindor. Dhe që nga pasditja e së dielës u kuptua se kishte ndodhur një tragjedi.

SPAK nis hetimet për pasurinë e Erion Veliajt

 


Prokuroria e Posaçme është duke verifikuar pasurinë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe familjarëve të afërm të tij. Në një dokument të publikuar nga syri.net konfirmohet kërkesa që prokurori i SPAK, Ols Dado

Monday, May 20, 2024

Mediakracia ose Demokracia e Re


Nga Aladin Stafa


Për të elaboruar rrënjët e demokracisë në ditët e sotme do të na duhej as më shumë e as me pak një makinë kohe. Për t’u kthyer pas, në shek. e 5-të p.k.

Atje ku gjithcka nisi.

Partia Lëvizja e Legalitetit, nis punën për përzgjedhjen e kandidaturave/ Asnjë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit në listë

 


PARTIA LËVIZJA E LEGALITETIT.

Partia Lëvizja e Legalitetit, drejtuar me udhëzim të veçantë degëve në rrethe, nis punën për përzgjedhjen e kandidaturave të mundshme të saj

Eshtë në nderin e liridashësve të manifestojnë për burgosjen politike të Sali Berishës


 Nga Ndriçim Kulla  Sjellja publike e Ilir Metës disa ditë më parë në “Rrugën e Shpresës” kur iu bashkua qytetarëve të tjerë në mbështetje të Dr.Sali Berishës, tashmë i provuar në sytë e botës si i vetmi i përndjekur politik

Sunday, May 19, 2024

‘Reagim ndaj një shpifësi të shpërfytyruar!’


 Nga Sali Berisha

Reagim!

Reagim ndaj një shpifësi të shpërfytyruar!

Frederik Ndoci, ky lëpirës i Edi Ramës

 


Nga Bernard Banushi

 Çdo dite e me shume vleresoj 31 vitet e vuajtjeve te xhaxhait tim ne burgjet e tmerrshme te komunizmit

Cameron në Tiranë, hamendje për marrëveshje të tipit Rama-Meloni. A do të zëvëndësojë Shqipëria, Ruandën


Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, David Cameron, do të vizitojë Shqipërinë më 22 Maj.

Cameron pritet të takohet me Presidentin Bajram Begaj, Kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Jashtëm, Igli Hasani.

Friday, May 17, 2024

Zgjedhjet evropiane dhe loja e aleancave

 


Nga Gerta Zaimi

Konsolidimi apo ruajtja e pozicioneve në Parlamentin Evropian, ndryshimi i trendit, mbijetesa apo ndikimi janë qëllimet e partive

Vettingu i Irena Gjokës / Para borxh nga vëllai, shpenzime për të jetuar të paguara nga prindërit


 Fshehja e dëbimit nga Greqia nuk është shkelja e vetme e gjyqtares së posaçme, Irena Gjoka. Dosja e vettingut të saj në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit ka paqartësi e dyshime të forta edhe sa i takon kriterit të pasurisë së gjyqtares.

Caktohet data e gjyqit në Apel për vulën e PD-së

 


Gjykata e Apelit ka vendosur që seanca gjyqësore për të përcaktuar se kujt i përket vula e Partisë Demokratike do të mbahet më 11 qershor në orën 11:00.

Monday, May 13, 2024

Reportazhi i “Kathimerini”: Rama solli me vete me autobusë, 3 000 punonjes shteti me militantë dhe punonjës së administratës

 


“Kemi 30 vjet që presim një kryeministër, askush nuk ka ardhur të pyesë se çfarë po bëjmë”, – thotë për Kathimerini Iliana, e cila jeton në Athinë që nga viti 1994. Ajo qëndron jashtë stadiumit Olimpik të Galatsit, pak para të shumëpërfolurit fjalim të kryeministrit shqiptar Edi Rama .

Sunday, May 12, 2024

Çfarë po fsheh Edi Rama përmes manifestimit ‘patriotik’ në Athinë?!

 


Nga Enver Bytyçi

Atmosferë “patriotizmi” sot në Athinë. Shfaqja nis me këngën “Se në shekuj jam shqiptar” dhe shoqërohet me slloganin “krenar për Shqipërinë”! Titulli kryesor më i përhapur në mediet qeveritare është “Shqipet në Athinë”!