Thursday, July 4, 2024

Tabaku në kuvend për arrestimin e Beqjes: Ky është një sistem korruptiv që po shpërfaqet deri në fondet e BE.

 


Nuk ka kaluar pa debate arrestimi ish ministrit Ilir Beqja në kuvendin e Shqipërisë, deputetja Tabaku ka artikuluar se në fakt fondeve të IPA dhe fondeve të BE janë njollosur në manaxhim ndonëse administrata shqiptare për vite me radhë ka punuar për të manaxhuar në mënyrë të përkryer këto fonde.

2 korriku ’90, roli i diplomatëve të huaj në hapjen e ambasadave dhe porositë e shtabit të diktaturës

 


Dashnor Kaloçi

Memorie.al publikon intervistën me z. Preng Vorfi, ish-instruktor i Propagandës së Komitetit të Partisë të Rajonit nr. 3 në Tiranë, i cili rrëfen ngjarjet e ndodhura në korrikun e vitit 1990, me ambasadat e huaja në Tiranë dhe mbledhjet e zhvilluara nga partia shtet e asaj kohe. Si zhvilloheshin mbledhjet e Shtabit që u krijua

Tabaku-Koçiut: Ju jeni llumi, ne s’kemi frikë të zgjohemi në mëngjes se mos na vënë prangat

 


Deputetja demokrate Jorida Tabaku iu drejtua sot ministres së Shëndetësisë Albana Koçiu, duke i thënë se është e pranueshme që të bëhet politikë me jetët e njerëzve në lidhje me atë që ndodhi tek Onkologjiku.

Bardhi: Rama të japër llogari për çfarë e ka paguar Coldean, për t’i zgjedhur kokainën?

 


Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla dhe më pas me votim socialistët, kanë rrëzuar interpelancën e kërkuar nga demokratët me kryeministrin Edi Rama, për punësimin si këshilltar të jashtëm të ish-agjentit rumun, Florian Coldea,

Kontrollohen banesat e zyrat e Beqajt dhe 6 të tjerëve! Ish ministri lë policinë e Tiranës vendoset tek Blloku i Sigurisë

 Agjentët e BKH-së dhe policia aktualisht po kryejnë kontrolle në agjencinë e BE-së së fondeve të njohura si SASPAK. Kontrollet po ushtrohen dhe në banesat dhe në zyrat e 7 personave për të cilët është prerë urdhërarresti, mëson gazetarja e Report Tv dhe shqiptarja.com, Keti Banushi.

AKTUALITETInvestigimi i BIRN: Si i përlau fondet e BE-së, restoranti në pronësi të kompanisë së themeluar nga bashkëshortja e Ilir Beqajt, nëpërmjet skemave korruptive!

 


Pasi ish-ministri i Shëndetësisë u emërua në krye të Agjencisë që monitoron milionat e ndihmës nga Bashkimi Evropian, prokurorët dyshojnë se ai dhe vartësit e tij ngritën një skemë korrupsioni dhe pastrimi parash me fatura fiktive.

Eurostat përgënjeshtron Instat!

 


Nga Bujar Leskaj

Sipas të dhënave të INSTAT nga Censi i viti 2023, popullsia në Shqipëri është 2.4 milionë banorë. Duke patur parasysh që Censi i vitit 2011 rregjistroi një popullsi prej 2.8 milionë banorë, sipas INSTAT,

“I dhamë të gjithë ndihmën mjekësore”/ Brataj replikon, botuesi i Kadaresë, Hudhri: Do sherr, varja…

 


Kreu i qendrës Kombëtare të Urgjencës Dr.Skënder Brataj gjatë emisonit Top Story, për shuarjen e Ismail Kadaresë, bëri një ndërhyrje live duke i dërguar një mesazh Grida Dumas, për akuzat e botuesit të shkrimtarit, Bujar Hudhri.

Dy metra dhe të denja për Kadarenë!

 


Agron Gjekmarkaj

Tek lexova lajmin e fundit se Ismail Kadare do të varroset në Tufinë diçka më semboi sëbrëndeshmi. Me gjasë na goditi perseri rastesia dhe nuk na gjeti të pergatitur.

Wednesday, July 3, 2024

PD, kërkesë Bashës/ Kthe llogaritë bankare dhe faqet e partisë, do të padisim në SPAK

 


Më 11 qershor, Gjykata e Apelit njohu ish-kryeministrin Sali Berisha si kryetar të PD-së, duke i dhënë vulën e partisë grupit të tij.

Pas këtij vendimi, Lulzim Basha duhet

Erion Veliaj nuk të lë të vdesësh

 


Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, që është vetëquajtur edhe zdroms, nuk të lë as të vdesësh. Mezi pret ceremoni të ndryshme, mes tyre edhe mortore, që të bëjë "show"-n e radhës.

Edi Rama, rrumpallë e kurvëri gjithandej!

 


Shkruar nga Sokol Pepushaj

Ndryshimet, në natyrën më të bukur, u ngjajnë ndëshkimeve mjaft të ndërlikuara, prandaj nuk është kaq e çuditshme pse ende sillen rreth Edi Ramës edhe Mafia edhe FBI?!

“Skenar i dobët shpifjesh”, Tonin Marinaj reagon pas akuzave të PD: Jam i hapur përballë çdo institucioni

 


Kryetari i Bashkisë së Malësisë së Madhe Tonin Marinaj ka reaguar pas kërkesës së PD për verifikim të figurës së tij sipas ligjit të dekriminalizimit.

Përmes një reagimi në Facebook, ai i cilësoi akuzat si një “skenar të dobët shpifjesh të opozitës”.