Saturday, June 8, 2013

Shqipëria flirton me fitoren, ndal vikingët

Kombëtarja shqiptare ruan tashmë vendin e dytë në grupin kualifikues.

Rama shënon në debutim, na barazon “xhuxhi” i nordikëve.

Shqipëria barazon ndaj Norvegjisë dhe ruan vendin e dytë në grup, me shpresën ende drejt një kualifikimi të mundshëm. Jemi sërish të dytët në grup, madje,

De Biazi: Keqardhje, falëm dy pikë

Trajneri i Kombëtares shqiptare ka bërë analizën e ndeshjes së djeshme ndaj Norvegjisë: Ishte pozitive .

“Të barazohesh, katër minuta nga fundi, të lë një shije të keqe”

Sipas Xhani de Biazit, Shqipëria la dy pikë në takimin e djeshëm ndaj Norvegjisë, pasi u barazuam në minutat e fundit. Në intervistën e dhënë në përfundim të takimit, tekniku i Kombëtares shqiptare nuk e ka fshehur keqardhjen për barazimin që pësoi ekipi ynë në minutat e fundit. Gjithsesi, italiani thekson se skuadra dha maksimumin në fushë, ndaj do mundohen të bëjë më të mirën në katër ndeshjet e mbetura.
Si e analizoni takimin ndaj Norvegjisë?

“Mit’hat Frashëri, mendimtar më i thellë se Faik Konica”

Letra e klerikut Zef Valentini drejtuar Tajar Zavalanit. Vendi i intelektualit të shquar në kulturën shqiptare. Mid’hat Frashëri ka qenë një personalitet i rëndësishëm në jetën politike e kulturore të vendit në gjysmën e parë të shek XX. Ai  nisi të shkruante që i ri shkrime të shumta për Shqipërinë, gjuhën dhe kulturën e saj. Pas shpalljes së Kushtetutës Osmane (1908) nisi botimin e gazetën “Lirija”; dhe më pas edhe të revistave shkencore “Dituria”, “Kalendari Kombiar”. U shqua në shtypin e kohës si shkrimtar, përkthyes, poet, publicist i talentuar, historian, studiues, albanolog, bibliograf etj. Me vlerë të veçantë janë sidomos studimet e tij monografike për Shqipërinë, bazuar në shfrytëzimin e burimeve të shumta  albanologjike.

Friday, June 7, 2013

“RILINDJA” - MASHTRIM PA SKRUPULL   Dr. Teodor Kareco
     Ne kohe fushatash është me se e kuptueshme qe, çdo parti te gjeje slogane qe i afrohen me mire dëshirave te popullit, kërkesave, aspiratave te tij. Është e drejta e çdo partie qe, ne përpjekjet konkurruese ne rruge demokratike te japë alternativa, zgjidhje për te sotmen dhe te ardhmen ne dobi te popullit. Ne ketë proces te domosdoshëm qe kërkon rotacioni politik, domosdo fiton alternativa me e mire, ajo qe sovrani popull i jep me shume vota.

Kisha e "Shna Ndout"-Lac. Pese shekuj kisha e katolikeve dhe muslimaneve.(Shenime historike)
Nga  NDUE  BACAJ
Ka shekuj që ndër shqiptarë jeton shpirti dhe forca  e Shejtit  mrekulli-bërës  me emrin Shna-Ndou i Padoves ,ku rezidenca e perhershme e këtij Shejti  ka qënë  në kalanë e vjeter me emrin Sebastia ,e cila ndodhet  pranë

Thursday, June 6, 2013

Me Edith Durhamin « Në Tokën e Shqiponjave. Nga PIRO P. TASE

NE KERKIM TE FAKTIT HISTORIK
(Me Edith Durhamin « Në  Tokën e Shqiponjave »)
PIRO P. TASE

Të ndërtosh historinë e një kombi mbi bazën e shënimeve të udhëtarëve të huaj që kanë vizituar atë vend, nëpër rrjedhën e shekujve, është një gjë shumë interesante. Këtë mision ka ndërmarrë edhe autori i studimit të fundit mbi këtë fushë, Piro Tase, në edicionin « Të Huajt për Shqipërinë dhe Shqiptarët »

“Zhvishet” Berisha, del në miting pa jelek (FOTO)

Është vapë, apo kryeministri Berisha kërkon të mënjanojë etiketimet e Ramës si “gjyshi me antiplumb”?! Prej dy ditësh kryeministri Berisha është shfaqur nëpër takimet elektorale pa jelekun e tij. Kjo bie në sy në takimet që ai zhvilloi dje në Shijak dhe sot në Gramsh, ku Berisha ka dalë para mbështetësve vetëm me këmishë. Prej kohësh, lideri i opozitës Edi Rama

Wednesday, June 5, 2013


Ne flasim me vepra! Inaugurohet autostrada Shkoder - Hani Hotit (foto nga facebook i Dr.Sali Berisha)

Te dashur miq, sot ne inauguruam autostraden Shkoder - Hani i Hotit investim prej 34 milione euro, financim nga Koopercioni Italian dhe qeveria shqiptare. Autostrada eshte e standarteve me te mira dhe ka nje gjatesi 39 km. Ajo lidh Shqiperine me Malin e Zi dhe eshte pjese e korridorit veri - jug. Me kete inaugurim rrjeti rrugor Hani Hotit - Gjirokaster - Vermosh - Konispol eshte tersisht i ri dhe mbi 98% e tij eshte ndertuar nga viti 2006 gjer sot.

Tuesday, June 4, 2013

Spartak Ngjela dhe intervista e tij në Fiks Fare

Samirin dhe Doktori, mbrëmjen e së premtes kishin ftuar avokatin e njohur dhe kryetarine Partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela. Meqënëse vendi është në fushatë elektorale, s’kishte si të mungonte aktualiteti politik, e sidomos fushata në kampin kundërshtar të Ngjelës, fushata e kryeministrit Berisha.

Monday, June 3, 2013

“Dy gishtat”, Rama: Shëmti, do i heqim. Berisha: Rama njëlloj si Ramiz Alia, dy gishtat i duken bajonetë

Pak pas deklaratave të Ramës lidhur me monumentin me dy gishta në qendër të Kavajës, ka reaguar edhe kryeministri Berisha. Në një takim me të rinjtë në Bërzhitë të Tiranës, Berisha tha se Ramës i duken dy gishtat si bajonetë, njëlloj si Ramiz Alisë.
“Me këta gishtërinj përpjetë nisëm rrugën e Europës, rritëm ekonominë shqiptare 400 herë, morëm anëtarësimin në NATO. Edi Rama bllokmen deklaroi në Vlorë se dy gishtërinjtë janë bajoneta

Islami: Rama nuk plotëson KQZ-në nga frika se Meta certifikon zgjedhjet

Analiza e ish-sekretarit të PS për Çështjet Zgjedhore për KQZ.
KQZ ka mbetur me 4 anëtarë pas vendimit të Kuvendit për zotin Muho e Zguri dhe dorëheqjes së 3 të komisionerëve të opozitës. Interesin maksimal duhet ta kishte normalisht opozita për plotësimin e 3 vendeve vakante. Por, mesa duket, situata është më e komplikuar se ç’duket.

Ngjela: Edi Rama të shpallë marrëveshjen që unë do jem pjesë e kabinetit qeveritar

Aleati i PS: Po s’e shpalli, është e prishur.
“Kemi rënë dakord që unë të jem pjesë e kabinetit dhe ai ta shpallë para zgjedhjeve”
Aleati i Partisë Socialiste në koalicionin opozitar, kreu i Partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela, shprehet se ka bërë marrëveshje me Edi Ramën që ai pas zgjedhjeve të jetë ministër i kabinetit të ri qeveritar. Ngjela shprehet se Rama ka detyrim ta bëjë publike këtë marrëveshje para zgjedhjeve, në të kundërt ajo konsiderohet e prishur.