Thursday, September 26, 2013

Arvizu: Pse bëra krahasimin me '92-ish, s'bie në nivelin e Topallit


Në një intervistë përballë Sokol Ballës, në Top Story, Ambasadori amerikan në Tiranë, Alexander Arvizu komentoi sot në mbrëmje tre vitet e tij në Shqipëri, tre vite që përkuan me zhvillime të panumërta dhe ndryshme të mëdha.

Arvizu në intervistën gati 2 orë, në fund të mandatit të tij si ambasador i SHBA-së në Shqipëri, shpjegoi pse deklaroi se krahasoi zgjedhjet e 2013

Gjermani: Koalicioni (ende) i pamundur

Në Bundestagun e ri, SPD, e Majta dhe ekologjistët së bashku kanë tetë vende më shumë se Unioni CDU/CSU. Së bashku ata mund ta rrëzonin Merkelin, por kjo është vetëm llogari shifrash. Dallimet mes partive janë të mëdha.
Në 22 tetor duhet të konstituohet Parlamenti i ri federal gjerman. Sapo ai të jetë i aftë për të punuar, partia E Majta do të lëshojë goditjen e saj të parë:

Përballjet PS-PD: Kuvendi, zbardhet lista e deputetëve në komisione

Shkruar nga Erind Kuci
Zbardhen emrat e anëtarëve të tetë komisioneve të përhershme parlamentare, që do të debatojnë projektligjet e qeverisë “Rama” për katër vitet e ardhshme.

Listat me emrat e deputetëve të PD-PS-LSI-PDIU-PR pritet të miratohen në seancën e sotshme të Kuvendit. Lista e hartuar nga forcat kryesore përmban në total 161 emra. Edhe pse Kuvendi

Tuesday, September 24, 2013

Kush duhet të paguajë për kurimin e imazhit të Ramës?

Bledi KASMI
Eshtë ndër lobistët më të paguar në botë dhe njëkohësisht një ndër dy ish-kryeministrat perëndimorë që së bashku me Shrëder, pas politikës iu futën rrugës së biznesit. Kjo natyrisht nuk ishte Rruga e Tretë që ai e lançoi për politikën.
Ish-Kryeministri që dikur menaxhonte fatet e një ish-perandorie, tashmë menaxhon përqindjet që merr si lobist, artikullshkrues, këshilltar në shërbim të kujtdo hierarku politik që e paguan. Nuk e ka aspak kompleks që të pranojë statusin që ka zgjedhur dhe në vendin e tij për këtë biznes

Europa në kohën e Angela Merkel

Luciano Tirinnanzi
Realpolitika e Kancelares që teorizoi shtrëngimin e markës shënon ndryshim në krahasim me udhëheqjen tjetër në Europë. Por, tani që ka marrë mandatin e tretë, do të ndryshojë ndonjë gjë?
Ka një ndryshim thelbësor midis Gjermanisë së Angela Merkel dhe të gjithë vendeve të tjera të mëdha europiane: realpolitika.

Po sikur komunizmi të kishte dështuar?

Armin TIRANA

Po sikur bolshevikët të mos kishin ardhur në pushtet në Rusi?
Kryengritja bolshevike qe një grusht shteti, një kapje pushteti. Masat nuk qenë të përfshira aspak dhe në fakt, publiku i përgjithshëm nuk e dinte se po ndodhte ndonjë gjë. Në qoftë se lexoni gazetat nga ajo kohë gjeni se teatrot po funksiononin, jepeshin koncerte dhe