Friday, February 28, 2014

Vullnetarët e sotëm të enverizmit janë problemi….

prec zogajNga PREÇ ZOGAJ
Njerëzit që folën më pak në 23-vjetorin e rrëzimit të përmendores së Enver Hoxhës në Tiranë ishin protagonistët e ngjarjes. Ndoshta nuk kishin gjëra të reja për të thënë në raport me çfarë kanë thënë në vitet e shkuara. Ndoshta për këtë shkak apo për shkaqe të tjera, nuk u ftuan dhe nuk u intervistuan si më parë nga mediat. Sidoqoftë, mua më pëlqen të mendoj se njerëzit e përpiktë në takimin me historinë e kanë zakon të flasin më pak se të vonuarit apo të munguarit në takime të tilla.

Berisha: Po tani, djalit tim ia dhatë tenderin?

Ish-kryeministri Sali Berisha iu referua dje në Parlament vendimit të qeverisë për të shpallur firmën e Damir Fazlliçit si fituese të tenderit për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit me Kosovën.
Duke iu rikthyer akuzave që kanë bërë socialistët kur ishin në opozitë, se Fazlliç ka lidhje me djalin e tij, Berisha pyeti nëse tenderi i firmosur pak ditë më parë ishte sërish për Shkëlzen Berishën. "A e dini ju qytetarë se ky zotëri dërgon sekserë të pafytyrë dhe të ulet për të kompromentuar zyrtarët e këtij shteti, pasi nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të zbatuar ligje?

Kush është Krimea, vendi sovjekti që do të bëhet shtet

Pak ditë më parë shumëkush kishte dëgjuar pak ose aspak për Krimenë, gadishullin ukrainas i vendosur në brigjet veriore të Detit të Zi, që së fundmi është kryefjala në mediat dhe diplomacinë ndërkombëtare për shkak të përshkallëzimit të dhunës atje dhe retorikës diplomatike mes Rusisë dhe Perëndimit.

Tuesday, February 25, 2014

MESAZH URIMI PER Znj. YULIA TYMOSHENKO!

"E nderuar zonja Tymoshenko,

Keto dite mori fund kalvari i torturave, i persekutimit dhe burgosjes suaj si kundershtare politike e regjimit te Janukoviç, njeriut qe perdori voten e qytetareve te tij si arme lufte per te burgosur dhe ekzekutuar kundershtaret e tij politik,vlerat e demokracise, vokacionin europian te kombit tuaj. Ky ishte nje lajm shume i gezueshem per Eugenian dhe te gjithe familjen tuaj, miqte e shumte, bashkepunetoret tuaj, demokratet e Ukraines