Friday, September 3, 2010

Shqipëria në prag të heqjes së vizave

Deputetë të Parlamentit Europian mendojnë se Shqipëria dhe Bosnja i kanë plotësuar kushtet teknike për heqjen e vizave të udhëtimit për në hapësirën Shengen.

Sipas tyre ka ardhur koha që edhe Kosova të përfshihet në procesin e liberalizimit të vizave.

Shqipëria dhe Bosnja duket se i kanë plotësuar mirë dhe shpejt edhe detyrat e fundit që ekspertët e Komsionit Europian kishin identifikuar 3 muaj më parë si pengesa të fundit për t’i hapur rrugën vendimit politik të Bashkimit Europian për heqjen e vizave.

Eurodeputetja sllovene, Tania Fajon është shprehur të enjten se Shqipëria ka shënuar hapa të mira për sa i përket masave të riintegrimit.

Fjala është për regjistrimin, sistemimin e banimit, punësimin e atyre që kapen si të parregullt në hapësirën e BE dhe kthehen në Shqipëri në bazë të marrëveshjes së ripranimit.

Edhe për sa i përket luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, autoritetet shqiptare kan bërë progres të mirë—është shprehur Fajon.

Lidhur me luftën kundër korrupsionit, e konsideruar si thembra e Akilit për integrimin e Shqipërisë, eurodeputetët mendojnë se përpjekjet janë intensifikuar.

Si një hap pozitiv në këtë drejtim shihet fillimi i zbatimit të ligjit antimafia me sekuestrimin e disa pasurive gjatë muajve të fundit

Autoritetet shqiptare i kanë mirëpritur opinionet e shprehura në komisionin për punët e brendshme të Parlamentit Europian ditën e enjte, njofton korrespondenti i BBC-së.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ralf Gjoni u shpreh se liberalizimi i vizave është tashmë një realitet, por autoritetet në Tiranë janë të vetëdijshëm që hapi tjetër mbetet ai i hapjes së negociatave për statusin e vendit kandidat për në BE.

Raporti përfundimtar i ekspertëve të Komisionit Europian është parashikuar të paraqitet brenda muajit shtator dhe pritet që të jetë pozitiv si për Shqipërinë ashtu edhe për Bosnjën.

Gjasat janë që, ashtu si një vit më parë për Serbinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë, heqja e vizave të zbatohet nga fundi i muajit dhjetor.

Festivali i teatrit ballkanik - moment ballafaqimi

Banneri i Festivalit në hyrje të Teatrit Kombëtar në Tiranë
Banneri i Festivalit në hyrje të Teatrit Kombëtar në Tiranë

Në sallën e Teatrit Kombëtar në Tiranë ka filluar i pari festival i teatrit profesionist nga vendet e Ballkanit. 8 trupa nga rajoni, do të konkurojnë mes tyre për trofetë e regjisorit, autorit dhe aktorit më të mirë.

Salla e Teatrit Kombëtar në Tiranë e ka nisur shumë më herët se zakonisht sezonin artistik 2010 -2011. Dhe hapja ka qënë e veçantë, pasi për një javë rresht spektatorët do të jenë prezent në një festival premierë, ku trupa profesioniste nga 8 vende ballkanike, Shqipëria, Bullgaria, Mali i Zi, Serbia, Maqedonia, Kosova, Bosnjë Hercegovina dhe Greqia, do të konkurojnë mes tyre. Regjisori i njohur i skenës së teatrit shqiptare, Gëzim Kame është drejtori i këtij Festivalit. Regjisori Gezim Kame flet për DWBildunterschrift: Regjisori Gezim Kame flet për DWAi nuk e fsheh kenaqësinë se projekti i tij dhe nga stafi që e mbështet pas një kohe të gjatë tashmë është bërë realitet. Kështu hidhet baza për një event mjaft të rëndësishëm artistik rajonal, që do të krijojë padyshim traditën e vet në të ardhmen, thotë Kame për DW.

“Ideja është që siç thotë Sokrati ‘O njeri njih hundën tënde' edhe në këtu është mirë të njohim njeri-tjetrin, tërë këto lloj mentalitetesh, që ekzistojnë rreth e qark nesh. Duke njohur njeri-tjetrin, duke përkrahur njeri-tjetrin, dorë për dore mund të shkojmë drejt Evropës pastaj, pra më larg nga vetja”.

Momente të rëndësishme ballafaqimi

Të mërkurën në natën e parë të Festivalit u ngjit në skenë mikpritësja, Shqipëria, me pjesën e Luixhi Pirandelos “Gjashtë personazhe kërkojnë një autor”. Regjisori Mehmet Xhelili flet për DWBildunterschrift: Regjisori Mehmet Xhelili flet për DWRegjisori i shfaqjes Mehmet Xhelili thotë për DW se e konsideroi performancën e trupës si një premierë, pavarësisht se ajo është dhënë dhe më parë në skenën e Teatrit Kombëtar.

“Unë i konsideroj festivalet, takimet si një moment tepër të rëndësishëm në aspektin e krijimtarisë që është ballfaqimi. Unë kam një ide se nëse ka një drejtim ku teatri duhet të luftojë shumë ky është ballafaqimi me teatrin europian në tërësi dhe në një farë mënyre edhe në planin ballkanik si në këtë Festival”.

Mbrëmjen e së enjtes do të konkurojnë bullgarët, me një shfaqje që është e ndryshme nga të tjerat. Gjithçka pa fjalë e tekst, e konceptuar dhe ndërtuar me ndihmën e teatrit plastik dhe fizik. Regjosorja bullgare Nevena Miteva në mikrofonin e DWBildunterschrift: Regjosorja bullgare Nevena Miteva në mikrofonin e DWDy regjisoret, Neneva Miteva dhe Nadia Asenova tentojnë që të sjellin një atmosferë bullgare të viteve ‘30 të shekullit të kaluar, duke ia përçuar atë spektatorit përmes efekteve multimediale. Neneva Miteva është njëkohësisht dhe Drejtore e Teatrit Bullgar dhe ajo e ka për herën e katërt ardhjen në Shqipëri.

“Kam qenë dy herë në një festival që organizohej në Korçë dhe një herë në një konkurim trupash skenike në Elbasan. Jemi shumë të impenjuar, pasi ky konkurim është shumë më i rëndësishëm. Bëhet mes profesionistësh. Unë e njoh repertorin e këtij Festivali, kam lexuar për pjesët që kanë zgjedhur kolegët tanë dhe them me bindje se do të ketë shumë rivalitet”.

Bashkimi i forcave siguron mjetet

Nadia Asenova shton se pjesa konkuruese e secilit nga pjesëmarrësit nuk shkon më shumë se 2 orë çdo mbrëmje. Ajo për të cilën jam e interesuar është diskutimi mes kolegëve dhe krijuesve nga trupat e tjera, thotë ajo për DW.Regjisorja bullgare Nadia Asenova flet për DW: : Regjisorja bullgare Nadia Asenova flet për DW

“Sepse është shumë mirë kur ne shikojmë se çfarë bëjnë kolegët tanë. Si arrijnë të mbijetojnë me projektet teatrore në vendet e tyre, çfarë mund të bëjmë për të hyrë në marrëdhënie dy ose më shumë palëshe, për të ndërtuar projekte të përbashkëta, të shkojmë dhe të vijmë te njeri-tjetri. Duke ndarë mendimet, duke bashkuar forcat do të jemi në gjendje dhe të gjejmë burime të nevojshme financiare për të garantuar ecurinë profesionale”.

Në ditën e tretë do të konkurojnë aktorët e trupës së Podgoricës me dramën “Më shumë se terapi”, duke vijuar të nesërmen me shfaqjen teatrore “4 orë” nga Serbia. Në të njëtën ditë do të jetë në një ambjent tjetër të Teatrit Kombëtar të Tiranës, “Karriget”, që do të sillet në skenë nga teatri i dramës së Bitolës në Maqedoni. Të dielën në konkurim do të jetë Teatri “Dodona” i Prishtinës me “Një përkujtim në kafe teatër”, të shkruar dhe nën regjinë e Aqif Mulliqit dhe pjesa “Hamsterët e vegjël dhe të mjerë”, me të cilën do të prezantohet trupa nga Tuzla e Bosnjë Hercegovinës. E fundit në konkurim do të jetë “Ditari i një të çmenduri” me të cilën përfaqësohet Greqia.

Të martën e ardhshme pritet që të shpallen çmimet nga një juri ndërkombëtare. Do të shpallet regjisori më i mirë i Ballkanit, autori më i mirë, por dhe aktori e aktorja më e mirë për rolin kryesor, si dhe fituesit për interpretimin më të mirë në rolin mbështetës.

Autor: Arben Muka/Tiranë

Redaktoi: Auron Dodi

Tuesday, August 31, 2010

One dead, two injured in three car accident on Hillsborough Avenue

Moris Rakaj (Pinellas County Sheriff's Office

TOWN N' COUNTRY, Fla. - A man is dead after troopers say he caused a three-way car accident Saturday morning in Tampa.

According to Florida Highway Patrol, 28-year-old Moris Rakaj of Clearwater was driving his Ford Contour westbound on Hillsborough Avenue, west of Countryway Boulevard.

Jeffrey Marcus, a 38-year-old from Tampa, was driving his Saturn Sky in front of Rakaj at a slower speed. Troopers say Rakaj reportedly failed to notice the Saturn and crashed into the rear of Marcus' vehicle.

Investigators say the collision caused Rakaj lose control of his Contour and cross over the median into eastbound traffic on Hillsborough Avenue and into the path of Michael Hayden's Toyota Camry. Investigators say the 60-year-old Hayden ended up crashing into the right side of Rakaj’s vehicle.

Rakaj’s car ended up facing south in the eastbound lane along with the Camry, while the Sky was on the grass shoulder on the westbound side of Hillsborough Avenue.

Rakaj didn’t survive the accident.

Hayden was taken to St. Joseph’s Hospital in serious condition. Marcus was taken to Town & Country Hospital with minor injuries.

Copyright 2010 Scripps Media, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.