Saturday, December 21, 2013

Një propozim publik për liderët politikë Rama e Basha

ZEF PREÇI

  Po ndjek me kërshëri profesionale dhe deri diku me shqetësim qytetar debatet mediatike dhe retorikën politike post-shtyrjes së marrjes së ftesës për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Në fakt, shtetet mosbesuese ndaj “udhëheqësisë” së vendit tonë janë jo vetëm disa nga shtetet kryesore të BE, gjë që e bën shumë serioze të ardhmen e këtij procesi, por edhe ndër vendet që mbajnë peshën kryesore të mbështetjes së derisotme financiare dhe teknike ndaj vendit tonë. Kjo do të thotë se tingëllojnë të pabaza si deklarimet e “nivelit të lartë”

Fajtorë ne dhe ata!

BLENDI FEVZIU

  Shqipërisë i është refuzuar për të disatën herë statusi i vendit kandidat për në Bashkimin Europian! Skepticizmit të Holandës dhe Danimarkës, këtë herë i është bashkuar Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe! Në fakt, më shumë se lajmi i rëndë në vetvete (i paralajmëruar nga votimi i Parlamentit holandez), ajo që të bën përshtypje është paaftësia e shoqërisë dhe politikës shqiptare për të bërë një analizë

Aktorët, këta minatorë të artit…

TEODOR LAÇO

  Nga të gjitha fjalët që përcjellin vdekjen e një njeriu, për artistin ajo më e gjetura është: “U shua”. Shuhet një dritë. Territ i shtohet një zgavër. Por nuk është një pus i thatë. Gjithkush që do të hedhë kovën në të, do të nxjerrë ujë qelibar. Më shpesh se kushdo, këtë “fat” e kanë aktorët. Sall për shkak të shpikjes së madhe të imazhit në celuloid. Brenda pikëllimit për ikjen gjendet ngushëllimi i mosharrimit.

Ashpërsimi i tejskajshëm kërkon drejtësi të paskajshme

ARTUR ZHEJI

  Ndërsa po lexoja shkrimin më të fundit të Fatos Lubonjës, ose më saktë letrën e tij të hapur për prokurorin e Përgjithshëm, zotin Llalla, në lidhje me tritolin e zbuluar nën shasinë e veturës personale të zotit Dervishi, aktualisht prefekt i Vlorës, e gjeta tërësisht të drejtë shqetësimin e tij. Për të mos përsëritur dhe cituar mërzitshëm letrën e kolegut,

Marrëveshjet e Ramiz Alisë me drejtuesit e Lëvizjes së Dhjetorit ‘90


Libri “Padersytë e bardha”, fillimi i zhvillimeve demokratike.

Marrëveshjet e Ramiz Alisë me drejtuesit e Lëvizjes së Dhjetorit 1990

“Presidenti i fundit komunist synonte realizimin e tranzicionit sipas një skenari pa dhunë dhe pa viktima”

Letër e drejtuesve të degës së PD-së në Përmet, shkurt 1991
Shfaqja e frikshme e “Vullnetarëve të Enverit”

Wednesday, December 18, 2013

Jamambër Malltezi: Greva e Dhjetorit, Edi Rama u fsheh në Greqi

Një prej studentëve të grevës së urisë në dhjetor 1990, Jamarbër Malltezi,  flet  per kete levizje te studenteve, si lindi greva, roli i  Berishes, i Alise dhe Edi Rames ndaj levizjes studentore.  Ai shprehet se në atë grevë urie ishte edhe e bija e njërit prej drejtuesve kryesorë të komisionit nismëtar të PD-së, Argita Berisha, qe me vone do te behej bashkeshortja e tij. 
(Intervistë për librin “Pardesytë e bardha” me autore gazetaren Luljeta Progni)