Friday, October 24, 2014

"Loro Boriçi" i rikonstruktuar pret përballjen Shqipëri-Serbi më 2015.Le te presim...!!!!


Për gati një vit stadiumi  i Shkodrës "Loro Boriçi" do jetë i përfunduar. Ndërsa pak kohë më parë kryeministri Edi  Rama premtoi se do të vihet dorë dhe në këtë stadium, ai sot theksoi se ndeshja e radhës Shqipëri-Serbi do të luhet pikërisht në këtë stadium.

Si “shenjë hakmarrje” për Serbinë, shefi i qeverisë tha

Tuesday, October 21, 2014

Akuza e UEFA -s kundër Shqipërisë, më e rënda

Juristi i Federatës Shqiptare të Futbollit, Envi Icka, e quan më të rëndën akuzën që UEFA ka ngritur ndaj Shqipërisë për braktisjen e ndeshjes me Serbinë. Në emisionin Opinion të gazetarit Blendi Fevziu, ku po diskutohej për mbrojtjen që po përgatit Shqipëria për t’u përballur me Komisionin e Disiplinës së UEFA -s, ai tha se Shqipëria ka nenin më të rëndë të Rregullores. Sipas tij, me refuzimin për të luajtur,

The Independent: Çfarë fshihet pas një ndeshje futbolli

Kori i fansave serbë thërriste “Dhoma gazi për shqiptarët”. Shqiptarët u përgjigjën: “Ne jemi më hajdutë dhe ju q… motrat”. Kjo ndodhte në një ndeshje futbollit në Shkup, në vitin 1999: konflikti në Kosovë ishte ndezur dhe ndjenjat ishin të larta. Përleshjet vijuan në rrugë.
Në atë kohë isha në Maqedoni me gazetarë të tjerë për të ndjekur fluksin e refugjatëve shqiptarë që vinin nga përtej kufirit, ndërsa ne prisnim ta kalonim atë me focat e Nato-s për në tokën e luftës. Një marrëveshje u arrit me Beogradin dhe dhuna u kufizua në disa

Monday, October 20, 2014

Shtet huliganësh

Arbana XHARRA
Nuk u mjaftuan brohoritjet e sjelljet e mbi 30 mijë tifozëve huliganë “vritni, vritni shqiptarët, derisa të zhduken të gjithë”, thirrjet fashiste dhe bashkëveprimet e tyre me kordonin policor, në mesin e të cilëve na doli të ketë pasur edhe prej atyre që flisnin shqip (serbë të Kosovës), gjithçka e përcjell me deklarata ultra-nacionaliste të

Rama gaboi që shtyu vizitën!

Nga dy eventet e javës ka mbetur vetëm, një. Vendimi i UEFA – s për ndeshjen Serbi – Shqipëri do të jetë ngjarja më e madhe e ditëve në vijim. Tjetri, që priste të dominonte jetën politike shqiptare, ka mbetur në mes. Ose është shtyrë për disa koha. Kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Serbisë nuk do takohen më 22 Tetor, por pak javë më pas, në 10 nëntor. Nuk duket ndonjë vendim i rëndësishëm, thjeshtë një spostim në kohë.