Saturday, October 18, 2014

Dinamo Zagrebit – Crvena Zvezda, pasditja përpara përmbytjes

“Nuk pashë më nga sytë. Ju afrova një polici dhe i ulëriva: “Të keni turp. Po masakroni fëmijët!”. Ai më goditi dy herë, po duke ulëritur: “Bir kurve, je si të gjithë të tjerët!”. Në atë moment pata një reagim instiktiv. I theva nofullën me një goditje me gju.
Sapo kish mbushur të 21 vjetët, djaloshi Zvonimir Boban kishte fituar tashmë meritat e kapitenit të Dinamos së Zagrebit dhe në një intervistë të pesë viteve më pas

Thursday, October 16, 2014

Përse Platini mendon si serbët

Nga Kevin Sinani
“Imagjinoni sikur droni të kishte bombë”, u shpreh presidenti i UEFA-s Michel Platini gjatë kohës që po komentonte incidentet e ndodhura në ndeshjen midis Serbisë dhe Shqipërisë. Një deklaratë aq sa qesharake por edhe aq serioze për të ardhmen e vendimit që institucioni i drejtuar nga francezi do të marrë në lidhje me dhunën në stadiumin e Beogradit.
Platini nuk komentoi dhunën ndaj lojtarëve shqiptarë,

Tensionohen marrëdhëniet me Serbinë, Tirana notë proteste

Një ndeshje futbolli po tensionon marrëdhëniet diplomatike mes Serbisë dhe Shqipërisë…kjo jo vetëm për dhunën që shpërtheu në fushën e blertë të Beogradit, por për reagimet politike që erdhën pas saj. Ministria e Jashtme shqiptare i kërkoi Serbisë të tërheqë qëndrimet e saj raciste ndaj Shqipërisë. Në një deklaratë për shtyp ftohen udhëheqësit e lartë të Serbisë të dënojnë dhunën patologjike, sipas këtij institucioni, ndaj kombëtares shqiptare. Ndërsa ministri i Jashtëm Ditmir Bushati i ka dorëzuar ditën e sotme notë-protestën ambasadorit serb në Tiranë,

Sunday, October 12, 2014

Euro 2016