Saturday, March 10, 2012

A me anarkista, a me hekun dorë prej çashtjes kombëtare?

Anton Harapi
Tash sa kohë publiku shqip kaq i pafat ka pritë me ndie nji fjalë prej meje. Megjithëse parashoh se do të kuptohen keq dhe do të komentohen ndoshta edhe më keq, due t’ia çoj në vend dishirin: due ta thom fjalën t’eme. Por, vall shka të thom, kurse me fjalë jemi ngi? A kemi kund ndodhi nji punë të mbar, pse sa për fjalë të bukura nuk jemi ngusht aspak!
1-      Ja, pra, se nji punë e parë u ba: mbas sa muejësh anarkije, sa të frikëshme aq edhe të rrëzikshme sot mirë a keq kemi nji Këshillë të Naltë, kemi nji Parlament, kemi nji Qeveri, kemi nji auktoritet shqiptar. Këtë vepër dikush e shikon me sy të mirë, a me sy të keq, aq sa edhe miqtë e dashamirë të minj mrritën me thanë: Shka iu desht Pater Antonit me ia hy kësaj pune? Këtyne due t’iu përgjegj, jo si zyrtar por si mik, jo për të përligjë veten por për të ndritun mendimin t’em të tyne. Më rren mendja se nuk ka zog shqiptari qi të mendojë se unë e mora këtë barrë për kulltuk, për interes a për ndonji intrigë. Mundet veç me drashtë ndokush mos qe ndonji manie imja qi më shtyni deri këtu. Edhe unë po u a vërtetoj fjalën dhe po u thom se po: manija e Shqipnis, po, qe ajo qi më vuni dilemën: a me anarkista për të ba gjak, ase me hjekun dorë prej çashtjes kombëtare. Dhe mbassi shpirti nuk m’a tha të baj as njenën, as tjetrën qeshë i shtrënguem të zgjedhi njenën dysh a të baj nji marri tue e pranue ketë zyrë, ose të tregoj nji dobsi tue u largue. Vendova ma mirë të baj nji marri: ase sikurse thonë ata shqiptarë qi duen të ruhen të pastër, desha të komprometohen.
Shqipnin do t’a shpëtojë Zoti
2-      Ja, arsyeja për të cilën pranova të marr pjesë n’auktoritetin shqiptar; pse nuk ruajta t’a shoh Shqipnin n’anarki. Në këtë kohë dhe ndër këto rrethana, për ne shqiptarët anarkija asht nji turp edhe nji delikt: po, turp asht të ngatërrohemi sho me shoq dhe vetë të krijojmë Babylonin shqiptare, pa qenë të zotët t’i gjejmë fijen lamshit; delikt asht në ket moment kaq kritik për botën mbarë të vejmë për ideal vllavrasjen, përmbysjen e katundjevet, humbjen e gjas dhe shkatrrimin e familjevet. Kësaj i thonë rrokoll më rrokull! Pra, m’u dhimbt populli e m’u dhimbt Shqipnija.
3-      Mani. E po si kujton Pater Antoni Harapi se ai po e shpëton Shqipnin?!…Jo zotni. Asnjeni nesh, qi kemi marrë zyrën e Këshillit të Naltë, nuk e kemi pretenzjonin të mbahemi shpëtimtarët e popullit. Dhe atëherë, pra? Shqipnin do t’a shpëtojë Zoti e kurse na i kemi vu vehtes nji misjon; të përpiqemi me të gjitha fuqit për të pakësue mjerimin dhe shëmtimin shqiptar. Na e kemi ndërgjegjën të kjartë se jemi njerëz nevoje, d.m.th se vetëm nevoja e kohës na ngrehi në ket shkamb; as nuk kemi fjalë të mdhaja dhe premtime të bukura, por po muejtëm t’i a lehtësojmë popullit sado pak ata shka vuen nji gur sado të vogël për konsolidimin e çashtjes shqiptare, do të jemi të lumtun.
4-      Përveç këtij misjoni, nji tjetër arsye e fortë më shtyni ta baj ket hap: Qaje, Zot të keqen thashë me vehte, si mos me gjetun në Shqipni burra të zotët qi të marrin përgjegjësi publike dhe të flijojnë vehten për kolektivitetin?! Mospranimi i bashkëpunimit në këtë rast me shikue hollë, për mue do të kishte qenë nji spekulacion: unë, i grishun botnisht të hap kontributin t’em për çashtjen e kombit dhe për ndihmën e popullit, më parë do t’anojshem të ruej kryet dhe prestigjin t’em personal, se sa me rrezigue vehten për çashtjen e përbashkët. Anishka – thashë rroftë populli edhe pa mue, rroftë Shqipnija.
5-      Edhe komunistave due t’u a thom nji fjalë, por kjo kjartë e shkurt. Unë jam i bindun se pak jenë ata Shqiptarë të cilët vertet e kuptojnë doktrinën komuniste, por tashma të gjithë po e shohin dhe po e njohin organizatën dhe veprën komuniste në Shqipni. Kjo asht e vërtetë e kjo don me thanë se gadi gjithë komunistat shqiptarë veprojnë me krye në thes, pa dijtë shka bajnë dhe për shka veprojnë. Por, po, thonë se e kanë për Shqipni, e vetëm për Shqipni. Unë due t’u besoj, por ky dallim midis doktrinës komuniste dhe veprës komuniste me formën kombtare, sikurse i kam ndigjue unë dhe vetë dishmues organizatorët komunistë, ua më ban me dyshue për sinqeritetin e kësaj rryme shqiptare. Pse, vall, komunistat veshen e ngjeshen me zellin atdhetar, kurse atyne mbi të gjitha u intereson doktrina dhe jo atdheu? Masat terroristike, mandej, vallvrasja lidhnija e ngushtë deri në dependencë të plotë prej dorës së huej, dhe përdorimi i çdo mjeti për qëllim, nuk i lanë vend dyshimit. More me kubure në gjoks nuk bahet kush as vlla, as shoq, por ja skllave, ja mizuer apo hypokrit. Gjithmonë tue rrënue nuk ndërtohet.
Porse, mbas gjase, komunizmi sot ndër ne e ka lanë m’anesh doktrinën dhe don të justifikohet me veprën politike atdhetare. Kjo për mue asht nji kontrast. Nuk due të bjeri kohë tue polemizue me komunista, vetëm po thom se këtu në Shqipni palla më thes nuk hyn. Nuk kemi si t’a-nrrojmë me ngrehë republikën e Platonit, kurse jemi ende në gjendjen primitive; nuk kemi sot si të kapërcehejmë n’internacjonalizëm, kurse ende nuk e kemi formue si duhet ndërgjegjen kombëtare. E pse atyne u asht mbushun mendja se luftën e fillojnë udhëheqësit e së tretës internacjonale nuk asht kjo nji arsye qi na qysh tash t’i a nxjerrim syt shoqishoqit dhe të krijojmë hekatomba shqiptare.

Thursday, March 8, 2012

Dashamir Shehi: S'kemi pune me Bamirin

Ideja e krijimit te nje partie te re nga Bamir Tipi ka sjelle reagime te ndryshe ne dy kampet politike. Kreu i Levizjes per Zhvillim Kombetar, Dashamir Shehi, deklaron se zakonisht kreret e shteteve, ne mbarim te mandatit hapin fondacione dhe jo parti politike. Ne nje prononcim dhene dje per televizionin "Klan", Shehi deklaron se LZHK-ja nuk do te kete asnje marreveshje me forcen e re politike qe pritet te krijohet se shpejti, sipas mbeshtetesve te Bamir Topit. "Jo, ne do te mbajme qendrimin tone si LZHK. Mire keq, ne kemi nje investim politik. Ne nuk jemi nje gje e re. Ne jemi force e konfirmuar. Ne kete linje kemi dhe kesaj linje do t'i mbahemi. Une i uroj pune te mbare kujtdo qe merret me politike. Nuk ka me logjike qe pas kaq kohe te nisin gjera nga e para", - thote Shehi. Kreu i LZHK-se thote se pas mbarimit te mandatit te kreut te shtetit duhet te ndiqet precedenti i presidenteve ne SHBA, te cilet nuk merren me me politike. "Do te ishte mire qe Presidenti te mos merret me debate. Fatkeqesisht ne Shqiperi ka nje eksperience te keqe, fillojne me pas me forca politike. Shpresoj qe ai president qe do te vije pas ketij, ta mbylle karrieren e tij si president. Ashtu sic ndodh ne SHBA. Nuk duhet te jete ky post si faze transitore", - deklaroi dje Shehi. Qendrime te ndryshme ndaj kesaj nisje mbajne dhe perfaqesues te tjere te politikes. Te pyetur nga gazeta "Koha Jone", kryetari i Partise Demokristiane, Nard Ndoka, kreu i partise qe perfaqeson ish-te denuarit politike, "Rruga e Lirise", Kurt Kola, dhe kreu i Institutit te te Perndjekurve Politike, Simon Miraka, kane dhene mendimet e tyre, por dhe kunder nje nisme te tille. Nderkohe qe kunder nje levizje te tille dhe tezave te saj per ish te perndjekurit politike shprehet kreu i Institutit te ish te denuarve politike, Simon Miraka. Ai shprehet se nje force e tille politike eshte nje eksperimentet. I pyetur nese ish te denuarit politike mund te jene pjese e nje force te tille qe pretendon se i perket se djathtes, Miraka shprehet se ish te denuarit nuk kane nevoje per nje parti nga Bamir Topi per t'u perfaqesuar. "Absolutisht jo, nuk do te afroheshim ne nje parti te mundshme te krijuar nga Bamir Topi. Ne nuk kemi nevoje per te bere eksperimente. Ne kemi qene, jemi dhe do te jemi mbeshtetes te Partise Demokratike dhe mazhorances, qe nga viti 1992, sepse aty kemi gjetur idealet tona dhe mendojme se kjo force politike ka bere me te miren e mundshme per te gjithe ne", - shprehet Miraka. Ai shton se mazhoranca aktuale eshte gjetur me afer integrimit te kesaj shtrese te shoqerise, qe nga 1992 e deri me sot. "Sigurisht ka nevoje per permiresime te metejshme, por ne nuk kemi nevoje per te tilla eksperimente", - thote ai. Nderkohe qe mundesia e nje bashkepunimi mes partise se re te Topit dhe Partise Demokristiane duket se nuk eshte nje plan konkret. Ndoka thekson se ende nuk eshte pare programi i kesaj force politike dhe se vendimet do te merren vetem pas perfundimit te reformes zgjedhore. "Eshte shpejt per te folur per bashkepunime. Ajo qe shohim deri tani eshte vetem nje levizje politike dhe nuk kam pare programin apo nje strategji te qarte. PDK-ja deri ne momentin qe nuk ka perfunduar reforma zgjedhore, nuk mund te vendose per bashkepunimet apo strategjite", - u shpreh kreu i PDK-se. Nderkohe qe perfaqesuesi i partise qe perfaqeson interesa te ish te perndjekurve politike, Kurt Kola, deklaron se krijimi i nje partie te re brenda se djathtes eshte nje zhvillim pozitiv. Prej kohesh, ne koalicion me Partine Socialiste, Kola shprehet se PD-ja nuk eshte perfaqesuese e se djathtes. "Ne e perkrahim krijimin e nje partie te re nga z. Topi. Gjykojme se do te jete nje force e djathte qe do te perfaqesoje vlerat e verteta te se djathtes, sepse Partia Demokratike na ka rezultuar qe gjate 20 viteve me shume eshte sjelle si nje force e majte. Nuk ka kthyer pronat, nuk ka demshperblyer ish te perndjekurit dhe nuk ka arritur te integroje vendin ne Bashkimin Europian. Per me teper, ajo drejtohet nga njerez qe kane te kaluar ne poste zyrtare gjate komunizmit", - tha Kola. Nga ana tjeter, ai shton se per "bashkepunimin me Partine e Topit duhet te presim nje here momentin kur do te shpallet zyrtarisht, si dhe ne do te flasim ne kohen e duhur".

Dashamir Shehi

"Do te ishte mire qe Presidenti te mos merret me debate. Fatkeqesisht ne Shqiperi ka nje eksperience te keqe, fillojne me pas me forca politike. Shpresoj qe ai president qe do te vije pas ketij, ta mbylle karrieren e tij si president. Ashtu sic ndodh ne SHBA. Nuk duhet te jete ky post si faze transitore."

Simon Miraka

"Absolutisht jo, nuk do te afroheshim ne nje parti te mundshme te krijuar nga Bamir Topi. Nuk kemi nevoje per eksperimente. Ne kemi qene, jemi dhe do te jemi mbeshtetes te PD qe nga viti 1992. Kjo force politike ka bere me te miren per ne."

Nard Ndoka


"Eshte shpejt per te folur per bashkepunime. Ajo qe shohim deri tani eshte vetem nje levizje politike dhe nuk kam pare programin apo nje strategji te qarte. PDK-ja deri ne momentin qe nuk ka perfunduar reforma zgjedhore, nuk mund te vendose per bashkepunimet apo strategjite."

Kurt Kola

"Ne e perkrahim krijimin e nje partie te re nga z. Topi. Gjykojme se do te jete nje force e djathte qe do te perfaqesoje vlerat e verteta te se djathtes, sepse PD na ka rezultuar qe gjate 20 viteve me shume eshte sjelle si nje force e majte".

Pobrati: Berisha të largojë ish-agjentët e shërbimeve të huaja nga politika

Lindita Çela
Sa herë që politika përvshihet në debatët e spiunëve, nuk janë të paktë njerëzit që i drejtohen për të treguar me gisht “djallin” më fytyrë “ëngjëlli” që vazhdon të na rrëmbejë vota duke u  bërë i gjithëpushtetshëm. Kështu ka ndodhur që në fillimet  e viteve 90-të,  kur ish shefi i SHISH i trokiste në qeli për të treguar “bashkëpuntorët”, që aso kohe ishin armiqtë e Berishës e që tashmë bashkëqeveris me ta.  Kështu ndodh dhe sot. Shkojnë tek ai  sa herë sa herë që dosjet e bashkëpuntorëve përmënden si shpata e Demokleut për politikën shqiptare. Një syresh i njeh mirë ish-punonjësi i  një dekadë në Sigurimin e Shtetit. Të tjerë i  ka patur nën hyqëm por kurrë nuk ulërët për të rrëfyer të vërteta që di, edhe për shak të të cilave është shpallur “armik”.  Por Luan Pobrati është krejt i qetë në të vërtetat që di. Demaskimi i spiunëve  nuk është roli  i tij. Madje refuzon të flasë për bashkëpuntorë apo njerëz që sot kanë ngjitur majat e politikës shqiptare. Për të, shqetësim është procesi  që mban peng “fëlliqësitë” e njerëzve që kurrë nuk kanë patur kurajon të rrëfehen e që e shkura e tyre i ka kthyer në “unuk” të çdo qeverisje që ka ardhur në pushtet pas 90-tës. Për të shqetësim është fenomeni jo individi. Kështu nis rrëfimi me njeriun që do të shkonte deri kryeinspektor i kryeministrit për SHIK-un, apo dhe qytetarin e shkuara e të cilit u bën jo pak hije njerëzve me të cilët puna i ka bashkuar por në eksperienca janë kaq të ndryshëm. Në një intervistë për “Shekullin”, një nga  specialistët që njeh mirë shërbimet inteligjente, rrëfen të vërteta e dosjeve të sigurimit të shtetit dhe përse politika mbetet peng i së shkuarës së regjimit komunist.
Zoti Pobrati, herë pas herë politika shqiptare i rikthehet debatit të hapjes së dosjeve për ish bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit. Në gjykimin tuaj, përse ndodh kjo ? Vërtetë politika shqiptare është e interesuar për hapjen e dosjeve të bashkëpunëtorëve të sigurimit të shtetit?
Problemi i rikthimit të politikës në temën e hapjes së dosjeve, tashmë të përfolur gjerazi në këto njëzet vite të pas 90’, pa hyrë në komente dhe interpretime, sipas gjykimit tim, ka të bëjë me ngërçin në të cilin gjendet vetë politika. Ashtu siç kam theksuar edhe herë të tjera, edhe kësaj radhe është kjo arsyeja e rikthimit në qendër të vëmendjes të hapjes së dosjeve, thjesht për të spostuar pikërisht këtu morinë e problemeve që kanë mbërthyer politikën.

Në gjykimin tuaj, a ka sot politikanë, që për shkak të së shkuarës së tyre i tremben Kryeministrit, kur ai përmend “gogolin” e dosjeve të bashkëpunëtorëve të sigurimit të shtetit?
Përqendrimi gjatë kësaj interviste në emra politikanësh, apo nëpunësish të lartë të administratës shtetërore, të cilët mund t’i kenë shërbyer Sigurimit të Shtetit, do të ulte nivelin e komunikimit, pasi në arsyetimin tim, të merresh me “zbulimin e emrit” të tyre, nuk do të përbënte kuriozitet as për politikën, por as edhe për opinionin e gjerë. Padyshim kjo s’do të thotë që ajo nuk duhet të pastrohet nga individët që janë të kompromentuar me Shërbimin Sekret të së shkuarës. Ashtu sikundër duhet të largojë prej vetes ish-agjentët e shërbimeve të huaja. Kuptimi kësaj çështje në mënyrë të njëanshme, pra që nga politika të largohen vetëm ish-bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit, duke mos përjashtuar prej saj agjentët e shërbimeve të huaja, mendoj se nuk do ti shërbente të mirës së përbashkët, për të mos thënë se bëhet me qëllime të mbrapshta.

Çështja e agjentëve të shërbimeve të huaja është diçka që tërheq vëmendjen. Si është e vërteta e kësaj çështjeje?
Problemi në fjalë,“konflikti” përse politika është e interesuar të largojë apo të denoncojë vetëm bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit dhe të “fshehë” agjentët e shërbimeve të huaja, justifikohet me faktin se gjoja këta të fundit kanë kontribuar në favor të ndryshimit apo goditjes së regjimit dhe harrohet se ç’dëme të mëdha i kanë sjellë vendit, fjala vjen individë në shërbim të Serbisë apo UDB-së saj, duke dëmtuar rëndë sigurinë dhe çështjen tonë kombëtare.

Ndaj është domosdoshmëri hapja e dosjeve…
Nuk ka asnjë pengesë për të realizuar shtratin, i cili do të përbënte bazën ligjore për hapjen e dosjeve. Nëse në princip nuk ka arsye pse ato të mos hapen, në praktikë është vetë politika që e pengon këtë proces.

Pas vitit 90-të ka pasur një sërë deklaratash për zhdukjen e dosjeve të bashkëpunëtorëve. Në dijeni tuaj, a mund të ketë ndodhur kjo?
Për sa pyesni, fillimisht desha të shpjegoj një ngatërresë, e cila, me sa shoh ka nevojë për sqarim, duke u ofruar këtë koment: Në dinamikën e punës me agjenturën, mbetet korrekte e normale edhe sot, asgjësimi i dosjeve të bashkëpunëtorëve sekretë, sa herë që situata e diktonte dhe i gjithë ky proces, realizohej përmes një komisioni të pranuar e të njohur nga aktet normative. Praktikë kjo, që diktohej nga zhvillimi i situatës operative, por edhe nga ndryshimet në jetën e secilit prej informatorëve të shërbimit sekret; ku padyshim, siç përfshihen rastet e sëmundjes dhe deri vdekjet e tyre, s’mund të mos merrej në konsideratë pa përshtatshmëria, deri mos dashja për të bashkëpunuar më tej me sigurimin e shtetit. Në rastet e përmendura dhe të tjera si këto, dosjet e tyre asgjësoheshin përmes proces verbaleve te rregullta e të firmosura nga të gjithë anëtarët e komisionit, kur ato nuk kishin më vlerë operative apo historike, por në të gjitha herët, ruheshin domosdoshmërish kartelat dhe regjistrat ku përshkruhej emri dhe pseudonimi, sikundër të tjera të dhëna të hollësishme e të domosdoshme. Në këtë kuptim, mund të flitet për asgjësime, ashtu siç nuk mund të pranohet që ka zhdukje dosjesh. Mbi të gjitha ekzistojnë kartelat dhe regjistrat, me të cilët në asnjë rast nuk manipulohet. Mekanizmi i ndërtimit të kodit të tyre, është parashikuar i tillë, që të mos tjetërsohen dhe në çdo rast ndërhyrje të mbeten gjurmët. Madje, ato funksionojnë ashtu, që edhe në raste lufte, realizohej ruajtja. Është një procedurë e tërë që shpjegon dekodifikimin dhe zbërthimin e funksionimit të kartelizimit të personave të regjistruar si bashkëpunëtorë të shërbimit sekret, apo agjent të shërbimeve të huaja. Në bindjen time, është e vështirë të zhbësh, apo të zhdukesh një dosje. Kjo ishte në thelb përgjigja ime, por më lejo të shpjegoj edhe diçka të vogël, por jo pa domethënie për sa flasim: Pas vitit 1992, një ish-ministër i Rendit dhe një ish-kryetar i Shërbimit Informativ, janë arrestuar nën akuzën e asgjësimit të dosjeve. I gjithë procesi gjyqësor kundër tyre, nuk e vërtetoi këtë gjë, ndaj ata rezultuan të pafajshëm dhe krimi për të cilin u akuzuan, nuk ishte kryer. Nga ‘92 deri në vitin 1997, veçanërisht në marsin e 97-ës, në Shërbimin Informativ përflitet se janë asgjësuar materiale me rëndësi operative. A mundet që këtu të kemi të bëjmë me një vënie dorë në kuptimin figurativ, mbi regjistra e mbi kartela, ku bëhej fjalë për agjendë të shërbimeve të huaja dhe atyre të shërbimeve sekrete; mbetet e vështirë të konfirmohet, ndaj jetojnë legjendat urbane…

Atëherë në do të vazhdojmë me legjenda dhe nuk do të marrim vesh kurrë se kush kanë qenë bashkëpunëtorët e sigurimit dhe agjent të shërbimeve të huaja?
Demokracia është proces. Në këtë proces demokratizimi, ka vend për të njohur dhe mësuar të tjera të vërteta të hidhura, sikundër duhet përshpejtuar e përmirësuar ritmet e ecjes përpara, pasi kështu s’do t’i lënë kohë zgjerohet të realizimit të trillit, duke prerë mundësin e spekulimit dhe penetrimeve të atyre njerëzve që se meritojnë të jenë në politikë, ndaj flasim e diskutojmë se është koha të hapur dosjet.

Z. Pobrati mos është pak naive kjo, duke pasur parasysh çka thuhet se, janë njerëzit e politikës që kanë qenë bashkëpunëtorë të Sigurimit dhe janë këta që do të hapin dosjet! A mos ka këtu një konflikt interesi?
Teprohet kur thuhet se politika është mbërthyer nga njerëz të kompromentuar nga e shkuara, ndaj janë këta që pengojnë hapjen e dosjeve. S’mund të jetë kështu. Brenda politikës, ka pjesë të rëndësishme të saj që janë të interesuar dhe punojnë intensivisht për shkëputjen nga e kaluar e hidhur, sikundër janë të hapen dosjet. Individë të caktuar, sado të pushtetshëm, nuk mund ta pengojnë dot këtë proces.

Z.Pobrati! Edhe një pyetje, të cilën do të dëshiroja të ishit i drejtpërdrejtë: Para pak kohe jeni prononcuar mbi mënyrën si kontrolloheshin të huajt në të shkuarën, ku një vend parësor zinin informacionet e dhëna nga shoqërues përkthyesit. Vëmendja e lexuesve është tërhequr pas përdorjes si të tillë në atë kohë edhe e katër ministrave të jashtëm në këto vite të pas nëntëdhjetës. A mund të na thoni ju lutem, diçka me konkrete?
Shumëkush ka dëgjuar një komunikim timin bërë me një televizion lokal dhe pas kësaj, lexuesit njohën përmes shtypit intervistën e dhënë. Siç është theksuar në to, për sa juve pyesni, shpjegoja se brenda funksionit të zëvendës drejtorit të përgjithshëm të turizmit në ato vite, kryesisht, realizoja edhe detyra që i përgjigjeshin shërbimit sekret, të cilat përmblidheshin në kuadër të angazhimit tim në ato struktura. Ndërsa fola për çfarë ju cilësuat, synimi dhe qëllimi im, nuk kishte si objekt goditjeje personat në fjalë, aq më pak të ktheja në vëmendje veprimtarin e djeshme të tyre; unë veçse tentova të shpjegoja se në detyrën e shoqërues përkthyesit, ishte primare informimi me shkrim, gjë që ndërsa ishte domosdoshmëri, nuk prosupozonte pjesëmarrjen e patjetërsueshme në rrjetin agjenturor; ndërkohë kur ishte e qartë dhe e papranueshme për këdo që dëshironte të angazhohej në të tilla detyra, raportimi pranë punonjësve të shërbimeve sekrete, të veprimeve, ngjarjeve dhe gjithçkaje tjetër që këtyre u tërhiqte vëmendjen e u bënte përshtypje. Ndërkohë, që duhet të mos harrohet, se flasim për periudhën, kur ekzistonte “lufta e ftohtë” dhe për çështjet në fjalë, kështu veprohej edhe në vendet perëndimore. Për të joshur kuriozitetin tuaj, nuk nguroj të them se në një udhëtim drejt Italisë, para pak vitesh, ndodhesha në avion së bashku me një grup ministrash, me të cilët isha njohur nga pozicioni për të cilin fola. Pra e shkuara ka qenë e përbashkët, pavarësisht kush në karrige.

Z. Pobrati, nga biseda ndihet se e njihni mirë “fushën” tuaj, po kaq edhe njerëzit e politikës që puna u ka ofruar. A ndiheni i kërcënuar për çka ju dini? Apo ky është një informacion që nuk rrezikon jetës suaj?
Tashmë unë konsiderohem i mësuar nga kërcënimet e politikës dhe burgosjet prej saj. Imuniteti i përfituar më ka bërë të ndjeshëm dhe nuk gaboj po të deklaroj se goditjet e saj, kanë qenë dhe mbeten një arsye më shumë për të mos pasur frikë. Nga ana tjetër, është e vërtetë që njoh mirë një pjesë të politikanëve; pasi kur unë sapo kisha filluar punë, pra kur ende isha pa i mbushur 25 vjet, kryeministri ynë i sotshëm kishte pa kaq vite antar i Partisë së Punës. Njohja ime me të është e hershme, por në eksperienca jemi të ndryshëm.

Që do të thotë se, sot ju jeni një i papunë dhe ata që ju rrethonin, janë në majat e politikës ?
Po, është e ndodh edhe kështu…

Le te flasim pak për gjendjen në SHISH. Kjo strukturë ka qenë shpesh nën shigjetimin e Kryeministrit. Tani ndihet një lloj paqeje, e kjo për mendimin tuaj, mos ka ardhur se SHISH është vënë nën strehën, apo të themi, diktatin e Berishës?
Kur flasim për një “heshtje” të Kryeministrit ndaj veprimtarisë së SHISH, në arsyetimin tim, kjo është pozitive, pasi institucioni që merret me grumbullimin e informacionit, siç është shërbimi inteligjent, duhet të operojë përmes heshtjes dhe vetëm kur heshtet për detyrat që ai kryen, mund të themi se shërbimi sekret është në rrugë të mbarë. Por brenda kësaj heshtje, mos vallë fshihet diçka që s’duhet? Unë i përkas pjesës që dua të mendoj se Kryetar i Shërbimit Informativ, tashmë ka eksperiencën e nevojshme për të ditur si komunikohet me institucionet mbi të dhe nuk ma merr mendja që “kompromisi” të jetë i tillë që të dëmtojnë punën e shërbimit në tërësi. Shërbimi informativ, nuk mund të manipulojë për një periudhë të gjatë kohe; sepse shërbimi ynë kontrollohet në mënyrë të tillë, nga s’mund të devijohet, për shkakun e njohur se si një vend i angazhuar në NATO, e ka vendosur SHISH nën vëmendjen e partnerëve të rëndësishëm ndërkombëtarë. Kështu që çdo shkujdesje e kryetarit të Shërbimit, do të linte gjurmë në agjencitë e huaja, të cilat do të merrnin dijeni për çfarë s’shkonte . Në qoftë se “është rritur komunikimi” i drejtuesit të Shërbimit Informativ me kryeministrin, unë nuk shoh ndonjë të keqe. Në të kundërt, e dëshiroj këtë. Çka më ka shqetësuar ngaherë, është moskomunikimi në mes tyre, por nëse kjo është kapërcyer, tashmë në një tjetër sens, pra duke sjellë pas vetes rrezikun e rikthimit në SHISH të një Berishe diktues, të një Berishe ku kërkon të fusë aty partinë e tij, kjo do të ishte shqetësuese. Gjithsesi, le t’ia lëmë radhën një tjetër here për të folur për to.

Sali Berisha: Pse u bëra komunist
Sali Berisha, ish-komunist dhe ish-sekretar partie, ishte anëtar i Partisë së Punës nga viti 1970 deri në 1990. Sot ai është i vetmi ish-komunist që vazhdon të jetë në pushtet dhe në politikë në ish-vendet komuniste të Europës.
Në një intervistë televizive Sali Berisha e ka justifikuar kështu anëtarësimin e tij në PPSH: “…Unë jam anëtarësuar në Partinë Komuniste në vitin 1970. Ka pasur dy arsye. Arsyeja e parë, është sepse u ndikova në mënyrë shumë thelbësore nga pushtimi i Çekisë. Një natë, një ushtri prej 300.000 trupash, tanke e të gjitha mjetet, pushtoi një vend që tentoi të dilte në liri ose të paktën kështu besonim. Ishte shumë e përhapur ideja se pas Çekisë do të ishte Shqipëria. Gjë për të cilën unë isha shumë i vendosur si qytetar të qëndroja në atë pozicion që duhet të qëndrojë çdo qytetar në rastin e një pushtimi kombëtar…”

Topi: Berisha, komunist i vitit 1968
Presidenti Bamir Topi e cilësoi dy ditë më parë kryeministrin një ish-sekretar të Partisë së Punës dhe një komunist që prej vitit 1968, i cili pavarësisht se ka pasur të gjitha mundësitë, nuk ka bërë asgjë për të përndjekurit. “Kur bëhet pastaj ballafaqimi i figurave që nuk kanë të bëjnë fare me diktaturën, por që kanë konsumuar diktaturën e të tjerëve, ndërkohë që ky personazh që nga vitit 1968 është anëtar i Partisë së Punës, Sekretar Partie, dhe njëzet e dy vite të tjera bën përralla me komunizmin dhe nuk i kompenson realisht duke e pasur në dorë mekanizmin, atëherë thoni ju se ku qëndron e vërteta. Pra, unë jam edhe njëherë, për hapjen e dosjeve, dhe të jeni të sigurt se me hapjen e dosjeve shqiptarët do të shohin çudira edhe tek ata që merren me politikë. Berisha ka njëzet e dy vjet që u thotë shqiptarëve se do t’u kthejë pronat dhe nuk ua kthen. U thotë të përndjekurve politikë që do të kompensoheni dhe për njëzet e dy vjet me radhë nuk e bën”, tha Bamir Topi.

Wednesday, March 7, 2012

Mashtrimi me kreditë, pranga djalit të Muho Asllanit

DURRES - Ardian Asllani, djali I madh i ish-anëtarit të Byrosë Politike të Komitetit Qëndror, Muho Asllani, është arrestuar nga njësia hetimore Task-Forcë
në Durrës, pasi në 4 raste ka vjedhur lekët e kredisë që qyetarët depozitonin në shoqërinë NOA Sh.a. Anëtari I familjes së ish-zv/ministrit të Bujqësisë në periudhën e komunizmit, ka punuar si officer kredie në shoqërinë NOA Sh.a nga 1 shtatori 2007 deri në 22 korriku 2011. Gjatë kësaj periudhe ai ka arritur të vjedhë plot 17 milion lekë, para këto që depozitoheshin nga kredimarësit por që në fakt agjenti i kredisë Ardian Asllani nuk I arkëtonte por i mbante vetë. Kjo skemë grabitje është pikasur nga punonjësit e bankës, të cilët kanë vendosur shkarkimin nga detyra të Ardian Asllanit dhe në datën 27 korrik i janë drejtuar prokurorisë së rrethit Durrës me një kallëzim penal ndaj ish-agjentit të kredisë, duke e akuzuar Asllanin për akuzën e "Vjedhjes së kryer duke shpërdoruar detyrën" si dhe "Falcifikimit të dokumentave". Në pranga ka rënë dheNelion Delliallisi, i cili ka abuzuar në tre raste si dhe një tjetër është shpallur në kërkim.

KALLËZIMI I NOA.SH.A
Nga studimi i të dhënave të dokumentuara nga Policia Gjyqësore dhe verifikimet ebëra nga prokurori, rezulton se më datë 26 korrik 2011, është rregjistruar procedimin penal nr.1020, viti 2011, pasi me datë 22. 07. 2011, ka ardhur me postë kallzimi penal nga institucioni financiar, jo banke NOA Sh.a, ku pretendohet se pas auditimit të brendshem të ushtruar në Degën e NOA, sh.a Durrës janë konstatuar veprime të kundraligjshme të punonjësve të Degës Durrës. Më tej më datë 27 korrik 2011 ka ardhur me postë një tjetër kallzim penal i NOA Sh.a, ku jepen fakte dhe rrethana të reja lidhur me kallzimin e mëparshëm penal.

RASTET E EVIDENTUARA
Nga hetimet e zhvilluara rezulton se shtetasi Ardian Arrtunda (Asllani), ish-oficer i kredisë në shoqërinë Noa sha, ka përfituar nga pozita e tij si officer kredie duke marënga debitorët përkatës shuma të ndryshme parash dhe megjithëse duhet të bënte kalimin e këtyre shumave në llogari të shoqërisë Noa sh.a ai nuk i ka kryer këto derdhje por këto shuma ai i ka përfituar për vete. Kështu në datë 20 mars 2009 nga Noa sh.a, është disbursuar kredia në shumën 1.170.000 lekë në emer të shtetasit Artur (Dritan) Marku, me oficer kredie shtetasin Ardian Asllani. Në muajin Tetor 2009, shtetasi Dritan Marku, në ambjentet e Noa Durrës ka takuar oficerin e kredise Ardian Asllani, të cilit i ka dhënë shumën1.044.482 lekë për mbylljen e kredisë. Nga ana e tij AdrianAsllani, i ka dhënë shtetasit Artur Marku mandatin e arkëtimit, datë 21 tetor 2009, i cili është sekuestruar me cilësinë e proves materiale.Ndërkohë, nga ana e oficerit të kredisë Ardian Asllani është derdhur në bankë vetëm një këst në shumën 39.500 lekë, ndërsa pjesa tjetër prej 1.004.982 lekë është përvetesuar nga ky i fundit. Rasti I dytë bën fjalë në 21 dhjetor 2009 ku është lidhur kontrata e kredisë në shumën 1.200.000 lekë, ndërmjet shoqërisë Noa sha dhe shtetasit Eqerem Guza, me officer kredie shtetasin Ardian Asllani. Në Prill 2011 shtetasi Eqerem Guza i ka dhënë oficerittë kredisë Ardian Asllani shumën prej 100.000 lekë për pagesën e këstit të kredisë, kupër këtë oficeri i kredisë i ka dhënë mandat arkëtimin dt.01 qershor 2011, të sekuestruar nga ana prokurorisë në cilësinë e provës materiale. Ndërkohë, nga ana e tij oficeri i kredisë Ardian Asllani, nuk eka arkëtuar këtë shumë duke e përvetësuar për vete. Të njëjtën skemë manipulative kapërdorur edhe në dy raste të tjera, duke ia marë lekët shtetasve Kujtim Baca dhe Qemal Bushit, të cilët i kanë dhënë në total 6.5 milion lekë, prej të cilave ai ka arkëtuar vetëm 650 euro dhe pjesën tjetër e ka mbajtur për vehte. Nga të gjitha sa u parashtruan më lart rezulton e provuar se shtetasi Ardian Asllani officer kredie në shoqërinë Noa sha duke shpërdoruar detyrën e tijsi oficer kredie dhe duke vepruar në kundërshtim me rregulloret e procedurat e kësaj shoqerie, ka arritur të përfitoje nga kredimarrësit e mesipërmnë total shumën prej 1.354.982 lekë dhe 3.475 euro dhe nuk I ka arkëtuar ato në arkën e shoqërisë duke i shpenzuar ato për qëllime personale.

(aq/shqiptarja.com)

GJAHU I SHTRIGAVE

Fadil Hoxha dhe Shaban Polluzha. Dossier nga Riza GREIÇEVCI

Kur ra  pushka në male për liri, ti fërkoje duart të jetosh në atë yrtin e shpresës pesëcepëshe që të kishte përthekuar me shansin për skizmë: i dekoruar nga thika e robërisë, dhe soditje, si një skllav i lumtur, duke u prerë koka e popullit tënd në cungun e gijotinës serbe-çetnike

Nga Riza GREIÇEVCI

Zotëri Veton: Pse gjithë kjo urrejtje    për Drenicën?!

Zotëri Veton, gjithçka thanë e thonë për ju gojët hallkut por unë kurrë s’jam pajtuar. Me ka ardhur gur në zemër,sepse, me ka trimëruar besimi i forte se ju jeni aq i kthjellët nga mendja, aq i forte dhe i pasur nga morali njerëzor dhe dinjiteti kombëtar, sa, qysh mund të ndodhë një Veton Surroi të vjellë e të pështyjë aq mërishëm mbi një pjesë të popullit të atdheut të tij nga Drenica, të jetë mbushur me aq urrejtje e smirë ndaj gjuhës, gjakut, djepit, luftës dhe pushkës së Drenicës, dhe popullit trim të saj, që sa e sa here ndër mote e ka dëshmuar se është një popull trim bujar, mikpritës, bukëdhënës, popullit me tradita autoktone etnike shqiptare. S’e kam besuar dhe zor e kam të besoj edhe sot (ani pse disa here bëri vaki) që një Veton Surroi të vjellë urrejtje e mëri ndaj UÇK-së çlirimtare, për të cilat urrejtje tashmë kanë mësuar e dëgjuar gjithandej Kosovës, e lere më në Drenicë. Të kujtohet sa rendë i pate fyer zbritjen e çlirimtarëve të UÇK-së nëpër qytete të Kosovës ( Koha ditore) ata, që ishin të lodhur e të dërrmuar, të plagosur e shumë syresh  edhe pa ndonjë gjymtyrë të trupit, qysh gjete gjithë ato shkronja në fjalorin shqip për të formuar gjithë ato fyerje bastarde, të çoroditura, të pamerituara nga UÇK-ja, dhe, së paku, s’të erdhi gjynah nga plagët e tyre, nga gjaku i dëshmorëve, nga varret masive dhe rrënojat nga zjarri i armikut serbian. Si nuk të erdhi keq nga fëmijët tuaj,  si u bë që babai i tyre të pështyjë, të fyejë e të hedh gur e baltë e dru mbi UÇK-n çlirimtare, fitimtare, heroike, që solli dritën Kosovës: Lirinë! Ju, zoti Veton, duke fyer e urryer UÇK-n, shumëkush pati pohuar dhe pohon edhe sot: ju keni fyer e share e minimizuar e pështyrë lirinë, gjakun e dëshmorëve të rënë për këtë liri, ju keni pështyrë e fyer malet, bukën, Zotin, Kosovën, në të cilën, sot, thithë ajrin, diellin, thithë rrezet e lirisë, të pavarësisë, dhe aspak  s’të vjen keq (për t’u penduar ju jo se jo!) që sot Kosovën e keni dhe e quani atdhe…!
Ti vjell urrejtje ndaj të djeshmes dhe të sotmes
së Drenicës, mu sikur partizani komandant
Fadil Hoxha

Ish-kolegu e miku im i profesionit të gazetarit në “Rilindje”, qe besa atëherë shumë i respektuar, Veton Surroi, vetëm i e di pse, u shmang nga udha e Zotit, e historisë, nga e vërteta dhe  hodhi në qarkullim edhe një pamflet i tipit të Çubriloviqit, Andriqit, Qosiqit, Drashkoviqit, dhe atyre që s’ia duan të mirën as lirisë, pavarësisë, as shtetit, as popullit të Kosovës, duke shfaqur nervozizëm, primitivizëm dhe zanat të farefisit të tij: urrejtje, fyerje ndaj popullit të Drenicës, bëri përpjekje për t’u hakmarrë për perëndimin e perandorisë së UJDIZMIT, duke dezinformuar e deformuar realitetin e historisë e të rezistencës së popullit të Drenicës.S’është hera e pare që këso speciesh të rodi kosovar hidhen ashiqare kundër dinjitetit, luftës, trimërisë, traditave, gjakut të derdhur të popullit të Drenicës, në një anë, sa për të përmbushur obligimin e UJD-it ndaj aspiratave dhe luftërave, ndaj personaliteteve, atdhetarëve e trimave që derdhën, jo politikë të turpshme e të ndotur sllave-çetnike-ruse, por derdhen gjakun në rezistencë dhe luftë për çlirim nga rodi i Shën Savës. Kjo sakrifice shekullore e popullit të Drenicës u realizua nga UÇK-ja e lavdishme, e cila u formua mu në Drenicën heroike, shyqyr Zotit, jo në Gjakovën titiste komuniste të mbushur urrejtje ndaj qytetarëve të viseve të tjera, (Drenicës, sic!) duke urryer e fyer e shantazhuar dhe e anashkaluar ashiqare në faqe zezelinë dhe një krua që ditën e natën çuçëron urrejtje, fyerjeje, profeci dhe allishverishe të tjera jo vetëm për Drenicën , popullin e saj liridashës edhe heroik, por veçmas linçimi bizar është më i shpërpallur ndaj fytyrave më të shquara intelektuale, burrërore, luftarake që pati dhe ka sot Drenica, e këtë e bëni  sot, në Kosovën e lirë, por jo e çliruar nga Gjakova, as kësaj lufte çlirimtare s’i priu shoku Fadil Hoxha, partizanisti i  përbetuar i shokut Tito dhe i serbizimit ruso-stalinist, nga dora e të cilit u likuidua pas shpine dhe me moh babai juaj i nderuar, Rexhai Surroi.

Komandanti Shaban Palluzha,
burri nga Drenica në shërbim të okupatorit?!

Sikur zoti Surroi shpresoi se sot kur Kosova është e lirë dhe Qeveria Thaçi po arrin suksese të pamohueshme në të gjitha sferat e jetës, veçmas në fushën e diplomacisë ndërkombëtare ( të kemi dëgjuar mirë zoti Surroi çka keni thënë JU në një mision të KTV-së, alias RTS-së!  për marrëveshjen e fundit të Kosovës në Bruksel, nuk jemi habitur fare, këtë e kemi pritur nga Ju!) qenkësh rasti më i volitshëm që edhe njëherë të fusë hundët në Drenicë, duke shtrembëruar e dezinformuar realitetin  e kontributin e personaliteteve historike, burrave, bijve e bijave të popullit, duke fyer dinjitetin e sofrën e traditën e familjes drenicare të komandantit Shaban Palluzha (sic!), veçmas, këtë e bëri në hibridin e fundit shkrimor ”Fadil Hoxha…”, duke bërë edhe një përpjekje të kot për të  përdhosur tribunin e kryekomandantin e 12 batalioneve të ushtrisë çlirimtare të Luftës së Drenicës, Shaban Palluzha, duke e quajtur shoku Fadil: “Njeri në shërbim të  okupatorit!”Dhe i njëjti argat i partizanisë dhe në shërbim të politikës sllavo-çetniko-ruse, shoku Fadil Hoxha-Gjakova, vite më vonë, në ditën kur rinia atdhetare e Kosovës u hodh në demonstratë gjithëpopullore (1981), ai me gojë të vet “Bira e minit treqind qese!”. Ja, cili njeri e fyejti dhe e fyen sot nëpërmjet birit të Tahirit dhe formuesit të “ogrankës” së UJD-dit në Kosovë, rren e dezinformon pas mbi gjatëdhjetë vjetësh, fyen familjen e ndershme dhe gjithmonë patriotike e popullore të Shaban Palluzhës,( dhe e harron Stalinin e Jugosllavisë, drugar Titon, Rankoviqin, Qosiqin, kasapin Milosheviq deri sot të Tadiqi!). Një skllav nuk ka si të mos i tumir qëllimet fantazmë të “Francuska 7” për Kosovën dhe shqiptarinë, sot pas mbi gjashtëdhjetë vjetësh, dhe shpreson se do të zgjohen të vdekurit e do të hanë mish të pjekur të shqiptarëve të Kosovës (UJD-i, Serbia, komunizmi…!),siç janë qindra viktima të rinjsh e burrash atdhetarë që mizorisht u likuiduan në terrin e burgjeve të milicëve çetnikë, pastaj rasti me familjen heroike e historike Jasharaj nga Prekazi, dhe qindra masakra e varre masive nga Kosova deri në tokat e Car Dushanit.

Fadil Hoxha nga Gjakova thyen besën
që ia dha Shaban Palluzhës…

Për hir të së vërtetës, të historisë, për hir të gjakut dhe eshtrave të kryekomandantit heroik  Shaban Palluzha, për hire të eshtrave të qindra viktimave të pafajshme:gra, foshnje, fëmijë, gjyshe, vajza, pleq, që u masakruan mizorisht nga thika e çetnikëve partizanë të Fadil Hoxhës dhe shokut Tito, përgënjeshtrojmë fuqishëm fundekrye këtë hibrid shkrimor qesharak, plot urrejtje, primitivizëm, përpjekje për hakmarrje, dezinformim, inati,skizofreni, smirë ndaj personalitetit, lirisë fizike e familjare të komandantit Shaban Palluzha, jo me fjalë e rrena, e supozime të të tjerëve, por këtë po e bëjmë me fakte e dëshmi që flasin me të vërtetën. Është për t’u dyshuar se partizani i përbetuar i shokut  Tito, Fadil komandanti i forcave partizane-çetnike-gjakatare-shfarosëse të ushtrisë së Luftës së Drenicës, të ketë pohuar shumë vite më pas ( Shaban Palluzha ishte një burrë i pashkollë, në shërbim të okupatorit?! – sic!), kur me forcën e politikës dhe të shkaut partizan-çetnik ta denoncojë e ta vrasë komandantin Shaban Palluzha, pastaj militantin, patriotin dhe luftëtarin e tipit të Ded Gjo Lulit, Mehmet Gradica (të likuiduar bashkë me shumë bashkëluftëtarë, fëmijë, gra, pleq, foshnja në kullën e Dvoranëve të Drenicës),  se kinse ai (Shaban Palluzha), ruana Zot, ishte në shërbim të okupatorit! Nga këtu del se komandanti partizan-titist Fadil Hoxha nga Gjakova (siç do të lexoni e mësoni më poshtë, lexues të nderuar, me fakte e argumente të gjalla!) ai mashtroi, tradhtoi dhe thyeji besën shqiptare që ia kishte dhënë Shaban Palluzhës, se do të bënte çdo gjë të mundshme për të realizuar kërkesat e parashtruara publikisht nga Mixha në të mire të ndalimit të masakrave e dhunës e krimit të partizan-çetnikëve në territorin e Drenicës

 

PD: Bamir Topi përdhosi institucionin

Selia e Partisë Demokratike ka reaguar ndaj akuzave të Presidentit Bamir Topi bërë sot kundrejt kryeministrit Sali Berisha.

Deputeti Edi Paloka e emërtoi Topin si ‘kamzhik’ të Edi Ramës ndërsa i kërkoi të japë llogari para demokratëve që i dhanë votën si kryetar shteti.

“Cicërimën” e zakonshme të Edi Ramës, sot e kishte për detyrë t’a recitonte një “burë” tjetër, një votues i tij, i cili të paktën në 4 vitet e fundit, sa herë ka patur detyrimin, kushtetues, ligjor, politik e moral të fliste, ka heshtur. Ky quhet Bamir Topi; (për ata qe s’e dinë), do të duhej të ishte President i Republikës, President i te gjithë shqiptareve. Meqë me ne fund vendosi te flasë me fjale, e jo me heshtje, duhet t’u shpjegoje demokrateve qe e votuan për te përfaqësuar shqiptaret si Kryetar Shteti e jo si Spahi”.

Më tej, Paloka akuzoi Topin si përdhosës të institucionit të Presidencës.

“Ne 8 maj 2011, Edi Ramen e votove për shkak te pronareve te ligjshëm te Tiranës, ne trojet e se cilëve po ngrenë sarajet Koçoja, Besoja dhe Fideli, e te tjere “tironca te vjetër”....? Apo e votove kryetarin e partisë se Enver Hoxhës, (partisë se persekutoreve qe dekretove për katër vjet ne krye te prokurorisë e gjyqësorit), për te përmbushur një amanet te te përndjekurve politike.....? Ne fakt ky është Kamxhiku Edi Rames. Njeriu qe përdhos çdo dite institucionin e Presidentit. E përdhos institucionin e Presidentit kur betohet për shenjtërinë e pronës, dhe për vete e vjedh atë; E përdhos institucionin e Presidentit kur betohet per moral, familje e dinjitet dhe çdo dite i ndyn ato; E përdhos institucionin e Presidentit kur qan për te përndjekurit por voton persekutohet; E përdhos institucionin e Presidentit kur sillet si kaçaku pas ferrës. E përdhos institucionin e Presidentit çdo dite, duke keqpërdorur tinëzisht atë karrige për “pazare”dhe “sevape” personale e aspak shqiptare”.

Më tej Paloka nxori publikisht dy foto duke i bërë thirrje Presidentit të bëjë të ditur se kush është personi që ka dekoruar.

“Dhe meqë është folur sot për foto, këtu nuk ka polifoto, dhe kjo nuk është e vitit 1968 por është e vitit 2008, është zoti Topi duke dekoruar dikë. Letë të thotë zotëria se kush është ky person që ka dekoruar dhe pastaj të përbetohet për ish-të përndjekurit e ish-pronarët”.

PD thekson se burrave si Topi, historia u ruan vetëm turpin. “Atyre qe marrin gjithçka nga Partia Demokratike, e qe tinëzisht abuzojnë me pasionin, frymëzimin, respektin, mundin dhe djersen e demokrateve shqiptare, historia e këtij vendi u ka ruajtur ne memorien e saj vetëm turpin qe me se pari e morën ne “Betejën e Albulenës”.

Pëlcet Topi: Berisha, komunisti
Presidenti i Republikës Bamir Topi shpërtheu dje në deklarata dha akuza, duke iu përgjigjur publikisht sulmeve të kryeministrit Berisha, të bëra ditët e fundit dhe përplasjes mes dy institucioneve, të nisur në përvjetorin e 568 të Besëlidhjes së Lezhës dhe me pas në përvjetorin e 61 të pushkatimit të 22 intelektualëve në vitin 1951

Kryeministri Berisha, ditën e hënë në përvjetorin e 61 të pushkatimit të 22 intelektualëve në vitin 1951, deklaroi se kreu i shtetit nuk firmosi ligjin e Lustracionit, me qëllim që të mos dënonte hanxharët e diktaturës.

“Sërish, duke dalë mjaft njerëz e duke akuzuar, unë kam ruajtur një profil shumë institucional, nuk jam marrë me ta, por duke dalë Kryeministri, sigurisht një përgjigje për të e kam. Përsa i përket moralit të ligjit, unë kam firmën time në vitin 2006 së bashku me zotin Majko, në një projektligj që asnjëherë nuk u miratua nga Parlamenti. Pra edhe sot e kësaj dite, ai ligj meriton që të miratohet dhe jo të deformohet për t’u bërë antikushtetues",- u përgjigj presidenti Topi.

Presidenti Topi i kërkoi kryeministrit Berisha të japë llogari për foton e qarkulluar në media, ku krah tij shfaqen anëtarë të byrosë politike, ndërkohë shkoi më tej duke e akuzuar si mashtrues që u premton shqiptarëve se do u kthejë pronat dhe sipas Topit nuk e bën, ashtu sic vepron edhe me ish-të përndjekurit.

Topi duke e etiketuar komunist që prej vitit 1969 i kërkoi Berishës hapjen e dosjeve të sigurimit, pasi sipas tij shqiptarët do habiten me atë ç'ka do zbulohet.

Integrimi europian dhe roli i medias

Fiona Mcllwham
Ky lloj diskutimi është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Media luan një rol vendimtar jo vetëm në raportim, por edhe i jep formë politikave dhe zhvillimeve në Europë. Procesi i integrimit të Shqipërisë si edhe debati rreth tij, meriton, dhe do të kërkojë, angazhimin e plotë të mediave në mënyrë që të ketë sukses.
Në Shqipëri, të gjitha partitë janë – ose thonë se janë – të përkushtuara për progresin e Shqipërisë në BE. Dhe shqiptarët e thjeshtë – mbi tetëdhjetë për qind e tyre – janë pro hyrjes në Bashkimin Europian. Kjo dëshirë është shumë pozitive dhe përputhet me ambiciet strategjike të BE-së për të integruar Shqipërinë dhe rajonin. Pra, kemi një kombinim perfekt. E megjithatë, progresi i Shqipërisë, siç e dimë, nuk ka qenë aq i qetë dhe i shpejtë. Shqipëria ka marrë dy “Jo” për statusin kandidat dhe hapjen e negociatave. Për dallim, Serbia – ku sipas sondazheve entuziazmi është më i ulët – tridhjetë e gjashtë për qind – po vepron, po arrin rezultate dhe ka ecur përpara.
Media ka një rol vendimtar për të analizuar dhe ngushtuar këtë hendek – për të eksploruar se çfarë punon dhe çfarë jo, dhe pse. Është jetike që media të mos raportojë vetëm titujt e vendimeve, apo të përsërisë ose të amplifikojë reagimet politike, por të analizojë, shpjegojë dhe informojë. Media ka një rol të rëndësishëm në shpjegimin e anës teknike, interpretimin e kërkesave të BE-së, dhe investigimin e përgjigjes politike dhe progresit. Ç’është më e rëndësishmja, media duhet të shikojë përtej politikës, të japë pikëpamje të    ndryshme, dhe hapësirë për debat të pavarur dhe të udhëhequr nga ekspertët.
Zgjerimi i BE-se është një mundësi strategjike e jashtëzakonshme për Shqipërinë, për këtë rajon dhe për BE-në. Është një shans për të rritur sigurinë dhe begatinë tonë të përbashkët. Kjo realizohet vetëm nëse ne miratojmë sisteme dhe standarde të përbashkëta. Procesi i Anëtarësimit është projektuar për të arritur pikërisht këtë. Është një projekt kompleks, teknik dhe gjithëpërfshirës. Integrimi Europian është një projekt kombëtar – nuk mund të bëhet përgjysmë ose sa për të fituar vota. Funksionon më mirë vetëm nëse të gjitha institucionet dhe faktorët përkushtohen dhe bëjnë presion për përparim dhe reformë; kur axhenda është e brendshme dhe kur reforma nuk bëhet për t’i bërë qejfin BE-së, por për të përmirësuar jetën e shqiptarëve të zakonshëm. Media në Shqipëri ka një rol themelor që publiku ta kuptojë më mirë këtë proces dhe që të arrijë një angazhim sa më të gjerë.
Ky debat është pjesë e kësaj axhende. Po angazhon disa nga zërat më të rëndësishëm dhe jep disa këndvështrime të reja. Unë dua të përgëzoj Institutin e Medias dhe të gjithë kontribuesit që kanë dorëzuar esetë. Unë jam e kënaqur që Britania e Madhe pati mundësi të mbështesë projektin financiarisht. Shpresoj se ky është fillimi i diçkaje më të madhe dhe më të qëndrueshme.
*Fjala e ambasadores britanike Fiona McIlwham mbajtur dje në tryezën e rrumbullakët organizuar nga Instituti Shqiptar i Medias.

Shoqata shqiptaro-izraelite: “Mein Kampf” në prokurori

Pamfleti politik i Adolf Hitlerit, “Mein Kampf” (Lufra ime), ka ngjallur debat dhe më pas edhe reagime nga Shoqata e Miqësisë Shqipëri-Izrael. Historiani Apostol Kotani, një nga themeluesit e kësaj shoqate, ka deklaruar se botimi i këtij libri prek së pari hebrejtë dhe reagimi duket legjitim ndaj ndalimit të botimit. “Ky libër prek në radhë të parë hebrejtë. Shqiptarët janë kombi i parë në botë që kanë ndihmuar hebrenjtë, pavarësisht përkatësive fetare, etnike etj. Të bëjmë një protestë që ky libër të hiqet nga qarkullimi. Për këtë do të vendosë kryesia”, ka deklaruar historianin Kotani. Dr. Apostol Kotani (historian) është ndër themeluesit e Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Israel dhe i vetmi autor i studimit “Shqiptarët dhe Hebrejtë Gjatë Shekujve”. Ai në shtypin shqiptar ka bërë një sërë shkrimesh për problemin e hebrejve para dhe pas Luftës së Dytë Botërore.
Ndërkohë, në konflikt botuesi i librit  Beqir Haluli është dhe me zyrën shqiptare të të drejtave të autorit. Kjo e fundit, pavarësisht debatit të hapur nuk shkon dot përtej asaj që i jep ligji: gjobitjen e botuesit për nxjerrjen në treg të librit pa siguruar më parë copyright-in. Të drejtën e dorëshkrimit të Pamfletit politik të Hitlerit, forcat aleate ia kaluan pas luftës qeverisë së landit të Bavarisë, kjo e fundit deri tani ia ka arritur ta ndalojë publikimin e librit. Ajo ka deklaruar se deri më 2015, kur kësaj qeverie i humbet e drejta e copyright-it, do të shfrytëzojë të gjitha mundësitë për të penguar botimin. Në këtë linjë ka qenë edhe shefja e inspektimit e kësaj zyre, Albana Pulaj, e cila ka deklaruar se kjo zyrë ka të drejtë vetëm ta gjobisë botuesin sipas ligjit. “Inspektorët e Zyrës shqiptare të të drejtës së autorit e kanë të drejtën që të gjobisin botuesin, por legjitimimin për të ngritur një procedim gjyqësor penal nuk e ka. Në këtë rast është shteti gjerman i cili është mbartës i të drejtës së autorit për veprën në fjalë dhe kjo e fundit mund t’i drejtohet organeve gjyqësore shqiptare për ndalimin dhe ndëshkimin e subjektit që ka cenuar të drejtën e autorit.”- thotë Pulaj, e cila sqaron se kjo zyrë nuk ka të drejtën e konfiskimit të librit. Sipas dhe botuesit Beqir Haluli, në treg janë hedhur vetëm 500 kopje dhe ai nuk ka asnjë informacion deri tani nëse libri është shitur dhe kërkohet apo jo nga lexuesit. Siç dhe shpjegon ai, ka disa vite që përgatitet për këtë botim, por ka vendosur ta publikojë pavarësisht se e kishte paramenduar se do të ngjallte debat. Për këtë qëllim ai i ka vendosur librit një paralajmërim në kopertinë me germa të dukshme në ngjyrë të verdhë ku shkruan: Ky libër duhet lexuar për të kuptuar më mirë Holokaustin dhe totalitarizmin e çdo ngjyre. Është një paralajmërim për brezat e rinj, që çmenduri të tilla të mos përsëriten më kurrë”. Ndërkohë që në krye të tij nuk ka hezituar të shkruajë se “Mein Kampf” është një nga librat më me ndikim i të gjitha kohëve. “Kemi bërë gjithashtu edhe një parathënie me kritika për librin. Ai që lexon një libër kritik nuk frymëzohet, përkundrazi ndien urrejtje dhe kupton marrëzinë e kësaj ideologjie”- shton botuesi, të cilit gjithsesi do t’i duhet që të përballet me një gjobë dhe me një kallëzim penal nga shoqata e miqësisë Shqipëri-Izrael.

Shpërthen Topi: Berisha komunist,të shpjegojë fotot me byronë,PD: Po përdhos Presidencën

TIRANË I zgjedhur për herë të parë deputet i Kuvendit të Shqipërisë në vitin 1996,
i emëruar më pas ministër i Bujqësisë dhe Ushqimit deri në vitin 1997, 2 herë nënkryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i grupit të saj parlamentar, aktualisht President i Republikës, Bamir Topi vetëm dje ka folur hapur ndaj ish-shefit të tij, Sali Berisha. Në muajt e fundit të mandatit të tij, Topi foli jashtë kornizave institucionale duke iu përgjigjur direkt akuzave intensive të kreut të ekzekutivit lidhur me qëndrimin e tij ndaj ligjit të lustracionit. Duke shfrytëzuar pjesëmarrjen në një aktivitet përkujtimor me rastin e 100-vjetorit të themelimit të shkollës “Lidhja e Prizrenit” në krahinën Lumë të Kukësit, Topi kishte një përgjigje vetëm për Kryeministrin. “Unë, natyrisht që jam në dijeni të deklaratave dhe të një inkursioni të organizuar. Sërish, duke dalë mjaft njerëz e duke akuzuar, unë kam ruajtur një profil shumë institucional, nuk jam marrë me ta, por duke dalë Kryeministri, sigurisht një përgjigje për të e kam. Për ta parë çështjen e ligjit në fjalë: Ky është një ligj që është kthyer si antikushtetues nga Gjykata Kushtetuese. Është një ligj që mori një kontestim të ashpër, do të thosha, edhe nga Komisioni i Venecias, edhe nga partnerët ndërkombëtarë. Për sa i përket moralit të ligjit, unë kam firmën time në vitin 2006 së bashku me zotin Majko, në një projektligj që asnjëherë nuk u miratua nga Parlamenti. Pra edhe sot e kësaj dite, ai ligj meriton që të miratohet dhe jo të deformohet për t’u bërë antikushtetues”, – tha Topi, duke iu referuar një drafti që në atë vit nuk u votua nga PD. Diçka tjetër, sipas Topit lidhet me moralin. Presidenti i Republikës shtoi se është kryeministri Berisha ai që duhet të japë shpjegime për fotot që i publikohen në media me ish-anëtarë të Byrosë Politike dhe se është hipokrizi që në krye të komisionit të Ligjeve të jetë Ilir Rusmali: “Ju e dini që njeriu që akuzon duhet të japë shpjegime për polifotot me anëtarët e Byrosë Politike të kohës së diktaturës dhe është gati-gati ironike dhe një hipokrizi e papranueshme që në krye të komisionit të Ligjeve, aty ku certifikohen ligjet edhe për të përndjekurit, është pasardhësi i një personazhi të nomenklaturës së lartë të kohës së diktaturës”. Ai iu referua sërish Berishës: “Ky personazh ka marrë pak a shumë pamjen dhe fizionominë e David Koperfildit. Është bërë iluzionist. Ka njëzet e dy vjet që u thotë shqiptarëve se do t’u kthejë pronat dhe nuk ua kthen. U thotë të përndjekurve politikë që do të kompensoheni dhe për njëzet e dy vjet me radhë nuk e bën. Ndërkohë që ka qenë detyrimi i parë për ta realizuar. Pikërisht ky ka qenë programi i Partisë Demokratike, për të cilin ne jemi rivotuar në vitin 2005, për të cilin ne kemi bërë një luftë që ka qenë shumë parimore dhe kjo punë nuk mund të shkojë më me deklarata. E ka pasur mundësinë. Ka shtatë vjet që është për së dyti në pushtet dhe nuk e bën”, – tha ai. Duke qëndruar tek teza e anti-komunizmit dhe prejardhjes së tij, Topi shtoi: “Kur bëhet pastaj ballafaqimi i figurave që nuk kanë të bëjnë fare me diktaturën, por që kanë konsumuar diktaturën e të tjerëve, ndërkohë që ky personazh që nga viti 1968 është anëtar i Partisë së Punës, Sekretar partie, dhe njëzet e dy vite të tjera bën përralla me komunizmin dhe nuk i kompenson realisht duke e pasur në dorë mekanizmin, atëherë me thoni ju se ku qëndron e vërteta”. Presidenti tha se ai është për hapjen e dosjeve, duke premtuar surpriza: “… të jeni të sigurt se me hapjen e dosjeve shqiptarët do të shohin çudira edhe tek ata që merren me politikë”. Dy ditë më parë, kryeministri Sali Berisha e akuzoi Bamir Topin si politikan që ka tradhtuar ish-të përndjekurit duke mos dekretuar ligjin e lustracionit.
N.Perndoj

Sunday, March 4, 2012

New York : Presidentja e Republikës së Kosovës, Ahtifete Jahjaga merr pjesë në Samitin Tretë Vjetëror ;"Gratë në Botë"

BEQIR SINA, New York
 
 
Ish-sekretaria e shtetit Madeleine Albright, do të flasë mbi ndikimin e tmerrshm të luftës tek gratë, nga një vështrim frymëzues, i Luftës në Kosovë , ku ajo si diplomate amerikane, ka luajtur një rol kyç në zgjedhjen e atij problemi , çlirimin e Kosovës
 
 
Lincoln Center New York City : (Bota Sot) Këtë mesëjavë, gratë frymëzuese nga e gjithë bota do të mblidhen në "kryeqendërn" e botës, qytetin e New York, për të mbajtur Samitin Tretë Vjetëror ;"Gratë në Botë 2012", organizuar nga Newsweek & The Daily Beast. Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Clinton, është një ndër gratë më të pushtetshme, që ka njoftuar pjesëmarrjen e saj në këtë samit, i cili do të mbahet nga data 8-9 dhe 10 mars-
 
   Zonja Clinton do të i bashkohet së fundi - për të riformuar "formatin e kuadratit" të atyre grave më të sukseshme në botë, së bashku me fituesen e çmimit Oskar- Meryl Streep, laureaten e çmimit Nobel, Leymah Gbowee, Angelina Jolie, bukuroshja e planetit dhe aktorja e njohur hollivudiane, ambasadore e Vullnetit të Mirë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, ish- Sekretaria e Shtetit, Madeleine K. Albright, dhe zonjusha Condeliza Rice, shefia e re FMN - Christine Lagarde, gazetaria e famshme Christiane Amanpour, ish "Zonja e Parë" Barbara Bush, Chelsea Clinton,Tian X. Hou,Janet Napolitano,Mohammada Nasib, kongresistia Nancy Pelosi, Barbara Walters, dhe shumë të tjera.

   Ndërkohë që pjesmarrëse në Samitin Tretë Vjetëror ;"Gratë në Botë 2012", organizuar nga Newsweek & The Daily Beast në New York, kësaj rradhe do të jetë edhe Presidentja e Republikës së Kosovës, Ahtifete Jahjaga e cila ka mbrritur sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku është e ftuar të ligjerojë në samitin “Gratë në botë” në panelin e ditës së premte. Gjithashtu, Presidentja Jahjaga gjatë qëndrimit këtu në SHBA, do të vizitojë universitetin prestigjioz amerikan Dartmouth, ku do të mbajë një ligjëratë në temën “Sukseset dhe sfidat e procesit të shtetndërtimit në Kosovë”.

Gratë e Botës :"Ne jemi duke bërë atë përsëri!"

    Kjo është motoja që do të shoqëroi këto ditë Samitin Tretë Vjetëror ;"Gratë në Botë 2012", organizuar nga Newsweek & The Daily Beast . Samit, ky që do të mbledhi për tre ditë me radhë, gra të shquara, lideret dhe aktivistet nga e gjithë bota, në New York City, për të adresuar sfidat më të rëndësishme në të cilat ballafaqohen gratë dhe vajzat, rreth e përqark botës. Mes pjesmarrësve ka nga ato gratë disidente, trime dhe të guximshme, të cilat kan "nxitur" Pranverën Arabe. Gratë, që me zërin e tyre janë bërë mbrojtëse të, të drejtave të tyre, avokatet dhe luftuare kudnra dskriminimit dhe skllavërisë,  dhunës në familje e kundra prustitucionit,, shkrimtare, poete, dhe artistet, gratë më influencuese në politikë, gratë të cilët janë ndeshur me status quo-në vendet e tyre, gratë që kan qenë pjesë në pasojat e luftërave shkatërrimtare në vendet e tyre, ose që janë bërë udhëheqëset më të reja në botë, kan njoftuar pjesëmarrjen e tyre.

    Në panele gjatë këtyre ditëve, sipas axhendës do të flasin gratë disidente gra nga ato të cilat përmbysën regjimet në Lindjen e Mesme. Ose prej atyre grave, si ish-sekretaria e shtetit Madeleine Albright, e cila do të ligjeroi mbi ndikimin e tmerrshme të luftës tek gratë, nga një vështrim frymëzues, i Luftës në Kosovë , ku ajo si diplomate amerikane, dihet se ka luajtur një rol kyç në zgjedhjen e atij problemi. Gratë gazetare do të flasin për çështje të medias, politikës, dhe  sociale prej legjendave të gazetarisë Barbara Walters dhe Christiane Amanpour, si dhe aktiviste të tjera nga e gjithë bota.
 
Samiti, premton se ka për të zbuluar historitë jetësore që janë injoruar shpesh - dhe kan provokuar veprim.

   Nga ligjeratat më interesante priten të jenë ajo e shefes së re të Fondit Monetar Ndërkombëtar Christine Lagarde, e cila do të mbajë një pasqyrë në aktin tjetër të ekonomisë globale, sot pas krizës ekonomike që ka mbërthyer botën. Udhëheqësia e opozitës izraelite, Tzipi Livni do të ligjeroi me historianin Simon Schama, rreth Izraelit. Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton thuhet se do të shfaqet me një ligjeratë të veçantë, për rolin udhëheqës të gruas sot në botë. Kongresistia meksikane Rosi Orozco, do të flasë për betejën e vendit të saj kundër trafikut të drogës dhe seksit.Gjithashtu, me shumë interes priten ligjaratat e moderatoreve Barbara Walters, të Christiane Amanpour, Andrea Mitchell, Lesley Stahl, Robin Roberts, Cynthia McFadden, Marta Raddatz, Charlie Rose dhe Ju Ju Chang nga Kina.

   Në një dekleratë për median këtu të shpërndarë sot, organizatori i Samitit të Tretë Vjetëror ;"Gratë në Botë 2012", organizuar nga Newsweek & The Daily Beast , në qytetin e New Yorkut, thotë : "Ne jemi edhe më të mëdha dhe më të forta se kurrë këtë vit. Pas dy viteve të pabesueshëm dhe të suksesëshme të dy Samiteve , vijmë në Samtin e tretë, me një lëvizje të re në të gjithë botën, duke mbledhur gratë së bashku nga data 8--9 dhe 10 mars, në Linkoln Center Teatrin David H. Koch, ku do të mbahet Samiti i Tretë Vjetëror ;"Gratë në Botë 2012", organizuar nga Newsweek & The Daily Beast , në qytetin e New Yorkut. Me shitjen e biletave dhe përfitimet e tjera mediatike, shuma e të të ardhurave që do të përfitojnë gratë, do t'i shkojnënë Fondacionit Botëror të Grave.
 
1
 
2
3
 
4
 
5
 
 
6
 
7
Women in the World Participants
 
 
8
witw-schedule-teaser
 
9
 
http://womenintheworld.org/
10
 
 
 
11
12
 
13
 
14
 
15
 
http://www.observer.com/2012/02/men-moderate-tina-browns-women-in-the-world-summit/womenintheworld/