Saturday, February 22, 2014

Ngjela sërish paqe me kryeministrin Rama/ Magnetet e shfarosjes së thesarit Nano, Berisha dhe Meta…..

Spartak Ngjela e dredh sërish. Sa djathtas majtas me mesazhet servile ndaj qeverisë Rama.  Anglezet e medhenj, duke filluar nga Xhonatan Suifti, na kane mesuar nje gje me shume vlere kur na thane:” sa here qe e shihni se abuzimin me pushtetin nuk e denoni dot, duhet te talleni me te”… Dhe une sonte keshtu me duket se po bej, ne kete status… Se ja, Balzaku diku ka thene: “kurtizania eshte si nje leter me vlere, te cilen,

Platini, një “dashuri në kohë kolere”!

Nga Ahmet Shqarri.  Më shumë se një vizitë e vullnetit të mirë, ardhja e Platinisë së fundmi në Tiranë ishte si një “dashuri në kohë kolere”! Paralelizmi i titullit të romanit të të famshmit Gabriel Garcia Markez, me atë çka donin të realizonin bosët e futbollit shqiptar, kur menduan ta sjellin në Shqipëri presidentin e UEFA-s, qoftë edhe për 3-4 orë, në mënyrë që të afirmonin edhe njëherë “miqësinë e madhe” që kanë me të, më erdhi ndër mend sapo kryeministri Edi Rama deklaroi gjatë pritjes së tij, se, ndërtimi i një stadiumi të ri, tani për tani, është një mision i

Historia e shqiptarëve në SHBA nga viti 1900-1932

4105 shqiptarët që ikën në SHBA nga viti 1900-1932
Shqiptarët ishin populli evropian që iu drejtua i fundit Amerikës dhe kjo lidhet me faktin se ata deri në këtë kohë kishin pëlqyer më tepër traditën e lashtë të emigrimit në vendet evropiane. Shqiptari i parë që shkeli në Amerikë është një qytetar i paidentifikuar nga qyteti i Korçës i cili arriti në SHBA në vitin 1876. Pas tij në nëntor të vitit 1877 shkoi në Amerikë prifti shqiptar Prend Doçi.

Friday, February 21, 2014

Kë provokoi Fatos Lubonja?

Nga Arman Shkullaku  Vdekja e Vaçe Zelës ishte një tjetër shfaqje që nxori në pah cilësinë tonë si shoqëri emotive dhe jo reflektive. Ndërsa reagimi popullor ndaj një ftese të Fatos Lubonjës, për ta kuptuar më mirë këtë fenomen, qe një dramë e vërtetë, një vërtetim se sa të pashpresë jemi për t’iu afruar mendimit dhe gjykimit të qytetëruar. Lubonja me siguri ka provuar zhgënjime më të mëdha në jetë, e ndoshta për këtë arsye vazhdon i paepur të shkruajë e të flasë edhe kur ndeshet me idiotësi kolektive si ato që shpërthyen pas një shkrimi të tij, ku përpiqej të shtronte disa dilema që e mundonin teksa shihte përcjelljen që po i bëhej Vaçe Zelës.

Thursday, February 20, 2014

Rama i jep Zaloshnjes kompasin/ Sipas tyre ishin 5000 protestues. Fushatë debatesh mbi numrin e pjesmarrësve

Eduard Zaloshnja këtë rradhë ka vendosur të shkruaj pa emër sepse ka frikë se humbet kontratën me televizionin ku realizon pseudsondazhet. Si gjithmon është thirrur nga Edi Rama dhe iu kërkua ndihmue që të tregonin një numër të caktuar samë minimal tue protestuesve. Një shkrim i Zaloshnjes në një portal mashrton duke theksuar se  e territorit faktik ku u zhvillua protesta e PD tregon se në protestë kanë marrë pjesë më pak se 5 mijë vetë, ku pjesa më e madhe u takon punonjësve të Bashkisë, Ujësjellësit të Tiranës

Protesta, politika, të qenit qytetar

Dr. Grida Duma
Pse do duhej sot që qytetari shqiptar të dalë në një protestë? A mos do ishtemë mirë t’i largohej zhurmës së politikës, që i buçet nga çdo media apo mbizotëron në çdo tavolinë kafeneje dhe në të kundërt të jetonte në një indiferentizëm politik si reagim i pakënaqësisë nga politika?
Problemi nuk është aspak teorik: në Shqipëri politizimi përfundoi të perceptohet si një e keqe që “përmbyt” shoqërinë, edhe pse teoria sociale e sheh politikën si një bashkësi të nënrenditur ndaj saj. Kur flasim për “politizim”

Qindra socialistë sot në shesh/ Djali Rexhep Meidanit (Denioni), Blendi Gonxhe, nipat e Servet Pëllumbit dhe Milos mes protestuesve

Sapo ka filluar rrjedhja e familjeve tradicionale të majta drejt të djathtës. Sot Ish-zv.kryetari Bashkisë Tiranë Blendi Gonxhe është parë mes turmave. Po ashtu në protestë janë parë nipat e Servet Puellumbit dhe familjarë të Paskal Milos, në radhët e qytetarëve të cilët demonstruan pakënaqësitë për qeverinë, ishte dhe djali i një prej figurave historike në të majtën shqiptare, ish-presidentit Rexhep Meidani.

Berisha refuzoi podiumin/ Rrethohet nga rinia dhe preferon të jetë një prej 150 mijë protestuesve

Sali Berisha është rrethuar nga rinia dhe ai ka zgjedhhur të jetë një nga 150 mijë protestuesit. Ndërkohë lideri historik shkruan një mesazh falenderimi:
“Protesta me gjigande ne 23 vite! Ky eshte vetem fillimi!!
Mirenjohje mirenjohje, perulje me nderim para ju protestueseve qe i kthyet sot shpresen e pashuar shqiptareve. Perpara! Perpara, per protesta, greva, demostrata te tjera.

Aurela Gaçe: Lubonja i lig, s'ta ka fajin Vaçja që vuajte

Fort i nderuari, më i zgjuari i kohërave, më i lexuari, mençuria vetë, njeriu modern, opinionisti me vlera njerëzore, ti që na ndrit televizorin sa herë del e flet, ti që jep opinione mbi histori e politikë, e së fundmi na ndrite me dijet e tua edhe mbi artin, ti dora vetë, Fatos Lubonja.

Kushedi sa mirë u ndjeve me gjithë këto lëvdata ëëëë? Se ke nevojë edhe ti, ke nevojë të ndjesh se njerëzit e dinë që ti je këtu, ti jeton.... dhe gjithmonë të shoh në kundërshtim me çdo gjë që të rrethon... me historinë, me figura historike, jep mendime e opinione se sa pa vlera kanë qenë ata, e je në opozitë me politikën e me gjithçka... E unë sa herë të kam parë kështu të "grindur" kam menduar se kushedi si e ka hallin i shkreti, kushedi nuk i japin rrogën nëse nuk "grindet" për çdo gjë e për çdo njeri... kam pas menduar se luan "rolin" për të qenë në "tavë"...

Wednesday, February 19, 2014

Ngjela: Rama shpërdori besimin e SHBA, humbi atë të shqiptarëve dhe partisë. Gabon rëndë me reformën territoriale

Kryetari i Patisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela i kërkon Ramës  që të rregullojë me çdo çmim marrëdhëniet me SHBA.
 “Ne nuk kemi mundësinë që, pa ndihmën e aleatit strategjik, i cili dihet që është i tillë, të mundemi të bëjmë hapa të tillë drejt Perëndimit. Rama nuk po e kupton që ftohja me ta është në dëm të Shqipërisë. Ashtu sikurse nuk po bën asnjë përpjekje  për të përmirësuar marrëdhëniet e tij personale. Duhet të kuptojmë një gjë, që marrëdhëniet me SHBA nuk janë marrëdhëniet Amerikë-Shqipëri

Rusofilia e serbofilia s’duhet të zëvendësohen me turkofili

Është qesharake të shtrojmë pyetjen a ishin më pak mizor serbët, turqit apo grekët? Është më e arsyeshme të përqendrohemi në aleancat properëndimore më ata që s’na përgjakën asnjëherë gjatë historisë.
 Nga – Gani MEHMETAJ
 “Në përputhje me traditën që ekzistonte më parë… të gjithë djemtë e vashat e tyre u kapën dhe u bënë robër, ndërsa meshkujt

Nëse Rama provokon, bën gabimin më të rëndë

Për ish-Kryeministrin Sali Berisha protesta e sotme e opozitës është fillimi i fundit të qeverisjes Rama. Në një bashkëbisedim me gazetarët, ish-Kryeministri Berisha tha se, nuk mund të pranohet një Kryeministër që shkel mbi dinjitetin e shqiptarëve. Përtej garancive që protesta do të jetë civile, Berisha i bëri thirrje Edi Ramës, të mos provokojë lëvizjen popullore. Ish-Kryeministri, e cilësoi procesin për reformën administrative territoriale si tërësisht politike dhe sipas Berishës, nëqoftëse kjo reformë miratohet

Kastriot Myftaraj:Skenari i destabilizimit në 20 shkurt në Tiranë, nga bandat e Hashim Thaçit me uniformë të Policisë së Shtetit të Shqipërisë

Bedri Islami, një ish-gazetar i “Zërit të Popullit” që është njëlloj i afërt me Edi Ramën dhe me Hashim Thaçin, ka botuar sot në gazetën “Dita” shkrimin e “bujshëm” me titull “Çfarë do të ndodhë në 20 shkurt: mbi një promemorje shqetësuese në Bruksel dhe disa ekstreme të LDK-së që do të udhëtojnë nga Prishtina në Tiranë”. Shkrimi ka rëndësi për shkak të marrëdhënieve speciale që ka Bedri Islami me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin. Bedri Islami u dërgua nga Partia Socialiste në 1992 në Europën Perëndimore

Sunday, February 16, 2014

Shtyhet patenta me pikë, ligji do të ndryshojë

TIRANE-Bërja funksionale e patentës me pikë do të fillojë sapo të bëhen ndryshimet ligjore që janë propozuar për Kodin Rrugor.

Deri tani ky ka qenë një nga projektet më ambicioze, por edhe më i ngadaltë ku problemet kanë qenë të lidhura me bazën e të dhënave, softin apo edhe ngërçe ligjore. Një pjesë e këtyre pengesave janë kaluar dhe sistemi është i plotësuar. Mbetet vetëm të bëhen përcaktimet e fundit ligjore. Në një intervistë për gazetën 'Panorama',

Miranda Haxhia, Sot u takova me një tjetër të pushuar nga puna, vëllain tim.

“Hë, si të duken ditët ashtu, si pa pikë vlere? Mirë mua, i thashë, se me “damkën” e së Djathtës - do të endem e dënuar si Shën Pali nëpër rërën e shkretëtirës me kufomën mbi shpatulla, po ty, nga ta gjetën anën, se ne jemi njëqind kilometra larg.
-Kollaj. Më thanë:- Lëre, lëre, ti e ke qelbur fare, çupa jote dhe mbesa e asaj Miranda Haxhisë që shkruante në gazetën RD, i ka dhuruar

Thanë politikanët për Vaçe Zelën...

Presidenti Bujar Nishani: Nëpërmjet një mesazhi të bërë publik, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani shpreh ngushëllimet e sinqerta dhe dhimbjen e thellë për ndarjen nga jeta të këngëtares së papërsëritshme shqiptare, Vaçe Zela. -“Në këto çaste dhimbjeje, kur mbarë kombi ynë po përjeton me hidhërim të thellë humbjen e këngëtares së papërsëritshme Vaçe Zela, dëshiroj të shpreh, edhe në emër të shtetit shqiptar, ngushëllimet më të ndiera e të sinqerta. Vaçe Zela ishte magjia

Kimete Berisha, Shqiptaret tani po njohin Fenë e tyre

Hoxhë Irfan Salihu me shokë, dhe në krye me imamin Shefqet Krasniqin, e kanë për mision që ta njoftojnë popullin shqiptar me fenë e tyre, të cilën e kanë pranuar, pa e njohur fare. Përndryshe, është habi botërore pse shqiptarët janë të vetmit myslimanë që befasohen, çuditen e mbesin pa mend sa herë që ua shpalosin të vërtetat islame hoxhë Irfan Salihu me shokët e tij të profesionit. Mbas shekujsh besimi të koduar arab, aktualisht hoxhallarët më të popullarizuar në Kosovë po