Sunday, December 31, 2023

Berisha nga izolimi shtëpiak, uron shqiptarët për vitin e ri


Kreu i PD, Sali Berisha i cili prej dje është në arrest shtëpiak i ka uruar shqiptarëve përmes rrjeteve sociale vitin e ri. Me këtë urim ai u drejtohet të gjitha kategorive të qytetarëve pa harruar edhe ata që ndodhen pas hekurave të burgut.

Saturday, December 30, 2023

Shkëlzen Berisha: Kartolina e Ramës për Vitin e Ri është arrestimi dhe izolimi i liderit të opozitës!


 Shkëlzen Berisha ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Posaçme, që e vendos kreun e Partisë Demokratike në arrest shtëpiak.

Gjykata miraton kërkesën e SPAK, ‘arrest shtëpie’ me polic te dera për Sali Berishën


 Gjykata e Posaçme ka miratuar kërkesën e SPAK, teksa ka dhënë masën “arrest në shtëpi” dhe ndalim komunikimi për Berishën.

Kjo masë nga SPAK erdhi pasi më herët, ish-kryeministri nuk zbatoi vendimin e Gjykatës, atë të detyrimit me paraqitje para policisë gjyqësore.

Deklarata e parë e Sali Berishës pas arrestimit


 Deklarata e Berishës:

Të nderuar miq, demokratë, shqiptarë kudo ku ndodheni.

Sot ndodhi ajo që të gjithë e dinim, izolimi dhe heqja e të drejtës së fjalës të liderit të opozitës nga narko-regjimi më mafioz i bastardit të ish-xhelatëve shqiptarë Kristaq Rama dhe Spiro Koleka,

Friday, December 29, 2023

Berisha: Nuk krahasohet rasti im me të Fatos Nanos! Ky i fundit kishte firmën e tij në vjedhjen e 10 milionë eurove ndihma

 


Kreu i PD, dhe ish kryeministri Sali Berisha refuzoi krahasimet e çështjes së tij me atë që u zhvillua ndaj Fatos Nanos në vitin 1993.

Nuk krahasohet rasti im

Pse e sulmon Berisha prokurorin Dumani: Copëtoi edhe çështjen e Ahmetajt

 


Kreu i PD, Sali Berisha tha sot se nuk akuzon pa fakte drejtuesin e SPAK, Altin Dumani duke theksuar faktin se si hetoi Arben Ahmetajn dhe një takim ende të

Thursday, December 28, 2023

Zullum te madh duhet te kesh bere o Sali...Adriatik Riza Dosti

Paske vrare e paske prere e paske bere kedine e ja qe ne s'dime kurgje hic !

Paske cenuar Sigurine kombetare te Amerikes, paske minuar Demokracine ne Shqiperi ...ne shtetin ''mik per koke '' te Amerikes...

Lindja e Krishtit, festë gëzimi në Ulqin


 Gjekë Gjonaj

Ashtu si çdo vit, festa e Krishtlindjes (K’shnellave )     është pritur me një atmosferë festive në qytetin e Ulqinit nga besimtarët katolikë.  Ceremonia ka nisur ditën e diel me meshat   e mbajtura në kishat  e famullisë katolike të kësaj komunë. Mesha tradicionale  e mesnatës që të kujton lindjen e  birit të Zotit  është mbajtur  në kishën e Ulqinit, për të vijuar ditën e hënë me mesha në kishat katolike.

 Mesazhet e  urimit

Meshtarët 

Fundosja e “kartelit” në BeogradShkruar nga Fadil Lepaja

Në Beograd, si gjithkund në rajon, këto ditë populli ka filluar të dehet, kush me wiski e kush me vodka. Të gjithë duan të hanë, të pinë dhe të dehen për natën e ndërrimit të moteve dhe askush nuk ka dëshirë të merret me protesta dhe greva, së paku jo deri pas vitit të ri serb, që i bie me 7 janar.

Iluzioni i një brezi që besoi se demokracia nuk vidhet dot më


 Shkruar nga Andi Bushati

Arrestimi i liderit të opozitës, Fatos Nano, u shoqërua nga një protestë e fuqishme dhe e pandalshme në rrugët e Tiranës. Berisha u mund në mënyrë plebishitare në referendumin për kushtetutën e re. Opozita ishte e gatshme të gjakosej në sheshe për të mbrojtur votën e vjedhur të majit ’96.

Njihuni me 3 shenjat më të guximshme të horoskopit


 T’i dalësh për zot vetes është e thjeshtë për t’u thënë, por jo gjithnjë e thjeshtë për t’u bërë. Ndonjëherë, duhet shumë guxim për të identifikuar dhe folur për padrejtësitë. Gjithsesi, për këto 3 shenja, nuk është kaq problem.

Të fshehtat e dosjes amerikane për Sali Berishën!


 Shkruar nga Pamfleti

Dosja që në brendësi ka emra, ngjarje, qytete, që mund të shkaktojnë një cunam të vërtetë në botën e politikës, kulturës, por edhe njerëzve të njohur të elitës së Tiranës...

Tuesday, December 26, 2023

Te pa fat, te mallkuar ...apo mire na e bejne...


 Pak nga te gjitha .

Ndaj dhe jemi ketu ku jemi si Shqiperi e si shqiptare...
Te pa fat sepse fatin tone kurre nuk e kemi kerkuar ashtu sic duhet e sic na takon por e kemi lene ate ne duar te te tjereve ...
Te mallkuar se vazhdojme te jemi hasmit e njeri tjetrit...se gjate luftes N- C.vrame njeri tjetrin...se prishem Kisha,Teqe e Xhamia e pushkatuam e cuam ne litar sherbestaret e Perendise...
Mire na e bejne se nuk zume kurre mend

Friday, December 22, 2023

Publikohen vendimet e italianëve për tokën tek ish kompleksi Partizani, nuk u shpronësuan apo kompensuan kurrë


 “Skapi fshehu dokumentet për pronën ku u vendos klubi Partizani! Toka nuk ishte shpronësuar nga italianët, por ishte rekuizuar”, deklaroi sot kreu i PD, Sali Berisha.

“Jam këtu për t’u njohur ju

Thursday, December 21, 2023

Te shkruash per Shqiperine sot eshte sa e lehte po aq edhe e veshtire...

 


Eshte e lehte pasi tashme anomalia ne ate vend eshte krejt normale e ne pushtet...dhe kete e dijne te gjithe e kerkushi nuk i thote plac !

Dhe eshte e veshtire se cfaredo qe te thuash e te shkruash ti ...as te degjon as te lexon e as te kupton kerkushi !
Le te marrim ''rastin e arrestimit '' te Berishes

Sa te drejte qe kishe o Fadil Hasa...

 


Nje gjykatese me emrin Irena Gjoka ... e shkarkuar 27 vite me pare per pa aftesi nga Berisha...sot gjykon Saliun per korrupsion hahaha ...

Nje komision me perberje L.Nikollen , E.Felajn, Bushka , A.Pellumbi [ i biri i Servet Pellumbit] Cuci ...te cileve u bashkohet ne qendrim e ne votim per heqjen e imunitetit te Sali Berishes me votim 6-0 ..

Struktura të reja në PD, krijohen kordinatorët e rajoneve

 


Kryesia e PD e mbledhur këtë mbrëmje ka vendosur të thërrasë këshillin kombëtar të shtunën ndërsa mori një vendim për zgjerim të rrjetit të organizimit të partisë.

“Vendimet e kryesisë janë së pari një shumëfishim i të gjitha përpjekjeve për betejën pa kthim;

Zëri i Amerikës: Ç’ndodhi sot në Kuvend dhe çfarë e pret Sali Berishën

 


Kuvendi në Tiranë miratoi sot me 75 vota pro kërkesën e SPAK-ut mbi autorizimin për arrestimin ose heqjen e lirisë së deputetit Sali

Kuvendi i hoqi imunitetin, Berisha mbledh Kryesinë

 


Sali Berisha do të mbledhë ditën e sotme Kryesinë e Rithemelimit.

Kryetari i opozitës, Sali Berisha do të

Dyshimet/ Kuvendi thotë “PO”, Berisha drejt arrestit në seli

 


Vota e Edi Ramës dhe ajo e 74 deputetëve të tjerë të shumicës së tij parlamentare mjaftuan për ti hapur rrugën arrestimit të Sali Berishës

MAZHORANCA URDHËROI ARRESTIMIN E SALI BERISHËS

 


Me 75 vota pro Kuvendi votoi sot për lejimin e arrestimit të kreut të opozitës, Sali Berisha.

Nënpraninë e afro 150 gatdistëve në sallë, kryetarja e Kuvendit urdhëroi votimin. 75 deputetë të qeverisë votuan për

DOKUMENTAT/ Nikolla nis urgjent në SPAK vendimin e Parlametit për imunitetin e Berishës


 Vetëm pak minuta pas votimit në Parlament të heqjes së imunitetit të kreut të opozitës Sali Berisha, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla ka njoftuar SPAK.

A do e ndihmojë Berishën të drejtojë PD-në? Argita Malltezi: Do jap ndihmën time

 


Nga protesta kundër arrestimit të babait të saj, Argita Malltezi nuk e ka përjashtuar mundësinë që të bëhet pjesë e garës për drejtimin e PD, megjithëse tha se kjo do të varet nga

Heqja e imunitetit të Berishës/ Gjekmarkaj: U shkel Kushtetuta, një vend pa opozitë është regres

 


Deputeti demokrat Agron Gjekmarkaj ka komentuar heqjen e imunitetit të kryedemokratit Sali Berisha, nga Kuvendi me votat e PS.

Gjekmarkaj ka thënë se ajo

Basha: Po të vinim në seancë edhe ne do votonim kundër Berishës


 Pas mbarimit të seancës së Kuvendit, grupi i Lulzim Bashës reagoi me një deklaratë për shtyp.

Edhe pse nuk morën pjesë në seancë, pasi kishin frikë, ata thanë se po të ishin, do të kishin votuar si Edi Rama

Mazhoranca në Kuvend voton heqjen e imunitetit për Sali Berishën


Kuvendi i ka hequr sot imunitetin deputetit Sali Berisha, për të cilin SPAK ka kërkuar një masë më të fortë. Me 75 vota pro Kuvendi ka miratuar në një situatë të pazakontë, teksa opozita proteston në sallë por dhe jashtë Kuvendit. 

Heqja e imunitetit/ Berisha: Jam më i fortë se kurrë! Gjithçka që është ndërmarrë ndaj meje është ilegjitime!

 


Kryetari i PD, Sali Berisha, sapo mbërriti në selinë e PD pas seancës parlamentare ku u votua heqja e imunitetit të tij, iu drejtua me këto fjalë qytetarëve shqiptarë, por dhe kryeministrit Edi Rama:

“Sot jam më i fortë se kurrë!

Heqja e imunitetit të Berishës/ Bardhi: Akt i mirëfilltë politik dhe antikushtetues


 Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar për votimin e sotëm në Kuvend për heqjen e imunitetit të Kryetarit të Partisë Demokratike Sali Berisha.

Arrestimet e SPAK/ Meta: Përpjekjet për të krijuar iluzion sikur po goditen të dyja palët, regji e Edi Ramës!


 Kryetari i PL, Ilir Meta, u pyet sot nga mediat nëse mendon se sot opozita është më e dobët dhe pavarësisht se ai deklaroi se nuk është i shqetësuar për pozicionin e tij përballë SPAK-ut, a mund të thuhet se kush e ka radhën, duke iu referuar qëndrimit se SPAK vepron me porosi politike?

Tuesday, December 19, 2023

DEKLARATA/ Berisha: Pse kundështova dhe vijoj të kundërshtoj procedurën nga SPAK

 


Deklaratë e Kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha:

Siç është bërë tashmë e njohur, me datë 21 tetor 2023 prokurorët politik Arben Kraja, Enkeleida Millonaj dhe gjykatësja Irena Gjoka

Monday, December 18, 2023

"JEHONA POETIKE" BASHKOI POETËT NË FESTËN E FUNDVITIT. (Fotogaleri)

 


Një aktivitet tejet i veçantë përcolli krijimtarinë poetike të antarësisë së Shoqatës së Shkrimtarëve Shkodër me kr. z. Zija Vukaj. 18 poezi në formatin audiovizual

Friday, December 15, 2023

Shpërthen në lotë ish - shefi i FBI Charles McGonigal : Dënohet me 4 vite burg dhe pret gjykimin e dytë për lidhjet me Shqipërinë


 

Nga Beqir SINA - New York 14 Dhjetor 2023

Një nga agjentët më të lartë të FBI-së që është përballur ndonjëherë me akuza penale u dënua me mbi 4 vjet burg këtë të enjte për bashkëpunimin e tij të fshehtë me një oligark rus.

Charles McGonigal, një ish-drejtues i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, u deklarua

Wednesday, December 13, 2023

Kur do goditet Edi Rama nga SPAK?

 


Erl Kodra

Ndokush mund të thotë se pyetja është gabim, se SPAK nuk do ta godasë Edi Ramën. Në fakt pyetja është bash kjo; kur do goditet?

Berishizmi që i kanoset Partisë Socialiste


 Në kongresin e fundit të Partisë Socialiste nuk munguan kritikat ndaj opozitës. Sidomos ndaj asaj berishiste që është reduktuar tek interesat e një individi dhe të familjes së tij. Është një kritikë e arësyeshme por që injoron berishizmin e Partisë Socialiste.

Burimi: Dosja Mc Gonigal është guri i provës edhe për SPAK

 


Në një dalje televizive analisti Genc Burimi u shpreh se Struktura e Posaçme Antikorrupsion ndryshe SPAk është sipas tij nën urdhra politikë. Ai u ndal enkas në një prej dosjeve më të nxehta e quajtur ndryshe si çështja McGonigal për të cilën ai tha se drejtësia e SPAK nuk po vepron.

Gjokutaj: Masa e re SPAK për Berishën në shkelje të ligjit


 Avokati Genc Gjokutaj tha të martën në një dalje televizive se masa e re e kërkuar nga SPAK është në shkelje të ligjit, sepse nuk ka asnjë provë të re, por është e njëjta dosje

Kryemadhi ngre dronin tek inceneratori i Tiranës: 15 hektarë ndërtim pa leje!

 


Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Krymadhi ka qenë sot në territorin e inceneratorit të Tiranës, ku siç shprehet ajo është një hapësirë prej 15 hektarësh dhe ku ndërtimi është pa leje.

Kryemadhi, e cila ka ngritur edhe një dron në këtë pjesë të territorit thotë se janë zhdukur liqenet, ndërsa toka është kthyer në mal.

Manjani: Imuniteti është koncept i ndërtuar fiks për rastin ‘Berisha’


 Nga Ylli Manjani

Shënim:


Imunitetin parlamentar perëndimi e ka adaptuar si normë jo për të mbrojtur persona nga ndjekja penale, por si garanci kushtetuese

që personi ose grupimi politik nuk dëmtohen nga sulmi politik.

Imuniteti është garanci që ndjekja penale abuzive dhe e motivuar politikisht të mos dëmtojë politikisht atë që sulmohet.

“Bashkia e Krimit”/ PL në protestë: Në burg, drejtorët dhe Erion Veliaj për inceneratorin që nuk ekziston!

 


Këshilltarët e Partisë së Lirisë kanë protestuar sot përpara bashkisë së Tiranës për hetimet e njëanshme dhe të cunguara të SPAK-ut lidhur me aferën qindramilionë euro të inceneratorit të Tiranës, për të cilën ata bëjnë përgjegjës si ideator dhe përfitues, kryebashkiakun

A janë ftohur marrëdhëniet me Partinë e Lirisë? Berisha hedh poshtë të gjitha aludimet

 


Ish-kryeministri Sali Berisha teksa e cilësoi hapin e radhës nga SPAK që kërkon një masë shtrënguese për të, përndjekje politike nga ana e Ramës për opozitën.

Ai tha se

Çfarë shkruan në letrën e tij për Kuvendin, kreu i SPAK, Altin Dumani

 


Kreu i SPAK  i është drejtuar sot Kuvendit me një letër ku kërkon leje për kalimin e masës ndaj kreut të opozitës, Sali Berisha nga detyrim paraqitje në arrest shtëpie ose

Kërkesa e SPAK mbi një vendim antikushtetues, akti ndaj meje kushtrim për opozitën

 


Kërkesa e SPAK ndaj Parlamentit është e bazuar mbi një vendim antikushtetues. Ky akt që ndërmerret kundër meje, është një frymëzim dhe kushtrim i ri për opozitën, tha Berisha në

KËRKESA E PLOTË E SPAK PËR ARRESTIMIN E BERISHËS


 Është publikuar kërkesa që SPAK ka bërë ndaj Kuvendit për heqjen e imunitetit të kreut të opozitës, Sali Berisha dhe miratimin e arrestimot të tij.

Kërkesa e SPAK sikurse theksohet në paragrafet e saj lidhet me atë që Berisha nuk ka zbatuar

Monday, December 11, 2023

Ervin Tinaj

 


ERVIN TINAJ ka lindë në Vermosh Kelmënd. Eshtë rrite dhe ka mbaruar shkollen në Amerike. Eshtë me liçense Avokat në Amerike.

Në vitin 2022 është zgjedhur President i Shoqates Atdhetare " Kelmëndi" me qëndër në shtetin e Michiganit. Ai ka kryer pune të rëndesishme organizative dhe në nivel ligjor për tu njohur dhe nga organizma relevant amerikan.

Lisa Bunjaj

 


LISA BUJAJ prej Vermosh Kelmënd. Jeton në New York. Ka videoklipe me kënge me shume klikime në youtube dhe rrjete tjera sociale. Ajo ka pase bashkpunime me kengëtar/e,emra të njohur të folkut shqiptar. Qysh femije ajo ka mesuat çifteline të cilen e ka instrument shume për zemer. Eshtë pjesmarrese e shume aktivitete te komunitetit shqiptar në amerike por edhe në ato me karakter kombetar

Kole Toli

 


KOLE TOLI ( BUNJAJ) prej Vermosh Kelmend. Jeton me bashkshorten, ish mesuesen e pasionuar Donika dhe me femijet e mrekullueshem Briglantina dhe Arditi në New York. Kole Toli, ish mesuesi i perkushtuar ndaj muzikes dhe fiskultures,njeriu korrekt dhe i palodhur. Në vendlindje e njohin si organizator festivalesh,mbremje rinie,sportakiada dhe se fundi dhe Logun e Bjeshkeve para se te largohej per në Amerike...

Pllumb Nacaj


 PLLUMB NAÇAJ - prej Vermosh t'Kelmënd. Prej shume vitesh në Amerike me familje,bashkshorte të mrekullueshme shqiptare,femije që rriten me kujdesin e gjysherve. Pllumb Naçaj,ka nxjerr në treg albumin e pare me kenge kur ka qene në Shqiperi. Ai është i pranishem në shume aktivitete të Shoqerise Kulturore Kelmëndi në New York. Edhe baba i tij,Marash Nreku (Naçaj) ka marre pjese në shume aktivitete kulturore e festivale folklorike të kohes si instrumentist me fyell e çifteli...

Bashkim Vushaj

 


BASHKIM VUSHAJ. prej Vermosh t'Kelmëndit. Ka vite që është në Amerike.Se bashku me familje punon e jeton në New York. Bashkimi edhe kur ka kën në Atdhe është marre me muzike,aktivitete kulturore,festivale në dasma dhe gezime.Edhe pse në mergim ai prape është aktiv me Shoqerine Kulturore Kelmëndi dhe aktivitete te ndryshme të komunitetit

Luigj Jaku

 


LUIGJ JAKU ( NILAJ) prej Vukli t'Kelmëndit,jeton prej vitesh në Michigan me bashkeshorten e tij Dranen dhe dy djemtë,Gezimin e Rinin me familjet e tyre te mrekullueshme. Luigji edhe pse në stinen e moshes së trete nuk priton që tu pergjigjet thirrjeve të komunitetit për raste gezimi e më shume. Fjala e tij degjohet,pra ai është faktor për mire në çdo organizim ...rd