Sunday, May 20, 2012

Lesi: Aleanca me Metën e bën Ramën fitues në 2013 (VIDEO…)


Nikollë Lesi, aktualisht zv.ministër në MTKRS dhe një prej botuesve të parë të shtypit të lirë në Shqipëri ka hedhur dritë mbi marrëdhëniet e tij me një kandidatëvë më të përfolur për president, Fatos Nano. Ai pohon se nëse ai do të zgjidhet nga Berisha e Rama, atëhere vetë Lesi do të japë dorëheqjen. Deklaratat Lesi i bëri gjatë një interviste për emisionin “Tonight Ilva Tare”.
Për intervistën e parë me Berishën ju keni thenë që ai fliste me vete…

Unë pasqyrova atë që degjova tek paradhoma e tij te sekretaria dhe pas kesaj filloi reagimi shumë i eger i PD-së. Sipas asaj që degjoj lartë dhe poshtë cdo lider provon pak zerin dhe i ngeli pak hatri për këtë intervistë. Redaksia e nxorri që Berisha fliste me vete. Por duhet të them… Ti mos mendo se unë jam emocional meqë jam zv/ministër. Unë këtu e kam celësin, jepja kujt të duash, çoja kabinetit të Berishës që nesër se unë jam njeri i lirë në këtë vend dhe as dua t’ia di as për Berishën, për Ramën as për Metën.
Po jepni dorehëqjen nga posti?
Jo, dorëheqjen se jap unë se kam firmosur koalicionin, unë jam korrekt në koalicion, por nëqoftëse ti mendon mere çelësin dhe dërgoje.

Në 1995 ju vunë tritol në shtëpinë tuaj në Lezhë.

Ajo është ngjarje shumë e veshtirë për mua e familjen time. Imagjino të venë tritolin për të eliminuar familjen. Unë pata kerkuar për të zbuluar autorët. Unë dyshimet kam menduar që ishte PD.

Ju aktualisht jeni në koalicion, s’keni mundur gjithë keto vite të kerkoni të gjenden autorët?

Unë mund të them që jam në koalicion për disa arsye që më cuan në kampin e Berishës. Një nga arsyet është konflikti me Fatos Nanon. E thashë pak më parë që ne e ndihmuam me shpirt e pasion, vramë frikën nga pushteti I PDs dhe me sakrificë të madhe të gazetarëve. Që të vi prap unë kam kerkuar edhe për djegien e Koha Jonë e cila është ende në prokurori. Unë kam berë luftë parlamentare, politike por nuk jam Skenderbeu që të hap të gjitha dyert. As për djegien në 97 të Koha Jonë nuk ka asnjë të dyshuar. Mund të them që në shtator të 97 kur erdhi Nano, hamendjet lartë e poshtë ka pasur që PS do të vendoste drejtesi në ketë ceshtje. Sapo erdhi z.Nano në pushtet ne filluam me iden tonë kritikat ndaj kryeministrit Nano të asaj kohe. Perceptimi ishte sepse perplasja e 96 – 97 u perceptual një gazetë e opozitës. Asoj kohe Sandër Frangaj filloi të lëvizte Klan. Gabimi im i parë ishte që u bera deputet. Nuk duhej të hyja në politik. Duhej të kisha qendruar në gazetari. Koha Jonë i ra PS-së dhe zoti Nano tha në Fressh që skam ardhur për të larë inatet e Nikoll Lesit me PD.

Marrëdhenia juaj me Nanon?

E vërteta është që zotin Nano unë se kam njohur përpara. E mbështetëm I gjithë stafi se ai ishte i burgosur politik nga pushteti i asaj kohe. E kam takuar në të vetmin rast në një fatkeqesi familjare, ndërkohë që kishte shërbim sekret që mendonte se ne po thurnim dicka. Disa vrapuan për të shkuar në selinë e PS dhe në keshillin e ministriva për të perfituar edhe ndonjë që ka qenë afër meje. Unë kam shkuar për herë të parë kur ishte Emin Barçi në 2001. Unë mendova që të beja një gazetë në favor të lexuesve për të dhënë mendime të kundërta. Asaj kohe në parlament për 14 shtatorin, edhe sot ketë mendim pavarësisht gjithckaje ,zoti Nano s’kishte mundësi që të botonte as te Zëri I Popullit.
Unë prapë i ofrova mbështetjen për të botuar tek unë. U rikthye ku mposhti zotin Majko me 28 vota. E ndihmova duke hapur gazetën dhe kur erdhi në 2002 për tu zgjedhur president unë sapo kisha marrë drejtimin e PDK dhe në këtë kohë me Berishën shkëmbenim ndonjë dhënie dore të lehte dhe zoti Berisha as nuk e priste të vinte në pushtet prej arsyeve të 96 – 97 . Unë fillova të botoja disa fakte si shkelje të doganave e tatimeve nga bizneset e të shoqes. Filluan kontrollet ndaj Koha Jonë, u përsirit siç kontrollonte Blerim Cela në 92 – 97 por asnjë rast su gjet asnjë shkelje. Sapo fillova kritikat z.Nano bëri tre padi. Pas kesaj s’mund të luftoja me z.Nanon sepse ai ishte absolutisht i fuqishëm.

Ju bëtë akuza personale  ndaj z.Nano….

Ne gjetëm një dokument sekret që dosja ishte fshirë. Unë bëra pyetjet a është Xhoana Nano agjente. Nëse sot votohet Fatos Nano nga PD dhe Sali Berisha unë jap dorëheqjen nga qeveria sepse do ishte krejtësisht imorale.

A ka moral politika në Shqipëri?

Duhet por nuk ka. Në Shqipëri sidomos kohët e fundit edhe marrëveshja Meta – Berisha dhe Rama – Meta.

E kujt ishte pergjegjesia per vitin 1997

Unë e kam thenë dhe i përmbahem idesë që faji ishte i PD-së..

A ishte vërtet në rrezik jeta juaj?

Ilva, unë me çfarë pohova kam thenë të vërtetën. Ajo ishte kohë dhe periudhë shumë e veshtirë. Perballja ka qenë shumë e egër, por Nano në atë periudhë tetor 2003 deri në 2005 ishte jashtëzakonisth shumë I fuqishëm

Për Nanon president..??

Z.Nano është një ringjallje e politikës së vjetër, është një gabim fatal i Berishës dhe i Edi Ramës dhe Ilir Metës. Është skandaloze nëse e kandidojnë për president. Nese duam që këtë vend mos ta lemë 20 vjet prapa duhet të gjejmë emër tjetër. Gjithë publiku e di që PD do të japi një nga anëtarët e kryesisë së saj për kandidat. Nëse flitet për presindetin i cili me ndryshimet kushtetuese është dhe zgjidhjet me 71 vota dhe PD I ka. Është kushtetuese, është e rregullt. Unë mund të them që emri I presidentit 99.99 është Jozefina Topalli.

Do jeni me z.Berishën apo me z.Rama në 2013?

Në raport me kodin zgjedhor si do miratohet keto ditë, në raport me formulën e bashkimit demokristian. Ne do shohim interesin e forcës tonë demokristianën tonë në parlament se nuk jemi burra më të mirë se të tjerët. Aty ku kemi interesin ku të gjejmë perfaqësimin tonë. Besoj për gjashtë muaj do jemi të qartë.
Cfarë mendoni për z.Rama dhe a mendoni se është koha për një rotacion politik?

Rama e njoh personalisht, e kam pasur dhe e kam mik të vjetër. Jemi në dy fronte të ndryshme politike. Është një lider i cili po tregohet pragmatist sic është politika shqiptare vitet e fundit. Ka filluar sipas meje një politikë krejtësisht të re dhe europiane. Nëqoftëse dyshja Rama – Meta është e sigurtë shanset e kësaj mazhorance për të rifituar janë 50 me 50.
(Marrë me shkurtime nga Ora News)
(aq/shqiptarja.com)