Friday, July 19, 2013

Basha: “Përmes një platforme të detajuar, PD do të mundësojë vlerësimin e kontributit të çdo anëtari”

Kandidati për kryetar i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar prezantimin e platformës së tij për drejtimin e Partisë Demokratike, në Lezhë, Kukës dhe Laç. Zoti Basha ka theksuar se nën drejtimin e tij, Partia Demokratike do të hartojë një platformë me anë të cilës të bëhet e mundur vlerësimi i kontributit të çdo anëtari të PD, nga themeluesit e deri tek më të rinjtë.

Deklaratë për shtyp e deputetit të Partisë Demokratike Gerti Bogdani:

Shqyrtimi i tabelave origjinale te 10 qendrave te votimit ne qarkun e Lezhes dhe numerimi me pas para kamerave i votave te hedhura ne keto dhjete kuti votimi nxori ne driten e diellit fytyren e fitores se Edi Rames te bazuar mbi krimin, drogen dhe trafiqet.

Keshtu, Edi Rama me banden e tij ne listen e deputeteve te perbere nga kriminele te denuar nga drejtesia shqiptare dhe ajo e vendeve tjera per vrasje, trafik droge dhe prostitucion, pasi zhduku me terror dhune dhe para te pista tabelat

Wednesday, July 17, 2013

Jo më statuskuo në PD!

Shkruar nga Bledi KASMI
Sali Berisha do të duhej të ishte i fundit në ato 48 orë pas 23 qershorit, i cili mund të jepte dorëheqjen për rezultatin e zgjedhjeve. Në të vërtetë, ai u bë i pari dhe i fundit që mori përgjegjësinë e humbjes mbi supet e tij. Iku një Burrë Shteti, por jo buburrecët e pushtetit.
Ndoshta jemi i vetmi vend në botë, ku kryetari i opozitës deklaroi 48 orë pas zgjedhjeve se nuk e kishte imagjinuar një fitore të tillë. 77 mandate ishte pritshmëria e Ramës. I biri i tij shkonte dhe më tej në mos

E harruat? Foto e tollonit të djathit bëhet më e klikuara në Facebook

Shkruar nga Kreshnik Mersinllari
Ky tollon i kohës së Komunizmit që ishtee autorizimi për të blerë djathë ishte i ngjashëm me atë për të blerë sallam ose mish të grirë.
Ai u bë hit në Facebook gjatë ditës së djeshme kur mori brenda pak orësh dhjetëra shares dhe qindra pëlqime e komente, ndërsa shqiptarët kujtuan makthin e viteve 1980.
Megjithëse mbi historinë e komunizmit është shkruar shumë, shkrimet kanë qenë bajate. Në dijeninë time nuk ka patur ndonjë analizë të saktë të sistemit të tolloneve ushqimore. Rrjedhimisht, siç ndodh rëndom me historinë tonë, ne duhet të bazohemi te kujtimet për të kuptuar çfarë ka ndodhur, shkruan diaryoftirana.com.
Bazuar pjesërisht në kujtime të tilla mbi tollonet dhe çmimet, por bazuar edhe në statistikat e vjetarëve statistikorë të viteve ’80, kemi hartuar këtë tabelën e mëposhtme, e cila përmbledh pak

23 vjet zgjedhje në Partinë Demokratike. Dossier nga Mujë Buçpapaj

Gara e brendshme për kreun e ri të Partisë Demokratike ka tërhequr papritur vëmendjen e opnionit, aq sa ka lënë në hije edhe vetë përgatitjet  për kompozimin e qeverisë së re të dalë nga zgjedhjet e 23 qershorit 2013.
Ndoshta ajo çfarë e bën më interesante këtë garë është fakti se pas 22 korrikut do të njihemi me emrin e atij që do të zevëndësojë liderin historik të demokratëve

Tuesday, July 16, 2013

Zana Çela: Do e lë punën…kur të më mbarojë pasioni

Nuk është një intervistë për punën, ama dikujt me axhendën plot gjatë gjithë sezonit si Zana Çela, nuk ka si të mos ia shënojë puna ditën, nga mëngjesi në mbrëmje. Por ngelet pak vend dhe për ushtrimet e zgjimit, drekat me miqtë dhe mbrëmjet e vona me familjen
Cili është mëngjesi yt rutinë?
Çohem rreth orës 8 të mëngjesit, përgatis një mëngjes fare të lehtë dhe të paktën për 10 minuta bëj ushtrime për fizikun, që të zgjohem, për të vazhduar një ditë të gjatë pune.
Cili do të ishte mëngjesi yt ideal?

Një rikthim i Sarkozy?

The Economist Pasi humbi zgjedhjet presidenciale vjet, Nicolas Sar-kozy premtoi se do të tërhiqej nga jeta politike franceze. Por premtimi i tij ishte jobindës. Një ak-tivist politik që në ditët e tij si student ai ishte një eremit i pagjasë. Kështu që vizita e tij më 8 korrik në selinë e par-tisë UMP në Paris u bë subjekt intrigash histerike.

Monday, July 15, 2013

Tapitë për tokat bujqësore, ja kriteret e plota

Procesi i ndarjes së tapive për tokat bujqësore në fshatrat e ish-kooperativave dhe ish-ndërmarrjet bujqësore ka nisur tashmë zyrtarisht. Vendimet e qeverisë janë botuar në Fletoren Zyrtare, duke marrë kështu fuqi ligjore, ndërsa pohohet se përdoruesit faktikë të tokës bujqësore të ish-kooperativës bujqësore, të cilët nuk janë pajisur me tapi, e njohur si Akti i Marrjes së Tokës në Pronësi do të kenë afat 45 ditë që të paraqesin