Wednesday, August 6, 2008


Nikolla liberali i Cetinjes, sot i DPS_it, a din cka flet?
Prof.Lulash Nika PALUSHAJ
TRIESHJAN
Me banim ne SHBA


Eh, po t’mjeret malesore, apo shqipetare ne Mal te Zi se kush i merr per goje,apo flet per ta. Qe nga Konresi i Berlinit I vitit 1878 e sot, mundohen disa “shqipfolesa”, apo
Malesore qe se meritojne kete terme apo emertim, te vazhdojne ne kuader te Qeverise
Malazeze, qe fati yne te jete aty, ose ta ndaj Cetinja e Podgorica si per lemoshe e gjynah
“me demokraci te tyre te sotme qe tregojne ata”.
Une nuk habitem se cka bane ose vepruen me ne deri me vjetin l990 se ashtu ishin mesue,
pra vite kur filloi Jugsllavia te shperbehet. Vepruan deri ne kete kohe gjithesi deshten, sepse bota shqiptare ishte e izolueme dhe s’ishte e internacionalizuar. Nga ramja e murit
te Berlinit dhe bashkimi i Gjermanise, ishte shenja me e mire per shqipetare se erdhi dita
qe secili te dine se cilin ka babe ose At dhe nane, fe e Atdhe. Me u fol femijeve asht mire se duhet me ua mesue historine e shqipetareve, por kur te detyrojne ose zemrojne ata qe flasin shqip si disa “disa malesore, por edhe te tjere”, si e cfaqi vet Nikolla, ne Gazeten malazeze “Vjesti” para disa diteve, smundem te ngurroje e mos t’ia spjegoj e te
mendoj ne te ardhmen kur te flas ne Parlamentin e Malit te Zi.
Pra ndaj atyre qe flasin si Nikolla i III, i IV ose i V_te e kush e di me radhe i Cetinjes, sepse ky ishte liberal i denje i Sllavko Peroviqit me shoket e tij, deri sa per te shpetue
pushtetin e Millo Gjukanoviqit, ua dha voten DPS-it per Miomir Mugosha qe te jete
kryebashkiaku i Podgorices e per te cilin shperblim, flasin, se mori nje banese. Ishte
fort i papjekur atehere e eshte edhe sot. Ai qe luen me fatin e kombit te vet, i perllos
ata, i genjeshteron, i shet per te tjere; nuk mendon se sa gjak derdhen shqipetaret per
teroje t’v eta, nuk i perfillet gjuhes se nanes dhe rraces qe i takon; as te Zoti ska
meshire dhe eshte i perlyem dhe most te shkoje as ne kishe as ne xhami nese; tenton
te ndaje boten shqiptare, fut konflikte, cmire e inate, spiunlleqe e dame t’medha qe
i perjetoi shqipetaria deri me sot, sa, s’ka popull ne bote qe derdhi aq gjak per trollin
e vet, t’paret, gjuhen dhe vorret e tyre.
Cohet Nikolle liberali i Cetinjes, sot i DPS_it te Qeverise se Malit te Zi per te shpetue
minoritetin malazias ne Kosove, qe te kene mbrojtje me Kushtetute te Shtetit te ri te
Republikes se Kosoves. Po, a e di ti Nikolle, se nga koha e vitit 1878 qe na pushtuen
me dhune me ndihmen e Fuqive te Medha, ska Kushtetute malazeze qe na ka perfshi
si popull etnik te trojeve te veta qe nga Plave_Gucia, Malesi e Kraje me Ulqin.
Thanjet e tyre ishin vetem sy e faqe me ndonji fjali gjoja se edhe te tjeret pervec
malazezeve I kane te “drejtat e barabarta” vetem per te manipulue me ne ndaj
nderkombetareve.
Ja Nikolle, sin a kane perfshi serbo-malazezet ne Kushtetute jugosllave, apo mreterive
te tyre:
Ne kohen e Car Dushanit pushtuen e cka s’bane kudo ne troje shqiptare: dhune, vrasje,
nderrime mbiemnash, marrje pronash, shenderrim i kishave shqiptare n’ato sllave,
terrtisje brezash fisnore te shqipetereve, toponimeve me emna sllave, me vojvode e
kapidana; mite e mitologji sllave qe nga Lufta e Kosoves e vitit 1389 nga turqit e kendej.
Genjeshtra historike sa s’ka???. Gjithe kohen ne vazhdim.
Per t’u shlirue nga turqit dhe me ramjen e perandorise se tyre, botes shqipetare i kushtoi
shume shtrnjte, gje qe po i kushton edhe sot me pasoja te pasheruara; shqipetareve dhe trojeve te tyre u versulen serbo-malazeze, maqedonasit, greket dhe bullgaret me zotin e
Rus. Per te mbrojte trojet e veta dhe popullsine shqipetare, me gjak u la Kosova, Plave-Gucia, Malesia e Mbishkodres, troje te tjera shqipetare ne Maqedoni dhe Cameria nga
Greket. Ashtu dhe me pare ne kohen e Millosh Obrenoviqit, kral Aleksandrit te Serbise
dhe ne vazhdim. E di se gja nuk din dhe skupton. As nuk ke ndjenja dhe meshire, as ne
zemer tema kombetare shqipetare; sepse, ti ka verbue zoti syte si atyre qe me pare kane
vu ne krye kapucin malazias, turk, grek, apo pushtueseve te mevonshem sundimtare.
U leshue kral Nikolla i Cetinjes me marre Shkodren e c’ka sbane per 6 muaj ne kete
Qytet me Rrethina te Mbishkodres? Pse nuk i lexon more dajia i Liberaleve te Cetinjes
dhe DPS-it te pushtetit malazias c’metoda e kolonizime perdoren kunder shqipetareve
ne kohen e Cubrilloviqit ne Kosove, Presheve e Medvegje? Pse nuk e pjek vetin pak
me at politiken tande promalazeze? Na e gjej ose na e difto nji malazias qe vepron
per troje shqipetare apo te drejtat e tyre, ose rastesisht ndegjojne ndonje kenge shqipe?
Ne te kunderten disa “shqipefolesa” ta pyesin vehten sesa e perfillin muziken e tyre?
A din ti Nikolle, se para e gjate gjithe kohes se Kerste Cervenkovskit ne Maqedoni
c’ka perjetuene afer nji miljone shqipetare me perbuzje e malltretime e vrasje ne
trojet e tyne etnike? Edhe sot?
Ty pak po te duket numri i 45oo lule rinie shqipetare kosovare qe vete serbo-malazeze
nen bajonetat e tyre me at marrshim misterioz e tmerrshem i cuen ne Tivar dhe te gjithe
I pushkatuene. Vetem Tivari qe i ka pa me sy, ose nanat e babat e tyre, vete shqipetaret
dine si e kane ndie vehten athere e plage ne zemer edhe sot. Kurre malazezet per kete
nuk kerkuen as kerkojne falje?
Po ta s’pjegoj, se vet Trieshi, bajrak i Malesise sbashku me Kojen; per tu mbrojte nga sulmet malazeze, ne kohen kur dogjen edhe Kucin, dikur shqipetare, sot serb, ne his
tori sulmi njihet “Pohara Kuca” ose “Haraci kunder Kucit”, kane djege e pjeke Triesh,
Koje e Luhar. Mbi 15o ka pase te vdekur. Ngjarja ka ndodh ne Nikmarash te Trieshit, sepse ti vet je nga ajo zone. A din ti se c’ka bani Mbreteria serbo-malazeze kunder Hotit,
Grudes , Kelmendit, Kastrat e Shkrel? Literatura e faktet jane, por ti nuk lexon per shqipetare.
Po ta them te mendosh se vetem me nji rast me 1918, kur mbesin kelmendasit mbi 45 per
Mbrojtjen e ketij bajraku nga serbomalazezet, per 6 muej s’kane mujte tbijte e vet ti vorrosin.
Po ne kete kohe, bile edhe pleq te marrun ne shtrat e mbi 84 vjecar i pushkaton Mreteria
Serbo-malazeze 75 nga bajraku i Hotit ne Bozhaj, sot kufi Mali I Zi- Shqperi, prane
Liqerit te Shkodres. A e vrane Dode Smajlin e Trieshit se nji malazias i kishte shkue
Ne shtepi per tia shpetue jeten, por eshte fjala si miku ne shtepi te shqipetarit. Kjo vrasje
e Dodes me gjithe mikun ne shtepi malazias nga policia malazeze ndodhi ne kohen e
aksionit Stalinist te vitit 1948. Net e njajten kohe vrasin Zef Miliqin e Grudes me tre kushrinje te tjere Lulgjuraj, sepse udbashi malazias Bajo Stankoviqi per Podgoricen i
I gjen Zef Miliqit kumbaren ne shtepi i ardhun nga Hoti, sot pjese nen Shqiperi dhe I pushkatojne te fshati Priften te Grudes. Si Dode Smaji, si Zef Miliqi me kushrinje
kendohen ne kenge si fetyra te ndritura per bese shqipetare dhe jane e mbeten te paharruar. Ne kete kohe vret Udbeja pater Zefin e Hotit me Preke Pulin Gjokaj nga
Mileshi I Grudes. Sa per koecidence me ta krahasue. Ne Rranxa te Vuksanlekajve te
Hotit, Zagorka malazeze me do te tjer malazias, te marrun nga Austro-hungaria, por
Jo nga shqipetaret, e kane nga malazezet permendoren e punuar mbi 3 metra. Po ku
e ka ndonji legjenda historie te Malesise permendoren per trollin shqipetar e ne truell
shqipetar?
A pak pot e duket numri se mbi 2oo mije shqipetare nga Kosova nga vrasjet e torturat
e kohes se Rankoviqit te Serbise shkuane per ne Turqi; Shqiperi apo Europe? Shpejt
e harrove apo se ke logjikue asnjihere trishtimin, egzodin, mjerimin, vrasje e pushkaime
dhunime, cnderime te femrave shqipetare me force ushtarake paramilitare serbo-malazeze? Po vetem sot mbi 17oo te rinjeve kosovare shqipetare as vorri nuk u dihet
dhe sjapin pergjegjesi se n’cropa massive gjinden…? Se per Prekaz te Jasharajve e
Recak dhe kudo tjeter ne Kosove nuk po i logjikueke perse e si dhe per c’ka?
Ne burgun e Jusovaces ne Podgorice, poashtu me pare ne mreteri Serbo-malazeze
25 hotjane jane kalbe. C’ka u bane malesoreve ne kohen e komunizmit jugosllavo-
Enverjan dhe ne kohen e Toger Babes/ A nuk din sa i kushtoi Kosoves dhe shqipetarise
Genjeshtra komuniste jugosllave e Milladin Popoviqit me Dushan Mugoshen e te tjere
ne Konferencen e Bujanjes…?
Tani po ta kujtoj djaloshin 12 vjecar nga Bekajt e Trieshit, kur nga trrahunat, nuk e di
Se ne c’fare rrethanash, u detyruen perinderit qe te mo rriten tensione politike ta falin.
Pra shqipetaret e e fallen gjakun ndaj malazezeve. Nuk kishte nana as baba tjeter.
Edhe djaloshit 17 vjecar ne Podgorice me 1989, 5 huligane te Millosheviqit, vetem
se foli shqip m dy shoket e vet shqipetare; njani nga Kosova dhe tjetri nga Maqedonia
me banim ne Tuz nga ishte dhe vet malesori 17 vjecar. Burrnisht e burr duhet tjesh
per ta tregue t’verteten. E shpetuen ne gjendje kome te pavetedijes dy vellazen
Vukceviq, malazez, te cilet vet deklaruan se e shpetuan si djalosh tue mos dite a eshte
shqipetar apo malazia. Per at vepr kane falnderim. O Nikolla i DPS-it a e pate para
sysh dhe a je ne vetedije se c’ubane vellazenve tane malesore tash dy vjet dhe tash
jane ne burgun e Malit te Zi ne Spuzh sesi policia malazeze ne menyren ma brutale
dhe jonjerezore i masakroi me tortura ne sy te familjeve dhe trishtuen femije, gra
e pleq. Edhe at gezim qe cfaqen per Komunen e Tuzit ua nxune ne fyt. I mbajne
ne burg per tkurdisuna politike malazeze e per te mbajt frige tek shqipetaret tjere
vendas. Ti nuk e din se ajo nuk eshte komune e Malesise me zyre ne Tuz, pervec
nje bashkesi locale; apo urbane e Komunes se Podgorices. Pa Dheun e Zi, toke e
Malesise ajo nuk eshte komune dhe pa kompetenca te kompaktesise se Malesise
Me mire most e jete.
Pse e leshuen 275 te rinje Malesine posa dhe te tjere nga pjesa e shqipetareve nen
Mal te Zi. A vertete nuk mundesh apo nuk don ti japish pergjigjeje shkeumjen e me
se 8mije malesoreve dhe boshatisjen e Malesise dhe nja 30 mije te tjreve shqipetare
nga Mali I Zi. Vite nga 1968, ne kohen e Millosheviqit e Sheshelit te viteve l989
e 1993 e ne vazhdim. Sa per Qeverine Malit te Zi se u bani mire shqipetareve nga
Kosova me rastin e egzodit te t’merrshem, kaluen neper Mal te Zi dhe shkuen ne
treva shqipetare, eshte e vertete. Por most e harrojme se u kem ba mire sa here. Don
Pali me tuzjane I shpeton nga pushkatimi 8oo malazeze te Zetes nga italjanet
Gjate Luftes se dyt boterore. I shpetem gjate Austro-hungarise, u dha Shkodra shqipetare
buke e krype gjate kohes se Italise kur paten nevoje ne besen shqipetare si
cetnike apo partizane.Na vrane e i falme ne bese. Populli shqiptare fale cdo
dite per hir te rajonit e qetesise ne Ballkan e rajonale. Po si nuk kerrkuen kurre
ata falje ndaj nesh.
Te gjitha shkollat shqipe ne Malesi me emna te termit politik sllav, pervec e
Trieshit. Te gjitha toponimet e shqipetareve jane te sllavizueme; ashtu mbiemna te
shumte me prapashtesen “viq”. Programet shkollore me tematike malazeze neper
shkollatku zhvillohet mesimi shqip. Rreth programeve shkollore per te mbrojte
letersine shqipe, personat me vjetin 1981 e kane hanger burgun malazez me me
shume se 3 vjete. Prona e toka shipetarete pakthyeme nga ana e shtetit. Resurset
e Ulqinit i ka marre shteti I Malit te Zi. Se cfare veprash kombetare kane bere
malsoret ne boten e jashtme per kerkesen e te drejave te shqiptareve, per Kosoven,
per te gjitha trojet shqipetare kudo jane dhe Shqiperine sin e Njujork, Vashington
e gjetiu dhe me pretekst edhe per shqipetare nen Mal te Zit te pambrojtun as me
kushtetute e as me ligje, per ty pune e madhe. U gjete ndoshta me ia kalue Athisarit,
ne te cilin document ne Kosove serbomalazezet kane pushtet mbi pushtet, aq te drejta
sa as vet shqipetaret nuk i kane. Bejne c’ka sbejne cdo dite me Beogradin.
Nikolle, ta pata thane gojarisht ne Tuz, gje qe me paten perkrah arsimtaret kur ti vet
ne Kuendin e liberaleve ne Cetinj dhe ku te pranishmeve u drejtove slavish: “Poz-
dravlam ve u ime citave Malesie” C ka do te thote se i pershendete ne emer te te
gjithe Malesise. Tu drejtova tue te thane- Ruej se ti pelset Zoti ma me i pershen
det ne emer te Malesise se nuk te ka autorizue kush-. Per ty as Dede Gjon Luli,
as Memi i Smajlit, as Smajl Martini, Cun Mula, Baca Kurti, vellaznit Ivanaj nga
Bekaj te Trieshit, ministra arsimi te Shqiperise, Tringa e Nora, Halil Haka e Om Haku
Qe me sa e sa te tjere te bajraqeve te Malesise se Mbishkodres u kenduen si leket
e Malesise se Madhe nga Fishta ne “Lahuten e Malesise”, poeti kombetar u rrit me
ta, jetoi me tad he vdiq me ta. Eshte dhe mbeti ylli e drita, pishtari i bashkimit
kombetar. Grecen dhe Deciqin e paten dhe e kane malsoret. Malesia e Madhe ishte flamur dhe Memorandum i vitit 1911 per pavaresi te shqiptarise.
Fisi Gegaj eshte I ndershem dhe bujar. Kam konsiderata te mira per ta.
O, Nikolla i DPS-it, pse nuk i ngjave kushrinit tand, djalit te axhes qe me 1994 ia
Ndesh hunen policit malazias ne Bozhaj, sepse e fyen si shqipetar ne kalimin
kufitar shqiptaro – shqiptar per te hyre ne Shqiperi. Pse nuk i ngjave axhes tand,
Zefit, qe me arsimtaret tjere te Malesise me 1972, vendosen flamurin shqipetar
neper shkolla shqipe…Pse nuk frymezohesh nga vellau i gjyshit s’yt, Atanas
Gegaj, qe ishte professor historie ne Kolegjin e Shkodres te jezuiteve dhe autor i
Vepres shume me vlere mbi Gjergj Kastriotin_Skenderbe??????????.
Nikolle liberali i Cetinjes, sot i DPS-it. Ma gjej nji malazias qe shqipetaret e
prene ne bese…u shkoi jeta ushtareve jugosllav qe rujten kufirin shqiptaro-
shqipetar gjate komunizmit, po edhe sot? Ma trego nji shqipetar qe lirshem
mund te valoje me flamurin shqipetar…? Malaziasi flamurin e tyre kudo ka per
ta hall e value ne duar larte nga Plave- Gucia, Malesi e Kraje me Ulqin, pa iu
fut ferre ne kembe.
Pa shifni cka flitni ti dhe disa shoket tu qe jeni me at politike promalazeze
Pa asnje te mire per shqipetaret nen Mal te Zi; verenje at Kushtetuten e tyre qe nji e drejte me konventa nderkombetare per shqipetare nuk ekziston. Mos na futni grindje ne troje tona ti me disa fanatike tjere sepse gjyshat tane ishin nji Malesi, nji gjuhe shqipe e
Gjak shqipetari per troje shqipetare.
Ti te tjereve jasht Malit te Zi u thue se je shqipetar dhe malesor. Kete emen
ti se meriton ndaj malsoreve tjere, sepse veprimi yt ndaj shqipetareve eshte i kundert.
Marre te qofte.
Sdue dhe as pranoj polemike me ty, sepse ti se meriton, por deshta vetem me
ta spjegue nji pike loti me gjak te derdhun, ne krahasim me ate qe eshte thene neper
shekuj.


Per hir te Malesise se Madhe dhe gjithe shqipetareve.

Lulash Nika Palushaj

Monday, August 4, 2008

PREKE CALI ne Itali ne vitin 1932


PELEGRINAZHI I KATOLIKEVE SHQIPTAR NE ROME NE VITIN 1932

April 16th, 2008

Kur ne nuk sigurojme shtetasit e Shqiperise teritoriale, cdo te thone ata ne trojet e tyre komshinje!?
Ish nenkolonel
Mark Gjonaj

Ne vitet e para te tranzicionit, me te dhenat e sigurimit te shtetit te regjimit te kaluar u arrestuan pese minoritare greke per spiunazh dhe armbajtje pa leje por nuk vonuan shume dhe se gjoja per 'interesa reciproke' te komshiut te jugut, ata u lane te lire sa qe bene me llafe dhe Kryetarin e Gjykates se Larte dhe Prokurorin e Pergjithshem te asaj kohe se gjoja kishin marre rrushfet.
Duke bere nje anallogji me te burgosurit e Malesise nga organet malazeze sikur keto pese minoritare te gjykoheshin nga ana e tyre,a do te silleshin kaqe egersisht sic u sollen me shqipetaret e Malesise duke I terrorizuar nje nate para votimit?. Keto jane ceshtje shteterore dhe gjykohet rast pas rasti; por me siguri se do ti denonin pak por pa I sakatuar si shqipetaret e malesise.
Historikisht nga qendrimi i tyre barbare ndaj fiseve tona e kombeve te tjera; sllavet nuk jane demokrat dhe ne se do ti mbledhe Europa ne vathin e saj, me ato do te kete problem. Ishin sllavet gollofet e pare qe e hengren kallup teorine e komunizmit te servirur nga filozofet dhe ekonomistet perendimore.
Shikojeni perseri, shtetet fqinje te Shqiperise, me pretekste e lajka te ndryshme , akoma nuk e njohin Kosoven; a thue se Europa, NATO dhe Amerika do te na lere te bejme cfare te duam, mbasi te kemi fituar te drejtat tona shekullore. Jo, njehere kete as nuk e ka ne gene kombi jone; qe te bashkohet per te sulmuar te tjeret, i cili ne shekuj ka kerkuar komshillek te mire me fqinjet e tij. Deshmia me e madhe eshte harta e Shqiperise kaq e kafshuar dhe e dhembezuar, duke prere vazhdimesine e territorit me vellezerit tane shqipetare.
Radio locale "Zeri I Atdheut" e dime shume mire se nuk i nxjerre shpenzimet e saje; por fale pronarit qe me patriotizem e perkushtim ja ka arritur qe ta lere ne pune tete ore ne muaj. Njekohesisht dhe bilbili i programit dhe transmetimit ka koinciduar se eshte i papertueshem dhe me gjithe shpirt, si spiker, poet, rapsod e politikan; don ta fuse zerin e saje ne cdo shtepi te emigranteve. Na emocionon, kur drejtori i kesaj radio e ka perseritur qe ky spiker punen qe ben e ka te papaguar. Keshtu mund te themi dhe per veshtiresite qe ka radio tjeter "Iliria".
Por cfare verehet ne praktiken e radios "Zeri i Atdheut"?. Duket sikur ajo mbetet pa ushqimin e duhur te domosdoshem nga jashte; ne rradhe te pare nga intelektualet patriote dhe diaspora. Saqe me te drejte drejtori i saje zoti Cullaj thote qe duhet te degjohet zeri i vete malesoreve per Malesine, sepse vetem kur ta marrin vet ne dore ato me guxim e trimeri; atehere do te ndryshoje Malesia. Jane malesoret qe duhet te blejne cdo pllembe toke, livadhi, zabeli, kullote qe ta kene ne tapite e tyre dhe here pas here duke zbatuar ligjet vendore te Malit te Zi, ti mbjellin, korrin, e ti kontrollojne ato. Sikur dy here ne vite te shkojne eshte e bollshme. Ketu do te diferencohen te paret dhe te prapambeturit e ketij aksionit te madh politiko-patriotik. Perse te lejojme ruset e sllavet te blejne objektet e Ulqinit? A nuk duket se vete shqipetaret si autoritete te vendit po e leshojne me duart e tyre?
Po behen dy vjet qe malesoret mbahen ne burg padrejtesisht. Vetem malesoret me intelektualet e diaspores duhet te zbulojne me lidhjet e tyre se kush jane informatoret; apo agjentet e malesoreve qe rrijne me diasporitet krah per krah; u gjenden "ne gezime e hidherime" bashkemalesoreve, por me thike mbas shpine. Ata jane ketu ne diaspore; ne Malesi apo ne ndonje qytet te Europes. Ka ardhur koha qe nuk duhet te flitet ne pergjithesi per emrat por, duhet vene dhe gishtin se kush jane. Ish-spikeri dhe drejtuesi i radios "Zeri i Atdheut", kohe me pare, zoti Luigj Gjokaj, ka paralajmeruar qe keta shqipfolesa te paftyre sot , neser do ti themi me emra.
Jane intelektualet patriote qe duhet te mbledhin informacion nga deshmitaret e rreme qe do tu dalin gjate procesit gjygjesor dhe patjeter duhet te transmetohen ne kete radio, television, dhe te shkruhet per to. Nuk eshte justifikim ,qe vetem per te thene se malesoret jane krejtesisht te pafajshem, sepse kjo kuptohet. Eshte vene re se sic thote njeri nuk thote tjetri. Asnjeri nga ne nuk eshte ule te pershkruaje kejsen faktike me prova dhe deshmitare okulare qe keta malesore jane nise nga Amerika per te shkuar ne vendin e tyre te ligjshem dhe si shqiptare; dhe qe nje dite para votimit u ndaluan duke i terrorizuar ato dhe gjithe familjet e tyre. Perse te mos dale hapur se kujt i thane ketu ne Amerike lamtumire dhe mire ju gjetshim kur te vijme; ke kane njoftuar nga miqte e tyre ketu ne Amerike, Europe apo ne Malesi; ne cilen agjenci i prene biletat e udhetimit e tjere. Keshtu ngushtohet dhe mundesia e gjetjes se informatoreve malazese dhe kush punon per kete pjese te U.D.B-se mund te jene dhe serb, maqedonas, "miqe" te shqipetareve; sepse ne, asgje mos me pas, dy shoke te keqinje, na i ka lene historia si shqiptare; shkujdesjen dhe mburrjen ne formen e sinqeritetit.
Kam degjuar fjale te mira nga goja e malesoreve ne drejtim te "Atdheut Meme" dhe bejne shume mire qe e perserisin, e kujtojne dhe shpresojne ne te. Por te mos harrojme se lideret e drejtues te djeshem dhe te sotshem kane bashkepunuar me kreret malazeze dhe serb; sa qe dhe takime e biseda pa protokoll jane bere per thyerjen e embargos se naftes per te mbajte gjalle makinen agresive serbe qe po derdhte gjak ne Bosnje e Hercegovine dhe po pregadiste nje kob te tmerrshem ne Kosove.
Askush nuk i vuri me shpatulla per mure presidentin dhe kryeministrin e atyre viteve. Po sot, nuk jane ne gjendje lideret shqipetare te nderhyjne per malesoret; sepse kur kishin nevoje per shqipetaro-amerikanet per perkrahje moralo-ekonomike gjendeshin ne mes tyre. Apo ata jane kthyer ne kasape dhe merren me krime te medha ndaj popullit te vet dhe e kane per ulje te merren me 15 shqipetare te Malesise. Po sa here u jane drejtuar intelektualet e diaspores, deri dhe me letra dhe takime me to si zoti Cullaj, profesor Palushi dhe ne menyre te organizuar si shoqate e Malesise. I eshte thene ambasadorit e gjithe personelit diplomatike ketu ne Amerike qe te mbajne qendrim dhe dokumentat per kete te jene te dukshme. Lideret shqipetare te funksioneve te larta gjate gjithe ketyre viteve kane kryer veprime te dyshimta; por ne asnje menyre nuk i krahasojme me Nenen Shqiperi; te cilet jane te shitur ne nje forme a ne nje tjeter tek te huajt; jane te kompromentuar me to, jane spiune te tyre qe skane te drejte morale as nderkombetare tu thone gje. Biles dhe ne se fqinjet do ti sulmonin, jam i sigurt se do ti kthejne syte menjehere nga NATO dhe Europa. Tashti e kemi me lehte, dhe sic thote nje intelektual i diaspores, "Zot shyqyr" se shpetuam prej zborit dhe gadishmerise per te ruajtur Atdheun dhe qytetaret e saj.
Shikojeni me vemendje me cfare merret parlamenti shqipetar. Gerdeci ishte ne vazhden e ndodhive i cili evidencoi: ate qe organet e sigurise, ushtri, SHISH, SHIU, shishqebab e tjere dhe pika tu bjere se u kane gjetur ca emra vetem me u talle dhe me te kalle daten, ishin te tere jashte lojes. Po perse nuk i shkrijne fare dhe tja kalojne Europes ne kuadrin e "Euleksit" duke hapur tender; kush ta fitoje kete, ti organizoje keto sherbime? Parlamenti shqipetar ka miratuar ligje jo me efikasitet per ti vene ne levizje per funksionet e tyre dhe per vetkontrollin e brendshem. Permbajtja e ligjeve eshte venia e ketyre organeve ne mbrojtje te PD-se dhe te PS-se qe ato te jene te sigurte ne rrugen e krimeve, vjedhjeve, korrupsionit dhe dajak per popullin e shkrete, per ti mbledhe eshtrat dhe kufomat nga deti, rrezervuaret, rrugeve, tuneleve apo sic ishte rasti i fundit, Nevada e Gerdecit. Zoti Berisha mburret per 50 zyrtare te larte qe kane perfunduar ne burg dhe ai do ti fuse te gjithe me ate drejtim qe i ben qeverise dhe prap nuk ka per te rregulluar gje; por te tjeret i rregullojne punet me kryeministrin. Ja pra ligjet e parlamentit shqipetare sa i vene ne pune organet e sigurise. Arratisen nga burgu i Burrelit dy vete te denuar te perjetshem dhe prokuroria fut 9 punonjes policie ne burg duke filluar nga drejtori i burgut; ja pra permbajtja e ligjit.
Ndodhi ngjarja ne Gerdec, gjithe mediat shqipetare me shkrimet e tyre, o burra duhet te fut presidenti dhe kryeministri ne burg; ja ligji i parlamentit shqipetar. Pra ligjeve qe nxjerre ai kuvend jo vetem nuk u vjen era ligje per keto struktura, por edhe ashtu sic jane nuk zbatohen. Mospasja dhe moszbatimi jane njelloj.
Organet e sigurimit te rendit dhe te informacionit, i cdo shkalle qofshin, nese do te "pastrohen" sa here vjen njera dhe tjetra parti politike, ma mire te mos jene. Kur ato nuk jane ne gjendje te zbulojne dhe te parandalojne cdo ortek qe sjell gjeme te madhe ne popull; vetem rendojne ekonomine tjeter, nuk vlejne. Korioziteti i te burgosureve politike tashme eshte shuajtur; se ka rreth 20 vjet qe po i drejtojne keto sherbime dhe do te kalojne dhe 20 vjet te tjera dhe zor e marrin veten. Ata i perdoren keto arme derisa ia kthyen vetes dhe kush eshte demokrat me te vertete e kupton drejte se te burgosurit e ndergjegjes u ndane ne dy grupime te medha nga ish-sherbimi SHIK; grupimi i te denuarve te vertete dhe grupimi i te denuarve, i kthyer ne kontrollues te parit ose i quajturi inteligjent i servisit te sigurimit te shtetit. Dhe ne fakt ne drejtim si ne njeren ane dhe si ne tjetren, jane lider te Partise te Punes te Shqiperise. Ishte PD-ja ajo qe u beri goditjen ma te madhe te denuarve te ndergjegjes. Eshte po PD-ja ajo qe me ca pupla dosjesh qe i kane mbete ne dore; i mban me "shpresa", dhe ne pritjet te hapjeve te tyre. Do te jete kjo parti perseri qe do tju thote neser:- O Shqipetare ku ishit, beme te pamunduren, i hapem dosjet por ato na fluturuan si pellumbat e Vatikanit dhe kesaj rradhe nuk do te drejtojne me qeverine shqipetare por ate te Europes. Pra levizja gjithshka, qellimi asgje, si thelbi I bibles, jezusi do vine sote, do vine neser, te gjykoje te padtrejtit dhe padrejtesite. Ne fakt mjere kush mashtrohet tash 2000 vjete se ai nuk ka per te ardhur kurre, nese nuk eshte peralle e tera; ai ka vdeke dhe nuk ngjallet me per ato qe ecen evolucioni ne natyre. Ndersa per ato qe jetojne me endrra, halucinacione,le ti mbajne syte nga qielli.
Si te djathtit dhe te majtit me ardhjen ne pushtet, i kane pastruar dosjet. Ja dhe me ne fund erdhi koha qe as pjella e PD-se nuk e han me rrenen. Rrena eshte politike dhe politika eshte rrene, me thoshte nje mik i imi i persekutuar.