Thursday, May 8, 2014

Historia e Pislit, revolta dhe ekzekutimi i një emigranti të ‘99

Pengmarrja 20-orëshe e autobusit në Greqi përfundoi me vrasjen e Flamur Pislit nga Burreli dhe pengut Jorgos Kulluri në afërsi të Elbasanit. Mediat e huaja publikuan videon e operacionit policor  
pilsiMë 28 prill 1999, Flamur Pisli, një emigrant shqiptar rrëmbeu një autobus grek në sheshin qendror të një qyteti të vogël, ku jetonte dhe punonte prej vitesh. Pas një arratie prej 20 orësh në veri të Greqisë dhe në jug të Shqipërisë, Pisli dhe një nga pengjet greke, Jorgos Kulluris, u qëlluan për vdekje nga snajperët shqiptarë jashtë qytetit të Elbasanit. Si një parashikim që bëhet realitet i një gjëje që mund të ndodhë, pengmarrja shkaktoi

PD rihap pengmarrjen e ’99: Artan Didi vrau një të pafajshëm, të hetohet

komisioniPartia Demokratike i është rikthyer dje historisë së vrasjes së Flamur Pislit në prill të vitit 1999, duke akuzuar kryepolicin Artan Didi për ngjarjen. Të mbledhur pa praninë e mazhorancës në Komisionin parlamentar për Policinë, deputetët demokratë shfaqën videon e operacionit të para 15 viteve. “Personi që e udhëhoqi këtë operacion, ku mbeti i vrarë edhe një pasagjer, është Artan Didi.

Gazetari grek rrëfen videon: E vërteta e vrasjes së Pislit dhe pengut


Gazetari grek që ka ndjekur nga afër pengmarrjen e autobusit nga Flamur Pisli më 1999, thotë se nuk ka pasur asnjëherë dyshime që i riu grek që humbi jetën bashkë me pengmarrësin u qëllua nga policia dhe se kjo duket qartë në videon e Reuters dhe madje edhe në kameran e tij të vogël. “Nuk e di pse ju po e përmendni fjalën dyshime,