Friday, September 20, 2013

Si e ndryshoi Merkel BE-në gjatë krizës

Katër vitet e fundit Angela Merkel ka mbajtur e vetme timonin e drejtimit për ta nxjerrë Evropën nga kriza e euros dhe borxheve. Kjo nuk është parë me sy të mirë kudo në Evropë. Po a kishte Kancelarja tjetër alternativë?
Me hapa të vegjël drejt shpëtimit të euros - Merkel gjatë një shëtitje në mal
"Nëse dështon euro, dështon Evropa. Dhe kjo nuk duhet të ndodhë." Këtë fjali pati thënë Angela Merkel në tetor 2011 dhe qysh atëherë e ka përsëritur vazhdimisht. Ajo është lajtmotivi i

Vendimi i plotë, i arsyetuar, i Gjykatës së Apelit / Zbardhen argumentet pse ndryshoi akuza për Prendin e Llupon

Sonja Caka
Gjykimi, mbeten pa autor vrasjet e Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës
Trupi gjykues: Përdorimi i armëve, pas dhunës të egër të protestuesveTrupi gjykues që dënoi me katër vite dy të pandehurit e akuzuar për ngjarjen e 21 Janarit, Ndrea Prendi dhe Agim Llupo, ka dorëzuar dje në sekretarinë gjyqësore arsyetimin e zbardhur të vendimit të tyre. Në vendimin me 21 faqe,

Wednesday, September 18, 2013

Arkivi i “New York Times” i vitit ‘84 / Planet e SHBA-së dhe Anglisë për t’u lidhur me Shqipërinë komuniste

Hapat e parë të rinisjes së marrëdhënieve të Shqipërisë diktatoriale me vendet perëndimore, negocitatat me Gjermaninë, Italinë dhe Greqinë. Cilat ishin pistat që kishim menduar amerikanët për të lidhur marrëdhëniet me vendin tonë? Pse thesari shqiptar cilësohej si një faktor kyç në këtë aspekt?
Rivendosja e marrëdhënieve me Perëndimin, pse vizitoi privatisht ish-kryeministri gjerman Tiranën në ‘84?“

Qeveria publikon Kodin Etik: Ja si duhet të sillen ministrat

Qeveria shqiptare ka publikuar të plotë sot Kodin Etik Ministror, që është edhe vendimi i parë historik i marrë prej saj. Në këtë Kod përcaktohen me detaje marrëdhënia e ministrit me drejtuesit më të lartë si dhe me vartësit, “sjellje që duhet të jetë shembull”; ndalohet hedhja në gjyq e medias; ndalohet marrja e dhuratave; sugjerohet edhe përdorimi i transportit publik nga ministrat nëse është e mundur etj.
KODI ETIK MINISTROR
Preambul

Sunday, September 15, 2013

Deklarata e Kryeministrit të ri në Kuvend, Basha: Rama, strategji tensioni me opozitën

“Kërcënimet e sotme në Kuvend kundër opozitës nuk mund të mos na kujtojnë se zoti Rama është  recidivist  me historitë e tij të njohura  të dhunës  në familje, të dhunës  në bashki , të dhunës  kundër institucionave  dhe punonjësve të shtetit” deklaroi Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në konferencë për shtyp. 
Ai shtoi se “Vjedhja e dhunshme e votave nga Partia Socialiste në qarkun e Lezhës në zgjedhjet e fundit, frymëzuar prej tij, është projeksioni i  natyrës së tij”.       
Kryetari Basha ftoi të nderohet Parlamenti, të cilën e cilësoi “Shtëpinë e përbashkët

Kuvendi miraton me 82 vota pro qeverinë e re të kryesuar nga Edi Rama

Është votëbesuar me 82 vota pro qeveria e re që do të drejtohet nga Kryeministri Rama. Pas diskutimeve maratonë përgjatë dy ditëve, Kuvendi rreth orë e 16 të pasdites së sotme kaloi në votim, ku nga 137 deputetë të pranishëm, qeveria e re mori 82 vota pro dhe 55 kundër. 
Përpara se të votëbesohej ai dhe kabineti që do të drejtojë, Rama përmes

Paloka: Nëse Rama provokon sërish, opozitën do e largojmë nga salla

Intervistoi: Nevila Perndoj
Kryetari i Grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, garanton se  opozita në Kuvend do të jetë solide dhe cilësore nga ana profesionale. Në një intervistë për gazetën “Mapo”, Paloka flet gjerësisht mbi arsyet e largimit të opozitës nga seanca parlamentare, ku Rama prezantoi programin qeverisës, si dhe përmbledh piketat kryesore të aksionit të ardhshëm parlamentar. “…Ne do të jemi bashkëpunues në çdo iniciativë në interes të shqiptarëve, por do të bëhemi ‘të frikshëm’ për Ramën nëse do të guxojë të shkelë mbi interesat e kujtdo për interes të tij, siç është mësuar në fakt

Hitleri, të metat që e çuan në humbje

Shkruar nga Klarita Bajraktari
Sa i mirë ishte Hitleri në rolin e komandantit ushtarak? A ishte ai ashtu siç ish-vartësit e tij deklaruan pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, një ngatërrestar amator, i cili ndaloi ushtarakët nga kryerja e luftës ashtu siç duhej? Cilat ishin pikat e forta dhe dobësitë e tij, qëllimet dhe metodat e tij?