Saturday, May 17, 2014

Raporti Britanik/“KRAHU I DJATHTË I FNÇ-SË DHE PERSONALITETET SHQIPTARE”


Konspekt
Në këtë raport, misioni britanik i vendosur në Shqipëri gjatë Luftës së II Botërore analizon “krahun e

“Partizanët, terroristë ndaj shqiptarëve, burracakë ndaj fashistëve”


Konspekt
Në një numër raportesh

Shqipnija sna ka borxh, na kem borxh me punue tan jeten për Shqipni. Ky ishte frati shqiptar miq.

Anton Harapi: Mos harro se unë jam shqiptar
Në vitin 1956 është botuar në Gjermaninë Perendimore një libër me titull “Misioni i posacëm në Juglindje- Raport i një diplomati fluturues“. Autori i tij është Hermann Neubacher i cili ka kryer detyren si “I plotfuqishmi i Ministrisë së Jashtme për Juglindjen”.
Më përpara ai ka qënë edhe kryetar i bashkisë së Vienës.
Në librin

Tuesday, May 13, 2014

Erdogan nesër në Tiranë, Ben Blushi: Jo adaptimit të modelit autokrat turk

TIRANE - Vetëm një ditë para vizitës së kryeministrit turk, Taip Rexhep Erdogan, deputeti socialist Ben Blushi është shprehur se: “Jam i bindur që Erdogani i para dy-tri viteve nuk është ai Erdogani i sotëm, sepse edhe liderët politikë ndryshojnë. Sidomos në gjashtë muajt e fundit qeverisja e Erdoganit është vënë shumë në pikëpyetje. Dhe në një të ardhme, jam i bindur se populli turk nuk mund të mos reagojë ndaj një qeverisjeje kaq jodemokratike”. Këtë përgjigje ai e ka dhënë në një intervistë për gazetën “Zëri”,

Kthehet Edi Rama nga Viena me 10 valixhe shopping të Fillip Myle: Në ora 18.00 do kujtohet të flas për mushkonjat e Divjakës

Rama sapo është kthyer me disa valixhe nga Vienna pasi ka kryer disa blerje super të shtrenjta në Botikun më luksoz të Austrisë “Fillip Myle”. Pasi ka bërë shoping 4 ditë është kujtuar Kryeministri se Edi Rama do të flasë për ngjarjen e Divjakës. Kryeministri ka lajmëruar nëpërmjet një postimi në rrejtin social Twitter se do të flasë për këtë cështje sot në ora 18:00 në një koferencë për shtyp.
“Sot në ora 18 do të flas unë. Faleminderit atyre që do të më ndjekin drejtpërdrejt”.

Largim apo një fund si Eskobar?

Pablo Escobar, lordi kolumbian i kokainës, që kishte 25 miliardë dollarë kesh që në vitet ’80 (miliarda që sot mund ti ketë dhe Rama), bëri karrierë në politikën kolumbiane, madje budallepsi deri dhe SHBA kur e ftuan të fliste në Kongresin Amerikan.
Është evidente tashmë se avioni i Divjakës ngeci në rërën e plazhit sepse s’ishte mësuar të zbriste në teren/reliev të natyrshëm, ishte mësuar të ulej në betonin e aeroportit ushtarak të Gjadrit. Por pas zhurmës

Avioni që ra mbi Qeverinë

Nga Alfred Lela
Lulzim Basha, Sali Berisha dhe opozita, me siguri, dhe me të drejtë, ndihen të shpaguar. Edi Rama, ndoshta mendon se si, me ironitë e fatit, sic ishte avioni i ‘rrëzuar’ në Divjakë, nuk mund të ndërtohen parabola groteske. Faktet, nganjëherë janë edhe më groteske se trillimet. Ministrat Tahiri e Kodheli duhet t’i ulin dy shkallë kreshpërimit të tyre ndaj akuzave, tashmë të vërtetuara të opozitës. Dikush me përgjegjësi duhet të gjejë përgjegjshmërinë e të thotë ‘lamtumirë’, pas gjithë kësaj bufonade. Shakatorët që deshën ta kthenin në pop politik urban,