Thursday, June 27, 2024

Axhami: 80 vjet nga genocidi grek mbi popullsinë civile shqipëtare të Çamërisë!

 


Shpetim Axhami: 80 vjet nga genocidi grek mbi popullsinë civile shqipëtare të Çamërisë!

Në këtë fund Qershori mbushen plot 80-vjet nga masakra greke mbi poullsinë shqiptare të Çamërisë.
Këmbëngulja e shtetit shqiptar dhe vlerësimi për zgjidhje i kësaj çeshtje nga faktorët ndërkombëtarë mbetet akoma i vonuar.

Zbardhen vendimet e grupit parlamentar të PD

 


Grupi parlamentar i Partisë Demokratike ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës në selinë blu.

Gjatë një prononcimi për mediat, kryetari i grupit parlamentar të PD-së,

“Gjëma të mëdha pritet të vijnë”- ka thene Basha


 Lulzim Basha thotë se vendimin e Gjykatës së Apelit që i dha vulën dhe logon Sali Berishës do ta cojnë në Gjykatën e Lartë.

I ftuar në emisionin “Open” në News24, Basha foli për pazar mes Sali Berishës dhe Edi Ramës. Sipas tij, Berishës iu dha vula, ndërsa Ramës i falet pushteti.

Sunday, June 23, 2024

Zbulohen skemat, si u vodhën fondet e IPARD në Shqipëri

 


Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit, e njohur ndryshe si OLAF ka publikuar një përmbledhje të punës gjatë vitit 2023, ku një hapësirë e veçantë i është kushtuar hetimit në Shqipëri, për abuzimet me fondet e IPARD.


Vitin e kaluar, me rekomandimin e OLAF

Pse Bashës iu mor “Vula”?

 


Nga Indrit Vokshi


Ditën e 3 marsit 2023 kur në Gjykatën e Apelit u zhvillua “gjyqi për Vulën e PD”, ambasadorja e ShBA znj. Juri Kim, shkoi në seancën gjyqësore. U duk qartë një vullnet amerikan për të pasur një Parti Demokratike