Thursday, February 28, 2013

5 mite mbi zgjedhjen e PapesPrapa dyerve të mbyllura, të shkëputur nga bota e jashtme, ata do të zgjedhin liderin, i cili do të ketë ndikim jo vetëm në Kishën Katolike, por në gjithë planetin. Gazeta 'Washington Post', shkruan për disa keqinterpretime që mund të karakterizojnë procedurën e zgjedhjes.
vatikani
Së pari, Papa Benedikiti ka dhënë dorëheqjen, në vend që të qëndrojë në detyrë deri në vdekje, kështu që ai mund të ndikojë kardinalët të zgjedhin dikë si ai. Në Uashington, popullata ka prirje të dyshojë në shpjegimet e politikanëve që japin dorëheqje për asgjë, por në rastin e dorëheqjes së papës, shpjegimi për përkeqësimin shëndetësor duket të jetë i saktë.

Benedikti ka bërë të ditur se nuk mund të kryejë më punën e tij dhe ai duhet të nderohet për dorëheqjen nga pushteti në të mirë të kishës. Pas dorëheqjes, ai do të largohet nga Roma, për të shmangur dyshimet rreth

Olli: Rama i kishte premtuar të dyshuarit Frroku se do ta bënte deputet

Ministria e Brendshme nëpërmjet zëdhënësit të saj Leonard Olli, ka reaguar pas deklaratave të kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama.
Në deklaratën e tij, Leonard Olli u shpreh se :
“Ndërsa të gjitha agjensitë e zbatimit të ligjit janë angazhuar në zbardhjen e kësaj ngjarjeje tragjike, Rama dhe rilindasit e tij, të turrur si hiena për të ushqyer politikën e tyre nekrofile, bëjnë sikur qajnë duke derdhur lotë krokodili, për të ndjerin kryekomisar Lamajn, që në dhjetra raste e kishin cilësuar si bandit.
Rama u shfaq sërish para publikut në mbrojtje së

Fjalët e fundit të Benedikti XVI: “Jam shtegtar i thjeshtë, që fillon etapën e fundit të shtegtimit të tij mbi tokë”. Në orën 20.00, Selia Vakante

“Faleminderit, të dashur miq. Jam i lumtur që ndodhem mes jush, rrethuar nga bukuria e Gjithësisë, Krijim i Zotit, e nga simpatia juaj, që më bën shumë mirë. Faleminderit për miqësinë e dashurinë tuaj!” Këto qenë fjalët e para, që Benedikti XVI u tha besimtarëve, që e kishin mbushur plot e përplot oborrin e Pallatit Apostolik të Kastel Gandolfos.
“Ju e dini se kjo ditë e imja është e ndryshme nga të mëparshmet: do të jem Papë i Kishës Katolike deri në orën 8 të mbrëmjes, pastaj jo më. Tani, jam thjesht një shtegtar, që fillon etapën e fundit të shtegtimit të tij në këtë botë. Dua të punoj akoma me zemër, me dashuri, me lutje, me reflektime, me të gjitha forcat e brendshme, dua të punoj për të mirën e përbashkët, për të mirën e Kishës e të njerëzimit. Dhe e ndjej se simpatia juaj më mbështet. Të shkojmë përpara së bashku me Zotin, për të mirën e Kishës e të botës. Faleminderit!”

Vrasja e Dritan Lamajt, telefonata që zbuloi vrasësinArben Frroku
Ka qenë telefonata me një të njohurin e tij në Greqi ajo që e ka tradhtuar vrasësin e kryekomisarit Dritan Lamaj, duke bërë që policia të vihej në ndjekje të tij, për ta vënë në pranga pasditen e djeshme në Selanik. Arben Frroku i ka telefonuar një të afërmi të tij, për ta njoftuar se po nisej drejt Greqisë. Në bazë të të dhënave që ofron sistemi TIMS, ata kanë dalë nga Shqipëria në orën 21:24 të mbrëmjes së të dielës.

Autori dhe viktima, dikur miq
Biznesmeni Arben Frroku dhe komisari Dritan Lamaj kishin qenë kohë më parë

Mynih 1979, një dëshmi befasuese për Sali Berishëngazeta dita cover
Rrëfimi befasues i një ish-dëshmitari të një takimi sekret në Mynih në 1979 ku u mor një vendim mbi të ardhmen e “tri shteteve-valvula” ndër të cilat edhe Shqipëria. Pjesë të kësaj dëshmie  kanë qarkulluar nën zë në ambjente të shërbimeve sekrete shqiptare në mesin e viteve ‘90, më pas është heshtur… 60 000 000 $, do t’i jepeshin Grigorovit të Shkupit për formimin e “thithës-shtet” të pavarur… 20 000 000 $, për njerëz brenda oborrit të Hoxhës – shkruan autori. Dhe më pas përshkruan një takim në Parkhotel të Mynihut me kontaktin e Shqipërisë që erdhi nga Franca.. “Takuam një njeri me sjellje shërbëtori… Na priti, duke bërë përkulje teatrale” Ky njeri quhej… Sali Berisha (!)
Libri që po citojmë sot është botuar në 1995. Pjesë të tij kanë qarkulluar për disa vjet nën zë në ambjente të shërbimeve sekrete shqiptare, më pas është heshtur. Takimi për të cilin flitet në libër është kryer në vitin 1979. Në tekst bien në sy dy

“Laura Vorpsi më ka shprehur konsiderata marramendëse, tani dhunon personalitetin e saj”


laura-vorpsi

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, gjatë emisionit Opinion, ka nisur të komentojë deklaratat e përditshme të zëdhënëses së PD, Laura Vorpsi, për pasurinë e të shoqes, duke treguar një takim me të.
Rama tha se ishte takuar me një djalë që kërkoi të bënte një foto me të në aeroportin e Milanos. Ai ishte i fejuari i Laura Vorpsit.
“Laura më shprehu konsiderata marramendëse. “Zoti Rama, nuk ka burrë më fisnik dhe më të edukuar se ju”. Kjo është histori e jetuar bashkë me Lindën, rrugës duke u kthyer nga Milano,” tha Rama, duke shtuar se përgjatë gjithë udhëtimit

Rama, batuta për “dashurinë” e Fevziut me Berishën


Rama ne opinionKreu i Partisë Socialiste Edi Rama i ka kthyer përgjigje aludimeve të Ministrisë së Brendshme, e cila përmes zëdhënësit tha se kreu i opozitës kishte takuar dy javë më parë të dyshuarin si vrasës të kryekomisarit Dritan Lamaj dhe kishte ndërmend ta bënte deputet. Rama ka ironizuar edhe alibinë e drejtuesve të policisë për takimin me Frrokun. “Pse Leo Messi është ky Agron Kuliçi, që duan të bëjnë foto me të? Historia e këtyre alibive tregon se diçka shumë e rëndë fshihet pas këtyre alibive. Unë nuk e njoh personin fare, s’e kam takuar fare”, theksoi Rama në intervistën për emisionin “Opinion”. Tensionit të Fevziut, Rama i është përgjigjur me batuta shpesh. “Ti e do Doktorin”, i thotë Rama. Kurse moderatori Fevziu iu përgjigj: “Çështjen e dashurisë mes burrave nuk e di zoti Rama”. “Kjo nuk është dashuri mes burrash, është dashuri mes doktorit dhe pacientit”, iu përgjigj Rama. Shefi i selisë rozë nuk ka lënë pas me batuta edhe kryetaren e Kuvendit. “Në fakt qetësimi i zonjës Topalli mund të ishte një kontribut i vlefshëm për këtë vend, por nuk ka “melhem” për atë eksitim…”, tha Rama kur u pyet për votimin e tre ligjeve.

Balla: Fotoja e drekës ku u vendos shkarkimi i Dritan Lamajt


fotoja

Deputeti socialist, Taulant Balla, tha sot në Kuvend se fotoja ku shfaqet Arben Frroku me katër drejtues të lartë të policisë është bërë pikërisht në drekën gjatë të cilës u vendos shkarkimi i Dritan Lamajt.
“Dua të sjell dy fakte për këto foto. E para: fotoja është postuar nga zoti Tonin Vocaj në Facebook, me 23 tetor 2012. Fotografia është bërë me 21 tetor 2012, ndërkohë që Lamaj është shkarkuar nga pozicioni i kryekomisarit 17ditë më pas. Nuk ka asnjë dyshim se kjo drekë është dreka që ka shkarkuar kryekomisarin nga pozicioni i tij në Kombinat”, tha Balla.

Foto tjetër (me datë pas konfliktit Lamaj-Frroku). Edhe këtu “rastësisht”?


Terbuni kampion8777
Pas publikimit dje pasdite të fotove të kupolës së policisë shqiptare duke drekuar me vrasësin e dyshuar të Kryekomisar Dritan Lamajn, Arben Frrokun, drejtuesit e policisë thanë gjatë gjithë mbrëmjes nëpër ekrane televizive  se Frroku ndodhej krejt rastësisht në atë tavolinë me dëshirën e tij kishte kërkuar që të dilte një foto me ta.
Agron Kuliçaj, Tonin Vocaj, Muhamet Rrumbullaku dhe Nikolin Bala ishin në një mendje: