Saturday, July 19, 2014

Hipertensioni arterial (HTA)

Hipertensioni arterial perkufizohet si rritje e vlerave te presionit arterial ne te gjitha vazat arteriale te organizmit.  Zakonisht presioni i gjakut ne arterie – eshte rreth 120/80 mmHg (milimetra shtylle merkuri), TA ≥ me 140 mmHg flet per TAS (tension arterial sistolik), qe perkon me tensionin arterial te matur gjate fazes se kontraktimit te zemres dhe TA ≥ me 90 mmHg flet per TAD (tension arterial diastolik)  qe perkon  me tensionin arterial te matur gjate

Projektligjet/ A ka kryengritje në “pallatin” e Rilindjes?

Opozita është prej javësh në bojkot, por debati parlamentar ka qenë mjaft i ndezur edhe në këtë fund sesioni. Deputetët e PS dhe LSI kanë mbuluar “sektorin e oponencës”, duke krijuar në fund të 300 ditëve të para të qeverisjes “Rama” tre blloqe të mëdha: qeverinë, opozitën dhe një grup deputetësh të majtë, të cilët duken të ftohtë dhe të barazlarguar nga dy palët kundërshtare. Kjo situatë ka shkaktuar një frenim të turravrapit të qeverisë për të kthyer në ligje, premtimet populiste

Linda Rama: Ja pse debatoi Edi me Adi Krastën, në ditëlindjen e Papavramit

Bashkëshortja e kryeministrit në një rrëfim për shtatzaninë dhe reagimin e Ramës në momentin që mësoi se prisnin një fëmijë. Si e përjetoi Linda Rama debatin publik mbi sherrin mes të shoqit kryeministër dhe gazetarit Adi Krasta dhe rrëfimi i saj për këtë ngjarje

Thursday, July 17, 2014

Kalendari i EUropa League 2014 - 2015

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-offs, clubs play two games against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Kalendari i Champions League 2014-2015

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-off stage, clubs play two matches against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Monday, July 14, 2014

Zoti i kujt është më lart?

Fadil Lepaja
Porsa hyn në Shkup, në një kodër përballë të del parasysh një kryq gjigant. Mbi të veç dielli! Po qe se shkon natën, veç hëna rri më lart! Po të qëllojë rastësisht të jetë gjysmëhënë, atëherë kjo merr konotime politike! Do të dëgjosh komentet krenare të besimtarëve islam se gjysmëhëna megjithatë rri më lart! Kjo gjithsesi është e paqëndrueshme, duke pasur parasysh fazat e hënës!
Në njëfarë forme zhvillohet një garë e heshtur, e cila herë pas here eskalon në konflikte të vërteta!