Saturday, May 25, 2024

EKREM SPAHIU/ Riorganizimi i mbretërorëve – domodoshmëri historike

 


Nga Ekrem Spahiu

Shqipëria ndodhet në një situatë politike, ekonomike dhe sociale,dukshëm shumë të rënduar. Pse?

Sepse korrupsioni është kapilarizuar në të gjithë ngrehinën shtetërore. Krimi i organizuar ka mbërthyer shtetin dhe ai ordinerështë bërë ankthi i ditës. Varfëria është e

Tuesday, May 21, 2024

Kush përfiton nga vdekja e presidentit iranian?


 Pritej vetëm komunikimi zyrtar për vdekjen e Ebrahim Raisit dhe Ministrit të tij të Jashtëm Abdollahian. Helikopteri në të cilin po udhëtonin, u rrëzua në malet e rajonit të Azerbajxhanit Lindor. Dhe që nga pasditja e së dielës u kuptua se kishte ndodhur një tragjedi.

SPAK nis hetimet për pasurinë e Erion Veliajt

 


Prokuroria e Posaçme është duke verifikuar pasurinë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe familjarëve të afërm të tij. Në një dokument të publikuar nga syri.net konfirmohet kërkesa që prokurori i SPAK, Ols Dado

Monday, May 20, 2024

Mediakracia ose Demokracia e Re


Nga Aladin Stafa


Për të elaboruar rrënjët e demokracisë në ditët e sotme do të na duhej as më shumë e as me pak një makinë kohe. Për t’u kthyer pas, në shek. e 5-të p.k.

Atje ku gjithcka nisi.

Partia Lëvizja e Legalitetit, nis punën për përzgjedhjen e kandidaturave/ Asnjë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit në listë

 


PARTIA LËVIZJA E LEGALITETIT.

Partia Lëvizja e Legalitetit, drejtuar me udhëzim të veçantë degëve në rrethe, nis punën për përzgjedhjen e kandidaturave të mundshme të saj

Eshtë në nderin e liridashësve të manifestojnë për burgosjen politike të Sali Berishës


 Nga Ndriçim Kulla  Sjellja publike e Ilir Metës disa ditë më parë në “Rrugën e Shpresës” kur iu bashkua qytetarëve të tjerë në mbështetje të Dr.Sali Berishës, tashmë i provuar në sytë e botës si i vetmi i përndjekur politik

Sunday, May 19, 2024

‘Reagim ndaj një shpifësi të shpërfytyruar!’


 Nga Sali Berisha

Reagim!

Reagim ndaj një shpifësi të shpërfytyruar!

Frederik Ndoci, ky lëpirës i Edi Ramës

 


Nga Bernard Banushi

 Çdo dite e me shume vleresoj 31 vitet e vuajtjeve te xhaxhait tim ne burgjet e tmerrshme te komunizmit

Cameron në Tiranë, hamendje për marrëveshje të tipit Rama-Meloni. A do të zëvëndësojë Shqipëria, Ruandën


Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, David Cameron, do të vizitojë Shqipërinë më 22 Maj.

Cameron pritet të takohet me Presidentin Bajram Begaj, Kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Jashtëm, Igli Hasani.