Friday, May 24, 2013

Bundesliga 'pushton' djepin e futbollit

Stadiumi legjendar i Uemblit në Londër është gati për të pritur finalen e madhe të Champions League. Gjithçka ka marrë atmosferë gjermane sepse dy ekipet finaliste luajnë në Bundesligë.
Të shtunën në mbrëmje, stadiumi Uembli do të pushtohet nga Bundesliga. Borussia Dortmund dhe Bayern Munich, do të luajnë në një nga mbrëmjet më prestigjoze të futbollit. Por një gjë e tillë ka bërë xhelozë anglezët,

Braktiset kinemaja lindore. Pedagogët: Shkolla shqiptare në progress

Krijmet e tre shkollave shqiptare të filmit janë projektuar në një nga sallat e Universitetit të Arteve. Filmat më të mirë me metrazh të shkurtër dy viteve të fundit që mbajnë firmën e studentëve nga Tirana, Prishtina e Tetova janë ballafaquar në ekranin e madh. Kineasti dhe pedagogu Mevlan Shanaj thotë se arti nuk ka më kufij dhe filmat e këtyre studentëve nuk kanë dallime, ndërsa pedagogët kosovarë mendojnë se edhe studentët e shkollës shqiptare kanë nisur ta lënë mbrapa ndikimin e kinemasë lindore.

Standardi i gjuhës shqipe, sigurisht, duhet kuptuar si synimi më i lartë

Me Gjovalin Shkurtaj
Anëtar i Grupit Hartues dhe i Redaksisë së “Atlasit Dialektologjik të Gjuhës Shqipe” (ADGJSH) (vepër madhore e gjuhësisë shqiptare, vëllimi I, Napoli, 2007, vëllimi II, Napoli, 2008, bashkautor me J. Gjinarin, B. Becin, Xh. Gosturanin). Anëtar i Grupit Shqiptar të “Atlas Linguarum Europae” (ALE) dhe Anëtar i Komitetit Kombëtar Shqiptar për ALE (Atlas Linguarum Europae). Sekretar shkencor i përmbledhjes “Dialektologjia shqiptare” (I-VI).Anëtar i Redaksisë së revistës “Studime Albanologjike” të Fakultetit të Historisë dhe të Filologjisë.Anëtar i Redaksisë së revistës “Studime Filologjike” të Institutit të Gjuhësisë e të Letërsisë.Anëtar i Redaksisë së revistës “Sfidë” të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja.

Tuesday, May 21, 2013

SPD - nga shoqatë punëtorësh në parti moderne qeverisëse

Partia Socialdemokrate gjermane është themeluar para 150 vjetësh. Ajo është partia më e vjetër demokratike në botë. Ajo çka filloi si një lëvizje punëtore, u kthye më vonë në një parti që i dha formë shtetit social

Rënia e madhe e Jozefina Topallit

Lorenc Vangjeli

Eshtë autore e shumë batutave pa shije në Kuvend. Fjalë si, “zhele” dhe “lesh”, të cilat ajo i ka përdorur nga foltorja e Kuvendit dhe që kontrastonin me portretin e saj simpatik kur rrinte e heshtur, tashmë mund të përdoren për atë vetë: Berisha e tërhoqi për zhelesh dhe ja çoi për lesh përkrahësit e saj në Kuvend. Jozefina Topalli është e humbura e madhe e PD-së. Arsyet se pse u konfigurua në këtë mënyrë lista e PD-së, ndikimi në ekuilibrat e rinj brenda saj, pse ikën deputetë të njohur, pse u larguan ata që vetëm ngrinin dorën për votim dhe pse Berisha u hakmorr për “karshillëqe” të vogla deputetësh gjatë katër

I madhi Lleshi i Zi dhe Tarja i vogël.

 Nikolle LOKA:
Për të mbrojtur Turqinë, për të denigruar Mirditën dhe për të mohuar vlerat identitare shqiptare, Auron Tare në një debat televiziv, por edhe në gazeta përmend "mercenarizmin" e Llesh Lleshit) të njohur edhe si Lleshi i Zi, si dhe të mirditorëve të udhëhequr prej tij.
Me këto pohime ai nuk tregon vetëm keqdashje, por edhe injorancë. Sepse Mirdita nuk ka luftuar kurrë në kushtet e mercenarizmit, por të marrëveshjes me Portën e Lartë, që i siguroi autonominë. Në kushte të tilla kanë luftuar edhe principatat e Vllahisë dhe të Moldavisë.

Monday, May 20, 2013

NJË URIM ME NJË KUJTESË TË VOGËL HISTORIKE PËR FQINJËN TONË ..


21 MAJI  2013 , SHTATË VJETORI I REFERANDUMIT QË I RIKTHEU PAVARËSINË  PAS  88 VITEVE  MALIT ZI...

Nga  Ndue  BACAJ

 Që nga viti 2006 data 21 maj , per fqinjen tonë të parë , Malin e Zi  është një ditë historike . Ajo  shenon shtatë vjetorin e referandumit  mbarë popullore kur malazezet  fituan pavaresinë e humbur 

KOSOVA SHËNON JAVËN E TOLERANCËS


  Nga Frank Shkreli
Ministria e Jashtëme e Republikës së Kosovës në portalin e saj njofton se nga 20-26 Maj, në Kosovë zhvillon punimet Java e Tolerancës dhe Pajtimit.   Takimet në Prishtinë, përfshijnë një numër evenimentesh ku do të marrin pjesë përfaqsues komunitetesh dhe udhëheqës nga mbarë bota me qëllim për të zhvilluar një dialog pozitiv dhe të hapur midis tyre.   Në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës thuhet se në takimet e Prishtinës, këtë javë, do të marrin pjesë më shumë se 300 mysafirë nga pothuaj 50 shtete nga pesë kontinente.  Thuhet gjithashtu se

Andamion Murataj me filmin e tij në PUGLIA-EXPERIENCE 2013 - Pulia - Itali

Nga: Beqir SINA
Skenari i Filmit të ri - të Andamion Muratajt me titull “Burri i Shtëpisë" (Man of the House) është i përbërë nga tre rrëfime - secili me histori më vete, por të ndërlidhura, me njëra tjetrën, të bazuara në aspekte të ndryshme të jetës së një Burneshe shqiptare.

NEW YORK CITY : Pas sukseseve të njëpasnjëshme në arenën ndërkombëtare, me skenarin e filmit “Falja e Gjakut” – bashkëpunim ky me regjisorin amerikan Joshua Marston, për kineastin e talentuar shqiptaro-amerikan Andamion Murataj - vjen suksesi tjetër i rradhës. Skenari më i ri Andamion Murataj me titull “Burri i Shtepisë” (Man of the House) , sapo është përzgjedhur në mesin e dy filmave nga SHBA për në Projektin prestigjoz PUGLIAEXPERIENCE 2013 - "Apulia Workshop Audiovizual".

Revista Shqiptari dhe magjia e fjalës shqipe

Nga Baki Ymeri
Në krahasim me nja dy fletushka tjera minore që promovojnë kultin e personalitetit dhe të familiarizmit,  Shqiptari i muajve mars, prill dhe maj të këtij viti, nuk të josh me magjinë e fjalës shqipe siç e përmendëm në titull sa për të joshur kureshtjen e lexuesit, por me forcën e mesazhit dhe përmbajtjen e saj politike që shkon në favor të njohjes së Kosovës nga ana e një vendi me të cilin na lidh një miqësi e lashtë tradicionale. Në numrin e marsit, në kuadrin e artikullit “Rumania drejt njohjes së Kosovës” (me burime nga Bota sot), lexojmë: Do të ishte gabim në qoftë se Rumania nuk i merr parasysh ndryshimet dhe përparimet lidhur me Kosovën dhe “të vazhdojë të mbetet e ngulitur në vijën e parë

ODA E JUNIKUT – ISLIHATI* (1)


 
  Ismet Hasani
                                              *Islihati – Pleçësia për pajtimin e gjaçeve…
          Kush del para Islihati e ka me borxh me e tregue drejt rastin e vet e me u pajtue me Vendimin e Islihatit. Jemi mbledhë këtu Paria e 12-të fiseve e për secilin pajtim e maresë do t’i caktojmë dorëzont’. Qysh të vendoset këtu, ashtu edhe mbetet – mbrapa nuk ka!
                                                                                   (Avdyl Hoxha – Kryepleçnar në Islihat)

Kriminelet dhe krimet serbe në Kosovë: Bilanci zyrtar i luftës në Kosovë, humbën jetën 11.840 persona

Nga Flori Bruqi
Prokurorët e Kosovës nuk mund të hetojnë krimet që serbët i kanë bërë ndaj popullatës vendëse. Kjo për arsye se me këtë çështje merren ekskluzivisht prokurorët e EULEX-it.