Friday, December 19, 2014

PD, javën tjetër kthehet në Parlament

Partia Demokratike do t'i kthehet sallës së Paralamentit të mërkurën e ardhshme, me 24 dhjetor. Pas takimit me eurodeputetin Fleckenstein, i cili prej dy ditësh ndodhet në Tiranë për të ndërmjetësuar bashkë me Eduard Kuka pajtimin mes palëve në Shqipëri, Lulzim Basha la të kuptohet se forca e tij politike do të futet në Kuvend javën tjetër. 
Por, si pas takimit me Fleckestein, ashtu edhe një ditë më parë në Bruksel, kreu i opozitës foli për një "marrëveshje

Ekskluzive/ Teksti i marrëveshjes Basha- Rama

Një draft paraprak, i cili mund të pësojë edhe ndryshime, u është dhënë deputetëve europianë nga opozita shqiptare, me qëllim që të negociohet me shumicën për të arritur një marrëveshje politike. Lapsi.al po e boton të plotë këtë draft, i cili përmban tre shqetësimet kryesore të opozitës: zbatimin e vendimeve të Kushtetueses, dekriminalizimin e parlamentit dhe ndryshimet në rregulloren e Kuvendit. 
Në pamje të parë duket sikur negociatorët europianë

Tuesday, December 16, 2014

Europa: Origjina e një kontinenti

Europianët kanë qenë shumë të shpejtë në promovomin e qytetërimit të “tyre” dhe e kanë bërë një gjë të tillë në talljen e çdo qytetërimi të tjetrit. Grekët flisnin për popujt e tjerë si barbarë, nëpërmjet të cilës ata nënkuptonin se kushdo që nuk fliste greqisht rezultonte me një lloj zhurme bah-bah kafshërore. Grekët përdorën alarmin “Barbarët erdhën tek dera!” për të nënkuptuar se qytetërimi ishte në rrezik. Saktësisht se kush qenë barbarët ka ndryshuar me kalimin e kohës:

Xheb Bush gati për garën. Dueli i përjetshëm me Klintonët

Vëllai i vogël i ish-presidentit mund të sfidojë në 2016 ish-zonjën e parëShenja e parë që Kris Kristi, guvernatori karizmatik i Nju Xhersit, ka ndërmend që t’i hyjë garës së egër për të shkuar në Shtëpinë e Bardhë, u konstatua tek vendosmëria e tij për t’iu nënshtruar një diete të rreptë ushqimore. Më pas shpërtheu skandali i bllokimit të Urës së Uashingtonit

Funksionimi i patentës me pikëzim, ja si do hiqen dhe shtohen pikë

Çdo qytetari qe sapo fillon te drejten per leje drejtimi, i jepen nje total prej 20 pikesh, te cilat mund te ulen deri ne 0 pike, ose te rriten, maksimumi, deri ne 30 pike.

Ylli Spahiu, drejtor i Drejtorisë se Përgjithshme te Shërbimeve te Transportit Rrugor, shpjegon mënyrën sesi do te funksionoje patenta me pike, si do te hiqen dhe shtohen piket.

Ndersa,

Sunday, December 14, 2014

Goditet rëndë morali i CIA-s

Raporti i Senatit për CIA-n ka shkaktuar një debat të ashpër lidhur me shërbimet sekrete amerikane. Drejtori i CIA-s Brennan, duke mbrojtur shërbimin e tij, bie në kundërshtim me presidentin Obama. 
"CIA ka tani një problem të madh moral", thotë eksperti amerikan i sigurisë Harlan Ullman për Deutsche Welle. "Punonjësit e saj mendonin se ata bënin pikërisht

Mallkimi dhe bekimi i çmimit të ulët të naftës

Rënia e çmimit të naftës po merr forma gjithnjë e më dramatike. Për shumë vende prodhuese ky është një problem i vërtetë, për vende si Gjermania një program koniunkturor, mendon Henrik Böhme.
Rregullat e vjetra të lojës nuk vlejnë më. Të paktën jo për çmimin e naftës. Para pak vitesh shpërthimi i një tubacioni në Nigeri mjaftonte për ta ngritur çmimin e "arit të zi". Nëse